Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (35)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Lorena, felicitari pentru baietel!

Mary, Miutza, La Multi Ani!

Anca, la noi nu se intra in prenatal. Se dau 45 de zile de concediu de maternitate si 100 de zile (nu toate firmele dau) fara plata.
Eu incerc sa merg la serviciu pana in ultima zi (asa am facut la Maya, ca am avut o sarcina foarte usoara). Ramane de vazut daca o sa si pot.
E greu de invatat limba olandeza?

Miri, pe mine greu ma scoti din pantaloni, asa ca nu te pot sfatui cu ce sa te imbraci (ca sigur as zice pantaloni). Tie ti-a fost usor sa inveti flamanda? Mult succes la examen.
EU nu ajung in Ro pana anul viitor, ma gandeam ca poate gasesc ceva homeopat la Londra, aici, slabe sanse (sau nu stiu eu unde sa caut).

Angelique, spor la treaba.

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Offf, am mancat ca o v... si acum imi e rau de mor. Maya isi exerseaza alfabetul pe muzica lui Barney si eu tare as vrea sa dorm. Acum se cearta cu sotul pe televizor, ea cu desenele, sotul cu filmele si mama intre ei, s-o ia pe Maya la culcare. Ufff, ce harmalaie.

Anca, si mie imi e groaza de paduchi. Mamicile care au copii la scoala unde merge Maya, spuneau ca nu au avut nicodata surprize (in 3 ani). Doamne Ajuta, ca as capia sa-mi vina acasa cu chiriasi.

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

lumi, nu panica !!

nici una dintre noi de altfel, stau dupa colt cu sfanta

tristetea e de inteles, dar o sa treaca. suntem alaturi de kossir, si sper ca si ea simte asta (imi permit sa vorbesc in numele tuturor).

in alta ordine de idei, bebicii nostri sunt bine si cresc, si cat timp nu avem semne de la ei ca nu ar fi altfel nu are sens sa stam cu teama de drobul de sare care poate nici nu e pe soba noastra. Evident ca ce i s-a intamplat lui Carmen este f.f. trist, cu atat mai mult cu cat a fost pe neasteptate, si e normal sa ne afecteze. numai ca nu cu teama, ca teama nu ne pazeste de nimic!! cum zic eu, fapte nu ganduri, adica ne cautam, ne ingrijim (BINE!) ne menajam (rasfatul e f. in regula) dar nu ne facem griji sa stam cu ele in san, ca sunt ale naibii de grele si si-asa ne creste burta maaaare-maaare!!

S-ar putea sa bat campii, dar va spun din experienta mea, eu aveam o graoznica teama de abandon, si dupa ce prima mare dragoste, si a doua mare dragoste s-au sfarsit in sange (al meu, evident) adica am suferit ca disperata cate juma' de an si mai bine, si mi-am compromis diverse alte sanse de a fi intr-o relatie cum trebuie de teama ca oricum o sa se termine etc. etc., m-am suparat si am spus ca mai bine traiesc nefericirea stiind ca m-am bucurat pana atunci decat sa stau la jumatea drumului, nici pe drum nici in caruta...
Adica sa traim bine la maxim, ca daca e sa fie rau nu stie cu adevarat nimeni. M-am hotarat ca nu mai traiesc nici cu jumatati de masura, nici cu grija ca o sa se intample ceva.

Stiu ca in cazul unei sarcini miza e alta, si emotiile sunt altele, si durerea e alta. Dar partea si buna, si proasta, e ca viata merge inainte oricum, si nu are sens uneori sa o tinem noi in loc cu griji.
Putem fi triste , eu recunosc ca ieri am fost complet data peste cap, dar asta nu trebuie sa se transforme in panica, griji sau temeri nejustificate. noi avem grija de noi si de bb, si oricum stim ca DD le aranjeaza de noi nu intelegem, si nici nu putem controla.

Va sarut mult, si nu uitati sa va si buurati de sarcinile voastre, cu speranta si incredere.

Monica 25+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Monica, mare dreptate ai si sanatos mod de a gandi in ceea ce priveste relatiile (esuate sau nu)! Cum e hemoroidul? Este intern sau extern?

Iulia
, imi plac ambele carucioare, dar cred ca primul este mai util.

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiapetcana2002 spune:

Draga Iulia82 , numele meu e Nadia nu Natalia.
Sunt din Suceava.Spitalul la noi trece printr-o perioada de criza, in sensul ca nu prea sunt fonduri-se taie din fondurile pentru hrana , pentru matariale sanitare la greu. Va trebui sa cotizez pentru tot inclusiv materiale sanitare care in mod normal nu ar trebui sa le cumpar eu. Facand un calcul mic, am ajuns la concluzia ca as cheltui la fel pentru o nastere prin cezariana la spitalul din oras.La clinica ma costa 18 mil fara sa am grija sa aduc nimic de acasa cu exceptia hainitelor pentru bebe.M-am interesat si "cheltuielile" sunt la fel la spital.(Din pacate asa e in Romania cu toate ca platim o groaza de bani la Bugetul Asigurarilor de Sanatate)
De ce sa nu beneficiz de conditii de lux cand as chelui la fel ?

NADIA , 23 + cu CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by cornilia

Monica, mare dreptate ai si sanatos mod de a gandi in ceea ce priveste relatiile (esuate sau nu)! Cum e hemoroidul? Este intern sau extern?




Cornelia, am avut pana acum extern, si inca mai am, dar dupa ultima singerare cred ca a aparut si unul intern, aparent eu am avut mai des interni, dar nu ma deranjau prea tare, acum isi fac cu toti de cap la meu'. Greseala a fost la un moment dat sa ma uit in oglinda, maaare greseala!! acum stau cu ultraproct si alte unguente, am mai incercat ulei de ricin (e mai usor cu ulei dupa dus sa-i mai vari un pic inauntru, fara viol ). e, om trece-o si pe asta

Miri, bafta la examen!! fa-i praf si fara emotii, ca doar ai trecut printr-o nastere, ce poate sa te mai sperie??

Monica 25+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Nadia imi cer mii de scuze ca 'te-am botezat',dar asa sunt eu cand e vorba de nume sau fetze,e o adevarata provocare sa le retin.Te intrebam din ce oras esti ca eram curioasa de conditiile spitalicesti...se pare ca,(virgula) cam prin toara tara spitalele lasa de dorit.Aici la mine e ok,in limita bunului simt,ca nu poti cere lux de la un spital de stat dar oricum e curat si personalul e bine pregatit.Si noi avem o clinica particulara dar lasa de dorit in ceea ce priveste personalul si aparatura,de asta prefer spitalul,asa cum e el...

Iulia 25+ IRIS

ne pregatim...pt bb Iris

uite cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:



Am intrat doar sa va salut si sa va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut! Aveti grija de voi si - mai ales - de burticile voastre!


Felicia, 20+

http://bd.lilypie.com/IQ5Bp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Buna, zuzelor! Am fost la control. Bebe e bine, dar nu am aflat concret ce are intre picioruse... Pare a fi baietel... Noi ne doream fetita, dar parca mai mult ma supara ca nu stiu sigur ce e, decat daca as sti ca e baietel 100%.

Ioana
18+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Geo si Irinouka am fost eu ieri la Baby Expo. Aglomeratie si caldura mare, dar gasesti multe lucruri la preturi rezonabile fata de oras si in plus toate la un loc, nu mai tb. sa bati orasul in lung si lat. Sunt si multe la preturi mari, dar ai de unde alege. Va tb. insa multa rabdare, mie mi-a luat vreo 3 ore. E drept ca am fost cu piciul dupa mine ca sa il probez si astfel a durat mult ca se oprea din 2 in 2 metri sa traga de cate ceva.
Dar i-am completat garderoba pt. toamna-iarna iar pt bb2 am gasit body-uri si salopete de bumbac, combinezon de iarna si sac de dormit.
Sunt oferte la carucioare, scaune masina si alte device-uri de bb.

Lala buna afacere caruciorul pt. are si cos inclus. Un model din asta gasesti in oras cu 17-18 mil.

Emilia si eu imi pun problema cu caruciorul, cum voi iesi la plimbare cu 2 pitici. Marc a inceput sa faca scandal cand il pun in carucior, dar daca merg cu el pe jos merg 3 pasi si se intoarce si tot asa...nu am sanse sa ajung in parc. Un carucior pt. 2 cred ca e f greu de manevrat...nu vad inca solutia dar cred ca la inceput voi iesi cu bb mic in marsupiu si Marc in carucior.

Iulia si parerea mea este ca tot primul model e mai practic. Si greutatea e foarte importanta, pt. ca atunci cand bb ajunge la 8-10 kg devine greu de impins.


Roli 23+ cu si Marc (9 iunie 2006)

Mergi la inceput