Mamici de septembrie - octombrie 2007(63)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by Carmenita
Am citit ca e bine sa te dai cu Garmastan si inainte de a naste, ca sa pregatesti sanii. Asa ca, m-am gandit, cu 4 saptamani inainte incep sa ma dau.

Carmen 33 fix cu bebe Andrei



Sa stii ca eu la prima sarcina m-am dat cu garmastan de pe la 34-35 de saptamani. Dupa dus ma stergeam pe mamelon cu un prosop mai aspru si apoi dadeam cu Garmastan. Daca a avut sau nu efect, nu stiu ce sa zic, cert este ca n-am facut rani deloc. Dar eu tind sa cred ca mai mult mameloanele de silicon m-au salvat, ca prima saptamana, chiar si a doua le-am folosit. Cand am renuntat la ele, deja bb stia sa apuce bine si sa suga sanatos.



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

tomasa, sa-ti treaca repede starea asta!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Nu ca nu as fi trezita de la 10, dar am tot misunat. Tensiunea pare ok, noaptea am avut 13 cu 8 si dimineata 12 cu 8. Mai am ceva dureri de ciclu usoare, am avut si nopatea si ma bucuram ca nasc. Dar dupa 2-3 dureri, gataaaa, deloc. Acum m-am obosit, ca domnisoara mea mananca in casa si sarind si zdupaind si a tras 2 suturi in castronul cu supa, care a zburat pe hainele mele si ale ei, pe jos, pe canapea. Am strans tot, dar m-am si enervat.

Apopos de dureri, acum experimentez un nou tip de durere. Cand simt apasarea de ciclu imi reflecta undeva spre noada, de parca as avea anumite nevoi la baie.

In fine...am primit analizele, in afara anemiei, sunt in perfecta stare. Totul este absolut normal, glicemie 75 cica. HLG este ok, mai putin hemglobina 10 si ma rog celelalte care indica anemie feriptiva. Dar asta este, nu mai iau fier pana la nastere ca oricum am probleme cu constipatia. Adica nu constipatia in sine, ci consistenta solida. Si eu chiar beau 4 l de lichide pe zi. Oricum nu ingras porcul acum. Numai ca ma paste hemoragia cred...asta este, fiola de vit K va sta cu mine.

Cam asta. Urina este perfecta, coagulograma la fel, sunt taman pe mijlocul intervalelor.



Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinus, daca iti amintesti de tonicele pentru capilare te rog sa imi zici. Eu am facut niste teste la Fundeni si chiar mi-au spus ca am fragilitate capilara, insa nu mi-au dat tratament.

Annisia, sa stii ca si eu ma ud sub sani si intre. La rochitele care sunt prinse sub sani nu se vede asa, dar cand am cate un tricou arata chiar caraghios.

Adimercedes, la mine buricul este maro. Adica e iesit cu totul si totul e maro, ca si dunga.

Ana, ce te invidiez pentru abdomenul plat de dupa nastere. Aaa, sa nu uit. Tu parca ai avut probleme cu tensiunea, cum esti acum? Ce ti-a zis doctorul, ce inseamna, ce e cu ea, care sunt riscurile? Pentru cap numai paracetamol.








Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata si de la noi
afibebe sper ca te simti mai bine.de la ce sunt greturile alea? hai ca mai ai o zi si gata,o sa iti tii puiutul in brate.
adimercedes am o listuta cam lunguta cu nume si cred ca o sa ii aleg unul cand o vad,care o sa i se potrivesca mai bine.pana atunci,ramane ebonee!
alinus esti o nasica super draguta.foarte faine poze si burtica
annisia de cand am inceput sa port sutien,nu a mai aparut nici o vergetura pe sanii mei,ma masez mereu cu crema si pun iarasi sutienul,chiar daca ma irit si ma doare sub ei.mi-am luat unele din bumbac fosrte finute si subtirele ca sa poata respira pielea si sub sani ma spal mereu cu ceai de musetel.ma simt mai ok acum.
slippers tin pumnii sa vii cu vesti bune
carpatina ma bucur ca iti place cum e la spital.si eu am ramas cu gura cascata cat de impecabil arata totul.
tomasa ce s-a intamplat draguta?de ce nu esti bine?
piccaflor,mandarinutza
roxana felicitari ptr. rezultatele bune




danielle 35+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Am revenit si noi dupa o noua partida de somnic, de la 9-11,30, e ok.

Roxana eu nu dorm din aceleasi motive ca si voi, stari de voma, lipsa aer, pipi, cate o durere ca de ciclu.....

Anisis, referitor la burtica plata, eu nu imi fac probleme, oricum si acum sunt slaba, cica din spate nu prea se zice ca sunt gravida, am luat putine kg, dar nu prea se vede, am pus ceva pe coapse, iar restul burtica si cred imprastiate proportional peste tot. Iar acum ca sa te oftic nu am vergeturi, glumeam , stiu ca tu ti la gluma.

Ca tot vb de kg, eu de 2 sapt nu am mai pus un gram si mananc a disperare, pe o parte ma bucur dar pe cealalta mi-a ca bebe nu creste, ce ziceti?

Sim, tu ce faci , ai plecat la dr???????????? sper ca nu ai de gand sa nasti fara sa anunti. Astept vesti.



cecilia,37+ Cristian Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinus, asa e cum spune Ana, copiii mari la nastere iau putin in greutate dupa aceea. Iti spun eu, ca fie-mea a luat 400 de gr in prima luna, un kg in a doua, si apoi maxim 400-500 gr in luni in care altii luau 800 gr sau 1 kg.

Prisi, nu e nici un stol, asa este senzatia. Inteleg perfect starea, nici eu nu mai pot, nici fizic si nici psihic.

Mandarinutza, multumesc din suflet pentru sfaturi. Cred ca asa am patit si eu, de la caldura. Sarat nu mancasem...adica ba da, niste placinta dobrogeana. Maxim am avut 15 cu 9 (deci zici ca este ok?) si tot asa a scazut cam in 10-15 min.

Alinus, abia acum am reusit sa deschid si eu pozele de la nunta, foarte dragut, iar nasica arata super. Rochita e draguta, te prinde culoarea. Ma intreb ce as fi putut sa pun eu pe burtoiul meu imens.

Carmenita, colega a facut cezariana pana la urma, si inca de indata ce au constatat situatiunea. Dar sunt super bine si ea si BB, acum l-a botezat. BB a avut ceva probleme la nastere, insa nu din pricina circularelor, a mai fost ceva cu pozitia diagonala si piciorusele prinse nu stiu cum. Dar intr-o saptamana era totul perfect si e o dulceata, sanatos, si seamana cu mami a lui.

Terrapin, si eu beau bere fara alcool, Stella Artois de regula. Mai ales cand iesim la masa.

Mandarinutza, ai gasit Stella NA in comert? Ca eu am tot cautat, numai la terase am gasit.

Tomasa, ce e cu tine? Ia sa te sun sa iti ridic moralul. Multumesc pentru mail.







Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

buna,

Roxana, cumnata-mea a nascut cu Moarcas anul trecut, pe 28 iulie.
Alinush super draguta rochita de nasa! Casa de piatra finilor !
Sim, Slippers succes la doctor !

Eu am dormit super bine azi-noapte, m-am trezit 1 singura data pt pipi. Recunosc ca am comis-o si poate din cauza asta am dormit lemn

Tomitza 37+ Natalia Ioana
MAI SUNT maxim 3 SAPTAMANI !!!

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Tomitza esti de belea.
Roxana, felicitari pentru analize!Acum macar te-ai linistit. Cat despre senzatia care apasa pe noada de parca ai nevoie la wc, am si eu senzatia asta, dar am inteles ca este un fel de contractie.Eu ma gandesc cu groaza ce o sa fac atunci cand m-or apuca, contractiile. Daca fac pe mine pe masa oamenilor?


Nana, 36+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Pleaaaase, nu plecati la culcare inainte de a-mi spune un leac pentru nesuferita asta de durere de cap, ca nu mai pot! De ieri dimineata ma chinuie!

Ana 37+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica




Impotriva durerilor de cap sa bei suc proaspat stors dintr-o portocala si o lamaie. Chiar merge (la mine cel putin). Un suculet pe zi macar o sapt sa vez ce bine te simti.

Emma 34+

Mergi la inceput