Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Victoria,de unde se ia tabelul ala cu analizele necesare in vederea sarcinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Anis,gandeste-te ca initial,inseminarea mea se preconiza in ziua 14(luni).Joi ,in ziua 10,la ecografie s-a constatat ca foliculii erau deja maricei,19 si 16mm,asa ca am fost chemata la ecografie si sambata,ziua 12,cand deja se petrecuse ovulatia.Mi s-a spus ca nu trecusera cele 12 ore de gratie,deoarece cantitatea de lichid din sacul Duglas era mica.Inseminarea a avut loc in urmatoarele 2 ore.Este cumva o cursa contra cronometru.In cazul meu a fost ciudat ca foliculii s-au spart foarte repede dupa injectia cu Pregnyl(cam dupa 10 ore si nu dupa 36-48 de ore).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da.....Meme...ai fost foarte norocoasa din punctul asta de vedere...pacat ca..e lasa..ca o sa fie pana la urma.

Ma gandeam ,la mine luna asta dupa injectia cu Pregnyl ziua a 12( 2 injectii.inca una dupa 2 zile )nu s-a intamplat nimic...pana in ziua 14..nici 16....dar intre ziua 17-20 a ciclui a avut loc ovulatia..am facut eco in ziua 21.....si era corp galben.....

Daca as face inseminare luna asta....habar n-am cum o sa fie sa prindem momentul ovulatiei..ca Pregnylul nu m-a ajutat...din cauza asta ma gandesc sa incerc altceva.

Mie frica sa nu ratez momentul....



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

buna ,desi va citesc in fiecare zi nu trimit mesaje decat foarte rar pt.ca am inpresia ca ce vreau eu sa zic a spus-o cineva inainte. in orice caz ma bucur ca v-am gasit si as dori sa va cunosc mai bine
luna trecuta a fost prima luna de inseminare si nu a reusit.am avut aceleasi sintome ca si MEME la inseminare si m-am speriat un pic dar vad ca sunt normale.am si eu doua intrebari?ce inseamna CMV si daca dozajul de testosteron se ia intr-o anumita zi (pentru ce foloseste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

ANIS,tu te-ai programat deja pentru inseminare?Esti hotarata sa o faci?Chiar nu ti s-au mai dat sanse pe cale naturala?La varsta ta eu nu eram deloc intrata in panica.Poate ca a fost mai bine,poate ca mai rau...
CORNELIA,spune-mi ,te rog,tu mai ai oarecare simptome de rau ,dereglari si luna asta?Eu sunt putin cam speriata,deoarece nu ma simt prea bine si nu stiu daca starea mea are vreo legatura cu ceea ce s-a intamplat luna trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Cornelia,
CMV = Citomegalovirus
E o infectie pe care daca o ai e bine sa stii ca o ai.La analiza iese cu 2 indicatori :IGG si IGM care arata daca ai avut si daca ai in prezent virusul in corp.Oricum nu exista tratament.Daca ai avut contact cu virusul mai demult,inseamna ca ai anticorpi.
Important e sa nu iei virusul tocmai atunci cand esti .Din pacate se pare ca e foarte periculos,exista riscul sa apara malformatii la copil,sau sa pierzi sarcina.Doamne fereste!
N-am vrut sa te sperii,dar cred ca e bine sa stii ce e cu CMV asta.Fa analiza ca sa stii cum stai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Meme..,..sotul meu are astenospermie...cu timp de lichefiere de aprox 1 ora.iti dai seama ca asta nu e bine.ar trebuii sa stau cu picioarele pe perete vreo 2 ore..si crede-ma luna asta chiar asta am si facut....stateam minim o ora.....desi nr spermatozoizilor e mare..si din cauza asta..este recomandabila inseminarea,,,,,,,,dar pana acum nu am facut-o pentru ca de abia luna asta am avut ovulatie cu tratament (doar de 2 luni imi urmaresc ecografic ovulatia...desi in lunile anterioare conform graficelor mele de temperatura aveam ovulatie).

Sotul meu ia tratament de aprox 2 luni ..o sa-si faca inca o spermograma luna asta.sa vedem ce s-a schimbat...pe 22 luna asta ar fi 2 luni de la ultima spermograma....e prea devreme sa-si faca alta?

Cornelia..tu ce urmeaza sa faci acum?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

povestea mea este mult mai lunga si se intinde pe parcursul a 6-7 ani
si am fost la 3 medici(de fapt Gherasie este nr.3)
am fost insarcinata de doua ori in urma tratamentului cu clostilbegyt si pregnyl+Sovata dar nu a fost sa fie.Dupa ultima sarcina pierduta am ajuns la dr. Gherasie si am contianuat tratamentul cam 6 luni si nimic.Pe urma am intrerupt aproape un an ,ma saturasem de hormoni.In aprilie am fost la Sovata si in mai am vrut sa fac din nou tr. dar foliculi nu erau suficient de mari.In iunie am facut inseminarea dar am facut pt.ca apucasem sa iau clostilbegyt si aveam foliculi mari dar dr.spunea ca ar fi trebuit sa fac din nou analiza pt.trompe infundate deoarece trecuse mult timp si 2 avorturi de la ultima analiza.
Concluzia: nu mai fac inseminare pana nu fac histero adica luni 14 iulie.Pe urma mai vedem. Cam aiurea ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Fetelor, de mine ati uitat?Stiu ca sunt un caz mai special ca am deja un copil,dar credeti-ma ca mi-l doresc cu disperare si pe al doilea, si cand stiu ca ma am timp doar pana in octombrie cel tarziu si apoi operatie, imi vine sa urlu.Este tare frustrant, si imi vine sa mor cand vad la stiri cum altele ii omoara sau abandoneaza la gunoi.Spuneti-mi daca va deranjeaza ca am intrat si eu la forumul asta,asteptand un ingeras...dar il astept, si iau clostylbegit si tot asa.Daca v-am suparat cu ceva imi cer mii de scuze.

Mergi la inceput