Cum reactionati in conditii de stres?

Cum reactionati in conditii de stres? | Autor: silvana_salajan

Link direct la acest mesaj

Voi cum reactionati in conditii de stres? Nu ma refer la cel de la serviciu ci acasa. Uite o situatie posibila: musafirii sunt pe drum iar tortul nu e ornat inca. Nu e spalat pe jos, iar in camera copilului e un haos total. Sotzul a trebuit sa mearga urgent la munca si mai aveti si muncitori pe langa casa care tre sa termine o lucrare inceputa ieri. Cum o rezolvati? Eu ma panichez, tip la copil, nimeni nu imi intra in voie. Daca suna telefonul, oricine ar fi il reped de nu se vede. E normal? Eu cred ca sunt cam exagerata, dar nu stiu in ce masura. Ce as putea face sa indrept situatia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mai silvana, in ultima vreme si eu reactionez cam prost. cam tip si ii reped pe ai mei din cauza oboselii, a stresului. chiar daca inca nu am reinceput serviciul si stau acasa, am momente cand simt ca explodez. de aceea m-am hotarat sa iau niste ceaiuri relaxante ceva ca acus vine iarna si mi-e sa nu se accentueze starea.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Si eu reactionez aiurea. Si cand il vad pe sot cat de relaxat e in conditii din astea, ma enervez si mai tare.
Ma chinui sa-mi amintesc vreo situatie in care am ramas calma dar nu-mi vine nimic in minte. Ziceti ca un ceai de musetel ar ajuta? O sa-l tin la indemana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Pai... bine, ca tortul il cumpar de la cofetarie, camera copiilor e oricum haos, muncitori pe langa casa n-am ca nu am casa(stam la bloc)
Glumesc. In conditii de stres, ma stresez si eu ca tot omu', uneori mai tip, alteori nici nu ma aud de zgomotul din casa In general e bine sa te exteriorizezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Nici eu nu mai reactionez bine in conditii de stres. De fapt, nici macar nu pot sa zic ca am reactionat vreodata bine, tot ce pot sa zic e ca pe vremuri nu ma stresa mai nimic, iar acum ma streseaza o gramada de chestii. Sa fie batranetile de vina? Oricum, astept si eu leacul magic, ca m-am saturat sa sune musafirii la usa in timp ce eu ies din dus. Chiar daca in rest totul e ca la carte.

quote:
Originally posted by Pet
Si cand il vad pe sot cat de relaxat e in conditii din astea, ma enervez si mai tare.
Hahaha, daaaaaaaaa, eu iau pur si simplu foc, am impresia ca-si rade de mine.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Initial creeata de silvana_salajan

Voi cum reactionati in conditii de stres? Nu ma refer la cel de la serviciu ci acasa. Uite o situatie posibila: musafirii sunt pe drum iar tortul nu e ornat inca. Nu e spalat pe jos, iar in camera copilului e un haos total. Sotzul a trebuit sa mearga urgent la munca si mai aveti si muncitori pe langa casa care tre sa termine o lucrare inceputa ieri.
Cum o rezolvati? Eu ma panichez, tip la copil, nimeni nu imi intra in voie. Daca suna telefonul, oricine ar fi il reped de nu se vede. E normal? Eu cred ca sunt cam exagerata, dar nu stiu in ce masura. Ce as putea face sa indrept situatia?



Asta nu e nicidecum o situatie de stress. Ar fi trebuit sa suni si sa anulezi intalnirea, sau s-o reprogramezi.

Situatie de stress e tot ce nu poate fi controlat de tine si poate avea un final rau.

Cand esti in stress trebuie sa faci alegeri. Chiar daca toate variantele is proaste, alege-o pe cea mai putin proasta. Exemplu : Ornez tortul, dar la naiba cu podeaua, ca oricum vin musafirii incaltati . Iar faptul ca muncitorii is inca prezenti nu va face decat sa condimenteze intalneala.

Edit. Eu chiar nu inteleg de ce va stressati cand vine vorba despre ce cred altii cand intra si va gasesc in halatul de baie sau cu tortul neornat. Voi insiva ati gandi ceva rau ? Eu, nu, in nici un caz. Daca aveti prieteni care va judeca anormal in situatii normale, debarasati-va de ei. Viata nu e aproape niciodata ca in filme, suna musafirii la usa si gazda perfecta ii intampina cu un zambet perfect, o casa perfecta si un tort perfect. Aiurea.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Silvia,
cred ca tu nu stii ce este stressul. Pai asta e stress, faptul ca nu e spalat pe jos si tortul nu e ornat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Off-topic: Ira, m-am prapadit de ris citind semnatura ta!!! SI apoi am mai tras o tura de ris si cu sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Buna Silvana, imi permit sa raspund si eu caci sunt si eu o stresata si jumatate, sau cel putin am fost. Eu sunt o colerica (Scorpion) si o fire foarte nervoasa. M-am maritat acum 4 ani cu un barbat foarte calm si caruia nu-i plac conflictele deloc, chiar la modul foarte serios poate intra in adevarate depresii daca traim in stres si certuri. Sigura ca am avut parte de multi nervi pana in momentul in care el s-a saturat si a vrut sa ne despartim. Atunci a fost pt mine un moment in care mi-am spus ca ori las nervii pt ca eu sunt stresata, ori pierd barbatul pe care il iubesc. Am lasat nervii din orice punct de stres si viata mea s-a schimbat la 180 de grade in bine.

Exemplul dat de tine e sigur unul minor, prin care mai trec si eu si oricine. Eu imi pun o intrebare in mintea mea: Ce se poate intampla cel mai rau din situatia asta? Imi poate muri cineva drag? Se poate imbolnavi cineva drag? NU. Atunci nu are sens sa ma stresez. Cum spune sotul meu tot timpul: You can only do what you can do (Poti faci numai ce esti in stare sa faci). Lucrurile marunte in viata sigur ca ne pot crea stres fantastic dar merita? Nu.

Eu am luat odata Magne cu B6 pastile si mi-a ajutat foarte mult sa ma relaxez.
Viata merita traita in liniste mai ales daca nu ai motive foarte serioase sa te stresezi.

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Ira si Hanna10 raspunsurile voastre m-au lasat masca! E atat de simplu! Cum de nu m-am gandit si eu la asta? Am sa incerc si eu sa fiu mai calma, stiu ca gresesc si totusi perseverez in greseala. Voi incerca si cu magneB6 dar numai dupa ce consult un medic. tuturor pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Silvana,
1. Cand ai o petrecere aranjezi din timp totul, conform unei planificari riguroase, astfel incat tortul sa fie ornat la timp.
2.Cand stii ca se apropie ora fixata sa-ti vina prietenii, trebuie sa te aranjezi din timp, astfel incat sa nu te gaseasca in halat
3.Nu chemi instalatorul sau muncitorii decat in situatii de urgenta
4. Cei care-ti vin neinvitati nu-ti sunt prieteni si te vor barfi
In rest, viata nu ar fi completa daca nu ar fi si ceva stress care sa-ti puna in miscare resursele pentru a depasi obstacolele.

Mergi la inceput