Relatii intre copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc mult.

Am sa tin seama de toate sugestiile.

Nu l-am mai vazut de cateva zile pe baiat. O sa-i vorbesc si o sa ma implic mai mult, eu ma retrasesem special crezand ca-i maresc autonomia si increderea in sine Sofiei, dar cred ca am facut-o prea devreme. Am vrut sa nu fiu cicalitoare ca mamele acelea care nu-si lasa copiii sa respire, si am cazut in extrema cealalta, lasand-o sa se joace singura si eu urmarind de pe geam.

O sa-i vorbesc baiatului, o sa inteleaga. Sper, cel putin.

Merci pt. tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cand eram mici, eu si varul meu (cu 4 ani mai mare), ne jucam diverse jocuri, prntre care evident si "hotul si vardistul" in care eu eram mereu personajul pozitiv care prindea hotul si ii dadea cativa pumni (odata, din greseala, chiar l-am pocnit serios in fata). Dar erau jocuri, asta nu inseamna ca vreunul dintre noi era/este violent in viata reala. Evident, si eu eram fascinata de el, mi se parea ca le stie pe toate.

Normal ca trebuie sa te preocupe anturajul fetitei tale, dar uneori lucrurile pot parea mai grave decat sunt de fapt.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ira, eu zic sa mai astepti o saptamana, va incepe scoala si baiatul va avea alte preocupari, cu cei de varsta lui, cu aceleasi pasiuni.
Eu banuiesc ca el acum se joaca cu Sofelu tau ca nu are pe cineva potrivit ca varsta in apropriere...ei, inca o saptamana si sa vezi ca nu se vor mai intalni, din motiv de program diferie.

Si eu am 2 pustoaice, vecinele si de cate ori vine Ioana de la ele, tipa la mine, se rasteste, are un comportamnet destul de urat. Asa ca raresc cat pot de mult intalnirile lor, dar pe de alta parte mi-e mila ca Ionuta nu are prea multi copii in jur, doar pe ele . Rau cu rau, dar mai rau fara rau...si ce e mai enervant, e ca Ioanei mele i se pare ca tot ce face Rachel e extraordinar si ca ce face ea ( care e si mai mare cu 1,6 ani, e naspa ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu cred ca te sperii degeaba...
tocmai e un articol aici pe DC despre cum se joaca baietii!
se numeste Ce trebuie sa stie mamele despre baieti?
uite si un citat:




Unii parinti se arata ingrjorati si cand copilul deseneaza tancuri, bombe care explodeaza etc. sau cand “isi tortureaza” soldatii de jucarie. Insa, in opinia majoritatii psihologilor parintii nu ar trebui sa-si faca prea multe griji in privinta asta, caci “daca tot copiii care s-au jucat cu pistoale de plastic ar deveni adulti violenti atunci ar trebui sa purtam veste antiglont zi si noapte”. In plus, fanteziile, chiar si violente isi au rolul lor in viata copiilor, care invata sa stabileasca in mod clar diferenta intre realitate si fantezie.

Joaca cu alti copii, chiar si de-a “cowboy-ii si indienii”, de-a razboiul etc., le dezvolta copiilor capacitatea de cooperare, de a crea impreuna cu altii o poveste/fantezie si de a intelege/dezvolta valori umane cum ar fi curajul, bunatatea, generozitatea, dreptatea, etc.


e normal ca ei sa se joace mai "violent" pt ca asa e instinctul lor...asta nu inseama neaparat ca va fi un viitor psihopat(am eu ceva cu acest cuvant)!
citeste despre articol si ai sa vezi ca nu e dracul chiar asa de negru....
apoi eu m-as gandi ca nu e chiar rau sa aiba un prieten maricel care mai tarziu o va proteja de alti copii mai "rai"....
sigur ca tu trebuie sa o supraveghezi ca unele chestii sa nu degenereze,insa fii putin mai indulgenta si mai ales nu te speria....parerea mea

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Violeta, asta cred si eu. Pustiul meu are 2 ani, nu se uita inca la desene (deci nu are unde vedea impuscaturi sau violente), insa din momentul cand a primit un ditamai pistolul cu apa a inceput sa ne alerge prin casa cu el zicand "te-mpuc, pac, pac, pac, te-am impucaaat!"

Si nu stiu unde o fi vazut/auzit asta, dar cred ca e in natura lor sa se joace cu arme, masini, soldati etc. Si nu inseamna, cum spune si Violeta, ca vor ajunge adulti psihopati, sau ca trebuie sa-i obligam sa se joace doar cum credem noi de cuviinta.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput