Prieteni acvatici

Prieteni acvatici | Autor: akella

Link direct la acest mesaj

Am zapacit "Search-ul" cautand "acvariu", "pesti", "carasi aurii" etc. Nimic. Nada. Asa ca m-am apucat sa creez eu un subiect despre acvaristica.
Avem doua acvarii in casa, unul cu carasi si hoplo, si celalalt cu betta si cory. Fii-mea e topita dupa pestisori (doar e in zodia Pestilor ) si cica mai sunt si "feng shui" pe deasupra...
Cine mai are acvariu acasa? Ce pesti aveti? Ce plante aveti? Hrana? Ingrijire?
Ce ziceti, facem schimb de experienta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Draga mea Daria,

Nu pot sa iti scriu despre acvarii mai nimic, dar acum pot sa-i marturisesc mamei tale de ce te simt eu asa de departe si de ce te iubesc pe tine si pe mamicuta ta, ca sunt tot un pestisor, ca zodie si ii recomand iubitei tale mame sa te creasca sub obladuirea credintei, pentru ca se spune din timpuri de demult , ca aceasta zodie, mai ales de sex feminin este aleasa Domnului, in sensul suferintei, dar si al MINUNILOR !
Eu cred sincer in minunea ce o sa o traiesti, mai ales cu o asa mama langa tine.
Sa fii un pestisor de aur, printre pestisorii din casa !

Draga mamica de Daria,
O sa te rog sa ii citesti acest mesaj, printre randuri bineintels, fiicei tale... poate primul pentru ea de pe DC. Mai rar asa mama , ca tine.
Cat despre tratamentul naturist, sunt la fishare, adicatelea sunt in plina organizare. O sa iti scriu un e-mail sa te intreb cate ceva din acel text. Merg pe mana ta, pentru ca stiu de acolo cateva plante, care le-am luat si eu tot pentru a ramane insarcinata.

Va pup dulce si mult noroc in acvarii... da` matalutza nu aveai si un "casel" ?! Cum se uita la acvarii ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Anca, multumim frumos pentru mesaj. Detalii despre tratament iti dau cate vrei, pe mail sau pe mess.
Daria mi-a botezat toti pestii din casa, nu de alta, dar ca sa stie pe cine apostrofeaza: "Belly, nu-l mai ciupi pe Andy ca te alunc in gladina!"...
Carasii sunt foarte frumosi, insa sunt cam porcisori, fac mizerie multa (iti trebuie filtre puternice), scormonesc substratul, dezgroapa plantele si le si halesc (cu exceptia a vreo doua soiuri de plante acvatice)...
Betta splendens sunt spectaculosi, putin pretentiosi si... inteligenti! Serios. Nu credeam ca ajung vreodata sa spun chestia asta despre... pesti... Femela mai mare, Betty cea urata , le tine sub control pe celelalte doua si pe cei 3 cory. E prima care vine sa manance, din mana!, apoi le permite si celorlalti sa se hraneasca. Numai de la mine mananca, pe sotul meu il ignora cu gratie, asta in cazul in care nu se infoaie la el sa-i arate cine-i stapana...
Da, am si o catea, care pierde ore in sir in fata acvariului, pierduta in spatiu... n-are cum sa ajunga la ei, ca am capac la carasi iar bettanii sunt prea sus, dar cred ca i-ar servi un pic natur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Imi doresc si eu un acvariu cu pesti, chiar am vazut doua f frumoase de curind, poate sa-mi spuna cineva unde gasesc tot ce trebuie pentru un acvariu? Ma simt foarte bine, ma linisteste parca privitul pestisorilor in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Emma, iti recomand pet shop-ul din Moghioros; de acolo poti achizitiona acvariu complet echipat (filtru, incalzitor, termometru, neon), substrat, plante, pesti de toate natiile, hrana, vitamine, medicamente etc. Daca nu ai mai avut acvariu pana acum, iti pot da cateva sfaturi pentru incepatori (macar sa nu repeti greselile mele, de acu' o suta de ani ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Akella, multumesc frumos pentru recomandare, o sa ma duc pe acolo sa vad despre ce este vorba. Si daca ai timp sa-mi mai dai sfaturi le voi citi cu placere pentru ca da, sunt incepatoare.Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Draga Emma, o sa-ti spun cateva lucruri de baza:
1. stabileste locul in care va sta acvariul in casa, pentru ca o data umplut, nu va mai putea fi mutat din loc (exista riscul sa se crape, plus ca este infernal de greu). De asemenea, daca optezi pentru plante naturale, acvariul nu trebuie sa stea in lumina directa, pentru a evita suprainmultirea plantelor si aparitia algelor.
2. un acvariu, cu cat este mai mare, cu atat este mai usor de intretinut. Insa, pentru ca esti la inceput, unul de 54 de litri este suficient.
3. este bine sa te orientezi catre acvarii complet echipate, cu filtru intern, incalzitor, termometru, capac cu neon.
4. dupa ce ai cumparat acvariul, substratul si plantele, il poti aranja cum vrei, il umpli cu apa - pe care o tratezi cu substante specifice (Tetra Easy Balance sau Sera Aqua Safe), pentru a neutraliza clorul, metalele grele etc. Baietii de la pet shop te vor indruma corect.
5. pestii ii introduci cel mai repede a doua zi de la umplerea acvariului si tratarea apei. Alegerea speciei/speciilor se face in functie de originea lor (unii sunt de apa dulce, altii de apa sarata, unii traiesc in apa cu duritate/ph mare altii mai mic, unii vor temperaturi mai scazute, altii mai crescute etc.), a dimensiunilor atinse la maturitate si a compatibilitatii cu alte specii. Din nou, poti apela cu incredere la sfatul baietilor din respectivul magazin.
6. hrana se alege tot in functie de speciile de pesti din acvariu...

Astea sunt niste sfaturi orientative, din propria experienta. Acvariile, accesoriile, hrana si pestii mi le-am cumparat de la acelasi magazin, din Moghioros, pentru ca sunt cel mai bine aprovizionati si vand animale sanatoase; in plus, sunt acvaristi de ani buni, cu experienta. Sa nu uit, pe 20 primesc marfa noua, peste 18.000 de pesti de toate neamurile, asa ca poti face o plimbare pe 21 sa-ti faci o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Draga Akella, am citit sfaturile tale si iti multumesc inca o data pentru ca ai fost asa draguta. Poate pe viitor vom impartasi experiente despre acvariile noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bun gasit. Ma bucur ca exista acest subiect, pentru ca o sa am si eu cu cine discuta despre prietenii mei din apa.
Aseara am reusit sa achizitionam acvariul si astazi o sa ne apucam sa-l amenajam. Am urmat pasii indicati de Akella pt. incepatori (ca asta suntem si noi), sfatuiti si de baiatul care e la raionul de acvaristica (l-am luat din Hornbach)...diseara sper sa ne apucam sa-l aranjam, sa spalam nisipul si decoratiunile, sa-l pozitionam si sa-l umplem cu apa,dupa care trebuie sa avem rabdare pana e gata apa pt. a primi pestisorii "acasa" (ni s-a spus ca perioada ideala este de 2 sapt.).
Sper ca dupa ce e gata sa reusesc sa-i fac poze sa il vedeti.Pupici

Valentina 30+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, ai cumparat nisip nu substrat? Eu am substrat de la Sera; e mai usor de intretinut... Ciclarea acvariului tine minim 2 saptamani (indicat ar fi cam 3 daca-l si plantezi) - asta prin metoda clasica, de plantat, umplut cu apa si tinut la lumina potrivita... Filosofie mare dom'le... Dar si ce frumos e dup-aia...
Cat despre pesti, nu te-as sfatui sa-i cumperi de la Hornbach, pentru ca risti sa iei pesti bolnavi... Apropos, te-ai gandit deja ce specii vrei sa bagi in acvariu? Si cati litri are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Akella, am cumparat substrat din acela de 2-4 mm, nu nisip fin...am lasat acvariul la ciclat...l-am plantat cu cateva anubias, cu hygrophila polysperma si cu vallisneria, numai ca am luat 3 melci, un pomacea si doi ampullaris, si zapacitii mi-au facut plantele salata...chiar daca le-am dat sa pape.
Asa ca azi i-am "maritat" pe cei doi nebuni, mi-am oprit doar pomacea, care e tare haios.
Asa ca astept sa-si revina plantele, intre timp trebuie sa fac schimbul de apa (vineri...la o saptamana se face,nu?)...
Pestisori inca nu iau, pana nu e gata acvariul, as vrea sa iau xipho si guppy...eventual si niste sanitari mici.
Ah, acvariul are 54 l brut, cam 48 l net.Tu de unde ma sfatuiesti sa-mi iau pestisori...nici eu nu prea as vrea sa iau din Hornbach, doar ca e cel mai aproape de mine.
Oricum, iti multumesc mult ca-ti faci timp si pt. acest subiect.

Valentina 31+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput