Mamici de noiembrie-decembrie 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Cami, nu ai niste poze cu camera? Sunt chiar curioasa! :-))

Roxana, eu zic ca George este foarte bine, sunt multi dr care vorbesc aiurea. Sincer, eu in locul tau m-as duce mereu la aceiasi dr., ca sa nu ti se ntample asa ceva. Nu pune la inima (mama mea spune intotdeauna: "pune la fund"). Nu este deloc slab, in ultimele saptamani bb pun ca. 100g/saptamana. In afara de asta, greutatea data de ecograf este numai o aproximatie, personal nu cunosc nici un bb la care sa se fi potrivit cu greutatea de la nastere. La Jasmina am fost mereu stresata ca e cam mica, bb mic, slabut etc. (de dr gin pe care-l aveam atunci, cica specializat si pe ecografii si pe riscuri prenatale etc.). Fata s-a nascut cu 51cm si 3.770g, deci n-as zice ca era asa mica.
Ce statura va avea bb n-are cum sa stie el, in afara de asta, tu nu esti inalta, nu? Deci si-a dat si el cu parerea, cum dau unii in carti - zic eu...

A propos de kg, tocmai am citit ca cel mai mult se ia in greutate in trimestrul II, nu in III, cum credeam eu. SI ca in trim III sunt mai dese si stagnari in greutate, deci voi stati toate bine! Eu inca sunt in II, deci inca vai de mine!

BB, unde pot sa vad parul tau? Ca si eu exact acelasi lucru am vrut sa fac, sa dau un nuantator ciocolatiu pe deasupra, dar ma mai gandesc!

Adina 23+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

SA FIE CU NOROC NOUL CAPITOL!!! DOAMNE AJUTA SA VENIM NUMAI CU VESTI BUNE!!!
PUSSI…ai dreptate la faza cu mai multi doctori..initial am zis ca sunt bune opinii diferite , mai multe minti inteligente..dar cum ai spus sit u nimerim si idioti :D
IOUB..cu doamna Emel nu am nimic, din contra jos palaria…vineri trebuie sa ajung la dansa cu ecografia..ea mi l-a recomandat pe dr DINU ALEXANDRU..cam prea grabit omu; fara suparare ..pana acum cea mai rapida ca sa zic asa ecografie..am stat la ea vreo 35 de minute..si acum 10…
VICTO…nu ma risc iubita sa-l intreb cate kg trebuia sa aiba dupa parerea lui ca mi-e frica…
ANCUTZA…multumesc..te pup
DANY26..multumesc mult..
DANY2007…asa o sa fac ai mare dreptate


ROXANA 32+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR 8 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Roxana, uite m-am uitat pe o pagina nemteasca care este greutatea medie la 32 saptamani, acolo scrie 1953g. Deci esti ffff bine, nu?

Adina 23+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ADINA..ai si tu dreptate..am auzit si eu multe cazuri...cand la ecograf bebe are o greutate si la nastere cu totul alta...oricum eu il simt foarte greu si puternic la lovituri..mi se pare destul de voinic...
..eu am 1,60 deci nu ma astept sa fac vreun "brontozaur mic"...si am 65 kg..adica 13 kg puse

ROXANA 32+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR 8 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Roxana, hai ca nu-s multe kg puse, e numai bine, as zice eu!

La ptima sarcina am fost si eu mult prea stresata de ce zic doctorii, acum am invatat (din experienta) sa ascult mai mult de ceea ce simt! Dr pe care-l am acum e fff ok. L-am intrebat si de greutate/inaltime ale lui bb, si a zis ca nu are nici un sens de aproximat acum, cica dupasaptamana 34 are cat de cat o oarecare veridicitate aceasta aproximatie. Si am incredere in el! El ma controleaza si vaginal de fiecare data, pentru ca spune ca asa se controleaza cel mai corect si sigur colul, la eco nu-i acelasi lucru. Si mai simte si altele, ce stiu eu ce! Nu ma itereseaza lungimea, imi ajunge daca-mi spune ca totul e ok.

Noi inca suntem in pana de nume, orice nume aud, chiar daca imi place, parca nu-i al puiului meu -. nu sti cum sa explic...

De simtit ma simt ceva mai bine, dar am inca febra si n-am fost cuminte, am umblat cateva ore prin oras. Offf, de ce n-am stare?

Adina 23+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loub_erika spune:

RGE,sa sti ca si eu am fost la Dinu si vreau sa iti spun ca ma tinut cred mai mult de o ora,incat ne saturasem noi de atatea masuratori...si chiar a fost dragut cu noi...,deci sincer nu stiu ce sa intamplat ,eu cred ca avea ceva urgent dupa sau ceva sa inatmplat ,ptr ca el de obicei e de treaba!!



29+ Angelina
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/244/244782owzasa7u39.gif

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

.pei daca te sismti bine normal ca nu ai stare
ADINA sa sti ca si eu am incredere in simturile mele ..cat despre tuseul vaginal absolut de acord...eu fac cam din 2 in 2 saptamani..dar imi place ca simte colul daca e lung, daca e inchis, il simte pe bebe..intotdeauna mi-a spus cum este asezat...ecograful am inteles ca da eroare mereu la masuratori..asa ca da-i in ma'sa..noi sa fim sanatosi..
..tati nu a fost deloc stresat el a zis ca stie ca noi suntem 2 grasi.....adica se referea la el si la fi'su

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si noua ne face mereu tuseu vaginal

anca 30+

Maria
poze

AMR 10 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Norocul lui ca vorbea de fiu-sau!

Eu chiar ca m-am facut grasa tare, ca radeau de mine si rudele din Romania cand am fost...

Voi descarca curand pozele di voi pune si eu ceva nou pe yahoo. N-am mai intrat demult, chiar sunt curioasa ce poze noi voi gasi! :-)))

Adina 23+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

IOUB ...sincer nu stiu ce s-a intamplat era foarte ametit...plus ca trebuia sa intram la 12 si ne-a bagat la 13 jumate......nu pot sa spun ca nu a fost dragut dar ma asteptam sa fie masuratori multe ca pana acum cand stateam cate o ora ...acum scurt si la obiect..a fost prima oara cand am mers la el...nu stiu ce sa zic..poate chiar era totul ok si nu avea sa ne spuna mai mult de atat...oricum ma bucur ca George este bine..atat ma intereseaza..oricum nu mai stau atata timp fara ecografie ca acum ca am innebunit..o sa mai fac la 34 de saptamani si apoi la 36 neaparat ...cu sau fara indicatia doctorului o sa merg mai des nu mai stau eu atat...chiar si data trecuta i-am spus lui Emel ca e prea mare distanta intre controale..o luna mi se pare foarte mult pt varsta sarcinii mele...si nu a vrut mai devreme a zi sca nu are de ce...dar o sa o stresez sa ma ia la 2 saptamani..atata timp cat platesc...

ROXANA 32+ "ursuletz" GEORGE IONUTZ
AMR 8 saptamani!!

"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput