Durerea unei pierderi de sarcina (35)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Stiu ca sunt off topic rau de tot, dar imi vien sa mor! de fapt, sa-mik omor barbatu!!!!!!!!!

Tocmai am constatat ca am pus fixator foto la flori in loc de apa! Era o sticla de Borsec (deci apa) pe balcon si am zis sa ud putin florile. Asta a fost aseara... acu sint moarte toate .

El zice ca io-s de vina, ca mi-a fost lene (!!!!) sa iau apa de la chiuveta si io zica ca el e de vina ca n-a scris nimic pe sticla.

Imi vine sa urlu la luna!


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Mav-nu conteaza ce programez eu ca oricum nu se intampla sa raman,nu vezi?Ma chinui de atata timp,pana cand ca nu mai pot!Nu-i destul cat ma chinui?De ce nu mi se da si mie o astfel de minune?ajung la nebuni in curand,o iua razna...Vacile alea care fac copii si ii omoara merita sa ramana gravide iar eu nu?Nu mai stiu ce sa mai fac!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Micheleeeee io te pup..da mana la olteanca si haii inainteee..si io ma apropii cu pasi repezi asa ca nu esti singura..
speram sa o lasam pe Ale da?ei nu'i dam mana..nu inca..ca nu vazu rosu..
va pup pe toateeeeee..


Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

"Nimic nu-i imposibil!"

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Ale, imi pare rau pt floricelele tale... Bine-nteles ca este vina lui, ca n-a scris pe sticla ce contine aceasta.... Bine ca n-ai baut tu din sticla aceea....

Michelle, stiu ca n-ai chef acum de teorie, dar in loc de "Se pare ca nu a fost sa fie si nici nu va fi prea curand dupa cum se pare...", uite o mostra de gandire pozitiva:
"Azi este z1, insa SUNT SANATOASA, SUNT IUBITA SI CICLUL ASTA (...ANUL ASTA) RAMAN INSARCINATA!!!"
Nu "voi ramane", ci RAMAN (verbul la afirmativ, prezent)!
....Te rog mult de tot, renunta la gandirea negativa, renunta la sentimentele de vinovatie, renunta la ceea ce iti face rau, gandeste pozitiv, fa lucruri care-ti fac placere, inconjoara-te de oameni buni, sufletisti, veseli, fa-ti viata mai buna, pt ca POTI SI MERITI asta, este de ajuns numai SA VREI O SCHIMBARE IN BINE!!!
Te iubesc si ma doare sufletul sa vad cum suferi, cum te chinui.... De multe ori, cu luni de zile mai in urma (intre cele doua sarcini pierdute de mine), doar citeam la subiect, insa nu scriam, pt ca nu stiam ce sa-ti spun TIE, sa-ti alin durerea... Ai facut deja un pas mare, te rog sa mergi mai departe si totul va fi bine pana la urma!





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Michelle iubita,nu te poti chinui in fiecare luna asa...dr meu imi spunea ca sansele ca o femeie care a ramas insarcinata odata sint mai mari decit la una care n-a putut sa ramina niciodata.Cu siguranta ai sa ramaii si ai sa ai copilasul mult visat.Numa ca tre sa ai rabdare(fir-ar a ei de rabdare!!) Ai sa vezi! Asa ca,gandeste si tu ca ai piedut o batalie si nu razboiul...hai,sus... si te pup!!!
c.myry,mav ma gandeam yo ca danangie o fi in vacanta...lasa ca-i bine ca e in per fertila asa se detaseaza si poate cind vine ne da vestea cea mare.
Catty cred ca irinabobe are dreptate
cristina-ana felicitari pt bb...sinteti asa de frumosi!!!
Alé,si eu sint o mare iubitoare a plantelor...imi pare rau,dar raul e deja facut,n-are rost sa stati suparati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Pentru unele poate ca sunt o isterica,o disperata nu stiu...dar eu va spun ceea ce simt...Nu mai pot?de unde sa mai iau energie pozitiva si pentru ce?Sa ma tot chinui pana intr-o zi cedez psihic?Poate ca mi-e dat sa am numai cei doi ingerasi din ceruri...poate pentru ca am decis sa renunt la fetita Dumnezeu nu mai imi trimite un sufletel,poate El crede ca nu ar fi trebuit sa fac asa...Ma simt vinoavata...Cum sa primesc un copilas cand eu am renuntat la fetita?Ma mir ca sufar atat!Poate ca o merit pentru ca am luat acea decizie...Fiecare va spune...lasa ca vine luna ce vine...dar eu credeti ca mai rezist psihic?nu mai fetelor ca nu mai am deloc putere....cu fiecare luna de incercare,cu fiecare zi...s-a dus puterea mea incet dar sigur...Plang ca nu mai inteleg ce se intampla,nu mai inteleg!De ce nu raman gravida sa imi aline si mie un copilas sufletul ranit?Sunt si eu doar om,mi se gata si mie puterile si sperantele!Ce se inatampla?Cat timp va trebui sa indur aceasta durere ingrozitoare,cat timp?Pana cad jos,pana o iau razna?M-am saturat credeti-ma...Cu ce am gresit in viata mea sa indur atata durere si chin?Vreau sa simt din nou ca traiesc dar eu ma sting pe zi ce trece...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Michelleimi pare rau ca ti-au venit uratii. Eu cred ca tu tot ziceai ca vin si uite or venit. Incearca sa gandesti pozitiv, te rog. Nu te ajuta la nimic sa gandesti ca e totul rau. Stiu ca e greu. Nu sunt nici eu mai buna ca tine, azi am mers sa o acopar pe Ingrid (ea dormea), in lumina aia difuza mi s-a parut tare palida, iar cand i-am atins manuta ii era rece. Am inghetat simteam ca nici nu pot sa respir apoi ea a inceput sa maraie si mi-am revenit. Imi e greu sa uit cum a fost cu Paul, cum am simtit ca i se racesc manutele din ce in ce mai tare, cum incercam sa i le incalzesc dar nu reuseam... a fost ingrozitor... Asta e trecutul nostru, iar noi trebuie sa il acceptam si sa mergem mai departe asa cum putem, dar eu zic ca putem macar spera ca va fi bine data viitoare. Nu putem trai in frica, ce viata e aia... eu tot imi zic: "refuz sa traiesc asa" cand mi se face frica ca o pierd si pe Ingrid...
c.myrymersi mult! tu ce mai faci?
Caty daca soacra ta e asa de limitata in gandire in ceea ce priveste problemele tale medicale, nu mai are nici un rost sa vorbesti despre acest subiect cu ea. Tu stii ca ai incercat, fara nici un rezultat. Sa stii ca ma bucur mult ca ai vorbit cu preotul si te-ai mai linistit sufleteste.
Teo2rina ce te intereseaza parerea vecinului daca aceasta nu te afecteaza cu nimic. Data viitoare daca mai zice ceva spunei ca daca aveai nevoie de parerea lui o cereai.
Chantel viata din pacate nu e asa cum am vrea noi. Ce bine ar fi daca ar fi asa... Eu cred ca e bien sa intri pe aici si sa vorbesti cu noi. Cand ai o nereusita o sa plangem impreuna, daca ai o reusita ne vom bucura impreuna. Macar nu o sa fii singura in durerea, sau reusita ta. Speranta nu o poate lua nimeni de la tine. Iar sperand poti sa te simit mai bine. Draga mea, ma doare sa te vad atat de deprimata.
Mav multumesc mult. Tare dulce e Sebi, mi-ar face placere sa il cunosc sa ma pot juca si eu cu el. Poate la anul cand oi veni in tara o sa am ocazia sa ma joc cu el si sa te vad pe tine burtoasa.
Lau_meliNo, ca data trecuta nu am vazut ca esti online. Sa stii ca si mie imi e tare draga Ingriduta in haine de doftor. Apoi sa vedem daca o vrea ea sa fie doftor cand o creste mare ca tata ei. Eu o sa o incurajez sa faca ce o sa ii placa ca meserie, datoria mea e sa o fac sa respecte sentimentele celor din jur si sa fie un om bun. La biserica o fost tare cuminte, pot zice ca a fost cea mai cuminte bebe din biserica.
Mireluscurand o sa vezi ca o sa aveti si voi vetita atat de mult dorita. Abea astept sa te vad burtoasa in poze
dan_ny imi pare rau ca liniuta ta nu si-a gasit inca perechea. Dar poate luna viitoare o va gasi si o sa ti-o prezinte si tine II
jojo_mihaLasa ca eu am de dat mai multe kg ca tine. Vreau sa dau 10-15kg. Nu ii bai ca o sa le dam noi jos. Apoi, atata bai sa fie.
Andreea16Asteptam sa ne spui cum te-ai simtit cand ai auzit inima bebelusului tau.
Mustepink Ce mai faci? Pupici.
Lulu75mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai scris... Imi pare tare rau pentru prietena ta, ii doresc sanatate si bebelus sanatos.
Pepsi pupici tie si la printisori.
Liana30 m-ai uitat??? nu mi-ai mai zis nimic. da nu ii bai ca stiu ca ma placi
Va pup dulce pe toate fetele.


Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

quote:
Originally posted by Michelle81

Mav-nu conteaza ce programez eu ca oricum nu se intampla sa raman,nu vezi?Ma chinui de atata timp,pana cand ca nu mai pot!Nu-i destul cat ma chinui?De ce nu mi se da si mie o astfel de minune?ajung la nebuni in curand,o iua razna...Vacile alea care fac copii si ii omoara merita sa ramana gravide iar eu nu? Nu mai stiu ce sa mai fac!




BA CONTEAZA FOARTE MULT CUM GANDESTI! E musai sa-ti schimbi modul de a gandi si modul de viata! Acum te invarti intr-un cerc vicios... Trebuie sa te opresti din cursa asta nebuna.... sa te reculegi si apoi sa incepi o noua viata!

Cand am ramas insarcinata cu Sebi (dupa ani in sir de dragoste fara protectie!), eram intre slujbe.... Imi dadusem demisia din invatamant si niciuna dintre cele 5! promisiuni de angajare nu se concretizase... Am fost un timp tare deprimata.... Apoi, am inceput sa merg la sala (desi eu niciodata nu am indragit prea tare sportul, din comoditate... din lene...), sa ma plimb, sa am grija de mine, sa citesc, sa-i pregatesc sotului meu surprize romantice.... Ma schimbasem in bine, iar relatia noastra matrimoniala evolua inspre foarte bine. In acea vreme a venit Sebi la noi! E inutil sa continui povestea... bine-nteles ca n-am regretat nicio clipa faptul ca eram insarcinata si traiam dintr-un singur salariu, ca n-aveam casa si multe lucruri materiale..., ca dupa ce am nascut nu am primit niciun ajutor de la stat pt cresterea copilului.... Cat timp am gandit pozitiv, am rezolvat muuuuuulte lucruri in viata: acum avem familia visata, casa, masina, servicii nu extraordinar platite, dar care pe permit un trai mai mult decat decent (si muncim cu placere).
GANDIREA POZITIVA ESTE SOLUTIA!!!


Va rog, fetelor, ajutati-ma s-o ajut pe scumpa noastra Michelle! Am foarte multa treaba in seara asta si nu ma pot desprinde de aici, ca nu vreau s-o las pe Michelle asa, in starea asta...

...In ceea ce priveste o noua sarcina pt noi... deocamdata suntem multumiti si recunoscatori pt ceea ce avem! Eu nu vreau sa plang toata viata mea pt copilasii pierduti (cred povestea cu care se deschide subiectul noastru).... La vremea potrivita, vom mai avem inca un copilas! ....Am invatat sa am RABDARE SI SA GANDESC POZITIV de cand am devenit mama... prin autoeducatie (as dezvolta ideea dar aici nu este locul potrivit)!




Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Michelle, nu mai gindi asa! E complet nesanatos!

Nu te pedepseste nimeni, nu te pune nimeni la incercare! Nu esti nici disperata si nici isterica... DAR nu mai trai NUMAI pentru asta.

Zau asa, ai o viata! De aia trebuie sa te aduni si sa mergi mai departe. Incearca sa lasi asta in plan secundar. Ai ajuns pina aici pentru ca ai trait, nu pentru ca esti programata sa faci copii, iar cu fiecare nereusita sa te simti din ce in ce mai inutila!

Viata ta nu incepe si nu se termina cu asta. Si da, o sa-l faci! Cindva, nu se stie cind, dar o sa-l faci. Relaxeaza-te, te rog. Sunt atitea alte lucruri de trait, atitea alte emotii, atitea locuri de vazut, atitea fapte bune de facut... Si tu te torturezi incontinuu...


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Michelle imi pare asa de rau...nu stiu ce sa iti mai spun sa te incurajez,stiu ce simti,e greu dar nu avem ce face,nu putem schimba lucrurile!Te rog mult,nu plange,nu vreau sa mai suferi asa pentru ca te distrugi,sa stii ca si stresul are un rol foarte important.Am promis ca nu ne lasam pana cand nu vom reusi,nu?Haide,da mana la mine si impreuna vom reusi sa luptam pana ne vom implini visul!Uitat-te la toate exemplele din jurul nostru,se poate draga mea,ai sa vezi chiar daca pentru noi este mai greu!Capul sus!
Cristina ce dor mi-a fost de tine,imi lipsesc mesajele tale!Ma bucur ca ai reusit sa ne scrii.Ai un baietel adorabil,eu cred ca seamana cu tine,are ochii tai.Si tu ce bine arati!Cate kg ai luat in timpul sarcinii?Chiar,pisicutele cum se comporta in preajma lui Andreiut?
Musettepink ai fost la medic?Ce vesti ai?
Ale imi pare rau pentru florile tale!Saracutele,ce tratament au suportat!

Va pe toate!



Mirela

Mergi la inceput