Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

A citit cineva ceva de
Jonathan Safran Foer ???
Eu citesc acum Extremely Loud and Incredibly Close ....
Imi place atat de mult ca as incerca si "everything is illuminated"



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Sanziana, am citit si eu Extremely Loud and Incredibly Close asta vara....mi s-au parut fascinante reflectiile baietelului si sentimentele de frustrare pe care le-a incercat dupa disparitia tatalui sau ...

Cat despre Breakfast at Tiffany's realizarea filmului cu Audrey Hepburn mi s-a parut mult mai spectaculoasa decat cartea in sine....

Hello Laziness, ti-o recomand din suflet, e o carte care descrie situatia reala din birourile marilor corporatii din ziua de azi. Total adevarata

Motanik, au aparut traducerile celor doua in engleza si de unde le-ai comandat? Am citit si eu prima parte si ma interesa in special reintegrarea Corinnei in societatea elvetiana. Merci


Momentan astept si eu vacanta sa ma relaxez si eu cu o carte buna Acum ca a venit vremea racoroasa, va urez lectura placuta la gura sobei

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Va recomand "The Time Traveler's Wife By Audrey Niffenegger", mi-a placut mult de tot, nu am lasat-o din mana, doua zile nu am mai fost buna de nimic, m-a intristat si bucurat totodata povestea asta. Eu am citit-o in engleza si de obicei ma oboseste sa citesc intr-o limba straina, dar cartea asta am citit-o pe nerasuflate.
Mi-a placut si Khaled Hosseini "Kite runner",foarte buna caracterizare a societatii afgane, astept sa apara si filmul.
Acum citesc Empire Falls by Richard Russo, dar vad ca merge cam greu la inceput.

Mi-am facut listuta cu ce cititi voi si la fiecare paycheck merg la Barnes&Noble,am zapacit vanzatoarele de acolo, nu-mi place sa imprumut cartile de la biblioteca.
“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am terminat Masaiul. Incep cu partile bune, mi-a placut ca e o lucrare vie, plina de amanunte menite sa ofere o imagine cat mai completa a acelei parti de Africa si a traiului rupt de civilizatie. Mi-a placut apoi spiritul de luptatoare al acestei femei si forta cu care ea a mers mereu mai depate.
Cred ca nu mi s-au parut asa de dure episoadele de gelozie care de altfel pot fi intalnite si la alte natii cat episoadele cu circumcizia la femei, malaria, hepatita, situatia in care ajunge prietena ei din sat si avortul acesteia, conditiile de igiena si posibilitatile de mancare, spaga. Stiu ca toate sunt reale dar e destul de greu pt mine sa inteleg cum cineva poate alege un astfel de trai. Inteleg ca oamenii aia nu aveau alternativa dar autoarea a ales de buna voie sa renunte la tot ce avea, pt o dragoste fulgeratoare care inevitabil s-a stins.
Acum am inceput continuarea, Back from Africa.
Va pot spune insa ca m-am uitat in fuga pe Reunion in Barsaloi si inteleg ca Lketinga s-a recasatorit si are copii, Corinne i-a adus doar poze si o caseta cu vocea fetitei lor inregistrata, reintalnirea cu Mama Masulani a emotionat-o cel mai tare...revin cu impresii pe larg dupa ce citesc.
Nu stiu daca a aparut si in romana.

Khristin, da au aparut in engleza cartile, eu le-am luat de pe amazon.co.uk pe amandoua.

Mi-a sosit si Egipteanul dar acum sunt prinsa cu astea, tb sa mai astepte. Sanca, ai citit Etruscul? Si Amantii din Bizant este traducerea pt The Roman? Cum sunt? Le-am gasit la poliron mai ieftine decat cele in engleza si ma bate gandul sa le comand.

Miereamara, si eu la fel, vad ce scrieti si imi pun si eu pe lista doar ca eu le iau pe net pt ca sunt si mai ieftine si nici nu tb sa merg sa caut in librarii.

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by motanik

Mi-a sosit si Egipteanul dar acum sunt prinsa cu astea, tb sa mai astepte. Sanca, ai citit Etruscul? Si Amantii din Bizant este traducerea pt The Roman? Cum sunt? Le-am gasit la poliron mai ieftine decat cele in engleza si ma bate gandul sa le comand.
Andra

Sunt tanar, Doamne!



Motanik, Etruscul si Amantii din Bizant le-am citit la gym, la cardio... Nu e o lectura grea, si merge usor. Nu prea ma entuziasmeaza cartile despre razboaie, dar au mers usor. Astept opinii despre Egipteanul. Amantii din Bizant - in engleza este "The Dark Angel." - acopera ultimele zile din caderea Constantinopolului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Khristin, am ajuns azi la Barnes&Nobles si am uitat titlul carti...atat de rau mi-a parut!!!!

Am terminat si eu Ex loud, incredibly close...acum citesc

The History of Love de Nicole Krauss

Mireamara, m-a atras si pe mine :Kite runner...cred ca o cumpar si eu



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat ieri "Umbra vantului" de Carlos Ruiz Zafón,carte ce a fost recomandata la noi in club. Superba!!! Multumesc pentru recomandare. Unde mai gasesc eu ceva cel putin asemanator???Mi-a placut atat de mult ca nu mai vreau sa ma apuc de nimic care mi-ar putea sterge gustul...

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Back from Africa nu te mai tine cu ochii in carte, nerabdator sa afli ce s-a mai intamplat. E pur si simplu un raspuns al autoarei la numeroasele intrebari legate de ce s-a intamplat dupa ce si-a luat inima in dinti si a fugit din Kenya.
O sa incep zilele astea si ultima parte a povestii, Reunion in Barsaloi.


Intre timp, am citit si Ingeri si demoni a lui Dan Brown. Trebuie sa recunosc si anume ca imi place stilul asta alert al lui, plin de simboluri si interpretari ale lor, suspans si finalul imprevizibil (desi am fost oarecum pregatita dupa Da Vinci Code sa ma astept ca persoana din spatele afacerii sa fie cea la care in mod normal te-ai astepta mai putin). Este povestea aceluiasi Langdon, profesor de simbolistica la Harvard, care este chemat la un institut de cercetare din Elevtia pt a ajuta la descifrarea unui simbol intiparit pe pieptul unui cadavru. Evenimentele se deruleaza rapid, actiunea se muta la Vatican si apoi in Roma, desigur cum eram obisnuiti dupa Da Vinci exista si o prezenta feminina care e alaturi de Langdon tot timpul...pe scurt, cartea e buna, pe mine una m-a interesat mai cu seama ca in doua zile vizitez Roma.

Cornelia, spune-ne mai multe despre Umbra vantului, te rog. Care e traducerea in engleza, stii?


Acestea fiind scrise, voi ce ati mai citit?


--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Revedere in Barsaloi a aparut si in Romania?

www.flickr.com/photos/10546994@N06/" target="_blank">Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Eu am cautat-o la Diverta si nu am gasit-o inca. Dar astept sa vad ce ne spune motanik, merita sau nu merita.
Tineti minte ca promiteam ca ies din literatura japoneza? As! Consortul meu a cumparat Musashi care continua din punct de vedere istoric Taiko. Ma uit ca sunt 2 volume uriase, o sa-mi ia iar o luna sa le citesc, dar sunt curioasa!
E ca si cum as intra intr-o lume deja familiara. Dar am vazut cateva titluri interesante in postarile voastre. Ma duc sa cumpar cateva, altfel ma trezesc cu cine stie ce alta saga japoneza pe noptiera .
Ca o paranteza, am vazut in librarie o carte fff frumoasa pentru copii: Calutii fermecati. Frumos ilustrat. Nu m-am abtinut si am cumparat-o. Acum sper ca lui Jedi o sa-i placa sa citeasca altfel...o s-o citesc eu.

Mergi la inceput