Este soia periculoasa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu stiu ce sa zic,n-am citit link-urile si parca nici n-as vrea (ca apoi am n`spe mii de ginduri din cele mai negre) insa aici tofu se consuma la ordinea zilei.
Noi rar,o data de doua ori pe luna (il pun in supa(miso) sau il fac cu sos iute(chinezesc)),dar tot io vin si zic ,pe primul loc in "topul" bolilor de care se "curata" japonezii ,e cancerul...brrr(dar totusi sunt longevivi)
Iar faza cu sanii,hahaa,cred ca singura problema ar fi disparitia lor daca e sa ne uitam la japoneze.
Numa` contradictii in mesajul meu,ati inteles ceva?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Daca cresc sanii, nu-i bai! Totul e sa nu-mi apara un al treilea...


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Poate este vorba de soia modificata genetic. In rest, nu cred ca e deloc rea, bineinteles in cantitati rezonabile, orice exces e daunator.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by anda141

Poate este vorba de soia modificata genetic. In rest, nu cred ca e deloc rea, bineinteles in cantitati rezonabile, orice exces e daunator.

http://www.copaculdehartie.ro



nu, e vorba de soia normala, contine estrogen.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

mai dragilor, eu nu prea as fi de acord cu afirmatiile conform carora apar dereglari hormonale de la soia. Pai daca ati sti cata soia se consuma la chinezi si in cate forme... Nici noi nu ne omoram cu produsele din soia, dar mai scapam din cand in cand cate o mancare chinezeasca (la restaurant, unde aceasta e imposibil de evitat, atat e de prezenta in bucataria lor), si nu avem nici sani in plus, nici mai mari (desi nu ar strica, zic eu ), sotul meu nu si-a schimbat "gustul" pentru dame, iar toata lumea din jur (ma refer la marele popor chinez) se simte bine si nu dau semne (evidente, ca nu cred ca nu au si ei problemele lor) de efeminare. Deci, nu stiu ce e cu studiul ala.
A, si inca ceva, se pare ca populatia Chinei este formata in proportie de aprox. 70 la suta din barbati! Iar daca ce spun studiile respective despre cum afecteaza soia sarcina, la cata soia consuma chinezii... iarasi nu stiu ce sa zic...
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

China, ca si India este celebra pentru "female infanticide". Se practica avorturi daca la eco constata ca e fetita, am vazut un documentar pe tema asta, e un adevarat fenomen.
Probabil de-asta sunt 70% barbati.
Asa si nucile contin fitoestrogeni dar probabil trebuie sa mananci cantitati foarte mari ca sa aiba loc mutatii semnficative.
Matusi-mea a facut noduli la san dupa o "cura" de soia, dar ma gandesc ca a exagerat. Ea manca soia in ciorba, soia in tocana, soia friptura, soia batuta.
PS si italienii mananca paste si teoretic ar tb sa fie grasi dar mananca putine, mereu cu mult suc de rosii si in general multe fructe.
Conteaza si cantitea si cu ce combini un aliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

pai si la chinezi si japonezi parca poti deosebi femeia de barbat.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

N-am auzit pina acum de problema asta cu soia. Eu sint fan declarat, obisnuiam sa maninc in fiecare dimineata lapte de soia cu cereale si din cind in cind snitele de soia. Ba chiar laptele de soia pus in cereale imi placea foarte mult, mai ales pentru ca nu-mi dadea senzatia de balonare pe care o am citeodata cind consum lapte de vaca.

Acum nu stiu ce sa mai zic...cica nici laptele de vaca nu e bun pentru organismul uman , pina la urma ajungem sa bem doar apa dar nici asta nu se stie cit de "naturala" mai e in ziua de azi...
Totul cu moderatie, parerea mea...

www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

nu stiu cat de periculoasa este soia,stiu insa ca ccc cu ea sau fara ea,pubertatea precoce exista deja.multe dintre rudele/cunostintele mele au fetite cu varste de la 8-9 ani in sus, carora au inceput sa li se dezvolte sanii,iar unele au deja ciclu menstrual.it's a fact.ne place sau nu.fata mea are 9 ani,deocamdata "stam bine",dar nu cred ca pt. prea mult timp.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Sper totusi ca nu este periculoasa in cantitati rezonabile pentru ca i-am dat si eu din cand in cand lui Cristi shake de soia (cu cacao, banane sau capsune) si chiar ii place si una plus alta a baut destul de multi litri. Nu auzisem ca ar fi vreo problema cu ea.
Am mai baut si eu din cand in cand lapte de soia (cam fara entuziasm) si-mi place la nebunie sosul de soia, dar tofu si alte chestii din soia nu-mi plac, asa ca nu folosesc.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput