Cand trecutul iti distruge casnicia...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Andreea, ti-am scris telegrafic si concis. Sa-ti scriu mai pe larg ceea ce incearca si fetele sa-ti spuna : informeaza-i pe ai tai si cere-le ajutorul. Parintii tai te iubesc pe tine si pe copilasii tai asa cum sunteti, e singurul loc din care veti avea spijin solid si neconditionat. Spune-le exact cum sta situatia ca sa puteti gasi o solutie ! E adevarat ca vor fi mihniti, dar sa te creada fericita si tu sa nu stii incotro s-o apuci, mi se pare o mare greseala.

Profita cit timp nu e el acasa si gindeste-te bine la voi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by buli

babyblue, te rog, reciteste ce-ai scris



da buli, recitesc si imi pare rau ca sunt prea sincera. dar asta e ce gandesc eu. evident nu o ajuta pe fata asta, ca arunc eu cu noroi. motiv pentru care imi cer scuze....


_

Babyblue va pupa pe toti!!

Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

poti fi sincera si cu o altfel de exprimare.
in plus, faci niste scenarii horror. si pentru ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Fata mea, imi pare tare rau sa-ti spun dar esti intr-o stuatie tare delicata pentru ca ti-o si creezi singura. 'Nu ma duc la ai mei ca ar fi distrusi'!
Trebuie sa te gandesti la copiii tai in primul rand! Ai zis ca fata a avut ceva probleme. Crezi ca showul sotului tau ii face bine?
Nu conteaza ce zice lumea! Conteaza tu sa fi in siguranta si daca vrei o sansa pentru casnicia ta pleca la ai tai sau la cineva care te poate primi pentru o periada de timp ca sa vada cum este fara NIMIC acasa.
Acum el este intr-o pozitie tare buna: nevasta - prezent, amanta la fel, mancare calda acasa - da, pat curat si haine la fel = ROZA situatie.
Pleaca tu vreo cateva luni si sa vezi ce repede se trezeste la realitate.
Soacra ta e o mare VACA si nu o sa-mi cer scuze. Sa-i spui sa invete cantecul 'Ionel, Ionelule nu mai bea baiatule' inainte ca feciorul sa devina alcoooooooooooolic convins si cu NOFAMILY acasa.
Fi tare, fa bagajul si crede-ma ca este unica solutie.
Te pup dulce si ii tin pumnii si pentru casnicie si pentru nastere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Incearca sa nu te mai gandesti la nimic legat de aceasta problema. Ignora totul macar pana nasti. E greu dar e si singura varianta sa nu innebunesti.

Dupa nastere cere-i sa aleaga: tu si copiii sau EA!
Ori-ori. Cale de mijloc nu e.

pisicutza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Andreea, nu-ti mai cauta vina acolo unde nu exista.
Este clar ca domnul face jocul nervilor cu tine, acuzele lui sunt de fapt paravan pentru nemernicia lui. Nu vreau sa fac pe dura, dar se pare ca pe el il doare-n cot de faptul ca esti insarcinata si ca ai nevoie de liniste si atentia lui. Pe el il intereseaza acum de mandra lui si basta. Parerea mea este sa te detasezi pentru ca cu cat iti faci mai multe procese de constiinta cu atat vei suferi mai mult. Detaseaza-te si ia-ti o doza mare de egoism in ceea ce-l priveste, poarta o discutie cu parintii tai ca sa stie si ei ce cu ce poama stai in casa si concentreaza-te numai pe ceea ce iti face tie bine. Tie si copiilor tai. Atat. Si neaparat, stai de vorba cu parintii tai, probabil ei sunt singurii care te vor ajuta sa treci peste impasul asta. Nu-l ascunde si nu-i cauta scuze sau motivatii. Pur si simplu este badaran si nepasator fata de tine. Iar soacrai da-i un mare ignore, ca n-ai ce-i face, este irecuperabila.
Mai ai putin si nasti. Daca pana acum pe el nu l-a interesat de tine, cum crezi ca o sa-l intereseze in continuare? O sa vina zile dificile, o sa ai nevoie de suport, de ajutor, de liniste, calm si echilibru. Va putea el sa-ti ofere asta in perioada imediat urmatoare? Daca raspunsul tau sincer fata de tine este NU, atunci cauta solutii alterniative. La parintii tai ai avea loc sa te muti cu copiii tai?



Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:

Andreea, si eu cred ca nu este cazul sa ascunzi situatia ta.
Nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi. Pe mine sotul meu m-a inselat de multe ori si acum ne-a parasit. Am avut o casnicie de 11 ani si am o fetita de 7. Dupa ce am ramas insarcinata, au aparut problemele. Si mereu l-am scuzat, i-am ascuns comportamentele si i-am luat apararea.
Am tras cu dintii de casnicia mea 7 ani. A avut 3 iesiri, perioade de foarte bine urmate de cele mai josnice comportamente din partea lui. Si evident, toate comportamentele erau din vina mea. Pentru ca "tu m-ai facut sa fiu asa", "tu m-ai adus la disperare", "tu m-ai scos din pepeni", etc.
Nimic mai fals si gresit!
Acum a plecat pur si simplu de acasa, fara macar sa imi spuna inainte, ca alte dati.
Nu merita sa tii ascuns fata de nimeni comportamentul sotului tau. Mai devreme sau mai tirziu vei avea nevoie de ajutorul parintilor si ei vor incerca sa ti-l scuze in fata ta. Pentru ca nu vor sti ce a fost. Cind vei cere ajutorul lor (sper sa nu fie niciodata) tu vei fi la pamint. Dar ei vor afla pentru prima data de problemele tale si te vor sfatui sa fii ingaduitoare. Ceea ce nu vei dori sa auzi de la ei.
De cele mai multe ori se produce aceasta confuzie intre parintii de fete si fetele lor. Ea sta, sufera, trage de casnicie cit poate, stie ca exista sute de prejudecati, stie ca parintii nu o vor inapoi acasa cu copii, divortata, etc. Romania e plina de prejudecati, o stim cu totii.
Parintii, ca orice parintii, vede viata de familie a fiicei lor doar cind vin in vizita. Atunci evident, barbatul este mielushel, saruta mina soacrei, ajuta sotia sa duca bagajele, mingiie copilul pe crestet, o face noaptea cu zgomot cit mai mare in patul socrilor, sa ii asigure ca el are grija de fiica lor, etc. Pare lapte si miere.
Evident ca ei nu doresc decit binele fetei lor, copilul lor pentru care ar face orice. Dar cind ea le transmite ca nu se mai intelege cu barbatul - ea la capatul puterii, ei aflind pentru prima data - se panicheaza. Si ii raspund sa mai incerce, sa suporte. Pentru ca ei, ca parinti, nu cred ca nu se mai poate face nimic, atita timp cit semnalele transmise spre ei au fost numai pozitive.
Ea, demoralizata pentru ca nici parintii nu o mai sustin, ramine blocata intr-o relatie umilitoare, accepta toate mizeriile lui pentru ca nu are unde sa se duca, cine sa o inteleaga.
Oricit te gindesti ca parintii tai nu si-ar dori sa stie ca ai probleme in casnicie, informeaza-i. Chiar daca sotul tau isi va reveni si veti fi fericiti din nou, ei au dreptul lor de parinte sa stie ca nu toate merg bine in casnicia ta, in viata fiicei lor.
La inceput se vor panica si nu vor crede, dar sunt parinti pina la urma, si chiar daca nu prea credem pentru ca nu ne-o arata asa deschis, ei ne iubesc.
Cere ajutorul tuturor. Spune-le de problemele tale tuturor. Acum vei vedea cine este cu adevarat de partea ta si cine va fi de partea lui. Trebuie sa ajungi sa iti cunosti si familia largita, sa stii cine iti sunt prietenii si cine te va sustine la greu.
Nu este rusine sa ai probleme in familie. Daca le veti trece,veti fi niste invingatori. Si toti va vor invidia. Daca nu, vei fi invingatoare, pentru ca ai facut totul, si ei vor sti asta.
Si gindeste-te numai la tine si la copilul cel mic. Ignora-l. Stiu cum este sa il prinzi vorbind cu cealalta la telefon. Stiu cum este sa iti inchida ea telefonul. Stiu cum este sa ti se repete ca totul este doar din vina ta.
Dar sa stii, esti o mare "increzuta" daca crezi asta. Ani de-a rindul, acelasi lucru l-am crezut si eu. Si m-am schimbat iar si iar, pentru a nu mai fi vina mea, si tot a plecat. Am fost si eu increzuta multa vreme, dar ochii mi s-au deschis. Nimic nu este din vina mea sau a ta. Si este normal sa nu fie. El este matur, vaccinat. Nu iti mai aroga atita putere asupra lui!
Cred ca Babyblue are dreptate. Incercam atit sa scuzam comportamentul mitocanilor, si cu cit ii scuzam mai mult, ei devin si mai mitocani!
Deschide ochii! El a inceput hora aceasta. Singur, decizia a fost in totalitate a lui. El a hotarit cit sa continue sau nu. El a hotarit singur cit sa bea si cit nu. El singur se inchide in baie si o suna. El este iritat si nervos mereu pentru ca asa vrea el. Nu iti mai cauta vini si nu iti mai cauta scuze.
Dupa 11 ani am invatat un lucru: daca vrei sa te respecte, respecta-te singura in primul rind! Daca vrei sa fii iubita, iubeste-te tu in primul rind. Daca vrei sa fii tratata ca o doamna, fii tu doamna in primul rind! Daca vrei ajutorul parintilor, fa tu primul pas spre ei!

E bine ca ai scris pe forum. Stiu ca in astfel de momente toate avem nevoie de incredere si sustinere, de imbarbatare. La inceput doare cel mai tare. Unele sfaturi vrei sa le auzi, altele nu, dar in final, toate fetele au dreptate.
Eu nu mi-am revenit inca. Drept dovada ca inca scriu foarte mult. Dar stiu ca trebuie sa ma gindesc in primul rind la mine. Asta este cel mai important lucru. Trebuie sa ma gindesc la mine si cum sa depasesc in liniste si calma toata situatia asta.
Acelasi lucru te sfatuiesc si pe tine. Gindeste-te ca cel mic nu merita o mama agitata si trista ca tine. Daca tatal lui il tradeaza inainte de a se fi nascut, macar mama sa il protejeze. Tu. Ii esti datoare sa te gindesti intii la tine si apoi la copilul cel mic si apoi, la sfirsitul tuturor, la toata aceasta situatie creata de sotul tau.
Numai bine iti doresc. Fii egoista cu tine si protejeaza-te!

Multa sanatate!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by buli

poti fi sincera si cu o altfel de exprimare.
in plus, faci niste scenarii horror. si pentru ce?



pentru ce?
pentru ca eu nu vad alta varianta..pt ca varianta el va veni in genunchi plin de remuscari, mi se pare pe cat de iluzorie, pe atat de tardiva.
pentru ca fiind un forum liber, am dreptul sa spun ce gandesc..si cine vrea ma asculta, cine nu, face cum il taie capul.
un barbat care trateaza asa o femeie insarcinata, cu al doilea copil al sau, dupa ce in trecut a facut un avort pt el....mi se pare un mara badaran, lipsit de suflet, care o trateaza ca pe o carpa.
situatia ei mi se pare groaznica de-a dreptul. fiind insarcinata si gata sa nasca nu prea vad ce optiuni are pt a reusi cat de cat sa aiba liniste.


ce simte el pt ea numai dragoste nu e, cat despre respect s-a pierdut de cand a parasit-o la 18 ani dupa ce facuse un avort pt el...parerea mea!

_

Babyblue va pupa pe toti!!

Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

andrusca, bun venit! din cite inteleg io, tie bautura iti distruge casnicia si nu trecutul.... si dupa parerea mea, relatia aceea a fost una normala din moment ce nu erai casatorita si deci nu aveai nicio obligatie fata de actualul tau sot deci nu vad de ce sa te invinovatesti.in rest subscriu celor zise de fete, apeleaza la familia ta, e singurul loc de unde poti primi ajutor neconditionat

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

quote:

pentru ca fiind un forum liber, am dreptul sa spun ce gandesc..si cine vrea ma asculta, cine nu, face cum il taie capul.


asta nu scuza rautatile gratuite.
jumate din ce-ai spus e din capul tau si daca tot crosetezi, de ce nu crosetezi ceva pozitiv?

Mergi la inceput