Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mi-ka, de data asta m-ai incuiat de tot cu intrebarea!
Daca esti sigura ca a fost rubeola si nu altceva (roseola infantum de exemplu) atunci vaccinul antirubeolic nu isi mai are rostul.
Dar pentru rujeola (pojar) te-as sfatui sa o vaccinezi. Impotriva oreionului, fiind fata, nu e chiar asa de periculos sa faca boala.
In concluzie, daca exista doar vaccin impotriva rujeolei eu zic sa il faci pe acela (nu stiu sigur daca avem asa ceva pe piata noastra).
Nu are rost sa o vaccinezi ROR si, eu personal, as refuza chiar daca medicul de familie iti spune ca nu se intampla nimic. Nu vad rostul.
Repet, asta in ideea ca sigur a avut rubeola si nu altceva.
pentru ca sa o lasi neprotejata de rubeola nu e nici asta bine.

Imi pare rau ca nu te pot lamuri mai bine dar nu sunt pediatru.

Pupici printesei Alexia!



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu am obosit sa tot explic cu lux de amanunte ce priculos si inutil e sa diversifici (si cu suculete sau fierturi de legume) asa de devreme.
Sunt ignorate cu nonsalanta toate recomandarile OMS in schimb ceeea ce spune moasa comunala,medicul de familie si vecina de la 3 e litera de lege.

Ontz, nu e bine sa diversifici asa devreme. Ai rabdare!
Daca e musai macar incepe cu cereale fara gluten (orez), au vitamine si proteine, sunt controlate si au mai putine reactii adverse.
De fructe si legume nu are nevoie, ci doar de lapte deocamdata.
Oftalmologul a luat in considerare varsta corectata?
Pentru ca este foarte important acest aspect.
Nu ar strica sa repeti controlul pentru ca, asa cum bine spun Flori si Try, este foarte important acest lucru.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Adevarul este ca unii dr te inspaimanta. Mai bine ca dr mea de familie care ma intreaba ea pe mine (a recunoscut ca nu a vut inca cazuri de prematuri in evidenta si nu e nici pediatru si e si ff tanara). Oricum noi mergem la un pediatru pt controale si intrebari!
Eu am inceput diversificarea pe la 6 luni (4,5 luni corectate, dar am avut ritmul melcului)apoi am abandonat si am reluat peste o luna!
Legat de oftalmolog, la 10 sapt. am fost la primul control si bineinteles ca nu-l interesa nimic si eu eram speriata de moarte ca nu vede si dr mi-a zis "ieri am avut un bebelus de 6 luni si nu-l interesa nimic, dar sa nu credeti ca nu vedea!" E ff bine sa mergi la control pentru a preintampina orice problema!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Sheann, pediatra a spus ca este rubeola, Alexia avea ganglionii umflati si rosu in gat, iar dupa intreruperea antibioticelor i-au erupt bubitele (mici, ca si varful de ac, pe caput, gat apoi au coborat pe corp in jos). Ca o fi fost altceva, nu stiu...
Si eu m-am gandit sa fac cumva sa renunt la vaccinul contra rubeolei, dar sa vedem ce o sa zica si pediatra...dar e naspa pentru ca nu am incredere in ea






_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaene spune:

si noi ne-am nascut prematur, acum 5 ani si 6 luni, 930 grame, 26 cm si scor apgar 5...insuficienta respiratorie severa,tratament peste un an de zile....de pe 2 iunie cand am nascut, abia pe 25 august am cerut externarea pe semnatura pt ca pe 27 era ziua mea, apoi din 1 septembrie am fost internate iar la Budimex pt acea insuficienta pulmonara(nu avea plamanii dezvoltati).Cu ajutorul medicilor de acolo am reusit sa ne punem pe picioare, am facut tratamente pana la 2 ani, foarte costisitoare, aduse din Germania, dar acum totul e bine, am o printesa frumoasa si inteligenta, uneori ma uimeste cu maturitatea ei precoce,si....ce e mai important, este foarte sanatoasa.Am recuperat in timp ceea ce nu am avut la nastere si-i multumim bunului Dumnezeu pt asta, dar si echipelor de medici ce si-au dat silinta pt ca ea sa traiasca.Luciana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Sheann,, daca tot sunt la capitolul "stres", te-as mai intreba ceva, ce ma framanta de cateva luni incoace si la care nu am gasit un raspuns pe site, desi "m-am plans" amarnic.
Deci, asa cum "ma laudam" mai sus cu pediatra mea, aceasta i-a facut Alexiei un vaccin antipolio in plus; adica, in loc de 4 vaccinuri antipolio cat trebuia sa aiba pana in momentul de fata, Alexia are 5 vaccinuri (4 pentaxim-uri si unul oral).Bineinteles ca pediatra a zis ca e nici o problema, dar eu tot nu-s impacata...daca se intampla ceva mai tarziu...
Te rog, daca stii sa-mi raspunzi, daca nu, poate ma indrumi tu undeva sa pot intreba despre situatia asta.
Si te rog nu te supara ca te intreb tot pe tine, dar din postarile tale - care mi-au placut- am dedus ca esti cam in domeniu.

Un pupic mare mare de tot pentru tine


_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

ellaenne,sa-ti traiasca printesuca, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea
Poate reusesti sa ne pui si niste pozici cu printesuca

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaene spune:

desigur, numai ca sunt noua pe forum si nu prea stiu cum se pun...imi dti va rog o mana de ajutor? multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

FloriDeCires singura recomandare pe care am primit-o de la doctorita,a fost sa o tin pe burtica si sa incerc sa o stimulez pentru asi ntoarce capul dintr-o parte in alta.Maria cand a reusit performanta asta?
try doctorita nu mi-a spus nimic despre vreo tulburare si de aceea am crezut ca Maia e bine.Motiv pentru care nu am avut nici intrebari.Acasa insa, am citit scrisoarea medicala si acolo la diagnostic scria usoara tulburare de coordonare.Iar la recomandari erau exercitii kinetoterapeutice.Asa cum i-am spus si lui Flori,singura recomandare a doctoritei a fost sa o tin pe burta.
Iar despre miscatul picioarelor...uneori isi misca picioarele pe rand (alternativ stangul/dreptul) iar alteori le misca pe amandoua deodata.
Oricum,m-am hotarat sa sun un kinetoterapeut care face exercitii la domiciliu si sa vedem ce spune si el.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

ellaene bine ai venit pe DC si sa-ti traiasca printesa.Detalii despre poze gasesti aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53222


Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput