FIV in Ungaria 20

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Am inteles Pussi si eu de aceea te-am intrebat ca sa nu fac o prostioara in acelas timp cu sinteticele. Dar pt sustinerea sarcinii de imi da si dr-ta sa zicem duphaston , sa mai iau si natural????

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Fetelor am si eu o intrebare: Cat fac pana la Szeged din Constanta? Pana la Timisoara facem cam 12 ore. Si de acolo nu stiu cat mai e. Trebuie sa vad si harta dar ma intereseaza ca timp ca sa stiu cand plec.


www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157601536268989" target="_blank">Nunta noastra
www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157601536463995" target="_blank">Bulgari2007 si Animalutzete mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amulis spune:

buna fetelor, am citit tot ce ati scris chair daca eu nu am aparut pe aici.
imi pare sincer rau pentru nereusite, dar asta e viata si trebuie sa acceptam ce ne da DD.
In ultima saptamana, de cand nu am scris s-au intamplat multe.Am avut un catel (ciobanesc german), pe care l-am crescut de puiut si asupra caruia ne-am revarsat toata dragostea. A murit sambata dimineata in agonie (a stat aproape o saptamana in perfuzii), si eu am fost langa el tot timpul.Nu va mai spun cat am plans, am crezut ca mi-au secat lacrimile, dar si acum cand scriu, am un nod in gat.L-am iubit tare mult si el pe noi.
Asta a coincis cu drumurile mele in Debrecen, pentru monitorizare.
Azi am fost din nou, sunt in z12 iar rezult sunt: estradiol 3529; foliculi pe fiecare ovar cate 5-6 de 16, 17 mm, iar endometrul este de 11 mm.Mi-a dat sa fac in seara asta pe la ora 23.00 Ovitrelle, iar vineri dimineata fac punctia.
aici voiam, de fapt, sa ajung. Cele care au mai trecut prin asta in Ungaria, spuneti-mi ce presupune? Am inteles ca trebuie sa ai o camasa de noapte, halat, si papuci de casa.Cum e dupa aceea? ti-e rau? trebuie sa stai mai mult timp acolo?
pana acum am stat destul de relaxata in privinta asta, dar parca acum incpe sa ma agit.
valorile mele sunt bune?
sper ca proba sotului sa fie destul de OK, pentru ICSI , ca asta fac.
multumesc si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

salutare si bine v-am gasit dupa o absenta indelungata!!!!

tuturor celor care mi-ati scris incurajari si alte urari de sanatate va multumesc (magduta, pussi, ioana p76, crissis, plj-cred, iar pe care nu mai tin minte cum se numesc -sunt in covalescenta - scuzati...)

carla 28: saluti din oradea! ma bucur ca nu sunt singura pe aici cu astfel de probleme. am ales budapesta poate mai mult intamplator, adica dr-ul din cluj unde am facut o laparoscopie pt un chist si care mi-a descoperit endometrioza avansata si trompele infundate mi-a recomandat KAALI Budapesta. deci nici nu stiam ca exista si in alte orase decat dupa ce m-am programat si am inceput procedura. bafta sa reuseasca bine analizele sotului tau!

simona din oradea: aceleasi urari de bine din partea altei oradence (la origine satmareanca). si eu am facut stimularea cu suprefact dar am urmat strict dozajul. la vreo doua zile am adaugat dupa schema data de dr. Kovacs si merional. dar din pacate, dupa un bhcg de 49 in z13 dupa et a venit ciclul, deci avort spontan. ce e si mai grav este nenorocirea asta care s-a abatutu asuprea mea din cauza supra stimularii.

hai sa va povestes mai pe indelete:

stiti ca m-am tot plans eu dupa fiv de dureri prin burta, subfebrilitati, greata,bloa, bla. s-au tot inrautatit, am vb si cu dr. din ungaria care nici atunci cand a vazut ca am febra si ovare ft. marite (i-am trimis poza unei ecografii) nu mi-a spus ca poate fi sindromul ovarelor hiperstimulate. a zis sa iau antibiotice, apoi a zis totusi sa merg la un ginecolog in oradea si sa-mi srie el un tratament. nu parea catusi de putin ingrijorat. am fost la dr. care mi-a dat un tratament cu antibiotic si gentamicina injectabil, antinflamatoare si duphaston si antimicotic. am lust tratamentul o sapt si m-am dus iar la controll. pe ovarul drept era destul de ok, dar pe stangul ovarul cu tot cu foliculii avea diametrl de vreo 7.5cm / 6.7 cm. ce a fost prostie, cred eu, e ca a zis sa astept pana in 1 zi de ciclu si apoi sa incep din nou cu acelasi tratament plus ac marvelon. am asteptat si ma simteam putin mai bine. apoi am facut o criza de fiere - nu mai facusem in viata mea - cu febra 39.2, frisoane, varsatui, toate alea. doctorita mea a zis si atunci ca ea crede ca o sa-mi treaca cu tratament problema cu ovarele. ne-am cumparat atunci bilete la last minute pt concediu in Tunisia.

duminica, m-am simtit mai rau, noi marti trebuia sa luam avionul. luni am sunat la dr-ta din oradea care a zis sa vin sa ma interneze la maternitate in oradea pt un tratament cu antibiotice mai tari.
am vorbit si la cluj cu dr-ul Todea de la Stanca (toata stima) care a zis sa vin la cluj sa ma vada. seara m-a vazut la el la cabinet si m-a trimis direct la spital la internare. imaginati-va ca aveam deja asa dureri ca stateam indoita, nu puteam merge drept.

dimineata dupa analize se socheaza lumea (dr-ul, rezidentii, asistentele) VSH-ul (infectia din sange) era la 160 (sau 180 nu mai stiu bine), anemia undeva pe la 6 si ceva, deci , ce mai groaznic. era o infectie foarte puternica datorata acelor chisturi ramase de la foliculii aceia multi. a urmat un tratament, apoi dr-ul mi-a spus de operatie pt asanarea focarului de infectie pt ca faceam temperatura in fiecare zi. erau tare ingrijorati. in dimineata cu pricina, imi mai face odata analizele si se vedea ca se imbunatatisera. deci mi-a scris mai departe tratament si mai puternic cu antibiotice (trei tipuri din 8 in 8 ore + antiinflamator puternic din12 in 12).

incet incet m-am pus pe picioare. sunt acasa de luni seara si continui incca 4 zile de tratament ca in spital. e mia nasal ca trebuie sa merg de trei ori pe zi, mi se tot infunda branulele (nici nu am vene si mi-au si schimbat vreo 6 in ultimele 15 zile). deci viata mea a fost super nasoala in ultimul timp.

tare as fi vrut sa fiu prevenita ca asa ceva se poate intampla...

m-am intins mult dar am vrut sa va descriu ca sa va dati si voi cu parereadespre ce se poate intampla.

nu am vorbit inca cu dr. kovacs de la budapesta, dar astept sa vad ce explicatie va gasi.

eu cred, poate vorbesc prostii, ca a fot o stimulare prea puternica, pentru ca eu nu am probleme de productie de ovule sau ca ovarele nu ar lucra bine ci e una mecanica, trompele fiind infundata nu ajunge nimic la ele. oare nu a luat asta in calcul cand mi-a facut schema de stimulare? nu putea sa-mi scoata toti foliculii ca sa nu raman cu ei pe acolo si sa se fac chisturi? am avut multi, cate 8-9 pe fiecare ovar, dar asta nu trebuia sa-l puna pe ganduri? sau el obtine ce are nevoie (vreo 10 ovule din care au rezultat 9 embrioni) si de acolo in colo doamne ajuta! ce- fi aia o fi!!!??!!!

sunt obosita, contrariata, suparata...

celor care sunt in focuri le urez multa bafta!!!

scuze pt cearsaful intins pe aceasta pagina, plin de probleme triste...

va pup pe toate!!!!

cu drag, cami

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Amulis iti doresc sa ai mult succes is sa te intorci cu bebik in burtica. Despre halate si papuci , la szeged din cite stiu nu e voie ei iti dau halat, papuci si este un separeu unde te schimbi. Iar despre estradiol vreu sa te intreb ca val aceasta nu e mare??? Eu cind am avut 2000 dr s-a crucit si a zis ca de nu imi scade opreste procedura, ceea ce asa si a fost ca in loc sa scada a mai screscut.
In fine mult succes

Crisis eu nu stiu ce sa iti zic, noi facem cam vreo 6 ore , dar paote iti raspund fetele care sunt din timisoara.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

amulis imi pare rau pt. caine! Cu foliculii stai bine, dar mie personal mi se pare estradiolul cam mare... poate sunt mai multi...nu pot sa-mi dau seama! Nu stiu cum se face punctia la Debreten, dar la Szeged n-am avut nevoie de nimic(camasa, slapi) iti dadeau ei tot! ideea e sa ai vezica goala, sa nu manaci cu o seara inainte si, sa-ti dai bijuteriile jos... intri in sala, te urci pe masa .. iti face o injectie in vena .. anestezia si ! nu simti nimic! Eu m-am trezit de fiecare data in salon ... mai stai intins acolo vreo 2-4 ore, dupa care libera ... ! Noi iti tinem pumnii ! o sa fim cu langa tine!
tuculucu nu stiu ce sa zic... estradiolul tau cat era in stimulare? burta nu te-a durut pe perioada stimularii?

somnic usor la toata trupa!



PUSSI 24+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Tuculucu imi pare bine ca ai revenit si te simti mai bine. In legatura cu branulele infundate, spunei asitentei care iti face antibioticul ca dupa adiminstrare sa iti puna pe branul acam 1ml de ser heparinizat (= putina heparina citeva diviziuni si ser fiziologic in completare) si vei cedea ca nu ti se va mai infunda, dar poate ai vene mai sensibile si nu tin branulele si din aceasta cauza. Acu am inteles ca tu defapt ai fost la Stanca, dr Todea e chair foarte bun si foarte de treaba. Am tot asteptat dade imi raspunzi si te pot vizita, dar in fien e mai important sa te simti tu mai bine. Dar in continuare ce vei face? vei ramine la acelas medic? Mie m-i se pare cam neglijent , dar in fine e alegerea ta/voastra.
Te pup si grija mare de tine, sa te refaci repede repede.
AAAAA ps : de iei mult antibiotic sa iei si ceva antimicotic, gen stamicin tb2/zi sau flucoric50mg tb1/zi ca sa nu faci micoza, chai rasta nu iti lipseste.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Va doresc nopate buna la toata lumea , ne reintilnim miine

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

crisis din TM mai sunt 120 km .. 1.5 h!



PUSSI 24+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Amulis, eu in ziua 13 de stimulare am avut estradiolul de 3885 pg/ml. La punctie mi s-au recoltat 11 ovocite. Din cate m-am prins eu valoarea estradiolului dinainte de punctie indica nr. ovocitelor. Adica o valoare de 300-400 pgr/ml corespunde unui ovocit. Prin urmare eu zic ca vei obtine minim 8 ovocite. Chiar sunt curioasa daca acest calcul se confirma si la tine. Bafta!
Magduta, probabil la tine valoare de 2000 era pe la inceputul stimularii si atunci e considerata prea mare.

Mergi la inceput