Cand trecutul iti distruge casnicia...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

In primul rand ai grija de tine si de bebe. Si incearca sa fii calma, sa nu pui la suflet tot ce se intampla. E foarte important, pentru ca starile acestea de nervozitate le simte copilasul.
Nastere usoara iti doresc, si armonie in familie.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu cred ca are trecutul nici o legatura cu asta. Comportamentul sotului tau e aberant si execrabil macar din prisma faptului ca esti insarcinata.

Nu iti spun ce sa faci pt. ca nu cunosc situatia ta in totalitate , nu poti reda chiar totul oricat te-ai stradui.

dar eu daca as fi intr-o astfel de situatie tinand cont de trecutul meu si al prietenului si de comportamentul amandurora , as crede ca el doreste sa ma faca pe mine sa pun punct relatiei.
Prin urmare i-as spune sa-si faca frumos bagajele si sa ma scuteasca pe mine de baut+ crizat si de povestea cu "hotul striga <hotul>" .

Pana una alta cand incepe sa tipe sau sa se enerveze pur si simplu spune-i ca nu ai chef sa te certi si ca nu o sa pierzi sarcina din cauza stresului si a scandalurilor , sa se abtina pana dupa ce nasti.
Tu mananca, hidrateaza-te , ca nu rezolvi nimic razvratindu-te in modul acesta , si bebelusul din tine nu are nici o vina pt. comportamentul tatalui sau.
Ai grija de voi 2 si de fetita(asa imi amintesc ca am citit, ca mai ai o fetita) si lasa-l pe domnu' in pace sa se enerveze cum vrea el .
Accum e mai important sa fii calma si sa duci sarcina la capat.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Parerea mea: avand in vedere ca esti insarcinata, nu cred ca e bine sa-ti bati capul cu astfel de mizerii, sa dezgropi scheleti, ca-ti faci rau, ii faci rau copilului consumandu-te si stresandu-te... Stiu ca este foarte greu, dar incearca sa-l ignori cand are chef de cearta... Ceea ce-ti face emana o lipsa crasa de respect pentru mama copiilor sai... Stiu ca atunci cand barbatul gaseste o vulpitza noua, cea de acasa se umple de purici... Dar, repet, esti si vei ramane mama copiilor lui si-ti datoreaza foarte mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by Mik


Eu cred ca trecutul nu are nici o vina. Zbiara la tine si magar pentru ca are pe alta. Faptul ca l-ai vazut pe fostul prieten i-a dat lui motiv si 'constiinta impacata' sa-ti faca mizerii. Nici mai mult nici mai putin.



total de acord...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by XIO

dar eu daca as fi intr-o astfel de situatie tinand cont de trecutul meu si al prietenului si de comportamentul amandurora , as crede ca el doreste sa ma faca pe mine sa pun punct relatiei.


Exact! Am fost si eu in aceasta situatie, este extrem de asemanatoare, doar ca nu nu eram insarcinata atunci. Este groaznic, dar in cazul meu asta si voia: pretext ca sa ne despartim, preferabil din initiativa mea, ca el era prea las sa ia o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Imi pare rau ca treci prin ceea ce treci, empatizez in mod special cu tine pentru ca sunt si eu insarcinata si inteleg gradul de vulnerabilitate pe care il poti simti si nesiguranta legata de viitorul tau dar mai ales a copiilor tai.

N-as putea spune ce sa faci, pentru ca mare parte depinde de el, de motivatia lui pentru comportamentul sau, de valorile sale morale, de genul de om, de multe altele. Ceea ce cred ca as face este sa imi pun un pic gandurile in ordine, stiu tu, asa pe puncte, cu liniuta unul cate unul, gandindu-ma la ce se poate intampla si ce as putea sa fac in fiecare caz. Apoi as incerca sa am o discutie cu el si daca nu m-as simti stapana pe mine as scrie o scrisoare. In care i-as explica ceea ce probabil stie deja, ca ceea ce se intampla intre noi ne distruge casnicia si ca datorez copiilor mei si vietii noastre de pana acum sa ma asigur ca el stie ceea ce face si ca intelege consecintele si implicatiile comportamentului sau. I-as scrie ca eu imi doresc o familie, asa cum cred ca ar trebui sa fie o familie dar ca nu ma pot lupta cu morile de vant si mai ales nu ma pot lupta cu el. Ca faptul ca am un copil si mai astept unul ma obliga sa gandesc responsabil si il rog si pe el sa faca acelasi lucru. Sa isi puna ordine in ganduri, sa hotarasca ce vrea sa faca si sa ma anunte. I-as spune ca eu nu imi pot permite luxul de a ma balaci in indoiala si nesiguranta pentru ca starea asta imi afecteaza copii. Ca intr-un fel sau altul vreau o rezolvare a acestei situatii.

Tu stii mai bine care sunt punctele pe care trebuie sa le marchezi, nu scrie o scrisoare plina de lamentari si critici sau plangeri si durere. Scrie o scrisoare despre ceea ce simti daca el e o persoana sensibila si crezi ca de fapt si el sufera. Scrie despre responsabilitatile voastre ca parinti daca este o persoana cu un puternic simt al familiei. Scopul este ca el sa inteleaga, in cazul in care se auto-amageste cu ideea ca are dreptul sa faca ce face, ca exista consecinte atat pentru viata voastra in doi cat si pentru copii vostri. Incearca sa vorbesti pe limba lui dar evita sa intri in discutii de genul " eu am facut..., tu ai facut...". Important este ca el sa intelaga constient repercursiunile acestei situatii si sa isi asume respnsabilitatea daca nu fata de tine, macar fata de copii si sa lamureasca odata problema.

Ma indoiesc ca dupa ce vei naste iti va fi mai usor sa gestionezi toata tevatura, atunci vei avea nevoie de chiar mai mult sprijin si intelegere ca acum, nu de un motiv in plus de stress.

Mult succes si ai grija de puiutii tai.

30s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrusca13 spune:

Va multumesc mult pentru incurajari si pentru raspunsuri.
laura_andreea, ma-ai intrebat de ce am mai facut al doilea copil. Pentru ca el vroia de anul trecut iar eu nu am vrut pentru ca fetita a avut ceva probleme de sanatate si eram demoralizata, chiar nu credeam ca este momentul potrivit. Apoi la inceputul anului i-am spus ca poate anul acesta vom face si baietelul mult dorit si asa a fost, in ianuarie am ramas insarcinata. Inainte de a ramane relatia noastra era una normala nici prea roz dar nici asa cum este acum. Cand eram insarcinata in doua luni a inceput sa-mi spuna ca m-am incurcat cu vecinul, cu x si y numai aberatii. Am discutat cu el frumos i-am explicat am ajuns si sa cred ca sufera de paranoia. Cum as putea eu sa fac ceva cand stau toata ziua in casa si am grija de fetita si am grija ca nimic sa nu le lipseasca. Deci va dati seama ca nici daca as vrea nu as putea. Pur si simplu zici ca a innebunit. Mi-a reprosat si faptul ca mi-am cumparat o pereche de dressuri acum m-a intrebat ca pentru cine mi-am luat asa ceva. Bineinteles ca pentru el dar este atat de nerecunoscator... si de insensibil.
Astazi i-a sunat mobilul iar el nu l-a auzit si am raspuns eu, era mandra (fosta), a zis alo si cand am zis si eu alo mi-a inchis telefonul. Se poate asa ceva? mie nu-mi vine sa cred ca trec prin asa ceva, el nu-si da seama cat de mult sufar.
Imi spunea una din fete sa plec cateva saptamani undeva. Nu o pot face pentru ca nu am unde, acum suntem departe de casa iar parintii mei ar suferi enorm sa afle ce se intampla cu noi. Socrii nu m-au inghitit niciodata, abia acum mi-am dat seama in acest concediu cand el s-a intlanit cu fosta iar eu ii faceam scandal de cate ori venea acasa si ca ii spuneam de ce bea atat. Soacra mea stiti ce-mi spune? "nu stiu de ce-i faci atata scandal ca bea pentru ca el este calm cand vine acasa beat, zi merci ca nu te bate". Deci tot eu sunt aia nebuna ca-l cert degeaba si fac crize degeaba.
M-am gandit ca poate vrea sa ne despartim cum spuneti si voi, chiar el mi-a spus in urma cu ceva timp sa plec la ai mei cateva luni dar sa o las pe fetita cu el. Eu nu as putea face asa ceva, mai bine mor decat sa-mi las fetita. Cand mi-a facut acea faza de ziua mea i=am spus ca m-am hotarat sa plec dar numai dupa ce nasc. Il las sa aiba liniste sa se gandeasca daca merita sa-si sacrifice familia pentru fosta. Atunci mi-a zis ca nu vrea sa plec ca poate le rezolvam si impreuna(nu stiu ce sa mai cred si ce este in capul lui). Dar pana atunci eu ce ar trebui sa fac sa-i suport convorbirile cu mandra, sa-i suport paranoia si umilintele?
Maine ma duc la ecografie sa vad ce face bebe pentru ca nu ma simt prea bine, am dureri mari de burta cateodata si de cap. Sper sa fie bine cu toate ca stiu ca i-am facut mult rau cu aceste crize.

Andreea 32sapt si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Sa ma ierti ca spun asta direct dar de cind am citit primul mesaj m-am gindit ca la mijloc e o alta femeie.Am trecut si eu printr-o porcarie din asta si mi s-a parut cunoscuta modalitatea in care te-a abordat si presat sotul tau.Stii,vorba aceea-HOTULUI DE HOT II ESTE FRICA!
O data in plus imi pare lipsit complet de caracter mai ales ca esti insarcinata.Acum tu ai nevoie de liniste si multa dragoste si nu de magarii din acestea.
Doamne ajuta sa-ti fie bine,eu as zice sa lasi totul de-o parte si sa nu mai eziti,cere ajutorul alor tai.Este un indemn,un sfat,o rugaminte.Iti risti sanatatea fizica si emotionala,poate chiar viata impreuna cu cea a micutului nenascut-ca sa nu mai vorbesc de cea mica mai mare martora probabil la discutiile din casa-,stressul emotional intens reprezinta una din cauzele majore de declansare a unei nasteri premature.Crede-ma,stiu ce spun,lucrez in domeniu de mai bine de 12 ani,am vazut multe.
Daca altii nu au grija de tine mai ales acum,te rog mult si din suflet,fa-o tu!
Pentru tine,pentru copiii tai-curaj si multa putere!

Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

scuza-ma, dar sotul tau face parte din categoia badaranilor de joasa speta.
regret ca nu l-ai vazut dela inceput, sau mkr cand v-ati despartit prima oara.

nu te vad bine deloc.
fie se va desp de tine si te va lasa cu 2 copii, fie te va face sa inghiti toate mizeriile ce vor urma. caci vor urma.
evident ca nu se gandeste la tine si nici nu cloceste razbunari..pur si simplu i s-a facut de vulpitze noi, il plictiseste deja familia, copiii si are chef sa-si traiasca viata cu baute si femei.

singura solutie in pe care o vad eu, in cazul tau, este sa te inarmezi cu egoism si rabdare..si sa ceri ajutorul familiei tale, in ceea ce priveste sarcina si copilul.
evita scandalul cu el, posibil sa te bata si sa ajungi pe la spital...

imi pare foarte rau...pupici


_

Babyblue va pupa pe toti!!

Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

babyblue, te rog, reciteste ce-ai scris

Mergi la inceput