PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Gudinde,multumesc ca m-ati acceptat si pe mine in club.De cand am descoperit topicul asta,parca mi-e totul mult mai clar,chiar am fost capabila sa imi fac un "plan de actiune" in numai 2 zile de cand "va citesc".Hai sa va spun planul meu de actiune:
-In primul rand,m-am hotarat,o sa incep un tratament naturist(rau n-are ce sa-mi faca)-omega 3 1 cps/zi,ceai de naprasnic+cretisoara 1 litru/zi,si inca oscilez intre Donavital de la Plantextract(care contine si zmeur si Vitex agnus),sau doar Vitex simplu.In plus,daca nu e prea mult,o sa pun si cate un utrogestan intravaginal seara,dupa ziua a 15-a.
-Da, si mie mi se pare aiurea ca am testosteronul 0,desi am toate simptomele de exces de testosteron.O sa-mi refac analizele hormonale in Z2-3,plus insulina si glicemia provocata,ca sa vad daca are rost sa ma intoxic cu metformin sau nu.
-O sa incep si un regim alimentar dar aici inca nu sunt foarte documentata,si oricum nu vreau sa slabesc in urma lui,ca sunt deja destul de slaba.
Sunt increzatoare ca o sa dea roade acest tratament naturist.
pupici!

"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

"In primul rand,m-am hotarat,o sa incep un tratament naturist(rau n-are ce sa-mi faca)-omega 3 1 cps/zi,ceai de naprasnic+cretisoara 1 litru/zi,si inca oscilez intre Donavital de la Plantextract(care contine si zmeur si Vitex agnus),sau doar Vitex simplu.In plus,daca nu e prea mult,o sa pun si cate un utrogestan intravaginal seara,dupa ziua a 15-a.
"
alecsxa0208 , bine ai venit.
Ai grija cu tratamentele naturiste, in nici un caz chestia cu "rau nu are ce sa imi faca" NU ESTE VALABILA ! Tratamentele naturiste trebuiesc si ele tinute sub observatie pentru ca desi sunt mai slab concetrate si actionaeaza altfel decit hormonii din pastile, si tratamentele naturiste luate dupa ureche pot da sistemul endocrin peste cap. Eu cind am facut spre ex lunile de stimulare pt sarcina mi s-a INTERZIS sa iau alte chestii naturiste (eu intrebasem, noroc ca am intrebat de Maca, pt ca citisem pe aici pe forum ) si au zis ca sub nici o forma pt ca sa vada ce efect au hormonii din pastile asupra mea asa daca eu mai iau altceva ei nu o sa stie niciodata la o schimbare de unde mi se trage.
Ceaiul de cretisoara (din cite stiu eu dar aici nu sunt avizata, te ajuta alte fete mult mai bine) are efect de progesteron deci nu vad sensul sa bei in prima parte a ciclului menstrual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

alecsxa0208,

Subscriu la ce ti-a zis uca mai sus. Atentie la tratamentele naturiste. Plantutele oricat de plantute ar fi pot face MULT rau daca nu sunt luate corespunzator.

Vitex-ul ajuta mult in PCOS.
Dar sa iei si vitex si napraznic si cretisoara si sa mai pui si utrogestan este prea mult. Toate sunt progesteronice.

In plus, noi avem deficit preogesterpnic pe faza luteala, deci nu trebuie adaos progesteronic pe toata perioada CM. Mai mult progesteronul luat inainte de producerea ovulatiei o inhiba!

In legatura cu analizele hormonale: nu te grabi! Vezi ce zice si ce-ti recomanda endocrinologul!

Metforminul de asemenea nu l-ai lua decat daca endocrinologul considera ca esti un caz la care ar trebui prescris acest medicament. Mai mult, trebuie luat sub stricta supraveghere medicala caci pot creste mult transaminazele si atunci trebuie oprit.
Mai mult ... noi am luat metformin sa ne ajute sa obtinem ovulatia. Daca tu ovulezi este posibil ca sa nu fie aceasta solutia pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Da, trebuie sa repeti analizele in z3, dar fara progesteron ca nu e relevant in z3. Si nici analizele de tiroida nu mai trebuie sa le repeti.
Mie de ex. nu mi-a facut bine Vitex, mi-a crescut LH-ul si mai mult. Bine, eu am si rezistenta la Clomifen. Nu spun in sensul ca ar avea legatura, vreau sa zic ca depinde de la organism la organism.
In principiu ar trebui sa mananci alimente cu indice glicemic mic si pe cat posibil cat mai des(in cantitati mici). Sau macar sa renunti la dulciuri daca acum mananci des. Eu in prima faza am renuntat la dulciuri , biscuti si sucuri de orice fel din comert, de baut doar apa plata si rar sucuri la storcator. Nu stiu cum e sa te lasi de fumat, dar mie mi-a fost destul de greu sa ma las de astea desi nu faceam excese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by AmandaR

Buna, fetelor. Am 29 de ani si in urma cu 2 ani jumatate am intrerupt anticonceptionalele, pe care le luam de 4 ani. Au inceput dereglari hormonale adica sagerari intre cicluri,controlate oarecum cu tratament care ulterior am aflat ca oprea ovulatia. Apoi dupa o raceala nasoala am facut hsg si a iesit ca trompele sunt permeabile. In primele luni din an am facut stimulare cu clostilbegyt, fara pregnil si nemonitorizate. Am tot intrebat medicul daca nu ar trebui sa fac analize hormonale si el considera ca nu e cazul. Am schimbat medicul in urma cu 4 luni, cu pareri de rau ca nu o facusem mai demult, iar in ultimele trei luni am facut din nou stimulare cu closty si pregnil, sub supravegherea medicului. Problema e ca in prima luna nu s-a spart foliculul, in a doua luna s-a spart dupa ziua 20, iar in ultima luna au crescut 3 foliculi si nu s-au spart. Urma o luna de pauza dar acum trebuie sa iau microgynon trei luni iar apoi sa merg sa vad ce fac cei trei foliculi si sa merg sa fac analize hormonale. M-ar interesa daca se pot face analizele hormonale imediat dupa ce am terminat anticonceptionalele sau trebuie sa fac o luna pauza. Microgynon am mai luat si mi-a afectat ficatul. Pot sa iau in paralel cu anticonceptionalele si liv52 sau poate sa influenteze cu ceva? Sunt putin suparata ca iau anticonceptionale dar din ce a spus medicul foliculii aceia sunt periculosi deoarece se pot transforma in chisturi. Sper ca nu v-am plictisit, orice informatie imi puteti da e binevenita.
Merci mult, cat mai multi



Amanda,

Eu personal am o parere f proasta despre ACO in general. De ce dr. a ales din toata paleta ACO Microgynon-ul nu stiu. Tu i-ai spus ca ai mai luat si nu te impaci bine cu ele?
Un hepatoprotector sigur ca poti sa iei, mai ales Liv-ul care este din plante nu va interactiona in sens negativ cu anticonceptionalele.
Dar daca ai luat odata Microgynon si nu te-ai impacat cu ele sa sti ca este foarte prosibil ca organismul tau sa se impace la fel de prost cu ele si de data asta.

Atunci cand faci analizele hormonale este bine sa nu fi sub efectul ACO sau altor hormoni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Aveti dreptate,cam exagerez cu progesteronul,chiar si natural.Oricum un progesteron imi trebuie,in a doua parte a ciclului(de altfel mi s-a si recomandat duphaston,dar nu mai vreau sa-l iau din cauza toxicitatii si efectelor secundare).Eu din fericire mai ovulez(din cand in cand),ciclu am,vai de el,dar vine pana la urma.Ce vreau eu acum e sa-mi protejez mucoasa uterina de efectul estrogenilor,sa nu fac fibroame,sau doamne fereste cancer endmoetrial,ca astea sunt riscurile.Asa ca o sa aleg unul din "leacurile' babesti,dar unul singur,pt a doua parte a ciclului.
Am uitat sa va spun ca eu am si colesterolul peste limita ,si asta de la 20 de ani(am avut si 300 la un moment dat),si asta tot din cauza PCOS(NICI un medic nu mi-a explicat chestia asta),deci adaugam si riscul cardiovascular FOARTE mare.Drept care,o sa incep sa iau omega 3(de la Gudinde "citire").
Psj,o sa incerc si eu sa tin un soi de "regim",o sa incep ca tine,prin a renunta la dulciuri si sucuri din comert(desi nu fac excese,e cam greu sa te hranesti santatos dat fiind stilul nostru de viata).Dar cu putina vointa se poate.
In concluzie,sunt cam debusolata acum,nu prea mai stiu cum sa abordez problema asta,am mai citit si despre riscuri si m-am ingrozit.O sa incep o noua serie de investigatii si analize la un endocrinolog,dar deocamdata mai aman,ca tb sa imi organizez nunta.Dar va citesc in continuare,ca tare bine-mi prinde,si daca sunt in masura,o sa-mi mai dau si eu cu parerea.
Pana atunci,pupici,si sa auzim de cat mai multe!!!!!


"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

alecsxa0208,

Iti spun eu de ce ai colesterolul mare.
Insulina este un hormon foarte important care afecteaza metabolismul lipidic, glucidic etc. De asta rezistenta la insulina duce in timp la dislipidemii, cardiopatii etc. Din acelasi motiv (insulina) ficatul este in timp afectat si se vede la ecografie ca fiind ficat gras.

Noi nu avem voie bauturi acidulate gen cola, fanta etc pt ca duc la o crestere si mai mare a insulinei. in plus alcoolul este total interzis.

Omega 3 face foarte bine la ficat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

gudinde,ce zici aici?
------------------------------------------------------------



In plus, noi avem deficit preogesterpnic pe faza luteala, deci nu trebuie adaos progesteronic pe toata perioada CM. Mai mult progesteronul luat inainte de producerea ovulatiei o inhiba!

sa inteleg ca nu este bine ca eu iau BU si Vitex inainte de ovulatie(la mine cine stie cand este)dar ma gandesc in primele 10-11 zile de la CM iau,apoi opresc si continui numai cu ceai de napraznic
sper sa nu imi fac mai mult rau decat am
acum nu mi-a venit Cm desi in ultimul timp imi venea aproape la timp,acum a intarziat deja cu 6 zile si inca nimic.
si cred ca am facut o infectie urinara,simnt ca trebuie sa ma duc foarte des la baie,chiar si numai pentru cativa stropi,off Doamne,ca nu mai scap de problemele astea,pana acum am tot facut candidoza,acum cand ma gandeam ca poate ma-m tratat am dat de alceva
va pup si merci mult ca santeti aici pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

gudinde,ce zici aici?
------------------------------------------------------------



In plus, noi avem deficit preogesterpnic pe faza luteala, deci nu trebuie adaos progesteronic pe toata perioada CM. Mai mult progesteronul luat inainte de producerea ovulatiei o inhiba!

sa inteleg ca nu este bine ca eu iau BU si Vitex inainte de ovulatie(la mine cine stie cand este)dar ma gandesc in primele 10-11 zile de la CM iau,apoi opresc si continui numai cu ceai de napraznic
sper sa nu imi fac mai mult rau decat am
acum nu mi-a venit Cm desi in ultimul timp imi venea aproape la timp,acum a intarziat deja cu 6 zile si inca nimic.
si cred ca am facut o infectie urinara,simnt ca trebuie sa ma duc foarte des la baie,chiar si numai pentru cativa stropi,off Doamne,ca nu mai scap de problemele astea,pana acum am tot facut candidoza,acum cand ma gandeam ca poate ma-m tratat am dat de alceva
va pup si merci mult ca santeti aici pentru mine.

rodicaosoian



Rodica,

Progesteronul luat inainte de ovulatie o inhiba!

BU nu se ia clar pe toata perioada CM.
BU este destul de controversata in sensul ca la anumite persoane a avut efecte spectaculoase, in timp ce la altele a avut efecte secundare notabile. Uite aici am mai discutat despre asta: Probleme cauzate de branca ursului?

Vitexul stiu din relatarile fetelor ca face foarte bine in PCOS si multe dintre ele luau tot timpul. Eu personal nu am luat Vitex, dar daca ar fi sa iau nu l-as lua decat in faza luteala.

Pt ca sa o luam logic: cresterea estadiolului si a FSH-ului determina peak-ul de LH care este raspunzator cu ovulatia. Ori daca tu adaugi progesteron in faza foliculara ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Gudinde ,iti multumesc foarte mult de raspuns
acum parca sant in ceata rau de tot
deci,daca iau progesteron inainte de ovulatie il inhiba,atunci sa iua dupa?stiu ca nu esti doctor,dar te intreb ca nu mai stiu nimic,si poate de aceea nu mai raman insarcinata?
imi este tare frica sa intrerup BU SI ceaiul de napraznic si vitex ,daca nu imi mai vine CM, eu cred ca acestea ma- ajutat cu ciclul.
edit pt ca ma uitat sa zic ca ma citit ce probleme a facut BU la unele persoane,dar mie mi-a facut bine pana acum,ma refer la problemele mele cu CM

Mergi la inceput