Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Sheherezada, nu mai tin exact minte cand a inceput Maria sa-si sustina capusorul singura.Cred ca in jur de 5-6 luni varsta reala.Cum am mai spus eu nu am tinut cont la modul strict de grafice sau alte standarde gen: "la 6 luni trebuie sa stea in fundic" etc.
Tu priveste-ti copilul si daca o vezi vioaie, o vezi ca mananca, creste, reactioneaza la mediul din jurul ei specific varstei corectate cu o luna in plus sau minus chiar fata de aceasta, deci o vezi "absolut normala", atunci linisteste-te.Altfel te stresezi inutil si stresul acesta il simte si fetita.

Evident ca prematuritatea va fi mereu ca o sabie deasupra capului - asa o simt si eu - dar nici exagerarile nu sunt bune, nici pt copil nici pt tine.

Sa o tii pe burtica, este foarte bine.Mariei i-au facut foarte bine exercitiile cu kinetoterapeuta.Nu erau necesare, ca sa fiu sincera, dar a ajutat-o mult mai mult decat as fi putut eu sa o fac.Facea cu ea inclusiv genoflexiuni si abdomene: 2-3 evident.In plus o invata cum sa se intoarca de pe o parte pe alta, cum sa se ridice in picioare, ii facea exercitii care ii antrenau muschii spatelui.Pe mine ma lua cu frisoane cand vedeam ce face cu ea, in conditiile in care Maria plangea de rupea in timpul acesta.Dar mi s-a explicat ca nu o doare, ca e numai plans nervos pt ca este obligata sa faca ceva ce nu-i place.Pe urma, in acea zi si in urmatoarele observam cum ceea ce facuse la "aerobic" se straduia sa puna in practica.Si uite asa, am vazut-o parcurgand foarte repede toate etapele pana la ridicatul in picioare si mersul tinuta de manute.
Sa stii insa, ca nu orice kinetoterapeut este indicat pt copilas.Este necesar ca acel om sa aiba experienta in lucrul cu copiii mici, cu prematuri sau cu cei care au avut probleme motrice.Experienta lui te va ajuta pe tine in raporturile cu fetita, spunandu-ti ce exercitii sa faci cu ea acasa, ce sa urmaresti la copil, etc.
Sa nu uiti sa ii faci o ecografie de bazin daca nu ai facut-o deja.

Pupici si nu te descuraja.Eu spun mereu ca prematurii sunt copii deosebiti pt faptul ca ei se confrunta cu situatii pe care cei nascuti la termen nu le intalnesc: sunt mult mai luptatori, mult mai curajosi si vioi si cred eu ca si cu nivel intelectual mai ridicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

FloriDeCires eu chiar nu mi-am facut nici un fel de complexe pana la vizita la neurolog.Mie mi se pare ca Maia e un copil absolut normal care nu are nici un fel de probleme deosebite (decat ca e mai micuta decat ceilalti de varsta ei,ceea ce e si normal).
Cand o pun pe burtica ii cade nasucul in plapuma si nu se mai poate ridica de acolo.Cum pot sa o stimulez sa isi ridice capul?Si ecografia de bazin pentru ce se face ca mie nu mi-a zis nimeni nimic?

Sheherezada si Maia-Iulia


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Si Mariei ii cadea la fel capusorul si mi se facea mila ca se loveste la nasuc.Mai mult, ii ziceam sotului ca mi-este teama ca se sufoca si el ma calma si imi zicea ca nu pateste nimic, ca singura trebuie sa invete sa si-l intoarca pe o parte sau alta.Si pana la urma asa a fost.Stateam langa ea minute in sir sa vad ce face si pana la urma reusea, cu efort e drept.Toti trec prin etapa asta, iar la spital o puneau pe burtica de cand nu avea nici macar un kilogram.
Kinetoterapeuta ma invatase sa o tin pe Maria in brate cu spatele la mine si cu o mana pe sub picioruse ca sa o determin sa isi mentina capul drept si in acelasi timp sa fiu sprijin cu trupul meu pt cazul cand ii cadea capusorul.Faceam asta de cateva ori pe zi, cateva minute.

Ecografia de bazin se face pt a vedea daca nu exista vreo luxatie de sold.Fetitelor li se face obligatoriu aceasta analiza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Si ai lasat-o asa cu nasucul in plapuma pana cand a reusit ea sa si-l ridice si sa si-l intoarca?Ca si mie mi-e mila si i l-am intors eu sa nu se sufoce.Presupun ca gresesc...dar nu pot sa o las asa...
Despre luxatia asta nu mi-a zis nimeni nimic.E totuna cu displazia de sold?

Sheherezada si Maia-Iulia



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Sheherezada ecografia pentru displazie de sold (si noi am fost cu Dragos la 4,5 luni si la 7 luni) Mie mi-a zis sa-l port in marsupiu pana la 9 luni si sa nu-l pun in premergator. Noi am scapat de acest diagnostic.
Cu statul pe burta noi am avut mari problema ca nu i-a placut niciodata. El si-a tinut capul foarte repede pe la 1,5 luni, dar nu merge in 4 labe nici acum. Acum se descurca singur, merge tinandu-se de mobila!
dr la care noi mergem mi-a zis asa: pana la 3 luni sa-si tina capul; pana la 7-8 sa stea in fundulet, pe la 12-14 luni sa se ridice singur in picioare si pe la 18 luni sa mearga singur. Unele le-a facut mai repede (capul si statul in fund) altele in grafic. Acum urmeaza mersul singurel, sa vedem cand!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Pe mine ma omoara graficele astea.Sunt ca patul lui Procust!Daca e prea mare mai tai,daca e prea mic mai lungesti....Nu vreau sa-mi torturez copilul,vreau numai sa stiu ca e sanatos.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Fetita ta isi va gasi singura ritmul daca deja nu l-a si gasit.Important e sa fie sanatoasa ca restul, totul, se recupereaza.
Nu te mai lua dupa grafice intr-un sens strict - acesta este sfatul meu.Desigur ca fiecare face cum doreste insa ma intreb eu, ca mamica de prematur de 500 gr, nascuta la 25 de saptamani, dupa ce grafic sa ma fi ghidat?
Maria are acum un an si se ridica in picioare demult, sta in fundulet, merge in premergator, merge si tinuta de manute, isi da drumul la maini si pret de o secunda, chiar doua sta in picioare fara sprijin.Vorbeste toata ziua pe limba ei, intelegem si noi cand spune mama, tata, de restul gangurelilor inca nu ne-am prins.:))

Cand am fost la neurolog acum 3 saptamani acesta mi-a zis ca dupa cate kg are, inaltime si perimetru cranian, corelate intre ele, ar corespunde la varsta de 8 luni.Eu una o vad depasindu-i pe cei de varsta ei, de un an, daca nu tin cont ca e mititica.Ma uit la ea si o vad proportionata, o vad vioaie si refuz sa ma mai uit pe un grafic pt ca nu-si mai are sensul.Nu ne incadram la nimic. :))
Eu stiu ca ea a realizat performante incredibile si ca in acelasi ritm va merge si de acum incolo.

Sheherezada,poate ca daca ar mai scrie si alte mamici de prematuri care au copilasi mai mari, te-ai mai linisti.Toti recupereaza, absolut toti.Exceptiile sunt foarte rare.Linisteste-te, frumoasa ta este ok.M-am uitat pe poze a 5 a oara si ai o fetita superba, sanatoasa tun cu un look excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

She,
eu nu prea am ce sa adaug la mesajele lui Flori de cires. A scris exact ceea ce ti-as fi spus si eu.
Pe de alta parte trebuie sa fiu sincera si sa recunosc ca exact aceleasi dileme si nesigurante si intrebari si temeri le-am avut si inca le mai am si eu. Ca si tine m-am intrebat tot timpul daca sunt sanatosi, daca vor ajunge sa stea in fundic si sa tina o jucarie in mana. Cand au facut asta a fos asa de natural ca a trecut practic neobservat. La fel si acum cu primii pasi. De vreo 2-3 zile si-a dat drumul si Gabriel, am rasuflat adanc usurata si i-am spus mamei mele asa:
"Am trecut si de hopul asta acum a mai ramas sa ii vad intrand si la Oxford si atunci chiar ca voi fi sigura ca prematuritatea lor nu a lasat nici o urma!"
Glumesc binenteles, nu imi doresc sa fie genii, dimpotriva le doresc o viata cat mai normala, cu bucuriile si neplacerile ei, cu familie, copii, si, in general, toate mici bucurii simple, dar atat de importante!
Asa ca, iubeste-ti si rasfatat-ti cat mai mult minunea, si numai incerca sa o pui in tipare sau sa o compari cu alti copii! Ea e unica si cea mai cea mai dintre toti copii, indiferent daca isi va tine capul la 4 sau 5 luni sau va intra la scoala la 6 ani fara 3 luni in loc de 7!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

sheannamp, te-am mai intrebat si eu ceva, ai idee???

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mi-ka, nu am uitat de intrebarea ta, doar ca nu sunt foarte sigura ce sa iti raspund.
Nu cred insa ca trebuie sa iti faci probleme.
Un vaccin polio in plus (indiferent sub ce forma) e ca si cum i-ai face un rapel. Oricum, stiu ca la DTP trebuie facute rapeluri si mai incolo.
In consecinta, atunci cand este vorba de un copil sanatos si cu imunitate buna (cum este Alexia), un rrapel in plus de polio nu are cum sa aiba consecinte negative.
Totusi, e bine sa iti confirme si un pediatru opinia mea.


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput