Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

diababy29 asa cum a spus si Cristina, laptele praf inclusiv cel HA are proteina din lapte de vaca in compotizie si trebuie sistat. Noi ii luam cereale fara lapte si gluten de la Beblac...aveu multe arome si Matei le papa cu placere.

Nicoleta si Matei a cam patit-o cu forme asmatice si ne-am chinuit vreo 3luni cu singuler si inainte cu inhaleri...pana am taiat gradinita si am rezolvat problema . Sigur ca si singuler are efecte negativ si bine ar fi sa scapati de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, nu stiu de ce am crezut ca voi ati scapat de alergia la lapte; tot la regim sunteti?cati ani are matei?
noi am repetat analizele(ig specifice) si am constatat ca au trecut alergiile la cod, cartof si caine,dar avem altele noi la mar,morcov si alune..... pe langa cea la caseina (unde a mai scazut valoarea)

nicoleta, de acarieni nu stiu ce sa ti zic pt ca din fericire nu am avut o si pe asta; bianca a fost insa alergica la caine, dara trecut; s a chinuit putin vara trecuta pt ca peste tot erau caini prin cartier;dar eram mica si o plimbam mai mult in carucior vara trecuta; acum mai e alergica la cal si hamster auriu(conform analizelor)
eu sunt optimista si stiu ca cu grija mare trec;ma sperie doar alergia la alune(are val mica, e in clasa zero)... poate scapam si de asta

multa sanatate la pitici!

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

OOOOOOoo NU inca [:((]. Acum vrem sa incepe desensibilizarea la cazeina ca i-a mers ff bine...sa vedem rezultatele..asteptarea este oricum lunga, aproape 3 luni.

Si noua ne-a iesit analiza la gluten negativ in ultimele 2 dati..dar asta este pt ca nu a primit absolut deloc...insa pentru a fi siguri ca nu are nimic ar trebui sa reintroducem gluten si apoi sa facem biopsie...dar nu prea ne da inima sa facem asta...ca tare s-a mai chinuit corpusorul lui cu amaratul de gluten ca sa incercam iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

deci nimeni alergic la acarieni... Mai asteptam. Poate apare totusi cineva...

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta, de cat timp dureaza regimul vostru? eu am aflat de alergia biancai cand avea 1 an(avea indicele la caseina 3.3; acum la 1 an 9 luni indicele e 2.15; ma gandeam in cat timp scapam si noi......

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Pai noi am descoperit-o la 7 luni si acum la aproape 4 ani inca pe regim suntem. Dar parca ne-am si obisnuit . Oricum a scazut ff frumos(daca pot spune asa ) ceea ce este imbucurator; insa nu iti face mari sperante ca intainte de 3 ani sa renuntati la regim .

Uite ca am gasit niste analize mai vechi si se pare ca valoarea normala a IgE-ului specific este <0.35Ku/l. Cand am descoperit alergia avea 21.4 valoare IgE specific, iar la 2 ani avea valoarea 2. Iar acum este pe undeva pe la 0.5%..si ni s-a permis sa incercam desensibilizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Nicoleta sry ca nu te putem ajuta...dar poate citesti pe la inceputurile noastre..pe atunci inca mai scria Anca si ei aveau probleme cu acarienii...poate gasesti ceva info care sa te ajute. Eu din ce imi amintesc parca nu prea aveau covoare...ca pastreaza acarienii..folosea un aspirator cu apa ca sa nu se faca praf...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

pisicuta

nicoleta si eu am citit capitolele precedente si mi amintesc ca scria cineva de acarieni si parca spunea ca fol o protectie pt salteaua de la pat;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Salutare...iar se asternet colbul pe acest subiect

Am gasit intr-o revista medicala cateva sfaturi pentru eliminarea alergenilor de interior:

-stergerea prafului cu o carpa umdea;
-evitarea folosirii maturii si a aspiratorului cu sac pt praf;
-renuntarea la covoare, in special cele din fibra naturala;
-igiena riguroasa a lenjeriei si folosirea pernelor sintetice antialergice;
-interzicerea animalelor de companie in camera de dormit;
-evitarea fumului de tigara, a deodorantelor de interior, a substantelor volatile in incaparere;
-inchiderea ferestrelor si folosirea filtrelor de aer;
-administrarea medicatiei antialergice inaintea unui posibil contact cu alergeni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Buna ziua,

Din pacate abia azi am descoperit aceasta tema pe DC, desi frecventez forumul dinainte sa se nasca Andrei (care are 3 ani).

Am descoperit saptamana trecuta, dupa multe analize si alergatura, IgE 459,1.

La panelul 4 i-a iesit nivel scazut la lapte si nivel relativ ridicat la cazeina, dar dr nu ne-a interzis lactatele (la 6 luni a facut o enteroviroza urata cu intoleranta secundara la lactoza, urmata de multe ale deranjuri de stomac pana prin toamna trecuta).

Ne-a dat 3 luni de singulair, 6 sapt de xyzal si 1 luna de multisanostol cu calciu.

Singurul simptom care ne-a alarmat si pe noi si pe dr. este tusea de efort care a aparut cam pe la inceputul lui martie.

Din experienta voastra, ar trebui sa cautam un alergolog, sau stam asa cu tratamentul dat de dr? Am mare incredere in ea, este f. buna, dar, chiar si dupa o saptamana de tratament Andrei tuseste la efort si ne simtim foarte frustratisi neputinciosi.

Ce ne sfatuiti? Va pup.

Ileana, mama lui Andrei, 09.03.2006
Poze Andrei - primul an , Poze dupa 1 an

The fact that nobody understands you doesn't make you an artist...

Mergi la inceput