Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by medamaya1

Buna fetelor.Am venit de la control, am plecat bou si m-am intors va...Dr nu numai ca nu mi-a zis mai nimic , dar nici nu prea imi raspundea nici la intrebarile pe care i le puneam .
Colul are acum 2,1 cm, masurat vaginal, zice dr ca la echo abdominal parea mai lung.Va dati seama ca m-am panicat , inainte de cerclaj aveam 3 si ceva . Mi-a spus doar ca imi va spune Marinescu mai multe, degeaba am incercat eu so trag de limba, nimic.
Despre bebei, mi-a zis ( asta dupa ce am intrebat-o eu de nu stiu cite ori ) ca asa in mare sint bine, in regula.
Mi-a mai scris , nu zis niste date despre ei, Au 207, 250 si 266 gr.Si ca cm au 12,5 , 13,8 si 14,1cm.AA, si se pare ca sint 2 fetite si un baietel, dar ca e aglomeratie mare acolo si ca nu vede prea bine, vedem mai multe la morfologica.Cam asta a fost.
Si binenteles PAT cit cuprinde.
Pup fetele
Meda 18+

http://community.webshots.com/user/meda78?vhost=community



doamne, cum o fi senzatia pe care ti-o da aglomeratia aia maaaaaare din burtica? :-) meda, nu te enerva din cauza unei...mofluze. e drept ca e nasol sa auzi ca "in mare, e bine", te gandesti automat ca nu e totul perfect. dar atsa nu inseamna ca exista probleme. pup si tin pumnii.

irina 24+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Am uitat sa va spun: o gravidutza dragutza mi-a trimis un pm cu un remediu natural pentru hemoroid. Desi sper sa nu aveti vreodata nevoie, il scriu aici:
- se rade un cartof pe razatoarea mare si se aplica razatura pe locul cu pricina.
Mi-am zis asa: daca musafirul nepoftit ma va insoti in mica mea vacanta la Londra, nu mai stau sa pun razatura pe tifon si sa aplic compresa la culcare...rad cartoful si-l indes ünde trebuie" si de umblat tot umblu 10 ore prin ploaie pe la diverse obiective turistice.. Muuult ma mai duce capul, nu??

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by cornilia

Am uitat sa va spun: o gravidutza dragutza mi-a trimis un pm cu un remediu natural pentru hemoroid. Desi sper sa nu aveti vreodata nevoie, il scriu aici:
- se rade un cartof pe razatoarea mare si se aplica razatura pe locul cu pricina.
Mi-am zis asa: daca musafirul nepoftit ma va insoti in mica mea vacanta la Londra, nu mai stau sa pun razatura pe tifon si sa aplic compresa la culcare...rad cartoful si-l indes ünde trebuie" si de umblat tot umblu 10 ore prin ploaie pe la diverse obiective turistice.. Muuult ma mai duce capul, nu??

Cornelia si Maya (06.07.2004)






irina 24+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by maryb

ei bine, ma intorc la aspirantele mele, ca se pare ca in grupul vostru nu mai poate intra nimeni, mai ales o fata care nu e insarcinata si nu are ce discuta cu voi...decat sa va felicite si sa va ureze sarcini duse cu bine pana la termen.

Va doresc numai bine si sa stiti ca nu sunt suparata pe voi.





Draguta, daca nu esti suparata pe noi, mai lasa-ne o vreme sa ne revenim dupa vestea de la kossir, parca nici eu nu as deschide azi nici un alt subiect...

Va sarut si mai scriu maine, acum ma simt prea trista... zilele trecute am citit si la ajutor umanitar de un caz pe care-l urmaream ca bebe s-a facut ingeras intre timp, cat am fost eu la buc...

aveti grija de voi cu toatele
Monica 25+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Irina, la cat am suferit astea 10 zile, mi-as baga cartof si-n urechi numai sa nu mai patimesc asa. De ieri e o idee mai bine, nu am incercat inca varianta cartofului, dar am incredere ca ajuta.

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by irinouka

quote:
Originally posted by gattasalvaje

[blue]Buna seara , Zuzici !

Maine ma duc la eco la Herghelegiu si sper sa nu-mi gaseasca colul deschis sau scurtat...mi-e cam frica , mai ales ca vad ca in ultimul timp suntem tot mai multe cu problema asta...
Hai ca nu ma mai intind , ca deja am scris o gramada.

24+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?



am trimis mesajul anterior din greseala, adica mai repede, cand inca scriam. iti tin pumnii pt maine la eco. cred ca e normal sa fii agitata, mai ales azi. si la mine-au inceput sa dea tarcoale niste ganduri nasoale si un stupid sentiment de nesiguranta+neputinta. chiar ma gandesc sa imi schimb doctorul. sper sa te asiguri maine ca totul e in regula si sa te mai linistesti. in felul asta poate mai trece si starea de nervozitate. poate esti si un pic obosita, cine stie?

irina 24+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png



Irinouka , fata ...
Sper si eu ca "piticii de pe creier " sa dispara cat mai repede. Nu stiu ce m-a apucat...pana acum sarcina mea a fost miere , eram mereu vesela , fara griji , vorba aia "senina si cretina " , da' era bine rau.



24+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

irinouka si cornilia, sa zicem ca fu dela portocala, ca pana acu m-am ferit ca de dreaq de ea - stiu de pe vremea lui bruno ca sunt o belea - dar cum a dat frigul la noi, am zis asa, preventiv, ca e cu vitamina C. si n-am mancat decat ce mi-a ramas dupa bruno, adica doua feliute (mama lor). dar....ieri seara ammancat somon cu cartofi la cuptor. drept ca mi-a mancat bruno jumate din peste si am mancat mai multi cartofi decat ar fi cerut combinatia ideala, totusi, nu o cantitate exagerata. alaltaieri, am luat o pizza congelata - cea mai mare glicemie din istoria mea, din care am mancat fix doua felii. atat stiu ca pot (o cunosc pe cea de la pizza hut si deci stiu ca doua felii e rezonabil). eroare, nu m-am uitat pe ambalaj, era sufocata saraca de atata zahar. nu e de mirare ca mi s-a parut mana cereasca... si...inainte de asta cu o zi, am mancat pe autostrada niste chiftelute cu cartofi pireu si sos de rosii, din care am mancat carnea, am lasat cartofii - ca tre sa fac alegeri inteligente, dar de dragul lui bruno, ca vroia sa-mi dea din desertul lui, am mancat doua bucatele de praji. si cand va zic pe lingurite, bucatele si firimituri, e ca asa mananc... acu, sa zicem ca pot deduce de ce o iau la galop cu glicemia,mai ales ca a icneput perioada critica (inca putin, dar e greul cel mai infernal) dar cand eu merg la medic si-mi vede valorile peste 120 le incercuieste si ma cearta ca pe o handi inconstienta ca-si face rau ei si bebeului. deci va dati seama ce nervi imi fac. dar nu imi iau glicemia si dupa nervi... ca s-ar sparge glucometrul:d

m-ati intrebat de bruno... imi vine sa-l mananc! pe bune. e atat de "mare" si independent. dupa ce "ne-am caftit" duminica pt ca nu vroia s amanance, am gasit buba: nu trebuie sa ma ating de farfuria lui. tre' sa-i pun mancare si sa nu-l bag in seama, cu tacamuri de oameni mari pe care abia le tine in mana. sa nu cumva s aicnerc sa-l ajut ca incep urletele. acu il invat sa spuna sacha. si mor. ca zice ceva de genul: ciacia, asa cum ma asteptam. dar fara vreo conexiune directa:))

gatta, nu te stresa, fa-ti probleme doar daca ai de ce si incearca sa te bucuri cat poti de ecografia de maine. si pune mana si intreaba daca ai nelamuriri. ca io nu pot intelege cum merg fetele la eco si medicii nu le spun nik. mama lor de medici, de aia is pusi acolo sa explice clar, ca doar e corpul vostru, nu al lui vecina.

pusici, ma uit la flamanzi la tv. dau filme misto, in original, subtitrate in flamanda, nu ca francezii sau francofonii care le dubleaza. doar c anu ma ajuta, ca daca e sa vaz un film, il ascult naibii nu stau sa citesc:))))

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b2.lilypie.com/DjTMp1.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Miri, pai are dreptate Bruno, dragul de el. Tine-ti draga mainile la tine in farfurie, ai grija de glicemii si lasa baiatul sa-si exercite bunele maniere in a manca cu tacamuri.
Ma uit la copii astia ai nostri...parca noi nu eram asa independenti si ïntepati"cand eram de varsta lor. Eu, cel putin, am fost tare "mocofana"si rusinoasa, dupa cum imi spune mama.

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Doamne, nu pot sa cred ce am citit. pur si simplu sunt socata pt.ceea ce a patit Kossir. O sa iau mult mai in serios faptul ca doc.mi-a recomandat repaus total la pat. DD sa te ocroteasca.

Gatta, bafta maine la eco si iti doresc sa fie totul bine. Cel mai bine ar fi sa iei un dvd cu tine, pt.orice eventualite.

Fug in pat, multa sanatate tuturor.



Mari 22+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Intreba cineva de Baby expo :

- am fost eu ieri intr-o tura scurta fixata pe achizitionarea unui carucior .
Am gasit superoferta la Inglesina Zippy System cu 1000 lei carucior sport+landou+ husa ploaie, husa de iarna, geanta , cos .
Sunt incantata de el .

Pe acesta l-am luat :

http://www.nafanya-express.ru/data/726/586/1234/4.jpg

Sper sa mai ajung si azi sau sambata pentru a completa lista de cumparaturi.

Oferta este variata doar sa ai timp, rabdare si bani sa cauti ce doresti.
Foarte mare aglomeratia insa .




Gatta bafta la doctor azi . Si eu am 2 zile de contractii deja , la mine e culmea ca apar seara cand ma intind in pat sa dorm . Ieri noapte nu am dormit aproape deloc , azi a fost ceva mai bine .

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput