PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor ... totusi, nu votati sobectu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

am votat si eu acum. eu oricum pe forum in principal numai aici intru si habar n-aveam chestia cu votatul subiectului. dar apropos, cui ii foloseste votatul asta? Se da ceva? :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

uca,

Ma tem ca nu se da nimic.

A propos de homeopatie sa stii ca asa este trebuie sa fie un medic foarte bun sa stie ce sa aleaga. Mi-am adus aminte de postarea ta despre homeopatie pt ca am aflat azi ca a murit dr. Maria Chirila, o doctorita homeopat care a ajutat multa lume. La servici cateva colege erau pacientele dansei si vorbeau asa de frumos de dansa. Ehhh ... ce sa zic: poate D-zeu avea nevoie de un om tare bun.
Mare pierdere! D-zeu s-o odihneasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salma83 spune:

[quote]Initial creeata de gudinde

Feteler incepem acum capitolul 3 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2

Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament ...

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin

Gaby77 - 30 ani
Tratament Homeopat

Galuscuta - 30 ani
Tratament Glucophage

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Rodicaosoian
Tratament Clomifen

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

carissma - 24 ani
Tratament Naturist
Omega 3 si tinctura de mladite de zmeur

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani



Fericite gravidute:

Alfa_Anca 21+
Mire79 20+
Numeioana 20+
psj 21
uca78 21



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice



Buna fetelor. Am vazut ca tot mai multe femei sunt diagnosticate cu PCOS.In urma cu 3 ani profesorul Munteanu din TM mi-a pus acelasi diagnostic "stein leventhal".Acesta mi-a recomandat sa fac o operatie laparoscopica deoarece aveam si amenoree; am facut-o; mi s-a facut o rezectie cuneiforma de ovar bilateral in urma careia am inceput sa am menstre normale adica lunar dar din pacate nu am ramas deloc insarcinata ba mai mult, sunt luni in care nu am ciclu. Nu stiu ce sa fac... cred ca situatia s-a inrautatit din nou :(. Sunt foarte trista; imi doresc un copil foarte mult.
De cand am fost diagnosticata cu PCOS am inceput sa citesc tot ce a aparut nou despre aceasta boala urata; am citit si despre tratamentul cu metformin si clomid. As vrea sa incerc si asta. Felelor care ati facut tratamentul acesta va rog sa-mi spuneti daca a dat rezultate sau nu . Are rost sa-l fac ? Voi putea avea si eu un bebe ???
Ieri am facut programare din nou la dl. prof. Munteanu.Din pacate doar in data de 22 noiembrie am putut sa ma programez deoarece are foarte multe consultatii....oare ce imi va spune ? oare voi putea avea un bebe ?
De cate ori vad un bebe incep sa plang....de ce ? de ce am aceasta boala urata ???
Va multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Gudinde!

Mersi pt. raspuns.
Am diagnosticul pcos din 2005 februarie. Am prolactina mare, raportul LH/FSH destul de prost si chistuletele in ovare, care se vad la ecograf. Plus cosuri urate pe fata
Chiar asta vreau sa aflu de la voi: metformina se da la toti cu PCOS, sau cum trebuie sa fie glicemia?
Eu am facut hipoglicemie la testul ala cu provocare (76 mg/dl pe nemancate si 34 mg/dl dupa 120 minute (dupa ce am baut delicioasa de 75 gr de glucoza ). Aici in Cluj am fost
1. la diabetolog (el a zis ca totul e ok cu aceste rezultate,
2. la endocrinolog, care a zis sa repetam testul asta de glicemie provocata, si
3. la ginecologul meu, care nu a crezut ca am avut 34 glicemia!

Voi ce stiti, cu astfel de rezultate se da metformina sau nu?

Dar asta a fost anul trecut in ianuarie. Acum am repetat testul, la 6 luni dupa nastere, si iata rezultatele:
glicemie 0': 98 mg/dl
120': 80 mg/dl

insulina 0':7.67 uU/ml
120': 19.29 uU/ml

Eu nu mai fac cercetare de medici, ma duc la Budapesta, la endocrinlog. Am programare pe sambata, sunt foarte curioasa ce o sa zica.
O sa vin sa va povestesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

quote:

Buna fetelor. Am vazut ca tot mai multe femei sunt diagnosticate cu PCOS.In urma cu 3 ani profesorul Munteanu din TM mi-a pus acelasi diagnostic "stein leventhal".Acesta mi-a recomandat sa fac o operatie laparoscopica deoarece aveam si amenoree; am facut-o; mi s-a facut o rezectie cuneiforma de ovar bilateral in urma careia am inceput sa am menstre normale adica lunar dar din pacate nu am ramas deloc insarcinata ba mai mult, sunt luni in care nu am ciclu. Nu stiu ce sa fac... cred ca situatia s-a inrautatit din nou :(. Sunt foarte trista; imi doresc un copil foarte mult.
De cand am fost diagnosticata cu PCOS am inceput sa citesc tot ce a aparut nou despre aceasta boala urata; am citit si despre tratamentul cu metformin si clomid. As vrea sa incerc si asta. Felelor care ati facut tratamentul acesta va rog sa-mi spuneti daca a dat rezultate sau nu . Are rost sa-l fac ? Voi putea avea si eu un bebe ???
Ieri am facut programare din nou la dl. prof. Munteanu.Din pacate doar in data de 22 noiembrie am putut sa ma programez deoarece are foarte multe consultatii....oare ce imi va spune ? oare voi putea avea un bebe ?
De cate ori vad un bebe incep sa plang....de ce ? de ce am aceasta boala urata ???
Va multumesc !



Salma, bine ai venit aici. Sunt foarte multe fete care au PCOS, nu esti un caz singular asa ca impreuna o sa ne ajutam si o sa fie bine Pina una alta, capul sus si nu te mai tingui asa ca nu e dracul chiar asa de negru. Nu te mai intreba de ce ai aceasta boala (desi nici nu e boala, e un sindrom), pt. ca nimeni nu iti poate da un raspuns. Asta a aparut datorita unei predispozitii genetice, care se pare ca este din ce in ce mai des intilnita pt ca 5-10% din fete au PCOS (intr-o forma mai grava sau nu).
Primul lucru la care trebuie sa lucrezi e la atitudinea ta fata de acest "challange" daca vrei . Plinsul cind vezi copii mici nu e o solutie si ORICIT AR FI DE GREU trebuie sa cauti in tine puterea (pe care sunt sigura ca o ai) sa privesti pozitiv inainte si sa lupti.
Nimeni nu poate sa iti raspunda la intrebari de genul "Voi putea avea un bebe?" asta depinde de tine, de energia de ta de a lupta si de a iti spune singura "Da, sigur ca voi putea, este doar o chestiune de timp!" si de a CREDE in asta ! Si bineinteles de organismul tau, de sansa de a nimeri pe miinile unui doctor bun care sa iti aleaga un tratament bun. Tratamentele gen Metfomina, Clomid si inca cite altele mai exista le incerci daca ti le prescrie un doctor bun iar daca ti le prescrie inseamna ca are rost sa il faci. Da, exista fete destule care au rezultate cu tratamentul asta, sau cu variante ale tratamentului asta, deci TREBUIE sa ai sperante.
Sper ca nu te-am scuturat prea rau dar mi se pare f important sa realizezi ca TU esti cea care te poti ajuta cel mai mult pe tine. Printr-o atitudine pozitiva, o alimentatie corespunzatoare PCOS, sport si energie sa lupti sa iti gasesti un doctor de incredere pe mina caruia sa te lasi si sa ajungi la rezultate. Plus lucrul pe care deja in faci: sa te informezi cit poti de mult asupra acestei "conditii" - PCOS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Uca78 iti multumesc din suflet pt raspunsul dat Salmei!
Astazi sunt in butoi si tocmai ma pregateam sa-mi plang de mila pe forum cand am vazut postarea ta.
Bravo viitoare mamica fericita! That's de spirit!
Salma83 bine ai venit! Vad ca suntem din aceeasi zona si avem si aceeasi varsta. Si eu ma gandeam sa merg la Munteanu dar din cauza ca e foarte ocupat am renuntat. Nu cred ca as rezista sa-mi faca programarea dupa o luna. Momentan merg la Cezara Muresan.
Gudinde spiridusul nostru bun! Am votat sobectu'!
Despre mine pot sa va spun ca nu a avut niciun efect Clomifenul si dupa lungi negocieri si listing-uri de pe net am reusit sa-mi conving dr sa incercam cu Metformin. Sper sa fi facut o alegere buna.
Spuneti-mi va rog pot sa iau Maca si tincturi impreuna cu Metformin-ul? Cred ca totusi ar fi bine sa renunt la tincturi ca parca au prea mult alcool 40%. Voi ce spuneti?
Va pe toate de 1000 de ori si va doresc un week-end la superlativ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by kir

Gudinde!

Mersi pt. raspuns.
Am diagnosticul pcos din 2005 februarie. Am prolactina mare, raportul LH/FSH destul de prost si chistuletele in ovare, care se vad la ecograf. Plus cosuri urate pe fata
Chiar asta vreau sa aflu de la voi: metformina se da la toti cu PCOS, sau cum trebuie sa fie glicemia?
Eu am facut hipoglicemie la testul ala cu provocare (76 mg/dl pe nemancate si 34 mg/dl dupa 120 minute (dupa ce am baut delicioasa de 75 gr de glucoza ). Aici in Cluj am fost
1. la diabetolog (el a zis ca totul e ok cu aceste rezultate,
2. la endocrinolog, care a zis sa repetam testul asta de glicemie provocata, si
3. la ginecologul meu, care nu a crezut ca am avut 34 glicemia!

Voi ce stiti, cu astfel de rezultate se da metformina sau nu?

Dar asta a fost anul trecut in ianuarie. Acum am repetat testul, la 6 luni dupa nastere, si iata rezultatele:
glicemie 0': 98 mg/dl
120': 80 mg/dl

insulina 0':7.67 uU/ml
120': 19.29 uU/ml

Eu nu mai fac cercetare de medici, ma duc la Budapesta, la endocrinlog. Am programare pe sambata, sunt foarte curioasa ce o sa zica.
O sa vin sa va povestesc.



Kir,

Metformin nu se prescrie in functie de glicemie. Metforminul este pentru rezistenta celulara la insulina pe care o au fetele cu PCOS.

Diabetologul: da, rezultatele sunt ok sau mai bine zis sunt INCA ok, dar daca tu ai diagnosticul de PCOS pus de un medic asta inseamna ca nu se pune problema DACA rezultatele o sa devina non-ok, ci CAND. Si daca ar fi citit ultimele studii de specialitate ar fi stiut ca la nivele mondial se prescrie metformin (daca transaminazele permit) chiar si in conditii de insulina in valori normale pentru a incerca sa se tina sunb control sindromul si implicit rezistenta la insulina cat mai din timp, astfel amanadu-se cat se poate instalarea diabetului si a rezultatelor non-ok care sa-i sara in ochi pana si diabetologului. Adica PREVENTIE!!!!!

Ginecologul. Ba sa creada! Ca mie mi-a scazut glicemia dupa ingestia de glucoza la 40.

"Am prolactina mare, raportul LH/FSH destul de prost" este o descriere destul de vaga. Ai prolactina cat? Raportul LH/FSH in Z2 este cat?

Pot sa-ti spun ca ca insulina a jeune 7.67 este foarte buna. Eu la capitolul asta stau infinit mai prost. Asta inseamna ca la tine factorul cel mai important in PCOS este inca tinut sub control de catre organism. Asta este cea mai buna veste pe care o poti primi ca pacienta cu PCOS.

Iti trebuie in orice caz un endocrinolog bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by uca78


Salma, bine ai venit aici. Sunt foarte multe fete care au PCOS, nu esti un caz singular asa ca impreuna o sa ne ajutam si o sa fie bine Pina una alta, capul sus si nu te mai tingui asa ca nu e dracul chiar asa de negru. Nu te mai intreba de ce ai aceasta boala (desi nici nu e boala, e un sindrom), pt. ca nimeni nu iti poate da un raspuns. Asta a aparut datorita unei predispozitii genetice, care se pare ca este din ce in ce mai des intilnita pt ca 5-10% din fete au PCOS (intr-o forma mai grava sau nu).
Primul lucru la care trebuie sa lucrezi e la atitudinea ta fata de acest "challange" daca vrei . Plinsul cind vezi copii mici nu e o solutie si ORICIT AR FI DE GREU trebuie sa cauti in tine puterea (pe care sunt sigura ca o ai) sa privesti pozitiv inainte si sa lupti.
Nimeni nu poate sa iti raspunda la intrebari de genul "Voi putea avea un bebe?" asta depinde de tine, de energia de ta de a lupta si de a iti spune singura "Da, sigur ca voi putea, este doar o chestiune de timp!" si de a CREDE in asta ! Si bineinteles de organismul tau, de sansa de a nimeri pe miinile unui doctor bun care sa iti aleaga un tratament bun. Tratamentele gen Metfomina, Clomid si inca cite altele mai exista le incerci daca ti le prescrie un doctor bun iar daca ti le prescrie inseamna ca are rost sa il faci. Da, exista fete destule care au rezultate cu tratamentul asta, sau cu variante ale tratamentului asta, deci TREBUIE sa ai sperante.
Sper ca nu te-am scuturat prea rau dar mi se pare f important sa realizezi ca TU esti cea care te poti ajuta cel mai mult pe tine. Printr-o atitudine pozitiva, o alimentatie corespunzatoare PCOS, sport si energie sa lupti sa iti gasesti un doctor de incredere pe mina caruia sa te lasi si sa ajungi la rezultate. Plus lucrul pe care deja in faci: sa te informezi cit poti de mult asupra acestei "conditii" - PCOS.




uca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

salma83,

In primul rand bine ai venit.

Apoi, trebuie sa ai rabdare si incredere ca se va gasi o solutie si pt tine.

In legatura cu rata de succes a metforminului si clomifenului ... la unele fete merge la altele nu si atunci trebuie sa treaca la alte etape si tratamente. Vezi ca noi am scris despre etapele obtinerii ovulatiei la capitolele anterioare. Este chiat un link in prima postare din topic.

Niste precizari:
- metforminul se da pentru rezistenta la insulina. Si ultimele cercetari arata ca pacientele cu PCOS este bine sa-l ia si cand nu inearca sa ramana gravide, pentru ca ajuta defapt la tinerea sub control a sindromului si amana instalarea diabetului. Sau cine stie poate o sa se determine ca se poate si preveni dar pentru asta trebuiesc studii mai lungi ca perioada de timp.
- clomifen este dat pentru stimulare. Se da pentru obtinerea ovulatiei pt . Stimularea se face in anumite conditii stricte pentru prevenirea hiperstimularii: monitorizarea estadiolului, monitorizarea ecografica a cresterii in dinamica a endometrului si foliculilor, administrarea de pregnyl. Stimularea nu se face mai mult de 3 luni consecutive pentru ca distruge endometrul. Unele fete sunt rezistente la clomifen si atunci se trece la stimulari mai puternice: menogon, puregon etc.

Mergi la inceput