primele zile la gradinita

primele zile la gradinita | Autor: misha-germ

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca ati patit si voi asta, dar cu siguranta nu cred ca sunt singura.
Copilul meu cel mare a inceput gradi, si cu toate ca educatoarea ii da tot sprijinul sa se acomodeze, Alex al meu nu sta fara mine...nu stiu ce sa mai fac. A mai trecut cineva prin asa ceva?
Poate ma ajutati si pe mine daca ati intampinat asemenea prob.
Pupici la toate

miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Misha - eu cred ca o mare parte din copii reactioneaza la fel. Le trebuie o perioada de acomodare. Unii plang si o luna si doua, pana se obisnuiesc cu mediul. Unora pur si simplu ne le place la gradinita. Merg acolo, ca trebuie sa mearga, ca-i lasa parintii si n-au incotro.
Acum ca suntem si noi in febra acomodarii, am incercat sa ne aducem aminte ( chiar sa-i intrebam pe parintii nostri cum am reactionat noi). Sotului meu nu i-a placut niciodata la gradinita, isi aduce si acum aminte ca-l punea sa faca chestii care-l plictiseau, gen: sa cante, sa danseze,etc, abia astepta sa ajunga. I s-a parut mereu un chin gradinitia. Depinde de fiecare copil.
Fiica-mea pare sa fie exact ca sotul meu. Dar macar astept sa vina ziua cand n-o sa mai planga.
Acum suntem in perioada de acomodare, sta cu copii de la gradi doar jumatate de ora pe zi, cand sunt scosi in parc. Zilnic incerc sa plec macar putin de langa ea si in secunda doi incepe sa planga. Educatoarele ii acorda atentie maxima, o implica in tot felul de jocuri, o invita la tobogan, o dau in leagan. Totul pare sa fie perfect, dar sa fiu si eu acolo.
Mai are o luna de acomodare, apoi o voi lasa singura. Stiu ca va plange si ca nu-i va fi usor, insa trebuie sa invete ca nu poate sta lipita de mine mereu.
Cu bunicii nu sta, ce-i drept i-a vazut rar, cu prietenele mele nu sta nici o secunda. De dormit, doarme daca e si tati si mami, nu adoarme doar cu unul dintre noi. Asa ceva nu mi se pare normal.

Cred ca trebuie sa aveti rabdare si cu timpul se va obisnui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu l-am dus o saptamana la 3 ani si a fost dezastru. Urla ca din gura de sarpe si se agata de mine. Nici o sansa sa plec putin si sa ramana singur cu educatoarea si copiii. In timpul asta nici acasa nu ma mai intelegeam cu el, se schimbase total, era extrem de irascibil, nu mai manca, noaptea avea cosmaruri cu gradinita. Asa ca facut o pauza de 4 luni (locul i l-am pastrat) dupa care am incercat iar. A doua oara a acceptat sa se desparta de mine si sa ramana la gradinita, de unde trag concluzia ca prima oara n-a fost momentul potrivit, pur si simplu nu era inca pregatit.
Sa vezi apoi ca, imn vacante, ii lipsea gradinita!
Recunosc ca n-as fi putut face lucrul asta daca n-as fi avut cum sa stau cu el acasa sau n-as fi avut cu cine sa-l las. In timpul asta nu l-am privat insa de contactul cu copiii, mergeam mereu la intalniri, la tot felul de activitati, etc.

Mult succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Cred ca este o reactie absolut normala.Al meu a fost la gradi(day care)de la 4 luni jumate si cu toate astea cind l-am mutat la alta gradinita acum o luna s-a lasat cu plinsete si urlete timp de o saptamina apoi intr-o zii pur si simplu i-a trecut.
M-am simtit foarte vinovata fiindca eu am insistat sa-l mutam,dar apoi m-am gindit ca e o reactie normala de adaptare la nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

azi am mers si cu tata la gradi...ce sa va povestesc ca n-a vrut sa intre nci in sala, dar sa mai stea...apoi am stat ceva timp si i-am dat sa manance, si am profitat de moment si am plecat repede. Sa nu va zic, ce urlete au inceput dupa mine...A stat pana la 14 si cand am mers dupa el, nu mai vroia sa plece, se pare ca incet incet se acomodeaza, dar maine sunt convinsa ca o iau de la capat.Azi a facut si prima lui jucarie din castane, si poate a fost tare incantat de asta...

miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

si la noi merge greu cu acomodarea.stiam ca asa va fi .de aceea inainte de inceperea(oficiala)a gradinitei,am fost sa facem cunostinta cu educatoarele,copiii(putini erau atunci).a fost perfect,ca doar eram si eu acolo.a venit si 15 septembrie si au inceput problemele:plinsete,rugaminti de a nu merge.la sfirsitul primei saptamini am ajuns la faza de plins la fiecare 20 de minute. saptamina a doua a trecut cu bine,l-a dus tati la gradi,evolutia lui a fost "exceptionala"(citez pe educatoare).asa ca am zis ca am trecut peste greu...dar ieri cind a iesit mi-a spus ca el nu mai vine la gradi,si azi l-am dus cu plinsete si tot tacimul.de miine nu il mai duc eu(la sfatul educatoarei).imi este tare mila de el.are 2 ani si 10 luni,si cred ca il deranjeaza si faptul ca el merge la camin iar fratiorul lui nu!(1 an si o luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

kover si noi am facut cunostinta cu educatoarele inca inainte de a incepe efectiv gradinita...initial i-a placut si era tare incantat, dar prob mare este ca nu vrea singur acolo.Ieri, am mers dupa el si a fost ok, ba chiar vrea sa mai stea cand ma vede...incet poate se obisnuieste, este destul de mare are 3 ani si o luna si sta numai dupa fusta mamei si de asta ii e greu sa se desprinda de noi, si de restul fam, adica frati si bunicii care ii sufla in struna, ca de sunt bunici.
pupici si multi nervi cu bebeii

miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

album foto

www.fotos.web.de/gruen-mihaela/foto-fam_greun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

deocamdata facem pauza cu gradinita:sintem bolnavi,are pneumonie,este pe antibiotice injectabil.noi va dorim acomodare usoara pe mai departe.off-topic:miki:mama ta s-a operat pina la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

kover, nu s-a mai operat mama...ne pregateam de op aici, dar in urma controlului efectuat acum cateva zile, acel chist s-a resorbit si mai stam asa sa vedem daca mai apare altul sau tot ala. Deocamdata nu e cazul de operatie.
o zi faina

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

aveti doua posibilitati, ori ii lasati acolo plangand, stiu ca e greu, dar se vor obisnui pana la urma, sau ii luati inapoi acasa si ii adiceti mai tarziu.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput