Un ajutor pentru Sonia (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

3020 gr are capsunica noastra iubita!!! Bravooo Soniuta!!!

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze

Poze intalnire

www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet

Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ma bucur foarte mult ca sunteti bine si ca Shoshonel papa si se grasuneste !!!

Despre tetine si sterilizat, noi am folosit Avent si le-am sterilizat la sterilizator cu aburi; le-am si fiert vrei 2 saptamani, pana sa primim cadou sterilizatorul, si nu s-au stricat. Noua ni s-a spus ca tetinele de la Avent au o forma si consistenta mai apropiata de cea a sanului (desi mie mi s-au parut cam tari) si ca sunt recomandate pt hranitul mixt (san + formula) pt ca bb sa nu se obisnuiasca doar cu biberonul si sa traga prea usor. Cazul vostru e putin diferit, Shosho inteleg ca nu prea are voie sa faca efort, deci i-ar trebui tetine moi ...

Spune-mi, Oana, cum v-ati descurcat financiar cu operatia si cu toate cheltuielile ? Am citit cam toate paginile, dar n-am vazut detalii (sau poate nu m-am uitat bine) ... Ati avut banii pt operatie sau au acceptat sa platiti doar o parte si restul pe parcurs ? Acum cum va descurcati ? Stiu ca un bebe poate fi destul de solicitant dpdv material, mai ales daca are nevoie de ingrijiri speciale ...

Despre tatal copilului ... nu pot sa ma exprim, nu indraznesc sa-l judec, sau mai bine zis nu indraznesc sa spun cum il judec :( , tu stii cel mai bine ... Am inteles insa ca este peroana relativ publica, si presupun ca ajutorul lui financiar ar fi fost binevenit ... Cum te descurci fara el ?

Va pup si va tin pumnii, dar cred ca ar trebui insistat cu depunerea dosarului in cat mai multe locuri pt obtinerea unui ajutor, suma care trebuie stransa este mare si termenul nu foarte lung ...

Boghi

poze Gongutza
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Irinel, am intrebat pentru Dan, intr-adevar, dar si pentru alte doua mamici ale unor copilasi cu atrezie de esofag (despre care voi incerca sa scriu in curand si pe forum), care se vor opera in Germania si pe care incerc sa le ajut cum pot.

Si, in general, incerc sa ma lamuresc ce sfaturi si informatii pot da parintilor cu copilasi cu probleme care se intampla sa ma mai contacteze. E un lucru foarte important sa poti primi bani din strainatate in mod usor.

Soso, ce mai faci? Cand ne mai scrii ceva?

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:


Ma bucur pentru fiecare progres al Soniei, ma intristeaza durerea Oanei.Oare cum e posibil asa ceva...ma tot intreb cum nu le e frica unora de Dumnezeu.Va culege ce a semanat dar acest lucru conteaza prea putin fata de durerea pe care o provoaca.
Multa sanatate capsunicii noastre dragi o asteptam alaturi de prietenii si prietenele ei de la odisee!

poze botez http://community.webshots.com/album/560260116qedpaA
Mama Alexandrei si a lui Matei (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

deeeeeeeeeci, aici sunt !

n-am mai intrat in ultimele zile pt ca a fost cam greu cu tot. multumesc pt urarile de Sf. Maria. Sosonica deja are 3090 grame si inca urca.

IRINEL, nu m-am suparat, Doamne fereste ! doar ca m-am super panicat, incepuse sa mi se para ca e umflata continuu, ca daca o intep cu un ac tasneste apa din ea... da m-am linistit. am vb cu doctorita si a zis ca e ok, pt ca ea recupereaza, are un handicap de cam 2-3 kg, plus retardul de dezvoltare. eu tb sa-i calculez dezvoltarea ca prematur de 33 sapt+cat a pierdut cand a stat intubata, etc. deci ar veni : s-a nascut la 37, 3 sapt din start+ inca 4 din burta+inca 2 de intubare si op =9 sapt. si ea are 13. 13-9=4. deci ar tb sa fie cam de 1 luna dezvoltarea ei. da e mai mult. adica face cam tot ce face un bebe de 3 luni, doar ca la o scara mai mica. adica nu se poate intoarce de pe burta pe spate, da se impinge. nu isi tine bine capul, dar il tine. cand da aerul sta cu capul dezlipit de umarul meu si se sprijina in maine de mine ca sa pastreze distanta si are coloana destul de teapana... urmareste jucarelele de la carusel, daca ii dau ceva in mana tine, isi tine Suzi in gurita singura... nu prea rade... adica zambeste da nu hohoteste. asa ma urmareste cu privirea, cerceteaza ce e in jurul ei, da tot ce cunoaste foarte bine prefera. ii da un sentiment de siguranta. cam asa cu Sosonica.

ce n-am apucat eu sa va zic e cum stsam cu banii si cu operatia si cu plata operatiei :

OPERATIA A FOST PLATITA DE O PERSOANA CARE NU A VRUT SA II FIE FACUT PUBLIC NUMELE. am aflat si eu tarziu. deci, toti banii care s-au strans pana acum sunt pt urmatoarea operatie !!! astea erau vestile bune pe care trebuia sa vi le dau de la Munich, dar pur si simplu m-am luat cu altele si am uitat total !

din banii stransi am platit :

Transportul - 10340 euro dus, 260 euro intors
Cazarea mea - 22 zile * 15 euro=330 euro
Medicamentele Soniei - aprox 250 euro. ca nu mai gasesc chitanta.

TOTAL = 11180 euro

cam asta e cu banii. cred ca a facut mama o actualizare zilele astea. TOTI banii afisati sunt pt urmatoarea operatie ! ceea ce e bine, dar nu suficient.

luna asta vor aparea 2 ARTICOLE in revistele Q Magazin si Glamour. articole pt care am dat interviuri, am facut poze. dupa ce apar va dau si textele. acum nu cred ca am voie... tre sa le publice si apoi le pun si pe site.

eu sunt bine, sunt linistita si fericita. dupa ce ma lamuresc ce se intampla cu viata mea si cu persoanele din ea, o sa va zic. acum e o brambureala totala.

pup si noapte buna, mamici, tatici si bebici dragi !

p.s. Doina, au ajuns hainele si restu, iti multumesc din tot sufletul !
p.s.2, Chris sa stii ca te-am uitat !


oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by kay

deeeeeeeeeci, aici sunt !
OPERATIA A FOST PLATITA DE O PERSOANA CARE NU A VRUT SA II FIE FACUT PUBLIC NUMELE. am aflat si eu tarziu. deci, toti banii care s-au strans pana acum sunt pt urmatoarea operatie !!! astea erau vestile bune pe care trebuia sa vi le dau de la Munich, dar pur si simplu m-am luat cu altele si am uitat total !

din banii stransi am platit :

Transportul - 10340 euro dus, 260 euro intors
Cazarea mea - 22 zile * 15 euro=330 euro
Medicamentele Soniei - aprox 250 euro. ca nu mai gasesc chitanta.

TOTAL = 11180 euro

cam asta e cu banii. cred ca a facut mama o actualizare zilele astea. TOTI banii afisati sunt pt urmatoarea operatie ! ceea ce e bine, dar nu suficient.
oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!



este exraordinara vestea! tot respectul si stima ptr aceasta persoana

multa sanatate Soniei in continuare si tie multa putere sa fii la fel de tare cum ai fost si pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

capsunicile, sau alte mamici care mai tin minte :

sonia are 3 luni si o sapt. bebeii vostri fac/faceau mai multe la varsta asta? sau ceea ce v-am scris ca face e normal pt ce varsta? sau bebeii vostrii la ce varsta faceau asta? vreau sa stiu cam cat de in urma e.

pup

oana si Sosonica 6.06.2007 Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


asa creste Sonia

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

kay, stai linistita ca nu e in urma, david al meu nu are inca 3 luni isi tine capul f bine, dar dominic abia la 3 luni si-l tinea perfect, deci nu e o regula, nici david nu se intoarce de pe spate pe burta nici vorba, e mult prea devreme, asa pe la 4 luni. si el se uita dupa jucarii, si dupa persoanele din jur, zimbeste dar nu ride in hohote, gingureste, mai nou tipa. nu apuca inca jucarii, dar iarasi e prea devreme.suzeta il mai ajut citeodata s-o tina, isi ridica picioarele si le balanseaza. deci din ce ai scris mai sus, Sonia nu are intirziere, si daca are mici e normal, dar va recupera odata cu luarea in greutate! toata stima ptr persoana care a donat toti banii ptr operatia de acuma, are un loc in rai. se vor aduna banii si ptr urmatoarea operatie sint convinsa, fa cit mai multa publicitate si vei reusi! cu viata personala, si ea se va aranja dupa ce te linistesti si tu si faci oridine! zicea cineva ca parca te-ai maturizat, sint de aceeasi parere, desi nu te cunosc personal, la odisee citeodata in postarile tale mi se parea ca esti tare copil, si te suparai pe chestii minore, din pacate acel copil a disparut, dar a aparut o femeie matura si sigura pe sine.pup inimioara

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

pup fetele dragi

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Draga mea, daca e putin in urma sau nu e ultimul gand care trebuie sa-l ai! Copiii recupereaza extrem de repede, iar micuta ta luptatoare o va face sigur!

De altfel mie mi se pare ca e ok ceea ce face pentru un copil de 3 luni, nu toti se intorc la varsta aceasta de pe burta pe spate. Mi se pare f bine ca tine suzi in mana, ca urmareste caruselul... Parerea mea e ca e normal dezvoltata. Normal ca luand in greutate va deveni mai puternica si va face mai multe!

Noi am avut un accident de circulatie si Giulia mea care avea 4 luni pe atunci a avut fractura de clavicula si a fost imobilizata 3 saptamani. Am crezut ca va avea nevoie de recuperare, ca va ramane in urma fata de ceilalti copii de varsta ei, dar nu a fost asa. Cum i-am scos pansamentul a inceput sa se agite si nu s-a vazut nici o diferenta intre bratul cu fractura si celalalt. Sunt sigura ca si la voi va fi totul bine.

Pupam mamica si puiuta luptacioase!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput