Mamici de septembrie-octombrie 2007 (70)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Fetele eu ies un pic la aer ca altfel o iau razna...
Hormonii isi fac de cap oare acum la final de sarcian???


mirella
40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli8700 spune:

Gabriela

Fiind la prima nastere nici eu n-am experienta in privinta apei asteia dar de exemplu cumnata mea careia i s-a indus nasterea (trecuse de termen) in momentul in care doctorul i-a rupt membranele a avut doar cateva picaturi de apa... Si la fel o alta experienta la care am fost de fata...eram acum vreo 2 saptamani pe holul clinicii unde voi naste, asteptam sa intru in cabinetul doctorului... si apare o tipa alergand impreuna cu sotul ei, bate alarmata la usa doctorului ... ii spun ca e cineva inauntru dar nu ma baga in seama ... iese doctoru' si ii spune ca ii curg cateva picaturi de apa si pleaca amandoi in graba. In locul in care statuse tipa(in picioare) era o picatura alba-rozalie si asa mi-am dat seama cum ar putea sa arate apa asta ... desi probabil ca nu este o regula. Asta se intamplase in jur de ora 19.00 si am aflat de la sotul meu care fusese de garda in seara aia ca in jur de ora 1 noaptea tipa a nascut.
Si inca ceva despre inducerea nasterii(pentru Roxana)... nu este obligatoriu ca travaliul sa fie mai nasol decat unul inceput in mod natural. Cumnata mea, s-a dus la clinica in jur de ora 7 dimineata, in jur de 8 i s-a indus nasterea(nu stiu exact prin ce metoda) si contractiile au inceput normal, la inceput suportabile, in jur de ora 13.00 ajunsese la dilatatie 5 cu dureri ceva mai mari si in jur de 15.30 a nascut. Mi-a zis ca ultimile 40 minute inainte de a iesi bebelusa au fost mai insuportabile durerile ...in rest ok. Deci Roxana curaj chiar daca ajungi la inducere... Si eu daca nu nasc pana pe 8 sept tot acolo ajung, la inducere pentru ca doctorul meu va pleca din tara in ziua in care am eu termenul(12sept).


Iuli 37+ Kosmas

Iuli graviduta
Lucruri bebe
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Buna fetelor,

Nu am mai scris de ceva timp, dar va "citesc" in fiecare zi. Se pare ca pana la urma vom avea un baietel pe care il va chema ALEXANDRU. Ma rog ca Dumnezeu sa ne ajute si totul sa fie bine.
M-a cam apucat tremuratul cand am vazut ca s-a inceput cu nascutul pe capete. Felicitari pentru toate mamicile! Sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi.
Gabriela77 iti tin pumnii ca bebelina sa vina cat mai usor si sa fiti bine amandoua
mandarinutza bafta multa si tie pentru maine
bernix ma bucur ca bebelina e bine. Asteptam noi vesti de la tati

Va pup pe toate si tinem pumnii pentru urmatoarele "candidate",

Adhnana 33+ Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Sim, bine ai venit acasa! Felicitari pentru bebel si sa fiti sanatosi! Te asteptam cu detalii.
Roxana, multumesc pentru grija . Da, se prinde nervul sciatic, cred, si doare ingrozitor, si intr-adevar se simte soldul iesit din loc, nu se vede ca e soldul mai ridicat, dar se simte la mana. Ma straduiesc sa stau cumintica, nu ca as vrea, ci ca nu am incotro. Tu esti o grijulie cu noi toate si stim ca nici tie nu iti e usor.
Mirela, mai ai asa putin! Gandeste-te ca mai ai putin si iti vezi bebicul, si ca au trecut 40 de saptamani si nu mai ai de asteptat decat cateva zile, poate doar ore. Curaj!

Carmen 34+ cu bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sim, imi era tare tare dor de tine si ma ingrijorasem. Te rog da un sms, un bip, ce vrei, cand poti si ai chef de vorba. Mi se pare cam devreme pentru colici. Poate BB trage aer la san daca nu apuca bine sau poate de la bibe daca ii dai si completare. In cazul asta ai grija sa mai faca pauze, nu sa suga tot bibe deodata. Si neaparat sa scoata aerul.

Iuli, pai nasterea cumnatei tale a durat mai mult decat nasterea mea neindusa. Nici asa nu as vrea, zau. Eu am ajuns la 12 la spital si la 17.30 nascusem, la ea sunt vreo 8 ore. O prietena de a mea care a fost indusa in aprilie a nascut in 2 ore jumate de cand au inceput procedura, ea m-a cam speriat.

Bine ai revenit Adhnana!

Mie mi s-a nazarit ca BB nu prea misca. DE miscat misca el, insa foarte putin. Sper ca e totul ok, doecamdata il mai las ca e dimineata si el e puturos. Insa sper sa vad ceva scandal mai tarziu.


Rox 39+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Gabriela, nastere ushoara!


Sim, bun venit acasa!Sa ne arati poze cu Stefan Are dreptate rox, cam devreme pentru colici

mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Fetelor am vazut ca vorbiti de lichidul acela ca ar fi de culoare alb-rozaliu? Sa fie alb oare? eu il imaginam incolor...cine imi raspunde si mie?

Cristina 37+ GIULIA
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Carmenita, poate sunt grijulie in general, dar ce ai tu am vazut de ani de zile la mama. Nu este de gluma deloc, trebuie sa ai grija, sa faci tratament cand se poate si chiar recuperare. La mama asa a inceput si a ajuns la 3 operatii pe coloana. Doamnne fereste, nu vreau sa te sperii, nu cred ca e cazul la tine, dar depinde numai de tine sa nu se agraveze. Uite, una din asistentele sotului meu a patit asa, si pana la urma s-a operat, dar parerea mea era poate fi evitat daca facea ce trebuia. Stiu atatea de la biata mama...Si o sa fie greu cu BB mic, o sa iti solicite mult coloana, orice miscare ciudata sau pozitie ciudata poate sa iti creeze probleme. Gata cu teoria, ca sunt pisaloaga deja.

Rox 39+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Stie cineva cat costa un cerclaj la Elias la Tutunaru?


Nana, 37+ Razvan Andrei

In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Roxana, ai dreptate. Stiu ca trebuie sa am grija. Sper sa nu se agraveze, eu incerc sa ma protejez cat mai mult, nu mai ridic, dar e greu cand esti singura acasa. Cand e Catalin acasa chiar stau cumintica, dar cand e plecat mai fac efort. Dupa ce nasc o sa merg sa fac o radiografie si sa fac un tratament adecvat. Acum mai am o luna sa stau cuminte si stiu ca nu merita sa risc nimic. Imi pare rau pentru mama ta ca a trecut prin atatea operatii, saracuta. Sa-i dea Domnul sanatate!

Carmen 34+ cu bebe Andrei

Mergi la inceput