Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a - 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Lala, te rog, ai putea sa ne treci si pe noi in listuta (Victor, Bucuresti, data nasterii:2.01.2000)? Multumim mult.

Alma, ma bucur ca ati rezolvat problema temelor. Doamna invatatoare a lui Victor le da destul de mult de lucru acasa, cel putin dupa parerea mea. Lucreaza mult dupa manual, dar si dupa diverse fise si culegere (la mate). Ne-a mai recomandat si o alta culegere (de la editura Paralela 45), daca dorim sa mai lucram suplimentar (in afara de culegerea obligatorie, dupa care lucreaza in mod curent). Dar exista si parinti carora li se pare ca ar putea sa le dea si mai mult de lucru (cred ca depinde mult si de copil). Asa ca s-a inventat caietul suplimentar, deci copilul lucreaza acasa in plus fata de temele obisnuite si vineri duce caietul la scoala, sa-l vada si doamna. Nu e obligatoriu, dar cine face teme suplimentar, corect, e laudat. Binenteles ca Victor nu are nici o ambitie suplimentara , asa ca inca nu ne-am apucat de acest caiet. Cred ca volumul de teme, nivelul la care se lucreaza este dictat in mare parte si de nivelul clasei, dar si de atitudinea doamnei.

April, foarte sensibila fetita ta, intr-adevar. Si lui Victor i se mai intampla uneori (mult mai rar ca in clasa I) sa fie confuz referitor la teme. Pe mine ma supara ca nu este increzator in el, chiar daca stie prefera sa nu ridice mana sa raspunda. Am vorbit cu dna si mi-a zis ca oricum il intreaba chiar daca el nu e cu mana ridicata, dar ma enerveaza lipsa asta a lui de incredere, cuplata poate si cu un pic de lipsa de ambitie. Sper sa se rezolve.

Chiar, aveti idee cum sa-l mai ambitionez putin? Nu prea-mi place ideea (desi am aplicat-o, chiar cu succes) de a-i cumpara ceva, daca obtine rezultate deosebite. Am incercat diverse chestii (laudat meritele, explicat cat de utila e scoala-ma rog, la nivelul lui de intelegere) dar nu prea au dat rezultate.

Si inca ceva: la scoala unde invata copiii vostri se organizeaza cerc de matematica? La Victor la scoala se organizeaza sambata, 3 ore (de la 10 la 1). Fac tot felul de probleme, conform programei, dar un pic mai deosebite decat la scoala si la fiecare sedinta le da un test. Mie initial mi se parea ca-i incarc inutil week-end-ul , dar surprinzator, chiar daca stie ca e in timpul lui liber vrea sa mearga (eu i-am zis ca e alegerea lui). Oare e prea obositor?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

buna dimineata !
o saptamana cu vreme mohorata, cu evaluare..,circ ..,teme,papuci pierduti..
cam cu asta ne ocupam noi

si mai avem o dilema : scoala, organizeaza o minitabara de cercetasi
( 5 zile la Tusnad), unde vor avea multe activitati in aer liber .vrea din toata inima sa mearga ,insa ne punem (eu si tati) problema vremii si bineinteles a distantei . nu prea stim cum sa procedam
ne mai auzim!
o zi buna va doresc!

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Neatza!

Noi suntem in a doua zi de vacanta. Azi si-a luat rolele in afterr school si mai aveauu ca activitate inaltarea zmeilor (au facut ieri, cine a vrut - Bianca a preferat sa se dea cu rolele si sa mearga intr-o vizita).

Alina, cind e tabara? Nu aveti "haine" speciale pt ploaie (geaca, pantaloni si cisme de cauciuc).......Daca aveti astea in dotare si copilul isi doreste mult sa mearga, eu as lasa-o. Aer curat le face bine, iar ei iubesc astfel de drumetii in colectivitate.

Fetele, cam ce faceti voi acum la matematica? Dar la citire/gramatica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

andreia ,nu la haine m-am referit ,ci la faptul ca nu suntem obisnuiti fara "ele" acasa . protectia exccesiva bat-o vina(ca sa fac daca sunt "mama batrana").stiu ca-i face bine .si la cate activitati au in program zau daca nu m-as duce si eu ingrijorarea mea provine de la faptul ca : vor merge cu autocarul(daca v-a fi polei zapada etc.?!)perioada este intre 28.10-02.11 iar cu vremea de acum...
banui ca o vom lasa totusi iar noi ,vom sta pregatiti de start catre Tusnad in caz de nevoie

legat de lectii , la mate face adunari si scaderi cu mai multe numere si cu trecere peste ordin ,semnul >si < ,probleme cu mai multe operatii iar la romana fac mai mult un gen de consolidare a cunostintelor acumulate in cl.I si ii pune Miss sa citeasca dintr-o carte Povestile copilariei special pentru cl.II povesti (si sunt cam 10 pagini ) pe care o comenenteaza a doua zi .

va doresc o vacanta placuta

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

andreia ,nu la haine m-am referit ,ci la faptul ca nu suntem obisnuiti fara "ele" acasa . protectia exccesiva bat-o vina(ca sa fac daca sunt "mama batrana").stiu ca-i face bine .si la cate activitati au in program zau daca nu m-as duce si eu ingrijorarea mea provine de la faptul ca : vor merge cu autocarul(daca v-a fi polei zapada etc.?!)perioada este intre 28.10-02.11 iar cu vremea de acum...
banui ca o vom lasa totusi iar noi ,vom sta pregatiti de start catre Tusnad in caz de nevoie

legat de lectii , la mate face adunari si scaderi cu mai multe numere si cu trecere peste ordin ,semnul >si < ,probleme cu mai multe operatii iar la romana fac mai mult un gen de consolidare a cunostintelor acumulate in cl.I si ii pune Miss sa citeasca dintr-o carte Povestile copilariei special pentru cl.II povesti (si sunt cam 10 pagini ) pe care o comenenteaza a doua zi .

va doresc o vacanta placuta

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alma2006 spune:

Ana71 eu cred ca daca el isi doreste sa mearga la cercul de matematica ar fi bine sa-l lasi! Daca nu-i va placea sau il va obosi iti va spune in mod sigur. In general copii nu trag de ei fara o motivatie puternica sau fara sa le faca pur si simplu placere activitatea respectiva.

La noi nici macar nu ni s-au recomandat culegeri iar temele care se dau nu au nici o logica d.p.d.v. al cantitatii si succesiunii. Eu lucrez suplimentar cu Sebi acasa dar sunt dezamagita! Cat despre motivatie, daca vei citi postarile mele anterioare vei vedea ca am avut probleme serioase. Laudele nu au mers si nici chiar recompensele materiale! Totul depinde de copil! Dar daca isi doreste sa participe la un cerc de matematica eu zic ca e ok si chiar daca nu denota ambitie denota interes. Lasa-l sa vada cum e!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

...... nimic ? ce mai faceti ? ce mai invatati ?
cam multa liniste !

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

...invatam pe rupte si asteptam vacanta......AMR 2 sapt

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cld spune:

bun#259; fetelor!
unde sānte#355;i? a#355;i rezolvat toate problemele pe care le ave#355;i cu puiu#355;ii vo#351;tri?
eu abia acum am īnceput.Ieri a venit Georgi cu prima not#259; de anul #259;sta: B la matematic#259;.Am zis c#259; fac infart pentru c#259; la matematic#259; chiar se descurc#259; f#259;r#259; probleme.Le-a dat 11 exerci#355;ii in 50min #351;i el a f#259;cut doar 8.Una a s#259;rit pur si simplu peste ea(testul era scris de dna #351;i tras la xerox), la una a scris numarele cresc#259;tor,dar descresc#259;tor a uitat si alta n-a inteles-o, a rezolvat-o dar nu bine. mi se par totusi grele pentru clasa a 2a.
pur #351;i simplu nu #351;tiu cum s#259; reac#355;ionez.#350;tiu ca a gre#351;it din grab#259; nu c#259; nu a #351;tiut.Oricum i-am luat ora de la calculator pentru ceva timp.
voi ce Zice#355;i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cld spune:

scuze am scris cu caractere romanesti sper sa intelegeti!

Mergi la inceput