Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

nu e nimeni ?
Ciao fetele,ati disparut de nu mai dati pe aici ?
Natashika ce mai fac puiutii tai ,ca erau bolnaviori.......tu esti mai bine cu moralul ?
Ramona
pe toate si numai bine !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Hello! Ma gindeam ca pe masura ce cresc copiii e tot mai greu sa-i feresti de alimentele periculoase pentru ei. In cazul tau, vrei sa diversifici cit de cit, dar daca o duci la magazin e tentata exact de ceea ce nu are voie.
Mi se pare ca e atit de trist cind trebuie sa-i refuzi copilului mincarea! Dar asta e, n-ai ce face.
Noi sintem relativ OK. Duminica a venit o cunostinta in vizita la noi - cu copilul bolnav.
Pe Anuta am dus-o la culcare, dar Alexandru a fost sacrificat. Acum ii curge nasul si il feresc de Anuta. Deocamdata ea e bine, sper sa reusesc sa n-o imbolnavesc.
Fetelor, e liniste pe aici. Sper ca asta inseamna ca toata lumea e bine.
Am mai dat de un articol care face legatura intre digestie si alergii. Merita incercata metoda cu ajutatul digestiei.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eryteea, si dominic acuma cind a mers la gradi a durat ceva timp pina a inteles el ca nu-i da nimeni lapte!nu vroia sa manince, refuza, de frica, asa este, asa i-am crescut!de aia refuza ei sa manince ceva nou, ca le-am transmis noi panica merci ca te bucuri ptr noi, e f bine acuma dominic, i-am dat deja destul de multe produse, a fost buna metoda sa introduc ca la diversificare, un produs pe saptamina! nu mai face bube, ma asteptam sa raceasca sau ceva, ptr moment e bine, nu-i place laptele de vaca la gust, dar ii dau soia si putin lapte vaca in el, in rest maninca iaurturi de la yoplai ptr copii, mozarela, am remarcat ca tot ce e gras nu-i prieste, asa ca mergem pe chestii usoare. dar vestile sint f bune ptr noi. cu micuta poate e mai bine sa vina ea spre tine sa ceara, sa fie curioasa, ce maninci.poate daca pui o papusa la masa si sa-i dea de mincare?la noi merge

ramona, mama Leone, . ei scri la scutece ptr ana.

nastasika, multumim de urari ptr pitic, are 3 luni!sanatate multa si la voi sa fie ca e cea mai importanta. si dominic la 3 ani si 4 luni are 16 kg, deci nu e nici el un grasun. dar e sanatos. ma bucur ca ii dai produse din lapte si nu are reactie, bravo

sheba, fiul meu nu a consumat nici un produs lactat pina acuma la aproape 3 ani jumate, si dupa cum se vede si in poze, e un copil inteligent si f bine dezvoltat. singura grija e la baieti din cauza ca estrogenii din soia feminizeaza....in rest.....decit sa-l omor cu lapte vaca, mai bine cu soia(desi exista riscul sa fie si la asta, dar nu accepta nutramigenul de aceea am ales soia)!si cazeina e ceva ce laptele contine(una din proteine) de ce ai facut testele?ai vazut ceva reactii? daca e asa sa dam pe google si de E-uri te sperii de nu mai maninci nimic!e bine tot timpul sa faci testele in cadru incadrat medical in caz de soc anafilactic(al meu mi-a facut la 6 luni si te asigur ca nu mi-a ars sa testez nimic acasa cind am ajuns cu el pe jumate mort la spital dupa 4 linguri de lapte, de aia nu se incearca acasa pe copil NIMIC. a si laptele care de fapt e o bautura de soia are calciu destul adaugat si alte vitamine si chestii benefice.sa stii ca ulei de peanuts se poate gasi in multe chestii chiar daca nu este etichetat!de aceea mai noi apar etichete de genul, nici urma de peanuts, sau posibile urme de peanuts.(laptele UHT este lapte de vaca sterilizat, iar cel praf tot are proteina bovina la care se fac alergiile, desi daca ar fi sa fie alergic la lapte e, indiferent sub ce forma e, praf sterilizat, etc noi faceam testele din 6 in 6 luni,lui dominic i-au testat pe piele la spital lapte vaca diluat ultima data si a fost ok

mirabela . soia e buna in caz de constipatie

gama, ma bucur sa aud vesti de la tine, felicitari ptr fetita!sarcina usoara in continuare si nastere usoara, hai ca nu mai e mult!

eryteea, acuma am vazut, la fel imi facea si dominic cind i-am dat in ianuarie produsele de vaca, si am mai asteptat 6 luni pina sa incerc din nou, chiar mai bine de 6 luni. stranuta, si la fel cum ai scris tu. si trecea de la sine. medicul mi-a zis ca e semn ca a trecut de la alergie igE dependenta la ige non dependenta, de tip 4. adica e pe calea cea buna de vindecare

nastasika, acuma am vazut imi pare tare rau! azi am aflat ca fetita unor prieteni este aelrgica la lapte vaca.....chiar ma gindeam cit schimba viata alergiile, dominic e asa de fericit ca maninca la gradi, desi ii fac inca mincare speriala, "testele numa acasa le fac eu, sa vad reactii. ptr moment sint multumita de ce am introdus nu ne intindem prea tare. cum zice ramona sint mici copilasii inca, problemele vor trece odata cu maturizarea sistemului imunitar. eu, imi dreg constipatia cu lapte soia si merge

gama, e minunat cu doi, dar greu, dar atit de frumos, si cum se iubesc baietii mei.....iti vine sa plingi

eryteea,acuma am vazut bravo, esti pe drumul cel bun

ramona, sanatate lui alexandru,

va pup fetelor

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Pepsi ,vorba ta le-am bagat frica in ei cu laptele asta .Cel putin la mine cind incerc sa-i dau ceva de mincare care nu o inspira imi spune imediat ca nu vrea ptr ca are lapte sau ou si e alergica.
Citesc aici despre igE dependent si igE non dependenta,care sincera sa fiu nu stiu ce inseamna dar am inteles in mare despre ce este vorba .Sa dea domnul sa fie pe calea cea buna.M-am speriat foarte tare ptr ca genul asta de reactie nu l-a mai facut niciodata.Vreau sa adaug ca este prima data cind ea intra in contact direct cu laptele.Nu a mai baut niciodata lapte ptr ca in momentul cind i-au aparut prima data bubitele si apoi cind am descoperit alergiile (5 luni),eu alaptam si am trecut de la sin imediat pe soia si ulterior pe orez.
Intreb si eu care este diferenta dintre lapte normal si iaurt ptr ca i-am dat putin ieurtzel acum vreo 6 luni si in afara ca a facut oarece bubite in jurul gurii (ea face alergie adica bubite si la simplul contact cu pielea)nu s-a intimplat nimic.
Oare sa mai incerc cu iaurt ? Voi ce zice-ti ?

Da ,cum spuneam a inceput sa fie curioasa la ce prepar eu dar daca
m-ati auzi cam ce povesti scornesc ca sa o fac curioasa si sa-i vina pofta.

Ramona multa ,multa sanatate lui Alexandru si pupici la fetitza.

Gama sarcina usoara si mai ales nastere usoara si sanatate multa la toti.

Pup pe toate si pe puiuti.

Numai bine !

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumim pentru urari.
Iaurtul contine mai putina caseina (si lactoza, pentru cei cu intoleranta). Nu stiu sa explic foarte bine, e legat de bacteriile bune din iaurt, consuma o parte din caseina si lactoza (in acelasi timp creaza lactaza, care ajuta la digestie).
E mai bine de inceput cu iaurtul cind incercati reintroducerea lactatelor.
Stiti ca si Anuta avea multe scaune. Am hotarit sa nu investighez prea mult, dar i-am scos si ei laptele. Iaurt ii dau din cind in cind si in cele mai multe zile e OK acum.
Mai nou ma preocupa mult legatura asta intre candida - digestie necorespunzatoare - alergii si alte boli in care imunitatea are rol important.
Aseara am vazut-o pe Larry King pe Jenny McCarthy. Fiul ei a fost diagnosticat cu autism si acum e bine. Spunea si ea despre treaba asta cu digestia. Ea a scos din alimentatia lui lactatele si glutenul si in scurt timp a vazut o imbunatatire. Ma rog, cauzele bolilor sint multiple si nu functioneaza la fel pentru toti copiii, dar ma fascineaza legatura asta intre digestie si boli imunitare. Mai ales ca e atit de logica si se vorbeste totusi prea putin pe tema asta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheba spune:

Buna fetelor!
Sper si eu ca linistea de la acest subiect e semn bun.
Draga Pepsi, e adevarat ca problema fitoestrogenilor din soia ma nelinisteste pentru baiatul meu.Neavind insa alta optiune (de Alfare nici nu a vrut sa auda)merg cu Dumnezeu inainte.
Aseara am fost la dr. Iamandescu cu rezultatul ultimului test Panel4 si cu tot istoricul lui.Mi-a confirmat ca era firesc ca analizele sa ii iasa bine atita vreme cit nu a intrat in contact cu dl alergen lapte.Insa mi-a dat o schema de reintroducere treptata a laptelui,adica in biberonul de seara care contine lapte de soia sa ii pun azi 10 picaturi de lapte integral, miine 20, poimiine 30 si tot asa.In paralel mi-a dat Aerius si Zyrtec timp de 2 sapt, pe urma 2 sapt numai Aerius, si alte 2 sapt numai Zyrtec.In plus, mi-a mai dat Zyrax(parca asa ii zice).Mi-a mai spus ca in cazul in care iritatia revine sa nu opresc picaturile de lapte:de ex daca in ziua iritatiei era la 40 picaturi sa descresc la 30,etc...si sa ne revedem la control peste 1 luna si jumatate.
Ce parere aveti de schema asta?Ati apelat vreodata la ea sau ati fost si voi la Iamandescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna ziua,
Sheba, si eu am facut tot dupa un fel de schema , iar la 2 ani am reusit sa-l fac sa bea lapte...prob am avut si noroc, ideea e ca eu am inceput cu iaurturi, de pe la 1,2 ani,cate putin, laptele dulce il refuza....iar la iaurt nu facea bube!Acum bea lapte milli, numai avem probl.decat cu constipatia!!!Cat despre teste, are dreptate dr.tau ca ies bine daca il privezi de alim.respectiv,asa am patit si noi de cate ori il testam.
Multumesc tuturor ptr.urari, si va doresc multa,multa sanatate.

si Matei(2.aug2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eryteea, si mie mi-au zis sa incep cu iaurt, din motivele descrise de ramona, si din cite am observat eu, tot ce e gras ii produce reactii, asa ca laptele de vaca ii pun putin si restul soia sau orez, ii dau mozarela, si iaurt.sint zile cind nu-i dau produse lapte, doar daca este pudra de lapte prin ceva, ca nu mai citesc etichetele decit la coloranti si aditivi!sa nu mincam porcarii!

sheba, noua ne-a zis fara nici un contact cu laptele daca vrem sa treaca alergia. si asa a fost, oricum nu puteam sa-i dau nimic ca in minuta urmatoare imi facea reactii urite si se termina in soc. in ianuarie anul asta la fel mi-a zis ca nu mai e alergic si am inceput cu produse, si a facut reactii,si tot asa am zis sa amestec laptele si la noi nu a mers, facea reactii!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu ce sa zic? Copilul care primeste lactate si nu are reactii - nu e alergic! Iar daca este, nu-l poti trata dindu-i in continuare lactate.
Asa stiu eu, asa a functionat la noi.
Am auzit si alte pareri, in Romania mi-a spus si mie sa-i dau lactate dar mai putin. Ma rog, copilul avea probleme in continuare si am considerat ca solutia e sa extirpam raul de la radacina - sa renuntam la lactate. Asa am facut, iar cind i-a trecut, gata! De acum maninca zilnic iaurturi, budinci, lapte etc.
Aici nu aplica nimeni metoda asta, repet - numai in Romania mi-a fost sugerata si nici in toate lecturile mele nu am intilnit pe cineva care sa spuna ca ar functiona.
Pe de alta parte nu detin adevarul suprem, asta a fost experienta mea dar poate ca mai sint alte metode care functioneaza.
Eu as cere si o a doua parere, pentru linistea mea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ramona, sa stii ca eu am mai auzit chestia asta, cu da-i lapte, ca de aia e alergic ca eu nu ii dau lapte.... imi zicea o cunostiinta a carui tata e medic in Ro, si pe care ea l=a intrebat ce si cum cu dominic si tatal ei i-a zis sa-mi zica sa-i dau lapte asa cum scria sheba mai sus! si eu zic ca sau e alergic si atunci nu ai cum sa-i dai, pai ii dai cu o mina lapte si cu cealalta ii dai benadrilul sau mai rau! a, si din ciclul de ris, imi zicea tot o prietena cu bune intentii, la ziua fetei ei, nu-i nimic da-i lui dominic tort, ca doar apoi ii dai benadril ce are!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput