Randunici martie-aprilie 2008 - (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Laly, e vorba despre "Cel mai simpatic ghid de sarcina" de Vicki Iovine. E o carte scrisa de o mamica de patru copii, americana. E departe de a fi un compendiu despre sarcina, deci nu contine prea multe informatii dpdv medical ( ma rog, iti povesteste ce se intampla la amniocenteza, de ex, dar din punctul de vedere al mamicii ). Elarei nu i-a placut, mie mi s-a parut haioasa, si mai ales cand esti la prima sarcina, ai nevoie sa auzi sa balonarile tale si starile de voma nu sunt un lucru iesit din comun, o patesc si alte mamici, ca nu esti singura care se simte uneori lenesa si grasa, etc...E o lectura usurica, care te poate bine-dispune, cu conditia sa nu te astepti sa afli din ea cine stie ce parametrii ai nu-stiu-caror analize.

Eu mi-am mai cumparat despre sarcina inca trei carti ( iti scriu cand ajung acasa autorii si numele corect ), de unde iau informatiile medicale.

Zozela, Elara, sunteti bine?

Olga 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Olgutzika-referitor la faza cu menstruatia in biserica, mama mea a intrebat un preot in varsta si i-a zis ca de fapt acesta regula era pusa ca nu cumva femeii sa ii curga vreo picatura de sange in biserica, dar cred ca in vremurile noastre nu prea mai este cazul asta, doar doamne fereste sa nu te apuce vreo hemoragie

12+
eco 6 sapt
eco 7 sapt




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Cory, multumesc! Deci biata fata se putea spovedi, nu putea saruta crucea, sa inteleg! Nasol...

Elena, intr-adevar frustrant! Deci daca platesti, scapi de programarea de dupa 20 septembrie si le poti face repede? Tocmai pentru ca e inceput de luna, ar trebui sa aiba fonduri pentru analize gratuite....De ce nu incerci la alta clinica/laborator? Sunt convinsa ca medicul tau de familie va intelege retiunea...

Olga 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Mersi mult Olga,

imi fac o listuta cu cartile astea, mai ales pe vremea asta, cu o canuta de laptic cald pe noptiera, cred ca e tare placut sa le citesti.

Sper sa le gasesc prin librarii, fiind din Bucuresti, cred ca n-o sa fie problema sa le gasesc.

Multumesc mult inca o data!

Laly 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Clabuc, cartea de care intrebi se numeste "Cel mai simpatic ghid de sarcina", Vicki Iovine. Costa vreo 22 RON, o poti comanda si pe net. Pe mine m-au amuzat grozav unele faze din cartea asta, pot spune chiar ca am ras cu pofta si ca am citit-o "in paralel" cu sotul. Am vazut ca unele fete de aici n-au fost prea incantate de ea, acum depinde de gustul fiecaruia. In linii mari, eu zic ca e amuzanta si nu ai nimic de pierdut citind-o.

Simo, o sa se duca vestea fasolii tale cu ciolan 9 mari si 9 tari! Atatea pofte ai starnit! :))) De reteta, multumesc frumos, da' eu n-am mai gatit de o luna cel putin, ca tare ma deranjeaza mirosurile...Dar ma tot bate gandul sa reincep cu fasolea asta, ca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Scuze, cat timp am scris eu mesajul, deja ti-au spus fetele de carte...Eh, o parere in plus, nu cred ca strica..Zic si eu.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

vad ca scrieti , nu gluma, numai mie inca imi mai modereaza raspunsurile, cu toate ca am ajuns la 10 msg
clabuc - eu prima data mi-am, luat 2 carti din aceeiasi colectie, scrise de Marie Clarie, cu toate ca pe coperta nu scrie, scrie doar titlul si editura, adica "Ghidul viitoarei mamici - de la testul de sarcina pana la nastere", editura House of Guides, si "Bebelusul dumneavoastra de la 0 la 2 ani", sunt niste carti usor de citit, dar nu cu prea multe informatii, cum m-as fi asteptat eu
O alta carte pe care mi-am cumparat-a cand am fost la cumparaturi la selgros (ce bine ca au si librarie) este "Bebelusul de la o zi la un an" de Anne Bacus de la editura Teora, si mi se pare o carte foarte complexa si gasesti cam tot ce vrei sa stii ca mamica incepatoare.
Dar eu mai comand carti si de pe internet, iar editura teora chiar are propriul site si livreaza carti prin posta, oricum e mai placut sa te duci la librarie sa le vezi pe raft cum arata si sa le rasfoiesti

midnasu-si eu am patit ca tine si m-am dus pana la urma si mi le-am facut la un laborator particular, si am primit rezultatul in aceeiasi zi, dimineata la 8 le-am facut si la ora 18 am avut rezultatul, numai cand m-am dus sa imi fac rh-ul si grupa de sange mi le-au facut gratuit la stat, si cu rezultatul tot in aceeiasi zi
parerea mea este sa ti le faci cat mai repede, ca in cazul in care ai vreo problema sa o poti depista din timp si sa o tratezi cat mai repede

12+
eco 6 sapt
eco 7 sapt




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

daca le fac cu bani, ma pot duce si maine, nu-i nici o problema. O sa mai intreb si la alte laboratoare, oricum miercuri vreau sa ma duc sa mi le fac, cum o fi, pana si cu bani, nu vreau sa am pe constiinta ca nu am facut ceva cum trebuie si mai tarziu sa-mi para rau.

va pupic pe burtici randunici

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna

NU am mai apucat sa intru pe forum in ultimele zile care sunt una mai grea decat alta. In continuare ne chinuim sa luam produsele GNLD. Am incercat diverse metode (macinat, macerat) dar tot greu le primeste mama. Am inceput sa ma multumesc cu fiece pastiluta pe care o ia (desi ar trebui sa ia 32). Cel mai tare ma doare cand mama le suspecteaza pe ele si pe gelul de aloe pentru starile de rau (balonari, crampe extreme) care o impiedica sa si mamance. Incercam sa-i explicam ca singurele elemente bune (scaunele pe care inca le are) se datoreaza lor, si ca durererile sunt de la boala. Desi ea nu stie adevarul. Ne hotarasem sa-i spunem adevarul o data cu primirea rezultatului de la anatomie patologica. INsa azi am aflat cu stupoare ca mai poate dura si o luna pana il vom primi. Si mai nasol e ca as vrea sa o mai vada cineva la Bucuresti, insa am vorbit cu cativa medici care insa cand aud de carcinomatoza peritoneala cu stenoze enterale pe intestinul subtire nu-mi dau nici o sansa si nu spun sa nu ne mai obosim sa venim, mai ales ca nu avem nici rezultatul analizei de anatomie patologica. Totusi, ma rog la Dumnezeu ca sa gasesc poate pe cineva care sa ne asculte, si nu neaparat sa ne dea sperante nefondate, dar sa vrea sa ia cazul in maini si sa-si dea dovada profesionalismului. Daca stiti pe cineva in acest sens m-ar ajuta tare mult.

IN rest, va multumesc pentru incurajari si va doresc multa sanatate voua si bb-ilor. Bobita mea sper sa fie cea/cel mai puternic si sa iasa cu bine din situatia asta.

Miri


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Miri doresc sanatate multa mamei tale!!! As fi vrut sa te pot ajuta, din pacate insa...nu stiu cum... Poate rugandu-ma pt voi!


Simonette, mamica de Luca si 15+

PozeLuca

BB2

Mergi la inceput