Durerea unei pierderi de sarcina (35)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Michelle, e foarte bine ca te exteriorizezi, ca poti sa te exprimi, de aceea suntem noi aici, sa te ascultam si sa-ti oferim sprijin! Te rog din suflet, citeste si reciteste ce ti-am scris, apoi mergi la culcare fara sa mai plangi. Noaptea e un sfetnic bun, iar maine este prima zi din noua ta viata, cea buna! Hai ca poti!

Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

Michelle-Offf, imi pare asa rau!!! Nu stiu ce sa zic mai mult. Doar ca nu trebuie sa te dai batuta! Stiu ca e cumplit sa fii dezamagita in fiecare luna si asteptarea e f grea, dar atata timp cat exista sperante cred ca trebuie sa incerca, iubita. Si mie mi-e teama ca s-ar putea sa raman mai greu insarcinata, dar …Nu avem cum sa stim ce va fi luna viitoare! Doar sa fim increzatoare. Starea ta psihica conteaza f mult pt. prinderea sarcinii. Te rog nu dispera. Intr-adevar e nedrept sa vezi ca multe femei fac copii si ii abandoneaza sau omoara si ca noi ne dorim atata un bebe si ca ne chinuim mult. Te rog, incearca sa te linistesti. Ai un sot minunat linga tine care te sustine si trebuie sa nu te dai batuta! Vei vedea ca va fi bine! Nu ai gresit cu nimic. Pur si simplu se intimpla. Poate e de vina atmosfera, atatea experiente in lumea asta. Sau orice alceva, dar nu vreo vina a ta. Cred ca am mai vorbit pe tema asta. NU ESTI PEDEPSITA PT CA A TREBUIT SA RENUNTATI LA BEBE!
Energia pozitiva o iei din ceea ce te inconjoara. Sotul tau, o floare, vremea frumoasa, un lucru care iti face placere! O vorba buna, muzica preferata. Ai sa razi, dar eu ma simt enorm de bine cand maninc inghetata (maninc kg de inghetata- am noroc ca nu ma ingras, dar si asa nu as renunta la placerea asta. Stii cum se spune: mor, dar fericit!) si cand ascult muzica. Uneori ma simt bine si cand conduc singura si am cd-Ul cu muzica preferat.
Astazi ascultam o emisiune la radio in care se vorbea de starea de spurit si gandirea pozitiva si se spunea ca in fiecare zi ar trebui sa ne facem 3 bucurii. 3 lucruri care ne fac placere.
Si acum iti spun un lucru dureros: m-a marcat mult zilele astea moartea jucatorului de la Sevilla. Avea 22 de ani, bani, faima, o sotie insarcinata in 8 luni si nu i-a fost sa traiasca!
Deci cred ca trebuie sa ne bucuram in fiecare zi de momentele frumoase pt ca viata e asa scurta. Bucura-te ca ai un sot minunat, ca sunteti sanatosi si va veni si bebe, sunt sigura. MAV, Liana au dreptate!
Trebuie sa rezistam psihic si sa incercam sa luam putere din orice!
Azi e mai greu, trebuie sa te linistesti si sa iti aduni toate fortele! Eu stiu ca nu te vei da batuta! Pupici muuuulti!

mav -Eu am avut 1 CM dupa chiuretaj pe 20 iulie si luna asta tot pe 20 mi-a venit. Deci cam la 31 de zile. Pe prospect scrie ca la 31 de zile ar trebui sa fac testul in ziua 14, dar nu e prea tarziu? Eu sint in ziua 11 acum si am facut testul acum 10 min. (nu steam ca se fac dupa 12). Si o liniuta e clara si una mai stearsa, dar se vede destul de bine. Ce spuneti?
catty-toate testele se fac dupa 12 noaptea? Aici scrie doar ca trebuie facute cam la aceeasi ora in fiecare zi.
Si in legatura cu preotul, nu prea stiu ce sa spun. Eu dupa pierdere am fost la biserica si era un preot tinar. Simteam nevoia sa ma rog si mai auzisem ca trebuie sa iti citeasca preotul o rugaciune in caz de asa ceva.
Avea ca 30 de ani preotul. Si a inceput sa spuna tot felul de aberatii, ca neaparat sa tin fiecare post, sa tin la biserica mai mult ca la parinti, ca poate am pierdut bebele pt ca trebuia sa fiu pedepsita si multe altele pe care nu le mai stiu ca m-a enervat rau.
Credeam ca daca e tanar e mai intelegator, dar s-a dovedit tare …. Si eu consider ca daca e ma rog singura si ca nu am nevoie de indrumarea unui preot neaparat pt a ma apropia de D-zeu. Eu stiam ca preotii ar trebui sa medieze relatia dintre soti si nu sa sfatuiasca la divort, avand in vedere juramantul care se depune in biserica.
Ale-imi pare rau pt florile tale. Mie imi mor fara sa le otravesc eu. Nu stiu, dar nu am noroc la flori, desi imi plac f mult.
HAIDETI FETELOR SA GANDIM POZITIV !SI SA NU NE DAM BATUTE ORICAT DE GREU NI S-AR PAREA


myry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MICHELLE, toate fetele inteleg starea de disperare in care esti, si senzatia ca vei ajunge la nebuni, sunt si eu printre acele persoane. Aminteste-ti ce spuneam zilele trecute. Alyx poate confirma ca sunt dusa rau de tot. Eu sunt depresiva de luni de zile, ma chinui, plang noapte de noapte, nu mai am forta sa ma gandesc la ziua de maine. Si totusi azi am decis sa ma reculeg sufleteste. Vreau sa citesc atacistul pruncilor avortati, indiferent de modul in care s-a produs, pt ca si micutii de acolo din ceruri au nevoie de rugaciunile noastre pt a-si gasi linistea. Vreau sa sper ca acolo sus le va fi mai bine si ca voi ajuta si eu la asta. Nu mi-a impus nimeni nici un canon, dar vreau sa il fac eu, pt linistea mea. Preotul spunea azi ca necuratul isi baga coada si ne deranjeaza si mai mult sufleteste cand noi suntem la pamant si de aceea nu mai vedem nimic in jurul nostru. POate ca are dreptate, nu stiu. Vreau insa sa incerc sa imi ajut copilul, chiar daca nu l-am cunoscut prin nici un mijloc. Poate ca asa se va decide sa ne mai acorde o sansa noua, parintilor lui, si se va intoarce sa ne umble sufletele de fericire. POate o sa vi se pare ca aberez, dar asta simt. Cred ca de fapt incerc sa cer certare ingerasilor mei pt ca am fost slaba si nu am luptat suficient pt ei. De ce nu incerci si tu asta? Nu stiu cat de mult te va ajuta, dar merita sa vezi ce sentimente se trezesc la viata.
MYRY, si preotul asta e destul de tanar, dar unele dintre lucrurile pe care le-a spus m-au pus pe ganduri. Vreau sa fac tot ce tine de mine sa imi gasesc linistea pt ca in timp sa nu regret nimic. O sa imi fie f greu sa ma ridic, dar daca DD vrea sa imi mai dea o sansa vreau sa accept.
A si MYRY, testele de ovulatie se fac dupa 12 ziua, de preferinta spre dupa-amiaza.
Pupici tuturor si seara buna


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

myry, calculatorul de la adresa pe care ti-am dat-o zice ca nu poate calcula pt cicluri mai mari de 31 de zile... dar in cartea mea, scrie ca pt un ciclu de 31 de zile, perioada fertila ar fi intre z13 si z21. parerea mea este sa continui sa faci testele in fiecare zi (de azi si pana in z21), la aceeasi ora, pana vei gasi testul pozitiv (cel cu II la fel de rosii). mai departe, stii ce ai de facut. ...si in plus, cred ca ati putea oricum sa faceti dragoste, o data la doua zile, in perioada asta. bafta!

Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Michelle imi pare rau ca au venit uratii,dar te rog nu mai plinge si nu mai gandi asa.Dumnezeu iubeste pe toata lumea si El ne da lucruri frumose in viata ,El nu face rau ,nu te mai ininovati ca nu este asa.Cred ca este greu ,dar nu te lasa batuta.

Mihaela 33+Theodora Natalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

MICHELLE, imi pare foarte rau...Draga mea, te rog mult, incearca sa nu privesti ceea ce se intampla ca pe o pedeapsa, nu te mai tortura. Michelle, ai suferit destul...te rog mult, fa-ti curaj sa spui stop si sa revii la viata! Viata ta are sens si tu meriti multe lucruri bune, care vor veni! Iti inteleg durerea, disperarea si frustrarea. As vrea sa pot face ceva sa nu mai suferi atat. Mav ti-a zis ceva foarte adevarat, ca trebuie sa privesti ziua aceasta nu ca pe un sfarsit, ci ca pe un inceput. Nu exista nici un motiv pentru care tu sa nu ramai insarcinata si acest lucru se va intampla...ai putina rabdare si foloseste timpul acesta pentru a face ceva pentru tine. Stiu ca e frustrant ca alte femei care nu isi doresc reusesc, iar noi ne zbatem in suferinta; dar nu trebuie sa te compari cu nimeni, fiecare dintre noi are propriul destin, nu te mai gandi la altii, incearca sa te gasesti pe tine si sa te bucuri putin de viata.
Nu esti nebuna, isterica sau exagerata, nimeni nu crede asta. Esti insa o persoana care a suferit enorm. Tocmai de aceea trebuie sa te ajuti tu singura si sa incerci treptat sa te eliberezi de suferinta asta. O sa reusesti, ai o familie care te iubeste, un sot pentru care insemni atat de mult...iar noi suntem aici, sa te sprijinim cand ai nevoie

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Va multumesc pentru incurajari,mi-au ajuns la suflet...Nu va faceti griji pt mine cumva m-oi descurca cred,ce sa fac...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Noapte buna, fetelor! Sa nu ma dati disparuta, probabil ca maine si poimaine nu voi avea timp sa intru aici, caci voi fi prezenta la targ.
Vreau sa va gasesc optimiste cand ma intorc!


Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Michelle imi pare tare rau ca nu a venit bb luna asta. Stiu ce inseamna. Eu am trecut prin iad pana am ramas insarcinata. Fiecare luna care trecea adancea durerea din sufletul meu. Stressul era maxim. Cand imi venea CM, se rupea o parte din mine. Ma durea carnea si imi doream sa stau intr-un colt si sa plang incontinuu. O luasem razna. Si eu si sotul aveam probleme de fertilitate. Intr-o dimineata, am trecut pe langa biserica de langa bloc si i-am spus in gand lui Doamne Doamne: " Doamne, daca nu vrei sa am copii, atunci asta e, dar eu nu voi mai spera daca Tu nu vrei". Si m-am obisnuit cu greu cu ideea ca nu voi mai avea copii, dar stressul a mai disparut. Atunci am ramas gravida. Am aflat ca sunt insarcinata cand bb avea 8 saptamani. Pana atunci am refuzat sa cred ca e posibila o sarcina. Am facut un test si a iesit negativ. Ecograful mi-a dezvaluit minunea care era in burtica mea. Celelalte 7 luni nu am putut sa ma bucur asa cum mi-as fi dorit de sarcina, de teama de a nu pati ceva bb si visul meu sa se spulbere. De cand s-a nascut Andrei, s-a schimbat si lumea pt mine. Nimic nu mai este ca inainte. Soarele parca straluceste altfel, cerul are mult mai multe stele si multe alte lucruri care apar intr-o alta lumina. Cu siguranta ca vei cunoaste si tu acesta fericire si toate celelalte care va doriti copii. Eu am avut noroc ca la un anumit moment in viata, am intalnit medicul cu care am si nascut, caruia i-am spus despre pb noastre si ne-a spus ca rar nu poate sa apara o sarcina, chiar daca sunt pb de infertilitate grava. Asta m-a facut ca undeva in sufletul meu sa pastrez o raza de speranta. Daca vreuna dintre voi are nevoie de un medic de nota 10, vi-l recomand din toata inima.
Am mai folosit si Branca Ursului, dar luam cand ne aduceam aminte.
Va imbratisez pe toate si ma rog impreuna cu Andrei sa cunoasteti fericirea de a fi mama.

Luminita si Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)


Album Andrei

www.dropshots.com/lulu75" target="_blank">Filmulete

Povestea nasterii ingerasului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Aste e cursul vietii fetelor,nu avem ce face decat sa mergem mai departe atat cat mai putem...





Mergi la inceput