Mamici de Noiembrie -Decembrie2007(88)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

da mai creem..zi si tu..nu-s astia mici niste pui de smecheri?
al meu s-a obisnuit cu ta-su..dar la altii..nu face el demonstratii..

34+ piticul Stefanut
AMR 6 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

Inainte de a oficia taina sfantului botez, tebuie sa vorbiti cu preotul parohiei alese de dumneavoastra pentru a va face o rezervare pentru ocazia respectiva. Suntem alaturi de dumneavoastra si va ajutam prezentandu-va calendarul religios pentru a sti in ce perioade nu se fac botezuri.


Nu se fac botezuri

*

In toate zilele de miercuri si vineri de peste an;
*

In ajunul Praznicelor Imparatesti;
*

In sapatamana dinaintea Postului Sfintelor Pasti (vezi calendarul);
*

In postul Sfintelor Pasti (vezi calendarul);
*

In Saptamana Luminata (vezi calendarul);
*

In Duminica Rusaliilor (vezi calendarul);
*

In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (vezi calendarul);
*

In Postul Adormirii Maicii Domnului (vezi calendarul);
*

Taierea capului Sf Ioan Botezatorul (vezi calendarul);
*

Inaltarea Sfintei Cruci (vezi calendarul);
*

In Postul Nasterii Domnului (vezi calendarul);
*

De la nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (vezi calendarul).

Trusoul de botez

A sosit momentul marelui botez; v-ati rezervat parohia dorita de dumneavoastra. Sunteti ingrijorati din cauza lucrurilor ce va trebuie la biserica? Din nou suntem alaturi de voi si va prezentam trusoul de botez ce contine toate lucrurile necesare la biserica: prosopul mare, prosopul mic, panza, sticluta pentru mir si prosopul pentru preot, hainutele de botez si pernuta pentru cruciulitele invitatilor. Toate acestea sunt accesoriile in functie de modelul ales de dumneavoastra. In cazul in care nu v-ati hotarat, noi va putem ajuta prezentandu-va cateva modele de trusou de botez.

Obiceiuri traditionale



Despre crestinare

"taina initierii crestine, poarta de intrare in crestinism sau taina fundamentala si indispensabila pentru mantuire, prin care omul renaste pentru viata spirituala,[…], dobandind iertarea pacatului stramosesc” se savarseste numai in biserica. Prin botez se realizeaza marturisirea credintei, aceasta fiind facuta de catre nasi.

Nasul are un rol foarte important, el devenind parintele spiritual, raspunzator in fata lui Dumnezeu, de cresterea ca bun crestin a finului, alaturi de parintii trupesti.



Slujba botezului:

Inainte ca slujba botezului sa inceapa, nasa trebuie sa prinda la reverul invitatilor ce asista la taina sfantului botez cruciulitele cu fundite, funditele avand aceeasi culoare ca lumanarea de botez(ce este cumparata de nasi).



Slujba botezului consta in mai multe etape.

Prima parte din slujba botezului presupune sfintirea apei pentru botez, aceasta fiind urmata de ungerea celui ce se boteaza cu mir pe frunte, pe piept, la maini si la picioare.

A treia parte din slujba botezului consta in scufundarea pruncului de trei ori in apa sfintita de catre preot.

Intreita scufundare reprezinta de fapt cele 3 zile petrecute de Domnul in mormant iar afundarea in apa este de fapt moartea noastra pentru viata de pacat pana atunci, in timp ce iesirea din apa este invierea noastra impreuna cu El, pentru viata cea noua.

De obicei copilul este botezat intre 8 si 40 de zile. Botezul se face in orice zi, de preferat in zilele de sarbatoare dupa Sf. Liturghie.

Dupa scoaterea copilului din apa sfintita, nasa este cea care primeste copilul de la preot intr-o panza alba, nefinisata, necusuta.

Se spune ca fasa de legat, ce face parte din trusoul de botez care la randul lui este achizitionat de nasi, nu trebuie sa fie nici prea scurta(altfel copilul se va casatori repede) si nici prea lunga (altfel copilul se va casatori tarziu).

Dupa realizarea si incheierea sfintei taine a botezului, nasii ii daruiesc copilului un trusou complet de imbracat, copilul fiind tinut in biserica de catre nasa.

Parintii copilului de asemenea, trebuie sa aduca la biserica vin si ulei ce folosesc la impartasanie si mirungere.



Slujba s-a incheiat. Un alt obicei la botez este ca moasa sa duca copilul la slujba, urmand ca la sfarsitul botezului sa fie dus inapoi de nasul sau.” A doua zi dupa botez, nasii vin acasa la fin sa-i faca baie. Acesta e momentul cand pruncului i se fac "ursitele". În cadita se pune un ban de argint pentru purificarea apei, busuioc, flori parfumate, grau. Apa din scaldatoare trebuie aruncata deasupra unui par ascutit sau la radacina unui pom pentru ca nimeni sa nu poata calca peste ea.

ROXANA 36+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 25 ZILE !! pana vine pe lume ursuletul si 20 ZILE pana mami si tati fac un an de casnicie!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ohh..nu pot pune, ca are mai mult de 10 mb..:(:(...si nu cred ca e mai ult de 2 minute...
sry ca v-am indus in eroare..:(

34+ piticul Stefanut
AMR 6 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DOAMNE CAT S-A LUNGIT!!
..am zis ca va prinde bine si voua...
..fetelor la mine pe ecografie scrie ca greutatea are +500/-500 grame...pei si daca in loc de 2.900 avea 3.400 ???...pana la urma nu se stie cu exactitate

ROXANA 36+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR maxim 25 ZILE !! pana vine pe lume ursuletul si 20 ZILE pana mami si tati fac un an de casnicie!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

da, mai, e ciudat cu Cami...sper ca problema sa fie lipsa net-ului si nu altele...

34+ piticul Stefanut
AMR 6 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

tocmai ca si eu stiu ca sunt aproximative masuratorile de greutate, si apoi de unde stiu ei cit si cum te dilati tu...?


------------------------
Flory 34+ Joshua Raphael
AMR 6 saptamini !!

Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



Asta chiar ca nu are cine s-o stie....se observa doar in timoul procesului... ca sunt diferente mari de la gravida la gravida. Ei mai pun o perfuzie cu oxitocina pentru dilatatie mai rapida, dar se poate ca si cu perfuzia aia sa nu te dilati deloc.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

iar vin cu vesti proste ...oare ce se-ntampla cu mine...

m-am apucat sa fac curat pe scara..ca asa e la noi... fiecare face o data pe sapt...pt. a nu plati femeie de servici.. astea sunt regulele...si nu am mai asteptat sa vina sotul meu sa le faca..am zis ca usor ,usor, o sa fac eu.. ei, da parca ce o sa fie... si ce sa fie .. ca nu mi-era frica de efort...dar am alunecat si am cazut pe scari...mi-a sarit matura din mana cine stie unde...nu m-am lovit la burta ..dar asa de tare ce m-am speriat..ca nu stiam ce s-a intamplat..si cum de am aterizat jos... am avut instinctul imediat sa-mi protejej burtica, m-am lovit doar la picior ca m-am invinetit pe loc...da' burtica mi s-a zdruncinat..si ma doare int-o parte sus...de la ce o fi? plus ca m-a luat o durere de cap dupa... oare e de la efort..?..habar n-am..ma bag in patutz... poate imi revin...
scuzati-ma da' n-am cui sa-i zic..nu vreau sa-l ingrijorez pe tati.. caci imi primesc si de la el o cearta de nu ma vad....

Stefania x 2
min.7sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by Victo

ohh..nu pot pune, ca are mai mult de 10 mb..:(:(...si nu cred ca e mai ult de 2 minute...
sry ca v-am indus in eroare..:(

34+ piticul Stefanut
AMR 6 SAPT



Nu poti sa il pui pe youtube si sa ne trimiti linkul? Sau e un filmulet are vroiau sa fie private?

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by slimatei

iar vin cu vesti proste ...oare ce se-ntampla cu mine...

m-am apucat sa fac curat pe scara..ca asa e la noi... fiecare face o data pe sapt...pt. a nu plati femeie de servici.. astea sunt regulele...si nu am mai asteptat sa vina sotul meu sa le faca..am zis ca usor ,usor, o sa fac eu.. ei, da parca ce o sa fie... si ce sa fie .. ca nu mi-era frica de efort...dar am alunecat si am cazut pe scari...mi-a sarit matura din mana cine stie unde...nu m-am lovit la burta ..dar asa de tare ce m-am speriat..ca nu stiam ce s-a intamplat..si cum de am aterizat jos... am avut instinctul imediat sa-mi protejej burtica, m-am lovit doar la picior ca m-am invinetit pe loc...da' burtica mi s-a zdruncinat..si ma doare int-o parte sus...de la ce o fi? plus ca m-a luat o durere de cap dupa... oare e de la efort..?..habar n-am..ma bag in patutz... poate imi revin...
scuzati-ma da' n-am cui sa-i zic..nu vreau sa-l ingrijorez pe tati.. caci imi primesc si de la el o cearta de nu ma vad....

Stefania x 2
min.7sapt.





Uite asa o bataita iti trebuie, Stefania, ca nu esti cumintica si vrei sa le faci tu pe toate!
Acum du-te si stai la patut, fara nici un efort. Daca nu te-ai lovit la burtica e bine. Cred ca te doare de la zdruncinatura, ca si eu am cazut pe scari (mai pe la incepututl sarcinii, cand imi era rau si ameteam) si mai mult a fost sperietura, in rest n-am avut nimic
Linisteste-l pe bb ca s-o fi speriat si el!

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Stefania, meriti sa fii certata. Asta iti trebuie tie acum: sa faci curat pe scara blocului?
Ai grija de tine. Stai linistita in patut. Probabil ca si bebe s-a speriat un pic, dar sigur e bine. El este foarte bin eprotejat acolo in casuta lui.

quote:
Originally posted by slimatei

iar vin cu vesti proste ...oare ce se-ntampla cu mine...

m-am apucat sa fac curat pe scara..ca asa e la noi... fiecare face o data pe sapt...pt. a nu plati femeie de servici.. astea sunt regulele...si nu am mai asteptat sa vina sotul meu sa le faca..am zis ca usor ,usor, o sa fac eu.. ei, da parca ce o sa fie... si ce sa fie .. ca nu mi-era frica de efort...dar am alunecat si am cazut pe scari...mi-a sarit matura din mana cine stie unde...nu m-am lovit la burta ..dar asa de tare ce m-am speriat..ca nu stiam ce s-a intamplat..si cum de am aterizat jos... am avut instinctul imediat sa-mi protejej burtica, m-am lovit doar la picior ca m-am invinetit pe loc...da' burtica mi s-a zdruncinat..si ma doare int-o parte sus...de la ce o fi? plus ca m-a luat o durere de cap dupa... oare e de la efort..?..habar n-am..ma bag in patutz... poate imi revin...
scuzati-ma da' n-am cui sa-i zic..nu vreau sa-l ingrijorez pe tati.. caci imi primesc si de la el o cearta de nu ma vad....

Stefania x 2
min.7sapt.



Roxxy 30+Rares Matei
_
AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput