Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pe mine Impreuna nu m-a prins. Se citeste, intr-adevar, usor, insa nu se compara cu O iubeam, pe care am savurat-o. La fel ca Liliana, am simtit dorinta sa o recitesc imediat ce am terminat-o.Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ieri am terminat de recitit www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2023" target="_blank">Parfumul lui Suskind. Pasionant ca poveste, scris seducator, un aparent policier deturnat inspre o reflectie asupra nebuniei creatoare, a creatiei ca nebunie absoluta, a singuratatii ca potentator al propriului destin. De fapt, e o carte despre frumusete, chiar daca musteste de cruzime, urat, duhoare etc. Iar personajul principal - micul, stersul, insignifiantul Grenouille - e cel cu care nu vrei/nu poti sa te identifici (cine se proiecteaza pe sine in pielea unui ucigas in serie?!) dar in care nu ai cum sa nu te regasesti, fie doar si pentru ca avem, ca si el, nevoia de a ne cunoaste, de a ne simti confortabil cu noi insine.

Toate astea ma trimit mai departe spre Templul de aur al lui Mishima (am inceput-o aseara, o alta relectura care niciodata nu ma dezamageste), apoi spre Colectionarul lui Fowles.

Iata o discutie despre www.bookblog.ro/x-ana-maria-petritan/parfumul-1/" target="_blank">Parfumul, iar despre recenta lui ecranizare - aici.

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Si eu am citit Parfumul lui Suskind si mi-a placut tare mult. Descrierile mai ales...parca simteai intr-adevar mirosul. Si te pune foarte rapid in atmosfera, personajul ti-e tare simpatic desi comite orori...defpat il intelegi pentru-ca face ce face dintr-o dorinta pe care o avem cu toti. Il recomand !

Insa, filmul...m-a dezamagit teribil, nu as fi citit niciodata cartea daca vedeam mai intai filmul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Am citit si eu Parfumul. O carte deosebita. Nu neaparat frumoasa. E altceva.

www.flickr.com/photos/10546994@N06/" target="_blank">Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Ei, in sfarsit am citit si eu "Palomar"-ul lui Italo Calvino. Nu mi-a trebuit mult; mai mult mi-a luat sa imi dau seama care e esenta.... ?... E nenea asta, Palomar, care, orice ar vedea, incepe, sta si se gandeste... isi pune intrebari si daca vede un val sau putin nisip, etc. Unde se duce valul? In ce parte? Ce inseamna, etc.... Mi-au placut numai cateva capitolase si fraze de duh presarate ici si colo.....
Oricum, imi parea rau daca n-o citeam, dar acuma ca am citit-o nu imi pare mai bine....

In sfarsit, mi-am satisfacut curiozitatea!

Ma pregatesc sa citesc altceva. Vad eu ce; ma inspir de la voi. Discutiile de aici imi fac intotdeauna placere, chiar daca nu sunt atat de activa la dialoguri pe cat as vrea....

Sa ne re-citim cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by petaluda

Si eu am citit Parfumul lui Suskind si mi-a placut tare mult. Descrierile mai ales...parca simteai intr-adevar mirosul. Si te pune foarte rapid in atmosfera, personajul ti-e tare simpatic desi comite orori...de fapt il intelegi pentru-ca face ce face dintr-o dorinta pe care o avem cu toti. Il recomand !

Insa, filmul...m-a dezamagit teribil, nu as fi citit niciodata cartea daca vedeam mai intai filmul!



Chiar ma faci curioasa in legatura cu ecranizarea asta. Si mie mi se pare un film cu o miza teribil de dificila: cum transpui in imagini o poveste "miresmatica", vorba lui Suskind?!

quote:
Originally posted by lgireada

Am citit si eu Parfumul. O carte deosebita. Nu neaparat frumoasa. E altceva.



Exact senzatia asta mi-o da si mie cartea. E genul de carte cu care am relatii de tipul iubire/ura. Ca si Lolita lui Nabokov, care ma imi da fiori pe sira spinarii prin subiect, dar pe care efectiv n-o pot lasa din mana. O recitem intr-o vreme aproape in fiecare luna, cred ca e una dintre cartile mele fetis (alaturi de Madame Bovary, a lui Flaubert, o pasiune mai veche).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Liadorian, pai asta si e problema dupa mine, ca ecranizarea nu a redat acele senzatii, miresme, sentimente pe care le provoaca citirea cartii. Imaginile nu mi-au stimulat simtul olfactiv asa cum a facut-o cartea. Adica nu e suficient sa iti arate o fata cu un cos cu fructe pe ecran ca sa simti mirosurile descrise in carte. In plus exista si anumite modificari (poate tocmai pentru ca e greu de ecranizat ), nu mai intrebati care, ca am vazut filmul asta vara si nu imi mai amintesc exact.

Eu am vazut filmul cu 2 prieteni, unul citise cartea, celalalt nu. Cel care cunostea cartea a fost lafel de dezamagit ca mine, iar cel care nu o cunostea a inteles ca e vorba de povestea unui criminal in serie foarte nebun, insa nu a perceput deloc partea psihologica a personajului, motivatiile care stateau la baza actelor sale ( nu era vorba doar de facut un parfum )

Dar cred ca merita vazut, macar ca sa iti faci o parere personala. Eu am fost dezamagita dar am prieteni carora le-a placut tare mult. In mare insa, am observat ca cei care au apreciat filmul erau cei care nu citisera cartea. Altfel ce sa iti spun, costume si decoruri superbe, sunt foarte bine lucrate.
In mare as putea spune ca am fost fascinata de carte in timp ce filmul nu mi-a lasat vreo amintire nemaipomenita. Am avut senzatia ca filmul e facut pentru publicul larg in timp ce cartea prezinta anumite subtilitati mai greu de captat de catre oricine.
Stiu ( cel putin asa am citit in presa ) ca Suskind l-ar fi preferat pe Kubrick drept realizator..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara, buna seara!!!!

Referitor la "Veacul de singuratate" a lui Marquez vreau sa spun ca si pe mine m-a dezamagit...(ma rog, cine sunt eu?) dar dupa ce am incercat sa citesc si "Cartea noptilor" mi-am dat seama ca realismul magic nu e pentru mine si gata.
In schimb "Dragoste in vremea holerei" este cu totul si cu totul altceva. Mi-a placut..."A trai pentru a-ti povesti viata" mi s-a parut fascinanta si astept umatoarele 2 volume. Si sa nu mai spun de "Dragostea si alti demoni" sau "Cronica unei morti anuntate", carte pe care am citit-i mancand paginilie.

Cat priveste "Middlesexul" si eu cred ca am avut asteptari prea mari, exact acelasi lucru mi s-a intamplat si cu "Ma numesc Rosu"...carte care pur si simplu m-a desumflat.

Eu am inceput lina cu Llosa cu al lui Palomino si credeam ca voi continua cu el dar am citit vreo 2 carti de psihologie (pentru mase ) si am atacat colectia cotidianul: "Fata si tigara" o recomand atat fumatorilor cat si celor care nu fumeaza...este halucinanta si...foarte scurta; "Orasul si stalpul", povestea unui tanar homosexual in America anilor '40, si acum citesc "Calea cea lunga" care m-a intristat de la prima pagina.



Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Si ca tot am vorbit de cotitidianul mai are cineva carti de aici? daca da, voi ce ati mai citit din colectia asta? Eu am realizat ca din 60 de carti am citit doar 24 si de vreo 8 m-am apucat dar nu le-am putut duce pana la capat.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput