PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Buna dimineata dragelor!
Vad ca ati trecut cu vederea postul in care va sugeram sa va informati despre Ganoderma. Eu am scris doar o mica parte dintre toate caracteristicile/beneficiile/ efectele acesteia cu gandul ca poate o sa va atraga atentia si o sa cautati singure mai multe info. Sunt foarte multe site-uri.
Eu inca nu l-am comandat dar din cate am citit este foarte bun pt ficat, stomac si echilibrul hormonal. E adevarat ca e putin cam scump – 150 ron (doza pt 6 saptamani), dar daca are macar jumatate din toate efectele trecute in prospect isi merita banii.

Joi o sa merg la monitorizare si poate aflu ceva interesant ca pana acum nu am prea avut vesti.
Rodica eu am luat vitex cam 2 luni si jumatate si in tot acest timp nu mi-a venit cm-ul deloc. E adevarat ca il am foarte neregulat dar chiar la 70 zile nu l-am avut niciodata. Eu cred ca mie nu imi face bine desi la multe fete cu Pcos a avut efecte spectaculoase. Nu stiu daca rezolvi ceva daca il ei numai in faza luteala. Din cate am citit eu (chiar ieri) Vitexul trebuie luat intre 5- 7 luni non-stop ca sa aiba efect.
Va doresc o zi la superlativ si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

gudinde

quote:

alecsxa0208,

Iti spun eu de ce ai colesterolul mare.
Insulina este un hormon foarte important care afecteaza metabolismul lipidic, glucidic etc. De asta rezistenta la insulina duce in timp la dislipidemii, cardiopatii etc. Din acelasi motiv (insulina) ficatul este in timp afectat si se vede la ecografie ca fiind ficat gras.

Noi nu avem voie bauturi acidulate gen cola, fanta etc pt ca duc la o crestere si mai mare a insulinei. in plus alcoolul este total interzis.

Omega 3 face foarte bine la ficat.



Am citit raspunsul tau legat de colesterol Si eu am inceput sarcina cu colesterolul mare (230 si trebuia sa fie < 220 dar cu valorile HDL si LDL la limita buna, deci numai total dat peste cap) iar la analiza de la 5 luni desi am mincat toate lunile astea sanatos !! am colesterolul 320..am crezut ca mor cind am auzit. Am citit apoi ca e normal ca sa creasca in sarcina, are legatura asa cum ai zis tu cu insulina. In sarcina se inrautateste rezistenta la insulina (din cauza asa am diabet de sarcina) si inrautatirea asta are ca efect si cresterea colesterolului peste toate limitele posibile
Dar analizele mele la ficat sunt toate bune !! Cum oare? Colesterolul asa mare, dara analizele la ficat bune!
E de necerzut cite se schimba intr-o sarcina, am anemie de fier, hemoglobina e scazuta (leucocitele parca, la fel) ca sa nu mai vorbim cite alte chetsii sunt in afara limitelor si inainte erau bune.
Abia il astept pe ..mai sunt 3 luni....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

quote:

Vad ca ati trecut cu vederea postul in care va sugeram sa va informati despre Ganoderma. Eu am scris doar o mica parte dintre toate caracteristicile/beneficiile/ efectele acesteia cu gandul ca poate o sa va atraga atentia si o sa cautati singure mai multe info. Sunt foarte multe site-uri.
Eu inca nu l-am comandat dar din cate am citit este foarte bun pt ficat, stomac si echilibrul hormonal. E adevarat ca e putin cam scump – 150 ron (doza pt 6 saptamani), dar daca are macar jumatate din toate efectele trecute in prospect isi merita banii.



carissma
eu am citit postul tau despre Ganoderma. Eu personal insa nu am incredere si m-am hotarit sa nu incerc eu nimic din chestii naturiste pe care le gasesc pe internet si pe care nu mi le recoamda doctorul.
Plus nu am incredere in plante dinastea "minune" care le fac pe toate, mai ca iti fac si curat prin casa daca le iei :-)
Spre ex pe mine m-a interesat efectul de scadere a colesterolului si asta am cautat mai detaliat. Nu exista studii pe oameni asupra chestiei asteia, exista decit studii pe hamsteri
http://www.lipidworld.com/content/3/1/2
Poti sa citesti acolo la concluzia articolului stiinficic detaliat ca urmatorii pasi pe care vor sa ii faca e sa analizeze cum functioneaza Ganoderma asupra scaderii colesterolului la oameni. E bine pina nu o sa faca asta, eu nu ma multumesc cu studii pe soareci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

BUNA FETELE!
NU AM MAI POSTAT NIMIC, DAR V-AM CITIT SA STITI.
EU NU PREA AM CE RAPORTA.iAU TRATAMENTUL METFORMIN, OMEGA 3, CAPSULE DE NAPRAZNIC.AM RENUNTAT DEOCAMDATA LA MONITORIZARI, ECOGRAFII PENTRU CA SOTULETUL MEU NU E PE ACASA , DECI LINISTE TOTALA.CRED CA PROIECTUL BB VA FI AMANAT PANA DUPA SARBATORI.
CE POT SA VA SPUN FETELE, E CA INAINTE DE TRATAMENTUL CU METFORMIN AVEAM CM LA 24/27 ZILE.LUNA ASTA MI-A VENIT FIX LA 28 ZILE.O FI LUCRAND METFORMINUL?
FETELE MELE DRAGI VA PUP PE TOATE.

UCA PUPICI LUI BEBE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

carissma nu am trecut cu vederea postarea ta. Am citit-o dar nu am stiut ce sa spun.

uca te-ai gandit la un tratament homeopat?

Gabrieluta ma bucur mult ca esti bine si ai asa o valoare spectaculoasade raportat la CM. Pt noi cifra 28 este de-a dreptul magica.

rodicaosoian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Salut fetelor!

Acuma scriu pt. prima data voua. Si eu am PCOS si pe langa asta, un baietel, de 6 luni. Dupa 3,5 ani de clomifen, bromocriptina si altele, (intre timp un avort spontan la 8 saptamani) am inceput sa iau metformina si in a treia luna de met am ramas insarcinata!
Metformina am primit de la medic din Ungaria. Vreau sa va intreb urmatoarele: cu ce conditii da un medic metformina la o pacienta diagnostizata cu PCOS?
Se face glicemia provocta si si inzulina provocata? Sau?

Mersi pt. raspunsuri.
Kir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

quote:

uca te-ai gandit la un tratament homeopat?



Pt. scaderea colesterolului? In sarcina nu vreau sa iau nimic, nici naturist nici homeopat. Eu nu prea am incredere in homeopatie, desi stiu ca la multi da rezultate. Mi se pare f greu sa gasesti un homeopat bun, eu nu am aici nici o recomandare de la nimeni. Daca as avea o recomandare de un homeopat BUN, la mine in zona ca sa pot apela la el de cite ori am nevoie, atunci da. Tratamentele homeoaptice au nevoie mereu de timp mult, luni de zile ca sa vezi rezultate. Si daca ajung pe mina unui homeopat prost ce fac. nu vreau sa pierd luni de zile pe remedii gresite...
Dupa ce vine bebe o sa merg iar la endocrinolog. Eu sunt foarte pro :-) pt chestii naturiste gen omega 3 unde se stie clar ce efecte au si sunt sigure sunt probate de ani de zile. Si vitamine spre ex crom pt reglarea glicemiei. Dar nu altele mai dubioase pt ca imi e frica de efectele lor asupra altor chestii (sa nu faca bine intr-o parte si rau in alte 10).

Uitati fetelor aici o lista FFF buna de tot tratamente clasice si naturiste contra pcos (sunt analizate inclusiv chestii gen scortisoara sau usturoi si ulei de peste si o gramada de tratamente clasice gen Metformin) Tipa asta care are pagina, Mary este fff bine documentata, si e citata de o gramada de fete de pe soulcysters.

http://pcosfaq.com/

@Gabrielutza eu cred ca Metforminul isi face efectul.

pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

nici mie nu mi-a facut bine vitex-ul, chiar mi-a crescut lh-ul dupa vreo 2 luni, parca nu era de-ajuns de mare.
eu colesterolul total l-am avut inainte de sarcina 205, dar constant valoarea asta in 4 ani de zile de cand tot fac tratamente. nici 204, nici 210, fix 205 mereu. Mie mi-au zis ca 205 e in zona de risc, normal trebuie sub 200. Acum ( 6 luni) culmea il am 178 si de mancat mananc la fel, poate mai multa carne(slaba). Si mie imi ieseau bune celelalte tipuri de colesterol si analizele de ficat (trigliceride, tgo, tgp si ce se mai face) si singura explicatie pe care o gaseau doctorii este ca e mostenire de familie.
Asta dupa ce plecasem inainte sa incep regimul asta de pcos de la analize proaste la trigliceride si restul.
uca, sa nu iei scortisoara acum, ca nu e recomandata in sarcina. eu am baut vreo jumate de an amestecata cu suc de telina, mere acre si morcovi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by kir

Salut fetelor!

Acuma scriu pt. prima data voua. Si eu am PCOS si pe langa asta, un baietel, de 6 luni. Dupa 3,5 ani de clomifen, bromocriptina si altele, (intre timp un avort spontan la 8 saptamani) am inceput sa iau metformina si in a treia luna de met am ramas insarcinata!
Metformina am primit de la medic din Ungaria. Vreau sa va intreb urmatoarele: cu ce conditii da un medic metformina la o pacienta diagnostizata cu PCOS?
Se face glicemia provocta si si inzulina provocata? Sau?

Mersi pt. raspunsuri.
Kir



Kir,

In primul rand felicitari pt . Sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii.

Glicemia provocata, insulina, raportul LH/FSH in z2 si alte analize hormonale plus examenul clinic duc la diagnosticul de PCOS. Un endocrinolog bun iti va prescrie metformin dupa stabilirea acestui diagnostic (sigur in masura in care transaminazele permit prescrierea metforminului si apoi cu urmarirea lor periodica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

psj, merci de raspuns..uff colesterolul asta e asa o porcarie...
Nu iau scortisoara, de fapt nu mai nimic naturist. In sarcina acum iau decit complex de b-uri, fier, zinc, calciu + magneziu + d3. ATIT.
Nimic naturist. Ma hranesc sanatos si sper sa fie bine... Beau ceai rooibos cu diverse arome (de vanilie, portocala), ceai de menta si de fructe.M-am ingrasat 7-8 kile in 6 luni de sarcina desi am mincat sanatos, fara dulciuri...cred ca e cam mult avind in vedere ca as vrea sa iau in toata sarcina 12 kile si acum in ultimele luni se pun cele mai multe...
va pup !!

Mergi la inceput