Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

asa sint si eu ramona, mi-e si frica sa ma bucur ca maninca lapte vaca!ca e normal, ti-am spus ca la o gradi mi-au zis ca e un copil cu handicap ca nu consuma prod lactate? imbecilii, scuze dar ma revolt de fiecare data, auzi e handicapat ca nu maninca lapte ca ceilalti! deci sa revin, asa ma simt si eu cu topotul deasupra capului, la fiecare chestie suprareactionez, ti-am zis ca face tare urit la muscaturi de tintar, si ma tot gindesc ca urmeaza sa mai imi faca alergii ptr ca are fondul alergic! am benadrilul tot timpul cu mine, si reflexele inca le am, aspir des, fara multe covoare, etc ma bucur ca sint mai bine copilasii, e bun claritinul si eu am luat! pai astia serbeaza ca si americanii ptr ca nu cred ca e o sarbatoare canadiana, cred ca e imprumutata. poate fac si eu un curcan daca gasesc unul mic. in schimb au mari reduceri prin magazine. si cel mai important e LIBER luni!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
[URL"http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ramona ,ce-ti mai fac copii,sint mai bine ?Polenurile au plecat ?

Pepsi sa-ti fie gura aurita si sa te auda Domnul.Mi s-a luminat fata cind am citit ca sintem pe calea cea buna.Sa dea Domnul.

Natashica

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ramona ,ce-ti mai fac copii,sint mai bine ?Polenurile au plecat ?

Pepsi sa-ti fie gura aurita si sa te auda Domnul.Mi s-a luminat fata cind am citit ca sintem pe calea cea buna.Sa dea Domnul.

Natashica

Numai bine si multa sanatate !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc, am scapat de polenuri. A fost doar citeva zile, dar sint trista ca observ sensiblitatea asta. Asta e, n-am ce face!

Pepsi, cum fu curcanul? Acusi umplu si la noi magazinele cu ei. Mi-e groaza, ca ai mei abia ciugulesc - ce fac eu cu atita carne? Curcanii aici sint pe steroizi, mari cit un purcel! Nici nu sint artista la pregatirea curcanului, oscilez intre retete mai romanesti si combinatiile ciudate americane.

In rest cum mai sint copilasii? Pe unde sinteti voi e frig, au inceput virozele? S-a mai racit vremea si la noi, ziua abia daca mai ajungem la 30 si noptile avem cam 15. Si mi se pare racoare! Cei din Romania zic ca m-am dereglat.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ramona, ma bucur ca sinteti mai bine. n=am facut curcan, ca asa cum zici mincam 2 saptamini din el! dar am bagat un gratar bun in schimb cu salata verde. hehe, la noi e frig, aproape de 0C noaptea, si ziua maxim 13C, deci incet incet vine iarna, dupa primul inghet vom avea vara indiana, cu temp ridicate timp de 2 saptamini, si apoi gata, ne asteptam si la zapada, in prima iarna in canada a nins in noiembrie.cu racelile, sa batem in lemn, sintem ok, david nu mai are muci, acu ca i-am luat si aspirator nasal pe baterii nici n-am apucat sa=l mai folosesc, da mai bine! iar de dominic ce sa zic, ma mira in continuare cit de mult ii place la gradi, ii place si mincarea, cit de usor gatesc acuma, fac mult mai multe feluri de mincare!nu exageram cu produsele de lapte, inca nu am introdus nimic nou, laptele ii dau juma vaca juma soia, ca sotul a zis ca i-a dat intr=o zi numa vaca si s-a rosit la gura. pe corp nu mai are nimic, muci deloc, stau cu microscopul pe el, sa vad orice se intimpla! n-a mai fost bolnav din mai, sper sa tina, ii dau multa miere, adica zilnic, si ii mai dau si tinctura aia de echinaceea si propolis 2 saptamini pe luna.la voi cind e thanksgivinul? si cum sarbatoriti?

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by Pepsi

ramona, ma bucur ca sinteti mai bine. n=am facut curcan, ca asa cum zici mincam 2 saptamini din el! dar am bagat un gratar bun in schimb cu salata verde. hehe, la noi e frig, aproape de 0C noaptea, si ziua maxim 13C, deci incet incet vine iarna, dupa primul inghet vom avea vara indiana, cu temp ridicate timp de 2 saptamini, si apoi gata, ne asteptam si la zapada, in prima iarna in canada a nins in noiembrie.cu racelile, sa batem in lemn, sintem ok, david nu mai are muci, acu ca i-am luat si aspirator nasal pe baterii nici n-am apucat sa=l mai folosesc, da mai bine! iar de dominic ce sa zic, ma mira in continuare cit de mult ii place la gradi, ii place si mincarea, cit de usor gatesc acuma, fac mult mai multe feluri de mincare!nu exageram cu produsele de lapte, inca nu am introdus nimic nou, laptele ii dau juma vaca juma soia, ca sotul a zis ca i-a dat intr=o zi numa vaca si s-a rosit la gura. pe corp nu mai are nimic, muci deloc, stau cu microscopul pe el, sa vad orice se intimpla! n-a mai fost bolnav din mai, sper sa tina, ii dau multa miere, adica zilnic, si ii mai dau si tinctura aia de echinaceea si propolis 2 saptamini pe luna.la voi cind e thanksgivinul? si cum sarbatoriti?

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia



In primul rind nu stiti ce bucuroasa sint ca tocmai intrai in casa de la o tura de alergat prin cartier. A inceput brusc sa toarne cu galeata. E drept ca pina am alergat eu tot tuna si fulgera, dar am avut impresia ca era mai la distanta. E genul de ploaie in care te faci leoarca instantaneu!
La noi diminetile sint la 15-20 de grade si ziua 25-28. Asta de vreo saptamina, ca pina acum a fost mai cald.
Cred ca am scris ca am cumparat miere locala, uite ca nu mai stiu. Am gasit si miere la tub, ca intr-un pai din care bei suc. E sigilat la capeti, il rupi si copiii maninca direct de acolo. E buna ideea, ca ii atrage si maninca fara mofturi, in loc de dulciuri. Dar e scump, trei bucati la dolar. Intr-un tub din ala cred ca e mai putin de o lingurita de miere. Ne gindim cum sa le fabricam noi in casa!
Aveau la vinzare si polen local, nu am luat ca am zis sa ma interesez intii cum il luam si in ce cantitate. Stiu ca ala nu se da in orice cantitate.
Aveam si la NY vara indiana, e una din perioadele mele preferate. Dar la voi e tare frig deja, brrr!
Bine ca am scapat de polenul ala nenorocit, sper sa fie un sezon mai blind la anul, dar de acum sint cu frica in sin.
La noi in general vine mama de Thanksgiving si ma salveaza ea de la gatit. S-a intimplat sa fiu nevoita sa ma descurc si singura... yuck! La NY cunosteam mai multa lume si de obicei invitam vreun prieten de-al nostru care era singur, ca ei nu prea isi gatesc. Acum nu stiu ce vom face, sotul nici nu e amator de curcan. Eu cred ca voi insista si cumpar unul, poate gasesc reteta aia irezistibila si pentru el! Thanksgiving e pe 22 Noiembrie anul asta (intotdeauna intr-o Joi). Aici e sarbatoare mare, cam ca si Craciunul. Lumea are liber pina Luni si in weekend-ul ala e mereu record la trafic aerian, pe sosele etc. Familiile se aduna de pe unde or fi in tara sau in lume.
A doua zi dupa Thanksgiving e prima zi oficiala de shopping pentru Craciun. Magazinele se deschid cu noaptea in cap si ofera reduceri mari. In fiecare an mor oameni calcati in picioare. Niste nebuni! Am fost si eu intr-o zi din asta la cumparaturi si magazinele aratau ca dupa razboi. M-am lecuit!
Hai ca am facut harcea-parcea subiectul despre alergii.
Ma bucur ca sint bine copiii, stiu ce bine e sa poti gati fara atitea restrictii.
Eu n-am vazut aici pompita cu baterii, dar cred ca nu mai avem nevoie. Sper sa scapam fara boli prea multe sau prea serioase. Anul trecut am avut gripa si eu si Alexandru, a fost cumplit. Voi vaccinati contra gripei? Eu cred ca i-am dat lui Alexandru de vreo doua ori cind era mai rau cu alergiile.
Fetele din Romania, am vazut ca si pe acolo a venit frigul. M-am uitat ieri sau alaltaieri si era aproape de inghet. Cam devreme, sper ca au dat drumul la caldura pentru cele care sinteti la bloc.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Salve !
Azi dupa prinz i-am dat lui Ingrid vreo 3 linguritze de miere de albine.La a treia a inceput sa stranute tare si saracutza s-a retras zicind ca nu mai vrea ptr ca stranuta ,stiind ce a patit cind am incercat sa-i dau lapte.Nu inteleg deloc ce s-a intimplat ptr ca nu e prima oara cind maninca din acelasi borcanel(mierea am adus-o din Ro) ,eu ii mai pun si in sucul de portocale cind sint portocalele mai acre si cind l-am sunat pe al meu sot, mi-a spus ca si el i-a mai dat miere(cind eu nu eram acasa) si nu s-a intimplt nimic.
Oare o fi reactie alergica la miere sau o fi o coincidentza si a facut la alceva.Cu toate ca nu a mincat nimic special si nici alceva deosebit nu s-a intimplat.
Lamuriti-ma si pe mine o fi de la miere ?
E buna sau nu mierea de albine ptr copii alergici ?

Numai bine va doresc la toate !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

PS.
Probabil sint ignoranta si paranoica dar nu cumva,stranutul asta duce la astm ?
Cu toate ca Pepsima linistese si-mi spune ca sint pe drumul cel bun.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu te speria, daca stranuta nu inseamna ca face astm. E posibil sa fie ceva cu mierea aia. Probabil ca alergenul e in cantitate mica si nuami dupa ce a luat miere in mod repetat e evidenta reactia. Ca dovada ca nici n-a fost foarte intensa, doar a stranutat.
Nici eu nu ma laud cu ai mei. Alexandru isi drege glasul cind si cind, am ignorat chestia asta citeva zile dar acum e pe Claritin.
Anuta e mai rau, cel putin dintr-o nara are secretii destul de abundente. Azi-noapte a scos de pe ea sacul de dormit, deci nici nu sint sigura daca i-a fost frig sau e alergie. Tinind cont de faptul ca nu are alte simptome evidente de viroza sau ceva, tind sa cred ca e alergie. Nu stiu la ce!
Daca are nasul infundat ea e foarte miriita, asa ca ma astept sa ma trezesc des in noaptea asta.
Nu se mai prea inghesuie lumea sa scrie pe aici, pot doar sa sper ca e semn bun.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ramona sa inteleg ca si Anuta este alergica ?
I-ai facut si ei teste sau ti-ai dat tu seama fiind patita cu Alex ?
Eu nu am apucat sa vad ce reactie ar fi putut face de la miere ca i-am dat imediat antistaminice.
Acum a devenit curioasa la tot felur de mincaruri si ma intreaba tot timpul,asta e ptr mine sau ptr voi. Si pe afara cind vede alti copii ca maninca cite ceva ,chiar daca nu-i da si ei ,ea tot timpul se uita la mine si ma intreaba,aia am voie ?Off !

Sanatate multa !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput