Pishu in pat la aproape 4 ani!

Pishu in pat la aproape 4 ani! | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Fetita mea, de o luna de zile, a inceput sa faca in fiecare noapte si la somnul de dupa-amiaza pipilica in pat...
De pampers am scapat ziua la 2,4 ani si noaptea pe la 2,8 ani... de atunci treptat a inceput sa nu mai faca pe ea; la somnul de pranz nu a mai facut deloc de la 2,8 ani, iar noaptea ne trezeam noi pe la ora 12 si apoi pe 2 si o asezam pe olitza... uneori ne mai luam cu somnul si se facea dimineata... dar nu facea pe ea! Am observat insa ca era foarte agitata noaptea, se trezea si tipa sau dadea din picioare - noi imediat o asezam pe olita si ea facea ca si cum stresul somnului era din cauza ca ii venea sa faca pishu...
Acum o luna a plecat cu parintii mei la munte o saptamana si apoi la mare... nu stiu ce anume s-a intamplat insa de atunci in fiecare noapte (daca nu ne-am trezi de 3 ori sa o asezam pe olitza) face pishu pe ea... inclusiv la somnul de pranz... De mentionat insa ca nu mai are somnul agitat, doarme adanc noaptea, un somn linistit, frumos - pana dimineata aproape ca nici nu se misca. Este prima daca in 3 ani cand doarme asa de bine... e foarte relaxata... de mica se trezea noaptea de 2-3 ori si ori plangea ca visa urat, ori cerea apa, ori avea chef de joaca... insa acum e complet relaxata... dar din pacate e atat de relaxata ca nu isi mai poate controla pishul...
Nu stiu ce sa fac??? am crezut ca o sa-si revina...e deja o luna de cand se repeta si nu stiu daca si cum o sa-si revina!!!
Aveti vreo solutie? sau din propria voatra experienta cum sa procedez???
Nu am certat-o, am incercat sa-i spun bland ca trebuie sa se controleze, ca olita e mereu langa pat noaptea, ca e fetita mare... dar e atat de relaxata ca nu da importanta la ceea ce-i spun!
In rest este un copil extraordinar, foarte energica - nu sta o clipa, e desteapta, vorbeste totul din ea, e iubitoare, e vesela, e sociabila, merge la gradinita, are prieteni.... foarte rar primeste pedepse (gen nu are voie la desene animate, sa stranga in camera ei sau iesim fara bicicleta...deci destul de usoare), cu bataia nu suntem de acord... deci nu stiu ce anume a determinat creierasul ei sa nu mai constientizeze cand face pishu????



Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

In acest timp nu a fost la gradi cumva? hai sa ti spun de ce... tot asa baiatul meu cand avea 3 ani l am dat la o gradi intro alta limba si a fost f stresat si marginalizat. Cum a inceput gradi in luna in care l am dus la acea gradi imi facea pisu pe el noaptea, cum l am scos definitiv de acolo a incetat sa faca pisu.
Mentionez ca el de pe la 2 ani jumate nu a mai facut noaptea in pat.
Incearca sa vezi sau sa intrebi persoanele din jur ce s a intamplat... sunt convinsa ca s a speriat de ceva ori suparat de cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Nuuu... gradinita a inceput-o de o saptamana... iar ea face de o luna! La gradinita ii place, desi uneori plange dimineata, dar pe ansamblu e incantata, ma intreaba in fiecare seara cand vine mai repede dimineata sa mearga la gradinita!
Ea insa e foarte relaxata noaptea acum, inainte, cum am mai zis, era foarte agitata... probabil din cauza grijii de pishu... insa acum e relaxata, doarme foarte foarte bine, dar face pe ea... nu da atentie...daca nu as trezi-o eu de 3 ori pe noapte ar face pe ea mereu...
Nu stiu ce sa zic ca s-a intamplat...
Poate din concediu ca nu am fost langa ea... desi inainte fusese cu noi 2 saptamani in concediu si se invatase cu noi toata ziua?!!! Dar de ce nu isi revine?? Hmmm!!!!!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Si noi am trecut prin perioada similara. Dar la noi dupa ce a inceput cresa, noi considerand ca a fost o forma de protest.
Ce am facut noi?
Am inceput sa o pun mai des pe oala si ziua si noaptea la somn. Le-am rugat si pe asistente la cresa si au fost cooperante, o puneau de cateva ori īn timpul somnului pana facea.
O laudam de fiecare data dupa somn daca nu facea pe ea, desi eu stiu ca in somn e ceva necontrolabil, dar totusi nu ezitam cu lauda si ii aratam ca sunt tare necajita cand nu reusea sa se abtina in somn.
Eu cred catocmai somnul adanc e motivul ptr care face, pr ca doarme strans si nu mai stie cand ii vine; nu mai stie cand viseaza ca e pe oala sau cand e real.
Eu am gasit ca unica solutie sa o pun pe oala in timpul somnului, si cand o pun ii zic la ureche' vine pipi, pss, hai fa ca esti pe oala', desi ea doarme.E mai incomod, dar in timp se obisnuieste si incepe sa se foiasca cand ii vine si tr sa o pun imediat altfel cred ca viseaza ca face pe oala si ii da drumul.
Succes

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Offf!!!Mie-mi vine sa zambesc!Fratele meu a facut pisu-n pat(nu chiar in fiecare noapte,dar foarte des!)pana aproape de 7 ani!Imi amintesc ca-l intrebau ai mei:"Dragos,ce-i cu tine?Ai visat urat?Sau de ce nu te trezesti sa mergi la baie?" si el,rusinat,spunea deseori c-a visat ca-i e frig,sau apa curgand...chestii d-astea.Si noi ceilalti radeam de el.Au fost cu el si la medic,nu stiu ce le-au zis parintilor mei ca eram copil,dar s-a rezolvat cu timpul!Va trece aceasta perioada;eu cred c-ar trebui sa vezi si la ce desene se uita-unele sunt pline de violenta.Sau vezi ce-o supara!Succes!
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc de raspunsuri
Lili exact asa procedam si noi, ne trezim noaptea, insa spre rusinea mea ma mai ia somnul si ...
De exemplu azi noapte: a adormit pe la 10 seara (nu facuse de vreo 2 ore) asa ca la 10:30, am asezat-o pe oala si a facut destul de mult; apoi la ora 1:30 noaptea iar m-am trezit si am asezat-o, iar a facut destul... insa la 3:30 cand m-am trezit iar ..ea deja facuse pe ea... ufff... si avand somnul foarte linistit nici nu a observat! Mi-e groaza ca poate sta cateva minute uda si sa o ia frigul la burtica...de asta doarme si cu mine in pat...desi nu ar fi nici o problema sa doarma singura...insa stiind-o aproape dorm mai iepureste!
Macar din toata povestea asta cu pishu, a iesit si ceva bun... imi doarme copilul atat de relaxat cum nu a dormit niciodata pana acuma! Insa eu sunt din ce in ce un zombi pe picioare ... asta este... cate 2-3 treziri pe noapte, in conditiile in care adorm foarte greu inapoi...asta este!! Ea sa fie sanatoasa si poate vom trece peste perioada asta!!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Daca nu e racita -vre-un pui de infectie urinara , stai linistaita .
Fi-miu are 4 ani , nu face noaptea desi cand se culca bea o cana de lapte si cateva guri de ceai sau apa dupa ,dar ziua mai tot timpul il gasesc cu chiloteii un pic uzi . Im zice ca o floare -,,o picatura , doua nu conteaza .
Uneori sunt si 10 picaturi , uita si se abtine pana nu mai poate .
Incearca sa nu-i mai dai lichide cu 1 ora innainte de culcare pune-o la olita innainte de a adormi si o data pe la 2-3 noaptea -daca se culca ca al meu pe la 11 .
Eu asa l-am scos din pampersi noaptea , cu sculat doar o data si cu [utin de baut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Poate fi enurezis nocturn si trece prin tratament.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Poate fi enurezis nocturn si trece prin tratament.


Ce tratament? Te rog frumos sa detaliezi daca stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mai bine te duci cu copilul la dr. Fata mea a avut enurezis nocturn, a durat pana pe la 10 ani dar cu tratament si fara lichide dupa ora 18.00 s-a rezolvat problema. Chiar, nu-i da copilului lichide dupa ora 18.00 decat cand este neaparat necesar.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

E vorba de enurezis nocturn... la fete dupa 5 ani si la baieti dupa 6 ani...
Sper ca vom rezolva problema intr-un final...ea nu face dintotdeauna in pat... doar de o luna...inainte ori nu facea deloc noaptea, ori se trezea in plans sau foiala si atunci o asezam eu pe olita... intr-un fel anunta...

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput