Sindrom RETT

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisdeli spune:

pt d-na mariana ;vorbisem sa ne vedem in decembrie dar ati fost ocupata poate o sa aveti timp sa ne vedem .multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

cris suna ma sunt acasa pana luni te pup dulce
in legatura cu spalatul pe dinti sunt in comert niste periute pentru copii mici sunt f f moi si bune
pasta folosita la inceput sa fie cu gust de fructe iar periajul pleaca din partea cea mai activa, la andreea este dreapta si jucandu te cu ea vorbindu i in permanenta eventual in limbajul ei eu asa fac o speli, mai greu este pe interior dar nu insista prea mult sa nu o sperii la inceput apoi se obisnuieste
ai sa vezi ce rezultate vei avea vei fi chiar f f multumita de progrese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

Multumesc pentru raspuns!!!!! Eu o spal pe mara pe dinti in fiecare seara, a acceptat de la inceput spalatul, dar nu pot mult timp, in ffff mare viteza. Mara are bruxism si din cauza asta dintii ei s-au tocit, sunt fff mici si cred ca or sa se si carieze. Cu mestecatul, chiar azi am observat ca i-am dat putina ciocolota si a mestecat-o, cand ii dau mancare se ineaca, tuseste, dar ciocolata.... Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

fetelor nu disperati va spun din experienta fetitele vor avea progrese care se vad abia dupa varsta de 7 ani aveti incredere in ce va spun , doctorii va vorbesc din carti eu va spun din experienta dupa 7 ani se vor regla multe, somnul va fi mai linistit,masticatia mai buna dar numai pe o parte cum v am mai spus,stereopia mainilor va fi mai lenta nu va disparea din pacate , atentia mai ampla si multe altele
va pup daca vreti sa ma mai intrebati ceva scrieti mi
ps atentie la mers au tendinta de a merge de varfuri nu le lasati isi vor deforma rau piciorul- apasatile usor pe umeri cand merg si insistati pe mersul in piciorul gol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilasi spune:

Fetelor,spuneti-mi va rog fetitele dumneavoastra au probleme cu constipatia..?? A mea are aceasta problema foarte des,aproape la doua-trei zile fetita mea se constipa..nici nu stiu ce sa ii mai fac deoarece se constipa f rau si plange ingrozitor..am incercat tot feluri de regimuri dar in pacate cam fara rezultat..am inteles ca si asta e un factor care apartine bolii..voi ati trecut prin asa ceva??cum se remediaza in timp aceasta problema?? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

din pacate problema ridicata de tine nu are rezolvare asa te vei chinui cu ea tot timpul este specifica bolii
trebuie sa i dai sa bea multa apa cu toate cu prefera mai mult sucurile sau ceaiurile decat apa
nu i da medicamente aceste sunt bune pe moment in timp irita colonul
andreea iese la 2 3 zile nu ti face griji nu este asa grav
dar insista pe lichide sa iasa mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdeli spune:

buna fetelor pt copilas eu ii dau fetei cam 2 biveroane de ceai pe zi indulcit cu miere si prima masa este de fructe cu cereale sper sa mearga si la voi va pup ,pe maridoina vreau sa o intreb de ce vorbete despre mers ca fata mea nu da nici un semn de a merge nici macar nu sade in fund bine da mers nici nu mai indraznesc sa visez... stiu ca andreea merge miar placea sa ne vedem si sa vb mai multe poate cand vei avea timp imi dai un tel eu am vazut mesajul tarziu de pe forum si de aceea nu am sunat mias dori sa ne vedem am atatea intrebari astept un raspuns va pup pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

PENTRU CINE ESTE INTERESATA www.worldrettsyndrome2008.org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilasi spune:

Buna fetelor..din cate cunosc si am citit pe majoritatea site-urilor despre sindrom rett si aceasta boala ,ca majoritatea de altfel difera de la caz la caz..sunt fetite care merg in picioare dar nu au un mers chiar stabil si corect,se balanseaza,merg cu picioarele f desfacute,au tendinta de a merge pe varfuri..si alte fetite care abia pot sa stea in fundulet..la fel sunt fetite care isi baga continuu mainile in gure si altele care doar le tremura prin fata gurii..sunt fetite la care boala se instaleza inca de la cateva luni si alte fetite care sunt perfect normale si dupa 2 ani incep sa regreseze si sa li se instaleze acest sindrom cumplit..si multe alte manifestari care difera de la caz la caz...important este sa nu disperam si sa incerecam sa ne ajutam fetitele cu tot ce este posibil,sa le iubim si sa le aratam toata dragostea noastra..multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

buna ! ce parere aveti de acupunctura, bioenergie ..... si mai nou a aparut un medicament olimpic stemxcell ??? cautati pe net sau intrebati printre cunoscuti despre acest medicament.

Mergi la inceput