PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@Gabrielutza
Pai daca si testul zice ca ai ovulatie puneti-va repejor pe treaba ca nu e prea tirziu!!
@dana n. Iti tin pumnii, sper ca esti pe miini bune. Tratamentul tau mi se pare ff puternic+si clomifen si puregon deodata ... si inca toate celelalte.. Sa fie cu noroc !!

Va pup fetelor !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

la toate fetele!Nu trebuie sa ne pierdem speranta.
Uca, de luna asta nu mai iau o pastila intreaga de clomifen ci doar jumatate.Tot crezi ca este prea mult?

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

dana
Mie personal mi se pare mult, adica nu inteleg de ce iti da simultan 2 chestii pt stimulare. Dar stii cum e , noi de pe margine nu putem sa ii intelegem intotdeauna pe doctori, ei sunt cei care stiu analizele tale si de aia au hotarit asa..Eu nu inteleg de ce nu ti-a dat DOAR injectiile de FSH pt stimulare si maturizarea foliculelor, si se mai incurca si cu clomifenul?? Ca tu pin aacum parca nici nuai facut stimulare cu injectii de fsh, deci de unde stia ca nu ajunge?
Oricum in 2-3 zile vezi rezultatele stimularii (sper ca la inceputul saptaminii viitoare te duci fugutza la eco) si atunci o sa vezi, poate stie ea ce stie (si eu asta cred, de obicei in Germania sunt rezervati, nu se baga la tratamente intensive fara motiv)
Asa ca ai speranta si multa bafta !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by uca78

dana
Mie personal mi se pare mult, adica nu inteleg de ce iti da simultan 2 chestii pt stimulare. Dar stii cum e , noi de pe margine nu putem sa ii intelegem intotdeauna pe doctori, ei sunt cei care stiu analizele tale si de aia au hotarit asa..Eu nu inteleg de ce nu ti-a dat DOAR injectiile de FSH pt stimulare si maturizarea foliculelor, si se mai incurca si cu clomifenul?? Ca tu pin aacum parca nici nuai facut stimulare cu injectii de fsh, deci de unde stia ca nu ajunge?
Oricum in 2-3 zile vezi rezultatele stimularii (sper ca la inceputul saptaminii viitoare te duci fugutza la eco) si atunci o sa vezi, poate stie ea ce stie (si eu asta cred, de obicei in Germania sunt rezervati, nu se baga la tratamente intensive fara motiv)
Asa ca ai speranta si multa bafta !!!!!



Uca,!
Sper sa stie doctora asta ce face!
La ecografie m-a chemat din a 12 a zi de cm.


------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiboy spune:

Fetelor am zis sa ma alatur si eu listei voastre din 2 motive. unul ca sa va incurajez si doi ca sunt o aspiranta ca voi.
Am Pcos dar am un baietel de 2 ani. Deci se poate. Am facut tratament cu Metformin si cu multa rugaciune in luna a 6-a eram insarcinata. Acuma vrem un alt doilea copil care se lasa mult asteptat. Am pierdut o sarcina (surpriza)anul trecut.
Acuma fac tratament cu Metformin din nou dar e cam ceata. In primele luni am avut asa mici scurgeri rosi, maro, roz asa ca ma tineau cate 3 saptamani dupa un CM. Apoi totul a reintrat in normal dar in ultima luna am avut CM de 2 ori. Nu stiu ce sa mai cred. Doctorita mea zice sa merg inainte am deja 6 luni de tratament. Acuma m-am pus pe slabit ca am kile in plus.
Sunt fete care iau Metformin si progesteron in acelasi timp? Cum faceti? luati doar dupa ce stiti ca ati ovulat sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Va salut dragele mele!
Gudindespiridusul harnic! Cred ca esti foarte ocupata in perioada asta de nu ai mai intrat pe la noi!
Rodicate inteleg perfect! E greu sa speri, e si mai greu sa ai rabdare la nesfarsit dar intr-un final CRED ca o sa se intample minunea si la noi. Fii optimista chiar daca e greu!
Amanda o injectie cu Puregon costa putin peste 1 mil, depinde de farmacii. Vezi ca este trecut pe listele de compensate. Poate iti da dr tau o reteta si il iei cu 50% reducere. Mie mi-a dat reteta dar din pacate era sfarsitul lunii si nici o farmacie nu mai avea fonduri sa elibereze retete compensate.
Uca ce mai face burtika? Si mie mi s-a parut cam "abuziv" tratamentul Danei N dar am zis sa va las pe voi, cele cu mai multa experienta sa va dati cu parerea.
Mie Puregonul mi-a facut bine pana acum. Ieri am fost la monitorizare si pe ov stang am un folicol de aproape 13mm in Z.9. Dr ar fi vrut sa creasca doza dar din pacate pe ov drept am mai multi peste 6 mm si nu a vrut sa riste. Endometrul era "superb"! Pana miercuri mai fac cate o injectie pe zi dupa care merg din nou la monitorizare. Mi-a spus sa fac si valoarea estradiolului tot atunci ca sa stie cand sa-mi prescrie Pregnylul.
Gabrieluta te-ai lamurit pana la urma de la ce era spotting-ul? Eu nu am facut teste de ovulatie decat o luna, timp in care mi-au iesit toate pozitive asa ca am renuntat. Dr mea spune ca la persoanele cu PCOS nu sunt foarte concludente intrucat noi avem valoarea Fsh-ului mare tot timpul nu numai la ovulatie cum au celelalte femei. Acum sper ca nu te-am derutat si mai tare!
Kiki bine ai venit! Felicitari pt baietel! Cand ai deja un copil cred ca e mai usoara asteptarea, sau nu?
O zi cat mai buna si fara ghinioane (chiar daca e marti)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna fetele!spor la bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by kikiboy

Fetelor am zis sa ma alatur si eu listei voastre din 2 motive. unul ca sa va incurajez si doi ca sunt o aspiranta ca voi.
Am Pcos dar am un baietel de 2 ani. Deci se poate. Am facut tratament cu Metformin si cu multa rugaciune in luna a 6-a eram insarcinata. Acuma vrem un alt doilea copil care se lasa mult asteptat. Am pierdut o sarcina (surpriza)anul trecut.
Acuma fac tratament cu Metformin din nou dar e cam ceata. In primele luni am avut asa mici scurgeri rosi, maro, roz asa ca ma tineau cate 3 saptamani dupa un CM. Apoi totul a reintrat in normal dar in ultima luna am avut CM de 2 ori. Nu stiu ce sa mai cred. Doctorita mea zice sa merg inainte am deja 6 luni de tratament. Acuma m-am pus pe slabit ca am kile in plus.
Sunt fete care iau Metformin si progesteron in acelasi timp? Cum faceti? luati doar dupa ce stiti ca ati ovulat sau cum?


bine ai venit .Sa iti traiasca PUIUTUL si sa fie frumos si sanatos.Eu iau metformin de 3 luni dar pana acum nu a aparut minunea.Sotul tau avea probleme cu gigeii?al meu are si deci e mult mai complicata situatia.Eu sper ca nu imposibila...sa stii ca si eu am unele spotiguri , nu e chiar sange , luna asta spre exemplu in ziua 18 am avut un spoting - o fi fost de la ovulatie ? a doua zi nu mai aveam nimic.Acum sunt ziua 22 . Mai impartaseste-ne din experienta ta, ce anume ai mai facut pt. a ramen graviduta.
Cat priveste tratamentul cu progesteron, sti sigur ca ai deficit in faza luteala? adica dupa ovulatie? e bine sa iti faci dozarea de progesteron in ziua 21, si daca iese sub limitele normale, sa mergi la dr. sa iti prescrie utrogestan ovule / e mai bun ca duphastonul, ca nu se metabolizeaza in ficat si e si progesteron natural.Pupici si multa bafta.
carissma, iubita, tu ce mai faci?mult succes , sa ai foliculi frumosi, si bebe bineinteles.
gudindeee, nu mai ne iubesti?
uca, amanda, kir, winter, cred ca am mai uitat dar va pup pe toate si va urez multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@carissma Foliculul e f bun pt ziua in care esti. Tin pumnii strinsi !!!
Eu sunt bine, astept anul asta ca niciodata , pentru ca stiu ca apoi mai e un pic pina la sfirsitul lui ianuarie...
Va puuuuup !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by kikiboy

Fetelor am zis sa ma alatur si eu listei voastre din 2 motive. unul ca sa va incurajez si doi ca sunt o aspiranta ca voi.
Am Pcos dar am un baietel de 2 ani. Deci se poate. Am facut tratament cu Metformin si cu multa rugaciune in luna a 6-a eram insarcinata. Acuma vrem un alt doilea copil care se lasa mult asteptat. Am pierdut o sarcina (surpriza)anul trecut.
Acuma fac tratament cu Metformin din nou dar e cam ceata. In primele luni am avut asa mici scurgeri rosi, maro, roz asa ca ma tineau cate 3 saptamani dupa un CM. Apoi totul a reintrat in normal dar in ultima luna am avut CM de 2 ori. Nu stiu ce sa mai cred. Doctorita mea zice sa merg inainte am deja 6 luni de tratament. Acuma m-am pus pe slabit ca am kile in plus.
Sunt fete care iau Metformin si progesteron in acelasi timp? Cum faceti? luati doar dupa ce stiti ca ati ovulat sau cum?




In primul rand bine ai venit printre noi

Metformin luat tot timpul conform schemei de la medic. Progesteron luat doar 10 zile/luna in faza luteala.

Dar atentie! Trebuie sa fi absolut sigura ca esti deja in faza luteala caci progesteronul luat inainte de ovulatie o inhiba!

Mergi la inceput