In Italia ( 21 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

da' listutza?...sau ati decis ca nu serve a niente..?

Stefania x 2
min.7sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Am si eu o rugaminte la voi, daca stiti.
Am platit taxiul in Milano de la aeroport pana in centru 90 EUR. E reala treaba asta sau m-a pacalit pe mine? asa scumpe sunt taxiurile pe-aici?


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Sunt scumpe, nu cred cate-au pacalit ... depinde insa de la care aeroport caci sunt mai multe unele mai aproape si altele mai departe de Milano.

Data viitoare insa sa stii ca sunt autobuze (curse expres) care fac legatura intre aeroport si gara din Milano, costa in jur de 10 euro ( mai mult sau mai putin depinde de distanta) . Iar de la gara te-ar fii costat mai putin taxiul pina unde aveai tu drum. Exista si tren care face legatura intre anumite aeroporturi si Milano...








www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mersi frumos, Crista!
La intoarcere am luat expresul si a fost perfect.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ce liniste..si ce pustiu....
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Fetelor dragi , vin cu o rugaminte la voi , chiar daca dupa cate vad nu prea este miscare pe la voi , din pacate , eu totusi sper sa fiu auzita !
Trebuie sa trimit un mesaj trist de doliu cuiva din familia sotului in Italia si nu stiu cum sa fac sa scriu un text scurt si cuprinzator cu aceasta trista ocazie , aceea a pierderii unei matusi de-l sotului !
Va multumesc mult de tot de ajutor si va doresc la toate numai bine si soare-n suflete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Aileen condoleante ....


daca a avut copii care au ramas in urma dinsei si le scrii lor ( deci la mai multi dintr-o data ):

Ci dispiace non essere vicini a voi in questo momento così triste, lasciate almeno che le nostre parole vi portino un po' di conforto. =
Ne pare rau ca nu suntem alaturi de voi in acest moment trist, lasati macar cuvintele noastre sa va aduca putina alinare.


sau ...

Ci dispiace non essere vicini a te ( Lei) in questo momento così triste, lascia almeno che le nostre parole ti (vi) portino un po' di conforto.

scrii te -unde am ingrosat( dc e cineva pe care il tutuiesti ),sau Lei ( adica dumneavoastra ) .. asa cu L majuscula !! , apoi ti - dc trimiti unei singure persoane sau vi dc trimiti o scrisorica pt toata familia ... ( dc te-am innebunit ... scrie tu in ro si eu traduc .. scuzeeeeeeeeee)

***************************

poti sa mai adaugi si
Vivrà sempre nei nostri cuori.........
o sa traiasca / ramina mereu in sufletul/ inima noastra ....



sau dc vrei sa scrii tu ceva anume ... spune si traducem ....










www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

aileene uite si altele ..

Vi siamo molto vicini in questo triste momento. Famiglia ….
va suntem alaturi in aceste momente triste. Familia...

*********

Vi siamo sinceramente vicini in questa dolorosa circostanza.

va suntem sincer alaturi in aceast moment dureros

****************

Vi siamo vicini................... resterà sempre nel nostro cuore.
va suntem alaturi ........... va ramine mereu in inima noastra .

la puncte puncte poti sa scrii zia X / matusa X sau cum ii spuneati ...




www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Draga Crista , esti de o promptitudine exceptionala , n-am putut intra imediat dupa ce am trimis mesajul , l-am avut pe fi'miu , revenise de la scoala si trebuia sa-i fac papica !
Da , intr-adevar mi-ai fost de un pretios ajutor , ce cuvinte frumoase si induiosatoare , chiar sunt mesaje asa cum le doream eu si-ti multumesc din tot sufletul ! Dar Sincere Condoleante nu se spune ? Scuza-mi naivitatea...!
N-am rasfoit din urma , n-am stiut ca recent ai pierdut-o pe bunicuta ta draga , imi pare tare rau , stiu ce-nseamna si eu am pierdut-o acu' 2 ani si tare-mi lipseste !
Sincere Condoleante din partea mea si sa se odihneasca-n PACE bunicuta ta !

PS Multumesc ptr raspuns !

Nu se putea sa nu uit inca ceva important ptr mine : si adica , in mesaj pot scrie Draga sau Stimata familie ??? Se face ? Ca aici se trece direct la subiect ! Astept sa ma lamuresti si-ti mulumesc inca o data scumpa mea !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Aileen ma bucur sa iti fiu de ajutor. Dumnezeu sa le odihneasca pe bunicutzele noastre dragi, ,asa e, ne lipsesc mult .. pentru mine nu trece o zi sa nu ma gindesc la ea, sa nu o amintesc in vreo discutie, sau sa nu imi amintesc macar un episod de cind eram acasa.



Deci sa stii ca am sapat pe net caci chiar nu stiam cu se spuen... am tot intilnit : Sentite condoglianze / Condoglianze/ Le piu' sentite condoglianze/ Condoglianze sincere / . Astea cred ca sunt corespondentul pt Sincere condoleante.

Zici de un mesaj de inceput in scrisorica ? pai cred ca depinde cui scrii .. de exemplu dc scrii unchiului ramas vaduv si de care va simtiti apoape .. poti incepe
Caro zio,
.........

daca insa le scrii la toti ( toata familia unchi+ veri + /- nepoti) Carissimi,
vogliamo esprimere(sau: porgere) le nostre piu' sentite condoglianze

dupa carissimi poti pune numele lor dc nu sunt prea multi ... de ex ... Carissimi Giulia e Toni vogliamo .... etc ... carissimi e mai intim merge intre veri cind le spui pe numele mic ...

dar mai bine eviti, intri direct in fraza de condoleante ca sa nu facem vreo gafa .



si sa termini cu : un abraccio forte ( o imbratisare forte)

sfirsitul asta se potriveste si dc scrii unchiului + veri + etc ... la toti impreuna o singura scrisorica ...






www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput