De ce se balbaie copilul meu?

De ce se balbaie copilul meu? | Autor: ela03

Link direct la acest mesaj

N-am crezut ca voi ajunge sa ma plang in legatura cu copilul meu... nascut cu nota 10, sanatos, foarte sociabil, iubit de toata lumea, crescut cu toata grija...
L-am dus la gradinita unde si eu lucrez ca educatoare. S-a intamplat ca tocmai din anul acela sa vina la grupa lui o educatoare noua, care n-a mai lucrat cu copii atat de mici. O persoana rece, foarte dura, care si atunci cand vorbeste normal cu tine ai impresia ca tipa. Majoritatea copiilor erau stresati de aceasta educatoare, multi n-au mai vrut la gradinita cand era ea pe tura. Au inceput sa apara plangeri din partea parintilor.
Printre cei stresati de aceasta persoana se numara si copilul meu. Am incercat sa ma apropii de ea, ca si colega, insa rezultatul a fost ca a inceput sa tipe si la mine reprosandu-mi ca nu sunt in stare sa-mi educ copilul, ca in anumite situatii (mi-a dat ea niste exemple) ar fi fost cazul sa-l pocnesc peste gura si nu am facut-o ("eu asa am facut cu-al meu!"). Am incercat cat am putut sa evit conflictele cu aceasta femeie pentru a nu-i face rau baiatului meu.
Si ca s-o evitam am avut grija sa lucrez in aceeasi tura cu cealalta colega, pe care baiatul meu a indragit-o foarte mult (si invers). Plangerile altor parinti in legatura cu cealalta educatoare au continuat... insa s-a facut tot posibilul ca acestia sa fie convinsi ca proprii lor copii exagereaza cand se plang acasa.
Intamplarea a facut ca doamna cea buna sa plece de anul acesta, a ramas doar cea "rea". Copilul meu a devenit foarte trist. A inceput sa planga dimineata ca nu mai vrea la gradinita, se agata de tatal lui si il roaga sa-l ia cu el. Acasa imi spune ca "doamna pe noi nu ne iubeste, numai tipa si ne cearta". Il vad prin gradinita foarte abatut, se cere foarte des la toaleta numai sa scape cat mai mult de ea.
M-am intalnit de curand cu parinti care au inceput sa-mi spuna ca sunt nemultumiti, ca li se spun doar lucruri negative despre copiii lor, ca sunt facuti "putori" si multe altele. Eu am tacut, pentru ca nu-mi pot vorbi de rau colegii, n-ar fi frumos...
S-a intamplat insa de vreo doua zile ceva neasteptat cu copilul meu. Se balbaie in ultimul hal! Abia reuseste sa scoata o vorba! Balbaiala, din cate stiu, e de natura nevrotica, ceva l-a tulburat emotional. Eu banuiesc ca stresul de la gradinita e cauza. Individa a tipat chiar azi la mine, pentru ca i-am trecut prin fata cand facea o poza. Eu insami, ca adult, m-am infiorat cand am vazut cum reactioneaza. Va dati seama cat de afectat e un copil de asemenea reactii.
Sufar pentru copilul meu cu atat mai mult cu cat stiu ca eu sunt foarte atenta cu copiii altora, am grija sa nu-i jignesc, sunt in relatii bune cu parintii, ii tratez pe toti cu blandete... si propriul meu copil sufera in alta grupa. A devenit balbait, ii e groaza de gradinita si ma tot intreaba de cealalta educatoare.
Nu-mi vine sa cred ca mi se intampla mie asa ceva. Si nu stiu ce cale sa gasesc pentru a putea sa ma inteleg cu aceasta femeie, care nici macar nu are experienta ca si cadru didactic (a lucrat in trecut in alt domeniu), dar tine neaparat sa-mi dea mie sfaturi... de toata jena...
Initial m-am gandit sa-mi mut doar copilul, apoi sa ma transfer eu si sa plec cu tot cu copil... insa cel mai mult mi-as fi dorit sa pot colabora cu ea, sa reusim sa ne intelegem... Nu stiu cum se va rezolva problema cu balbaiala, sunt foarte ingrijorata... si derutata... ca mama sufar foarte mult sa-mi vad copilul afectat in asa hal... nu stiu pe ce cale s-o apuc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Eu nu inteleg doua chestii:
1.-daca tu lucrezi acolo...de ce nu ti-ai luat de la inceput copilul in grupa? (sau cel mai tarziu la primele semne ca nu e fericit cu noua educatoare?? Sunt absolut sigura ca este permis( la Marc la gradi doua educatoare isi au copiii in grupa,cand eram la scoala ,copilul diferitilor profesori erau in clasa si tot asa)
Atata timp cat esti considerata o educatoare buna,respectata atunci n-o sa vina nimeni cu faze ca esti partinitoare sau alte aiureli din astea.
2. inteleg ca educatoarea asta rea lucreaza deja de vreun an acolo....in tot timpul asta ,in care multi parinti s-au plans si voi,toate cadrele didactice stiti ca nu s-au plans chiar fara motiv parintii aia...de ce nu ati facut ceva?Sa o inlocuiti?
Asa cum suferi tu pentru copilul tau,asa sufera si alte mame,doar ca ele nu au avantajul tau,acela de a lucra acolo. Tu spui ca il vezi pe micut abautut pe culoare...cum SUPORTI???Alte mame sunt total in ceata,stiu doar ce le spun copiii si cand pun intrebari li se spune ca sunt doar exagerari de copii...
Si CUM ii permiti sa tipe la tine? Tu o respecti pentru ca sunteti colege...dar ea se pare ca,din cauza ca sunteti colege isi permite orice si cu tine si cu copilul tau...hai mai...in ce an suntem???
Chiar m-a indignat rau situatia ta..
Directoarea ce spune?Care e pozitia ei?

Sfatul meu e ca de maine sa-ti iei copilul in grupa (cu orice pret) si in conditiile actuale e clar ca nimeni n-ar avea ceva impotriva.
Apoi sa faceti sedinta si sa ii spuneti frumos ca metodele ei nu sunt compatibile cu gradinita si sa-si caute alt post...daca e asa nebuna nu cred ca mai dureaza mult si isi retrag parintii copiii de la gradi sau se isca vreun scandal oricum.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chan spune:

Citeste si subiectul de la pag. 12 cu titlul " se balbaie iar".
Poate te ajuta ce s-a postat acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

ela,

acelasi lucru l-am patit cu fetita mea. Pe perioada verii, din cauza copiilor putini, toate grupele au fost comasate in una singura. Adica cei mici cu cei mijlocii si mari. Nu stiu de ce natura a fost stresul, dar dintr-o data a inceput sa se balbaie destul de evident.
Am tinut-o acasa o saptamana si si-a revenit. Am dus-o iar la gradinita si iar a inceput sa se balbaie.
De 2 saptamani am schimbat gradinita si nu mai are nimic. Merge vesela si fericita la noua gradinita si a uitat imediat de cea veche.
IN cazul tau as face cum au sugerat fetele: as schimba grupa. l-as lua cu mine. Nu stiu in ce masura aceste lucruri se pot croniciza, dar nu-l lasa asa pe o perioada lunga.
Eu m-am 'bucurat' ca a reactionat intr-un anume fel, ca nu s-a inchis in ea, si am putut vedea din timp ca se intampla ceva.

Toate bune tie si puiutului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

E diferenta mare de varsta intre noi doua, eu sunt mai tanara decat ea si asta o face sa se simta superioara. Azi am reusit sa ma inteleg cu ea, i-am explicat ce se intampla cu copilul meu si mi-a promis ca nu va mai ridica tonul la el. A incercat sa se apropie de el de fata cu mine si copilul o respinge.
M-am bucurat cand mi-a spus totusi ca azi i-a placut de doamna.
La gradinitele de stat educatoarele nu pot fi schimbate atat de usor. Nici nu i-as dori acestei doamne sa ramana fara serviciu. Sper doar sa inteleaga ca e nevoie sa-si schimbe atitudinea. Pentru ca eu ca parinte sunt dispusa sa colaborez cu ea, sa rezolvam problemele pe cale pasnica - stiu si eu ca munca de educator nu e usoara.
Sigur, daca nu se va putea face nimic il voi lua la mine (desi am in grupa copii mai mici decat el) sau voi schimba gradinita. In cel de-al doilea caz imi va fi greu deparece lucrez si in ture de dupa-amiaza si nu apuc intotdeauna sa-l iau acasa la ora 5.
Oricum voi astepta sa vad ce se intampla si voi alege ce e mai bine pentru copilul meu. Nu stiu de ce unii dascali nu sunt constienti de marea influenta pe care o au asupra formarii personalitatii unui copil...
Multumesc pentru sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Am citit subiectul de la pagina 12... acum iau in cosiderare si alti factori... pe langa schimbarea educatoarei (pentru ca anul trecut statea mai mult cu cealalta, foarte rar cu actuala)... l-am lasat 2 saptamani la bunici pentru ca am avut examene (soacra mea mi-a spus ca din a doua saptamana i-am lipsit foarte mult)... copilul e bilingv si la gradi invata a treia limba...
Balbait a devenit insa de cand a inceput gradinita. Sper sa gasesc adevarata cauza si solutia rezolvarii acestei probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Draga Ela, obligatoriu, presant chiar, este sa scoti copilul de sub incidenta educatoarei care il terorizeaza.Cel mai bine ar fi sa o rogi pe d-na directoare sa-ti dea voie sa iei copilul la grupa ta.Nu stiu cati ani are copilul, dar trei limbi mi se pare iarasi cam mult.Cred ca esti o perfectionista, iar acest lucru s-ar putea rasfrange asupra psihicului fragil al micutului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Tare mi-as dori sa se instaleze camere de luat vederi la fiecare grupa din gradinitele de stat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

copilul tau are nevoie de protectia ta. nu inteleg de ce te-ai hotarat sa nu i-o oferi. faptul ca a inceput sa se balbaie e un semnal de alarma si ar trebui sa intelegi ca deja s-a ajuns prea departe. Parerea mea este sa schimbi educatoarea cat mai repede posibil Nu copilul tau are o problema, ea are o problema

educatia nu este altceva decat un sistem de ignoranta impus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Imi voi muta copilul la alta grupa unde fetele sunt tinere si dragute... ma astept ca baiatul meu sa sufere pentru ca isi pierde vechii prieteni... dar sper ca pe termen lung schimbarea sa fie spre binele lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Ela dar de ce nu ajuti si pe ceilalti copii?
Eu as incuraja parintii celorlati copii sa depuna plangeri scrise la directoare. In fiecare zi si la fiecare incident cate o plangere. Cand se face dosarul gros are si directoarea baza solida sa o dea afara pe nebuna.
Eu as muri cu ea de gat daca mi-as vedea copilul stand abatut pe culoar. Cum poti sa suporti?


Ina

Mergi la inceput