Mamici de septembrie-octombrie 2007 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

'Neata, fetelor!
Felicitari tuturor proaspetelor mamici, refacere rapida si bebelusi sanatosi, cuminti si destepti!
Eu sunt tot 2 in 1 si ma pregatesc sa merg la control la moasa. Sambata inregistrat prima contractie dureroasa, luni si marti au continuat, dar nu era chiar durere rea, adica era suportabila si tine sub un minut.
Cred ca in dimineata asta am pierdut si ceva dop...era o chestie galbui-transparenta, gelatinoasa, dar nu stiu de ce-i zice dop ca se intindea doar pe hartia igienica. Ma rog, probabil era dopul, probabil nu era.
Si au incepur si diferite dureri in parti, ca si cum m-ar intepa apendicele...dar simt durerea asta si in partea stanga.
Va las acum, o zi buna tuturor.

Irina 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by Roxali

DANIELLLE FELICITARI SI SANATATE PRINTESEI!
Ai grija daca ai impresia ca nu mananca bine si daca nici nu face pipi mai des atunci dute la un control cu bebelina...totusi ptr primul copil ai esit cam repede din spital.Aici obligatoriu 72 ore la natural si 4-5 zile cezariana, din cauza ca le fac si niste analize si teste anume.

Bravo mamici santeti mai harnicute la scris decat gravidutele...pai cred si eu , acuma nu numai ca nu dormiti , dar aveti si griji in plus


Ali36si Enrico 7ani
poze


si la bebelina ia facut toate testele de care are nevoie,eu nici nu ma dadusem jos din pat ca imi erau amortite picioarele dupa epidulara si zurlii astia erau calare pe ea.in plus,vine moasa acasa in fiecare zi sa ne controleze si daca e vreo problema ne trimite la spital.






pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neataaa. Hai ca pe la 11 jumate l-am doborat, l-am pus la somn si gata. Papa la 6 dimineata si acum a inceput foiala, dar nu il trezesc sa pape, il las pe el sa caraie cand vrea. Domnisoara e mai bine, ochisorii nu mai sunt rosii si nici muci nu are, dar se trezeste usor ragusita. Posibil sa fie si de la aerul uscat din camera.

Lia, la Andrei vaccinul e doar foarte putin rosu, maxim 5 mm diametru. Numai sa nu il doara altceva.

Sim, eu atat m-am agitat la botez sa iau cruciulite si am uitat sa le pun. Acum nici nu ma obosesc.

Carpatina, ce mai faceti? Micuta Ioana? Vezi daca e nascuta de ziua mea ce grija am?

Sabina, cum a fost noaptea? Nu am apucat aseara sa prestez curatarea nasului, o sa incerc acum. Ca a fost mare show, si nu voiam sa o trezeasca pe Alex. Pana si baita a fost o linciureala. Cu silueta sunt amarata numai cand trebuie sa imi pun alte haine decat cele de casa, dar nu sunt asa rau. Burta s-a micsorat uimitor, ba se simte tare in partea de sus. Fundul e imens...dar prestez exercitii.

Annisia, si la mine e tare taietura si arata nasolut spre fund. Dar nu ramane asa, insa cred ca trebuie sa treaca mai mult timp pana se mai duce. Eu nu l-am auzit pe al meu sa se planga data trecuta, o sa il intreb daca era tare. Eu ia=-am raspuns Sabinei. Nu am prestat nimic si nici nu am chef. Ma gandesc chiar cu groaza la prima data. Cred ca as prefera sa o fac cu epidurala. Distractie placuta la Rasnov!

Danielle, la inceput dorm mult bebelusii, nici grasanul meu nu manca prea mult. Posibil sa inceapa si icterul si sunt mai somnorosi.













Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

va multumesc inca o data ptr. urarile voastre

eu incerc sa ii fac program la mititica mea iubita ca m-a tacanit de cap toata noaptea.nu plange,dar scoate niste sunete de parca s-ar mira de ceva si zambeste,iar eu ma trezesc imediat ce o aud.

la cat timp va trecut voua durerea dupa cusatura sau ruptura?eu m-am rupt un piculet ca atat m-am scremut de a iesit micuta in 20 min.abia spre seara au inceput sa se dezmorteasca "zonele"...








pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, ce iti veni fata ca am slabit frumos? Fata de casalot esuat cum eram sigur ca arat mult mai bine, dar am un fund cat China si coapse la fel. Mi-a luat mama de ziua mea un costum de satin sexos ca stia ca mereu suspinam dupa lenjerii sexoase cat eram gravida, si e marimea 46, si nu imi intra pe fund. Dar m-am apucat de sport, fac exercitiile alea de care va ziceam, zilnic. Cat despre botez, o sa stiu cu ce ma imbrac fix cu cateva zile inainte. Nu imi iau de acum, nu stiu cum voi arata, poate ma ingras, poate slabesc, si sa nu am surprize. Sa imi zici ce si de unde iei. La fie-mea aveam un compleu de la Dika, cu sarafan si sacou, fu belea, ca a mers si ziua si la restaurant, si in plus l-am tot purtat dupa. Dar la ea la botez eram slaba, cea mai slaba de cand am nascut-o pe ea pana acu,.

Ali, ce cauti pe forum la 4 dimineata?



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Fetelor am venit si noi acasa sambata.
Luca Mihai s-a nascut la Elias, in 26.09.2007, ora 15.55, 40 sapt si 2 zile, prin cezariana (am eu un fibrom) , a avut 4120g , 54 cm si Apgar 9 (datorita fibromului), Abia am asteptat sa ies din spital. Am avut probleme cu o alergie la anestezie si am o eruptie pe picioare, tare pruriginoasa.
Sambata am venit acasa la Constanta. Pe drum bebe a dormit. Cand am ajuns acasa in noaptea aceea am avut ceva probleme de adaptare, o mica criza, dar toti au zis ca e normal. De duminica mi-am revenit, au venit bunicile sa ma ajute.
Bebe e cuminte, mananca bine si o sa punem si poze.
Ieri a venit med de fam si pediatra. Si eu si el suntem bine. Eu am ramas cu 7kg si alergia la anestezie.
Maine vine si preotul sa ne citeasca.
Voi ati scos intai bebei pe balcon si apo afara? Daca afara e mai frig pot sa-l scot. Tare imi doresc sa iesim la prima plimbare dar vremea se strica la sfrsitul saptamanii.Voi cum ati facut primele plimbari?
In marsupiu de la ce varsta are voie?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Felicitari, Amalia ! Sa-ti traiasca baietelul si sa va bucurati de el !

Neata si de la noi, profit ca pitica doarme ( la mine pe genunchi, pe o perna ) si in timpul asta imi iau si eu micul dejun. Asa ca sunteti invitatele mele, sa-l servim impreuna
Maine intre orele 11-13 trebuie sa merg sa ridic indemnizatia de nastere, sper sa nu fie coada, ca o sa ma car cu tot familionul dupa mine ( pitica + tati, ca intra la serviciu de la ora 15 ). Pt ca din pacate trebuie sa mearga mama personal Sper sa fie cuminte Maria, sa nu inceapa scandalul si sa fie nevoie sa o calmez cu vreo tzitzi in gura pe acolo . Pentru ca in ultimele 3 zile a fost maraita afara, duminica am iesit in parc si eram departe de casa cand a apucat-o, asa ca m=am dus sub un pom (eram cu sotul), ca banci retrase nu gasesti in parcul ala si uite asa si-a luat ea masa in aer liber
Luni si marti am scurtat plimbarea, ca iar s-a trezit si a apucat-o plansul, noroc ca s-a trezit la 5 minute de casa. Ma gandesc sa incerc sa iau o suzeta si sa i-o dau in cazurile astea, poate o pacalesc pana acasa, ca nu-i nici o placere sa impingi la un carucior urlator

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

Sriem si noi sa va anuntam ca am venit pe lume!
Ma numesc Vlad Rosca si am fost foarte punctual, am ajuns pe lume exact la data stabilita, adica 30.09.2007, la ora 18:18. Am 3750kg si 54 cm. Scor Apgar 9/10 (asta pentru ca a vrut mama epidurala, ca altfel cica luam 10 curat.
Fetelor acum am si eu o intrebare; tantile astea de la spital mi-au zis ca tre' sa-l hranesc la 2, maxim 3 ore, dar bebe al meu nu vrea sa se scoale si sa suga sub nici o forma, si uite asa obosim rugandu-ne unul de altul inca o ora-doua pana sa apucam sa tragem geva. Deci practic pana acum a papat tzatzica doar din 4 in 5 ore, cam asa. E ok? Suge cam 20 de minute la fiecare tzitzi. Problema e ca al meu sotisor s-a speriat ca nu mananca baiatul si azi i-am dat un supliment la ora la care trebuia sa pape (ca de, e mai usor din biberon), ca nu vroia tzitzi. Eu acum ce fac, cum bag suplimentul (ii dau?) la bebe, cand? Si il las sa se trezeasca cand vrea el, sau tre' sa-l trezesc sa pape.
Nu stiu cat de coerenta am fost, ca nu prea am dormit de ceva zile, dar va rog din suflet sa-mi raspundeti si mie ca nu am pe nimeni aici, si doctorii astia arabi... Of, of, of...
Va multumesc si pup toti bebe-ii si mamicile si viitoarele mamici!
Curaj, e de o suta de ori mai usor decat va imaginati, cel putin la mine asa a fost, multumesc lui Doamne- Doamne!!!
Ramona si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonarosca spune:

Am uitat sa va intreb daca pentru alaptatul pe care l-am sarit eu trebuie sa ma mulg, sau astept sa-i dau urmatoarea data?
Pupici!!!
Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Sabina, foarte frumos costumasul, imi place la nebunie ! Sa-l poarte sanatos ! Ce pacat ca la noi nu gasesti asa ceva...
Si eu am o problema cu caciulitele, ieri i-am pus una care i se tot ridica de pe urechi sau ii cadea pe ochi, asa incat toata plimbarea nu am facut altceva decat sa incerc sa aranjez caciula aia. Prin urmare am zis ca o arunc. Mai am o gramada de caciulite de-alea care se leaga sub barbie dar nu-mi plac deloc si in plus tot mi se pare ca s-ar sugruma cu snururile alea. Asa ca stam intr-un singur fes care e acceptabil dpdv al cazutului pe ochi/ridicatului de pe urechi. Deci si eu trebuie neaparat sa-i cumpar cateva caciulite. Mi-a placut tare mult caciulita cu urechi a lui bb Stefan, genul ala mi se pare ideala. Numai ca nu stiu daca exista pt fetitze... Mamici de fetitza, voi ce model folositi ?

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput