Fetele din America (90)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Conchi...tre sa ma uit in carnet pentru date exacte...dar din cite imi aduc aminte noi am fost in "schedule"...poate am intirziat o luna (din motive de raceli) dar mai mult nu.

Noi am optat si pentru vaccinul de chicken pox...eu am facut chickenpox mult mai tirziu, trecusem de 20 de ani si am facut o forma groaznic de urita.

Cind i-am vaccinat inca nu era "moda" cu chicken-pox party

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Andrada, uite ce-am gasit:
http://www.youtube.com/watch?v=TJKRkVQE-LY

The best thing you can do for your children is to love your wife.


You made my day!!!



Conchi, vaccinul de MMR e singurul la care am avut oarece retineri din toate. Doctorul mi-a lasat mie alegerea si i l-am facut dupa ce am mai studiat nitel. Pe vremea aceea nu erau atitea informatii ca astazi si a ajutat in final si faptul ca Marcu crescuse si nu prezenta nici un semn de autism. Acum daca e sa ma gindesc in urma, temerile mele erau putin justificate. O conditie atit de serioasa ca autismul e clar ca nu poate fi declansata numai de "factori de mediu" cum e un vaccin. Si in cele din urma s-a si descoperit, cum era evident, ca exista o gena a autismului. (for god's sake exista o gena a ingrijorarii, cite putem noi face manipulind mincarea sau aerul pe care il respira copilul??!!).

Si eu gindesc ca Simina, fac comparatia intre ce ofera protectia si eventualele side-effecturi si alegerea a fost clara.
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Fetele noi am primit rezultatele de anul trecut de la STAR Program Test. Nu stiu daca i nationwide ori numai aici in CA.

Si n functie de scor Ralucai i s a recomandat (toate listele sunt pe site) ptr engleza o lista de carti de citit.

Intrebare: merg cu lista la library si o intreb pe tipa de acolo daca are ceva? Sau ma pun eu sa caut pana mi sar capacele?? lista are 116 titluri...

Mi se pare o idee f buna, copilul va citi ceva care i ptr nivelul lui de pregatire.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Tocmai ieri citii cite ceva despre curriculum ptr clasa a doua in CA.
Acolo am vazut ca sint si liste cu carti recomandate ptr fiecare clasa. Eu as alege mai intii p-alea din cele 116 apoi i-as mai spune ei sa aleaga citeva tot din cele 116 titluri si apoi as merge pe rind la biblioteca: una recomandata, una aleasa de ea...etc
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pai stai, ca Raluca Corinei e in clasa a treia. Fata mare, mai! Deiu meu e in clasa a doua. Vad ca i-a impartit pe grupe de studiu la engleza. In functie de niste teste date saptamina trecuta. Scumpul meu le-a facut bineinteles cu 100%. Saptamina asta vedem ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ziceam asa ca tocmai ma uitasem pe programa ptr california (cum dau search pe curriculum sau educatie cum apare CA), sint sigura ca sint carti recomandate si ptr clasa a 3-a,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Da! noi suntem a treia! ne au trecut astia clasa...

O sa merg la biblioteca sa vad ce si cum. Nu i spun de lista Ralucai, zicem ca le am ales asa "din intamplare" ca sa dea mai bine (Andrada !). Ca are uneori un ambat in ea.....
Of of nervii mei saracii...

Felicitari lui Deiu! S o tina tot asaaaaa!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nick cica citeste la nivel de clasa VIII (dupa rezultatele de la ELA).....asa ca eu il cam las in banii lui si isi alege singur de pe liste ce si cum vrea sa citeasca (are si el o lista de carti care trebuie sa le citeasca pina in ianuarie)...Am fost la Barnes&Noble simbata dimineata si mi-a cerut o carte despre caderea Zidului din Berlin...Acuma se mai fitiie nitel in Fantasy (sub perna are Golden Compass)...Citeste 2-3 odata (una sus in camera la el, una in masina si una jos). Citeste si reciteste mai tot de Shel Silverstein...si are o pasiune pentru Calvin & Hobbs


Bre terminai si io Harry Potter (ca n-am putut smulge-o mai devreme din ghearele lui)...


Alex citeste la nivelul normal de clasa II...lui ii plac cartile mai "dulci"...povesti cu zine, fabule multe...


Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Intrebare: merg cu lista la library si o intreb pe tipa de acolo daca are ceva? Sau ma pun eu sa caut pana mi sar capacele?? lista are 116 titluri...


te duci pe site-ul bibliotecii locale, descarci catalogul si cauti cartile de care ai nevoie, place hold pe cele care te intereseaza si te striga ei (trimit email) cand le-au pregatit pentru tine; noi asa facem cu cate un calup de carticele, cam 15 o data, ca sa evitam rascolitul prin rafturi si intorsul acasa cu doar o carte din cele prevazute, alaturi de alte paispe ne-.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Lexi iti multumesc!!!! asa am sa fac ca altfel ma apuca iarna cautand in rafturi...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput