Randunici martie-aprilie 2008 - (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Multumesc mult, Clau! Felicitari si tie pentru casnicia ta fericita!

Exact cum spui, suntem si locuim impreuna de 5 ani si probabil am fi stat asa mult si bine, daca nu ar fi aparut bebe. Ni-l doream de mult, de un an incercam sa il avem, dar nu ne-am pus nici o secunda problema casatoriei pana nu am stiut cu siguranta ca e la mine in burtica. E uimitor cum o firimitura de omulet iti poate schimba atat de mult viata, te poate face sa iei decizii pe care nu le credeai a le lua vreodata...Hai ca devin prea cujetatoare pentru luni dimineata .

Uraaa! Am primit monitor nooooooooou!!!!!!! E flat si e maaaaaaaareeeeee !!!!

Olga 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Chris - asa stiam si eu ca nu sunt restrictii in acest sens. Si eu o sa fiu nasa de botez prin octombrie Abia astept, ca mamica viitoarei mele finute e o prietena foarte draga mie.

Clabuc - la prima sarcina l-am simtit pe bebe doar in saptamana 21 Tin minte ca eram tare ingrijorata din cauza asta si ma duceam la echo chiar si saptamanal sa ma asigur ca e totul ok cu bebe La a doua sarcina am inteles ca-l simti mai repede. Astept...

Mami 7+ si Vladic (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
aproape major
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Chris, eu la o zi dupa ce am aflat ca sunt insarcinata, am cununat la biserica, mi s-ar parea o mare aberatie sa n-aiba voia gravidutele in biserica. Stai linistita, doar nu crezi ca Doamne-Doamne ar avea ceva impotriva ..........


Laly 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Olgutza, iti doresc si tie din toata inima Casa de Piatra si sa fiti o familie frumoasa si sanatoasa!

Laly 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Multumesc mult, fetelor!

Irina, noi vrem sa facem si cununia religioasa acum, din dorinta ca bebe sa apara intr-un cuplu cununat si in fata lui Doamne-Doamne. Nu suntem noi credinciosi, eu una nu am mai intrat intr-o biserica de la ultima nunta la care am fost ( si sa fie aproape doi ani de atunci... ), dar...tare ma linisteste gandul la cununie, trebuie sa ma gandesc de ce . Petrecerea cea mare o vom face insa o data cu botezul.

Naty, te astept cu povestea verighetelor

Pupam tot stolul cu pofta de scris!

Olga 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Cory, pentru ca ai unde sa ceri opinie avizata, e adevarat ca nu ai voie sa intri in biserica daca esti in timpul menstruatiei? O fosta colega de facultate a tinut tot postul Craciunului, si s-a dus sa se spovedeasca chiar in Vinerea Mare. Netam-nesam, s-a trezit cu musafirii, si a fost tare suparata ca nu s-a putut spovedi pentru ca nu avea voi in biserica "spurcata". E reala treaba sau e poveste? Ca mie mi se pare taaaaaaaaaaaare aberant. Daca esti mireasa, si patesti necazul ( nu ca ar fi cazul vreuneia dintre noi acum), ce faci? Amani nunta ?

Olga 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Olga,

si eu stiam chestia asta de cand eram mica, dar nu o respect pentru ca pentru mi se pare lipsita de sens. Asa ne-a facut Doamne-Doamne, de ce am avea vreo vina??? Eu cred ca "regulile" astea au fost facute de catre oameni, cine-stie? poate ca inainte, de mult, cand nu exista nici vata, nici tampoane, poate ca murdareau cumva biserica si, din cauza asta sa fi aparut "interdictia" pentru femeile aflate in acea perioada a lunii. Sincer, mi se pare ceva aberant si as vrea si eu sa aud un preot (adevarat) cum mi-ar justifica o asemenea "regula". Si, la urma urmei noi raspundem in fata lui Doamne-Doamne, si nu a preotilor. Ce trebuie preotii sa stie in ce perioada suntem?!

Asta e parerea mea. Daca are cineva o alta justificare, sunt gata s-o ascult dar nu ma pot gandi la un raspuns logic pentru regula asta.

Nu-mi spune si mie nimeni de cartea aia ... pleaseeee

Laly 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna randunici! Bun venit tuturor noilor randunici, bebei sanatosi si frumosi!

Azi imi e putin rau....la ecograf mi-a iesit ca sunt insarcinata, e OK, acum mi-a dat doctora de familie sa fac analize, gratuite, dar am fost la clinica la care m-a trimis si trebuie sa ma duc dupa data de 20 sept sa vedem cand reusim sa facem o programare. Adica in final tot pe bani le fac, pentru ca nu stiu daca e bine sa stau atata timp, si asa ce ma enerveaza eu nu am beneficiat niciodata de serviciile Casei de Asigurari de Sanatate, desi sunt angajata de ceva timp, si acum ma bucuram si eu, mai ales ca toata distractia duce in jur de 2,5 mil.

Va pupic, sa aveti grija de voi si de bebei

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Bun gasit la toata lumea,
Vad ca unele din voi v-ati "delectat" cu o fasolica in wk, eu am facut varza calita pe care am mancat-o cu ceapa ca imi era pofta rau.
sovietica-felicitari pt ghiveciul pus la borcane, eu din pacate nu mai pot tine nimic in camara de cand mi-am pus incalzire in pardoseala, si este foarte cald in camara si mi se strica tot :(, si nici in alta parte nu am unde le tine, asa ca nu mai fac...:(
natynic-concediu placut, sa ai parte de o nunta cat mai reusita si fara sa te stresezi prea tare, si apoi de o casnicie asa cum ti-o doresti tu
Olgutzika-felicitari si tie pt decizia luata de a va uni destinele, si sa o feriti o adevarata familie lui cel mic
Si tuturor celor care mai merg la munca le urez o saptamana cat mai usoara.
Eu azi la ora 17 trebuie sa ma duc la dr pt translucenta nucala, si de abia astept sa vad ce mai face bb, daca este sanatos ( ca mereu stau cu emotii) si cat a mai crescut.
Va pup si sa auzim numai de bine

12+
eco 6 sapt
eco 7 sapt




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory3maz spune:

Olgutzika, referitor la ultima intrebare, cea cu menstruatia.

Regula in perioada "menstruatiei" este ca femeia sa nu se apropie de obiectele de cult. Se poate intra in biserica, dar nu saruti icoanele.

Exceptia de la regula: cand este o slujba planificata anterior...de exemplu nunta, botez. Dar sunt exceptii.

cory3maz

Mergi la inceput