PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by winter

Buna fetelor!
De aproape 3 sapt. iau diane 35 pentru a scapa de un chist pe ov drept. Problema e ca acum 2 zile m-au durut rau de tot ovarele-simteam ca ma balonez si parca mi se umflau ovarele.
A mai patit cineva asa? De-abia saptamana viitoare merg sa fac ecografie...

Va pe toate!



Durerile astea le-am avut eu vreo 2 zile.Apar in perioada ovulatiei.Cel putin asa este la mine fiindca ovulez numai prin stimulare.Dar ce dureri am avut...ingrozitoare.Ma pusese doctora in tema dar nu ma asteptam sa fie chiar asa.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

pai daca winter ia Diane nu are cum sa aiba durerile de la ovulatie pt ca nu are ovulatie sub anticonceptionale. Eu zic sa mergi la un control, la ginecolog sa vezi ce se mai aude cu chisturile. Nu e ok sa ai dureri. Eu nu am avut dureri nici cind am facut stimulare, poate tu dana ai avut dureri din cauza ca ai facut hiperstimulare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by uca78

pai daca winter ia Diane nu are cum sa aiba durerile de la ovulatie pt ca nu are ovulatie sub anticonceptionale. Eu zic sa mergi la un control, la ginecolog sa vezi ce se mai aude cu chisturile. Nu e ok sa ai dureri. Eu nu am avut dureri nici cind am facut stimulare, poate tu dana ai avut dureri din cauza ca ai facut hiperstimulare?




Eu aveam dureri si cand faceam stimulare doar cu ovestin si clomifen.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

Nu stiu ce sa zic. Asa este, fiecare corp reactioneaza altfel. Eu am facut in total 3 luni de stimulare cu gonal-f - doza minima (in a treia luna am ramas gravi). Nu m-a avertizat nimeni ca o sa am dureri si nici nu am avut.
@winter nu are dureri de la ovulatie luind anticonceptionale si eu de aia cred ca e bine de mers la o ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Winter,

Si eu subscriu la ce a zis uca.
Nu putem vorbi de ovulatie cand tu iei ACO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Eu nu am fost atenta bine la ce spunea Winter ca ia.M-am grabit sa dau un raspuns,mai ales ca exact atunci aveam si eu aceleasi dureri.
Am luat si eu Diane si nu am avut duererile astea.
In schimb cu alte anticonceptionale (nu mai stiu exact cum se numeau)din prima saptamana am avut dureri mari de sani.Dar nu puteam dormi noaptea de durere.Mi le-a schimbat doctora.



------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Va salut dragele mele!
Ia aruncati un ochi aici si dati-va cu parerea dupa-aceea:

Ganoderma ("regele plantelor")
Detalii:
-descriere:-timp de mii de ani ganoderma lucidum, o specie de ciuperca medicinala, s-a bucurat de o mare pretuire din partea chinezilor, care o considerau un adevarat rege miraculos al plantelor-ganoderma poate imbunatati capacitatea de vindecare a organismului, mentine sanatatea si sustine longevitatea.(detaliile legate de aceasta planta sunt descrise de cartile traditionale ale medicinei chineze precum:-cartea plantelor medicinale sheng nung-perspectiva asupra medicinei plantelor -ganoderma a fost pastrata ascunsa sub numeroase valuri ale misterului timp de 1000 de ani-eficienta ei legata de mentinerea tineretii si prelungirea vietii, in cazul unei administrari constante, era cunoscuta de mult dar nimeni nu efectuase o adevarata cercetare stiintifica asupra ei.-In ultimii ani, datorita unei minutioase cercetari efectuate de foruri academice din China si din alte tari, prin analize desfasurate in cooperare si experimente clinice efectuate in spitale, prin colaborarea cadrelor medicale si a producatorilor de medicamente a fost in cele din urma dovedita #351;tiin#355;ific eficacitatea puternica a acestei plante. -ea ac#355;ioneaza ca un:-purificator al sāngelui-detoxifiant-diuretic-protector al ficatului-reglator al intestinelor-tonic cardiac-stabilizator al tensiunii sanguine (tensiunii arteriale, ta)-tonic general-antitusiv, expectorant -antitumoral-de ce trebuie sa consumam ganoderma?-cele mai multe dintre bolile cronice si acute se datoreaza dezechilibrului organismului, determinat de acumularea de toxine-ganoderma are capacitatea de a ne oferi o verificare medicala si de a descoperi bolile ascunse in organism. ea va elimina apoi toxinele permitand corpului sa devina cel mai bun doctor care, prin intermediul sistemului imunitar natural, sa trateze o īntreaga gama de boli.-principalele proprietati ale ganodermei sunt: -purificarea sangelui-eliminarea toxinelor-amplificarea puternica a functiei rinichilor-protejarea ficatului-intarirea inimii si curatarea colonului-ea mai are proprietatea de a actiona ca relaxant cu functii anticanceroase.-ganoderma contine mai mult de 200 de elemente active care pot fi impartite in 3 categorii: -30 % elemente solubile in apa-65% elemente solubile organic-5% elemente volatile. -principalele functii si componente ale ganodermei: -polizaharidele si germaniul organic imbunatatesc capacitatea naturala de vindecare a organismului si fortifica sistemul imunitar-ele au proprietati antitumorale impiedicand degenerarea organelor interne si intarind celulele din tesuturi-aceste elemente determina cresterea nivelului de oxigen din sange si faciliteaza eliminarea celulelor moarte si a toxinelor solubile in apa.-adenozina ajuta la impiedicarea formarii de cheaguri in sange, imbunatateste circulatia sanguina, scade nivelul de colesterol, reduce grasimile, imbunatateste functionarea cortexului si a glandelor interne determinand mentinerea echilibrului endocrin, regleaza metabolismul, aduce starea de tinerete si de energie in corp si mentine echilibrul ph-lui din sange.adenozina intareste sistemul digestiv, impiedica alergiile datorate antigenilor, reduce colesterolul si activeaza nucleul celulelor.-esenta ganodermica intinereste tesuturile organismului, conserva functiile acestuia, mentine starea de tinerete, vindeca problemele pielii si infrumuseteaza pielea. este totodata eficienta pentru uzul extern in tratarea ranilor, a ulceratiilor mucoasei bucale si pentru oprirea sangerarii.-cum actioneza ganoderma?-efectele ganodermei asupra organismului parcurg 5 etape:1.evaluarea st#259;rii de s#259;n#259;tate (1 - 30 de zile):-ganoderma ajuta la depistarea bolilor si toxinelor ascunse in corp si actioneaza pentru reglarea functiilor organismului. Īn timpul acestui proces corpul va prezenta simptome cunoscute ca reflexii. aceste reactii nu constituie efecte secundare ci ne ajuta sa identificam zona cu probleme. acesta este efectul de evaluare a starii de sanatate.2.purificarea-detoxifierea (1-30 saptamani):-ganoderma este cunoscuta ca maestru al eliminarii toxinelor datorita capacitatii sale de eliminare a excesului de acid uric, acid lactic, colesterol, depozite de grasime, celule moarte si toxine acumulate in organism.toxinele circula prin sistemul sanguin si sunt eliminate (cu ajutorul rinichilor si ficatului) prin urina, scaun, dar si prin transpiratie, eczeme pe piele, sputs si mucus.3. reglarea (1 - 12 luni):-in timpul procesului de vindecare pot fi observate multe reactii. nu va alarmati caci acesta este semnul ca organismul se vindeca. daca reactia este prea puternica reduceti doza.4. recuperarea (6 - 24 luni):-ganoderma va continua sa repare partile afectate ale organismului si sa fortifice sistemul imunitar pentru a face fata bolilor.ea va furniza elementele si vitaminele esentiale pentru o recuperare rapida 5. reintinerirea (1 - 3 ani):-scopul fundamental pentru care-i utilizata ganoderma este mentinerea la nivel optim a functiilor corpului si reintinerirea.-proprietatile medicale ale ganodermei:-In urma experimetelor clinice efectuate de dr. shigeru yuki s-a dovedit ca ganoderma isi datoreaza eficienta proprietatilor sale de baza, adica:-scade nivelul de colesterol din sange si cantitatea de grasimi -scade nivelul zaharului din sange si reface func#355;iile pancreasului -scade nivelul lipidelor si stabilizeaza membrana celulelor rosii -adenozina din ganoderma scade numarul plachetelor din sange si impiedica tromboza -imbunatateste functia cortexului si a glandelor determinand mentinerea echilibrului endocrin -creste capacitatea naturala de vindecare a organismului, ajuta corpul sa isi formeze un sistem imunitar puternic -impiedica degenerarea celulelor din tesuturi -impiedica aparitia senilitatii prin mentinerea unei stari de tinerete -reduce efectele secundare ale medicamentelor antihipertensive -impiedica degenerarea organelor -impiedica aparitia alergiilor datorate antigenelor prin inhibarea celulelor producatoare de histamina -impiedica si trateaza cancerul si inhiba metastaza celulara -normalizeaza pana la impiedicare degenerarea tisulara -impiedica moartea subita a pacientilor de cancer, datorata embolismului inhiba tromboza si celulele trombocitare de pe pere#355;ii care inconjoara tesuturile si elimina blocajele datorate medicatiei anticanceroase-sporeste efectul acestor medicamente -usureaz#259; durerile provocate de cancer .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Buna!Ma primiti si pe mine?Gudinde,multumesc pt raspunsul pe PMIntre timp v-am descoperit topicul, si toata ziua l-am intors pe toate partile.Nu-mi vine sa cred cate informatii utile si raspunsuri la intrebari am gasit aici!Spre rusinea mea,sunt oarecum in domeniul medical(farmacista) si nu stiam atatea despre PCOS pana sa va citesc pe voi.
Hai sa incep prin a-mi spune si eu oful:
Am 29 de ani,sunt din Buc.Simptomele de PCOS le am din liceu,dar la dr m-am dus mult mai tarziu,si mi-am pus practic singura acest diagnostic in urma investigatiilor facute pe la diversi medici,care mi-au recomandat cu sarg AC de-a lungul timpuluiNestiutoare fiind,am luat si eu Marvelon 1 an,bineinteles apoi simptomele au reaparut,iar Diane am luat doar cateva zile,nu l-am suportat.
Investigatii facute:
-Dozari hormonale facute in mai,in ziua 21(apoi am aflat ca ar fi trebuit in Z3):
Estradiol 103.54
FSH 6.58
LH 16.33
Progesteron 1.03
Prolactina 29.34
TSH 1.56
free testosteron 0.00
-Mai multe ecografii(+transvaginala,facuta la Dr Neamtu,care btw mi-a recomandat Diane),care au confirmat ovarele micropolichistice,dar ovulatia prezenta.
Simptome:greutate normala,chiar subponderala(1.65 si 50kg),o acnee chistica ORIBILA,agravata in ultimii ani si de care nu scap,hirsutism moderat,pt care voi incepe depilarea definitiva peste 3 sapt,alopecie,nu foarte grava,dar cu rarirea difuza a parului,ciclu neregulat,dar nu tot timpul,si cand e "lenes",reactioneaza la Duphaston.
Eu la anul ma voi casatori si planuiesc o sarcina,pana atunci vreau doar sa tin simptomele sub control(acneea mai ales ma dispera).
Mi s-a recomandat si mie trat cu metformin si orgametril(de fapt am "negociat"eu)si sunt in dilema daca sa il incep sau nu,din cauza efectelor secundare.Eu am niste antecedente patologice,ficatul meu e si-asa destul de bulversat saracul (desi am transaminaze ok),si parca nu-mi vine sa-l agresez acum cu metformin,parca l-am mai lasa o perioada sa "respire".As inclina parca spre naturiste sau homeopate deocamdata,dar aici m-ar ajuta f mult si sfaturile voastre-ce ati incercat si a functionat.
Cam atat pt primul post.Ma bucur ca existati,si sper sa pot sa va ajut si eu impartasindu-va experientele mele.Treci mai usor peste toate cand gasesti un sfat,o incurajare si o vorba buna.Va pup!


"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Buna, fetelor. Am 29 de ani si in urma cu 2 ani jumatate am intrerupt anticonceptionalele, pe care le luam de 4 ani. Au inceput dereglari hormonale adica sagerari intre cicluri,controlate oarecum cu tratament care ulterior am aflat ca oprea ovulatia. Apoi dupa o raceala nasoala am facut hsg si a iesit ca trompele sunt permeabile. In primele luni din an am facut stimulare cu clostilbegyt, fara pregnil si nemonitorizate. Am tot intrebat medicul daca nu ar trebui sa fac analize hormonale si el considera ca nu e cazul. Am schimbat medicul in urma cu 4 luni, cu pareri de rau ca nu o facusem mai demult, iar in ultimele trei luni am facut din nou stimulare cu closty si pregnil, sub supravegherea medicului. Problema e ca in prima luna nu s-a spart foliculul, in a doua luna s-a spart dupa ziua 20, iar in ultima luna au crescut 3 foliculi si nu s-au spart. Urma o luna de pauza dar acum trebuie sa iau microgynon trei luni iar apoi sa merg sa vad ce fac cei trei foliculi si sa merg sa fac analize hormonale. M-ar interesa daca se pot face analizele hormonale imediat dupa ce am terminat anticonceptionalele sau trebuie sa fac o luna pauza. Microgynon am mai luat si mi-a afectat ficatul. Pot sa iau in paralel cu anticonceptionalele si liv52 sau poate sa influenteze cu ceva? Sunt putin suparata ca iau anticonceptionale dar din ce a spus medicul foliculii aceia sunt periculosi deoarece se pot transforma in chisturi. Sper ca nu v-am plictisit, orice informatie imi puteti da e binevenita.
Merci mult, cat mai multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by alecsxa0208

Buna!Ma primiti si pe mine?Gudinde,multumesc pt raspunsul pe PMIntre timp v-am descoperit topicul, si toata ziua l-am intors pe toate partile.Nu-mi vine sa cred cate informatii utile si raspunsuri la intrebari am gasit aici!Spre rusinea mea,sunt oarecum in domeniul medical(farmacista) si nu stiam atatea despre PCOS pana sa va citesc pe voi.
Hai sa incep prin a-mi spune si eu oful:
Am 29 de ani,sunt din Buc.Simptomele de PCOS le am din liceu,dar la dr m-am dus mult mai tarziu,si mi-am pus practic singura acest diagnostic in urma investigatiilor facute pe la diversi medici,care mi-au recomandat cu sarg AC de-a lungul timpuluiNestiutoare fiind,am luat si eu Marvelon 1 an,bineinteles apoi simptomele au reaparut,iar Diane am luat doar cateva zile,nu l-am suportat.
Investigatii facute:
-Dozari hormonale facute in mai,in ziua 21(apoi am aflat ca ar fi trebuit in Z3):
Estradiol 103.54
FSH 6.58
LH 16.33
Progesteron 1.03
Prolactina 29.34
TSH 1.56
free testosteron 0.00
-Mai multe ecografii(+transvaginala,facuta la Dr Neamtu,care btw mi-a recomandat Diane),care au confirmat ovarele micropolichistice,dar ovulatia prezenta.
Simptome:greutate normala,chiar subponderala(1.65 si 50kg),o acnee chistica ORIBILA,agravata in ultimii ani si de care nu scap,hirsutism moderat,pt care voi incepe depilarea definitiva peste 3 sapt,alopecie,nu foarte grava,dar cu rarirea difuza a parului,ciclu neregulat,dar nu tot timpul,si cand e "lenes",reactioneaza la Duphaston.
Eu la anul ma voi casatori si planuiesc o sarcina,pana atunci vreau doar sa tin simptomele sub control(acneea mai ales ma dispera).
Mi s-a recomandat si mie trat cu metformin si orgametril(de fapt am "negociat"eu)si sunt in dilema daca sa il incep sau nu,din cauza efectelor secundare.Eu am niste antecedente patologice,ficatul meu e si-asa destul de bulversat saracul (desi am transaminaze ok),si parca nu-mi vine sa-l agresez acum cu metformin,parca l-am mai lasa o perioada sa "respire".As inclina parca spre naturiste sau homeopate deocamdata,dar aici m-ar ajuta f mult si sfaturile voastre-ce ati incercat si a functionat.
Cam atat pt primul post.Ma bucur ca existati,si sper sa pot sa va ajut si eu impartasindu-va experientele mele.Treci mai usor peste toate cand gasesti un sfat,o incurajare si o vorba buna.Va pup!


"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"



Bine ai venit printre noi. Te-am trecut pe listuta.
Din pacate raportul LH/FSH este irelevant daca analizele nu sunt facute in z2 sau z3. Testosteronul liber 0 ??????

Doctorita Neamtu, daca vorbim despre aceeasi dr. Neamtu este un medic f bun si care cu siguranta stie ce este PCOS-ul. Eu ma refer la dr. Corina Neamtu de la Parhon.

Eu sincer la partea de progesteron (acum cativa ani) am negociat si am spus clar ca nu suport Duphastonul (asta imi recomandase atunci) si asa am ajuns la Utrogestan, care mai ales pus intravaginal este suportabil. Altfel, eu simteam ca nu ma mai tine ficatul.

Mergi la inceput