ptcine o facem?pt noi sau pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Nu se poate sa nu fiu sunata, cand la ora 12 noaptea face crize cu plans sacadat de jumatate de ora...si plange pana vin eu acasa, cand se linsteste brusc...s-o las asa pana dimineatza? Nu pot, n-am cum. Poate e doar o perioada....poate gresesc eu undeva, nu stiu.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Nici eu nu vad nicio problema in a-l adormi dansand cu el! Mi se pare mult mai greu sa-i citesti 3 povesti. Esential e cat dureaza in fiecare seara tabietul asta de culcare. Daca vorbim de doar 10 minute, ce conteaza ce faci exact in astea 10 minute? Asa ...si povestile sunt doar pentru noi, ca ei ar putea sa adoarma si fara!

Antonia



Din postarea ta se intelege ca vezi doar avantajele pentru tine ca si parinte, adica timpul "pierdut" de parinte cu adormitul copilului se reduce la doar 10 minute. Dar, intrebarea era: ii face bine copilului? Ca pentru parinte e evident ca e bine, n-are batai de cap.
Copiii ar trebui invatati sa adoarma singurei in patutul lor. Este unul din primii pasi spre independizarea lor, desprinderea de parinti si formarea lor ca indivizi de sine statatori. E parerea psihologilor.
Nu e vorba ca il lipsesti de dragostea parinteasca, poti sa-l giugiulesti cat vrei, dar e bine sa nu faca parte din ritualul de somn.

Uf, nu stiu de ce nu au trecut pe la subiectul asta sa explice fetele care se pricep mai bine, ca eu nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Ingrid S

Pana la urma, as fi vrut sa primesc raspuns de ce se scoala noapte de noapte la 3-4 si vine la mine in pat ...
Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#



Pentru o incercare de raspuns la intrebarea asta ar trebui stiut cum adoarme. Toata lumea se trezeste in timpul somnului, dar adultii, pentru ca stiu sa adoarma singuri, isi schimba pozitia si adorm la loc. Ea e obisnuita sa adoarma cu voi? Probabil de aceea vine la voi, ca sa o ajutati sa adoarma din nou.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Ingrid S

Pana la urma, as fi vrut sa primesc raspuns de ce se scoala noapte de noapte la 3-4 si vine la mine in pat ...si de ce plange asa dupa mine, sunt seri cand o adorm si plec la prieteni cu sotzul, nu apuc sa beau un suc sau sa mananc ceva, ca sunt sunata de soacra sau mama ca plange fata dupa mine...as dori si pt mine putin timp liber...
M-am obisnuit cu ea slaba, dar cu asta nu pot sa ma obisnuiesc..

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#

--------------------------------------------------------------------------------



Pentru ca e mica si pentru ca esti mama ei si pt. ca asa s-a invatat. Soacra n-ar trebui sa te mai cheme oricum, daca o lasa sa planga o zi, doua, trei, in a patra n-o sa mai planga.


Ingrid stai linistita. Copilul este mic si este normal sa planaga dupa tine, mai ales ca stie ca vei veni.De cate ori a plans mai tare, soacra sau mama ta dau telefon, iar tu vii... fetita stie tot acest scenariu. Nu o subestima ca nu stie.
Solutiile sunt doua: sa vorbesti cu bunicile sa nu te mai sune, si se va intampla cum spune ruxij, sau astepti pana va creste mai mare si vii la ora 12 acasa.

In ceea ce priveste venitul in patul vostru este tot pentru ca este mica. Adi are 6 ani si 8 luni si mai sunt nopti in care dorm cu el. Nu are probleme de comportament, este un copil sociabil si chiar are o iubita cu care se va casatorii cand va fi mare. Daca se trezeste noaptea ma striga pe mine sa se duca la baie, pentru ca mintea lui este plina de tot felul de fantome si alte alea. Sa nu spuneti ca de la desene, pentru ca si eu eram la fel la varsta lui si nu vedeam decat Mihaela si Pic si Poc.
Fiecare copil este altfel, iar noi trebuie sa invatam sa ne adaptam la ei.

In ceea ce priveste exemplul dat de Missparker este foarte interesant, dar este un caz patologic, care nu vine numai din dormitul in pat cu mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

filofteia, imi pare bine ca tu nu te-ai simtit agresata de exemplul pe care l-am dat eu si care - oricat nu le-ar place altora - e un caz cat se poate de real si nu e o "poveste lugubra". E un caz trist, in care ambele persoane (si mama si baietelul) sunt victime in felul lor.

E interesant de remarcat ca mama acelui baietel si-a insusit critica, a constientizat ca greseste si e dispusa sa ia masuri (desi stiu ca nu-i vine usor), in timp ce alte mame - care nici nu sunt implicate direct - refuza in mod agresiv sa ia la cunostinta realitatea, negand si bagatelizand asemenea cazuri...

In fine, cine vrea sa invete si din greselile altora, o poate face. Cine nu, inseamna ca e deja perfect.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

MissParker . Nu m-am simtit pentru ca sunt dintre persoanele care invata din greselile altora, iar posturile tale le urmaresc cu placere pentru ca sunt foarte instructive.

Insa in ce priveste cazul baietelului de fata nu mi se pare relevant ca doarme in pat cu mama ci mai repede cele doua ore petrecute in bratele ei cu acel "duuulce", pupaturile neadecvate, neglijarea surorii...

Am vrut doar sa o linistesc pe Ingrid...pentru ca fetita ei are alta varsta si fiecare varsta are alte caracteristici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Exact asta am vrut si eu sa subliniez, intreaga imagine. Fiindca intotdeauna sunt mai multi factori implicati.

Diferenta dintre povestea baietelului si ceea ce scrie Ingrid, de exemplu, mi se pare una masiva: acel baietel sta lipit si fixat de maica-sa pentru ca o simte ca EA isi doreste mai mult apropiere fizica si afectiune si caldura (el numai cu ea este asa!), in timp ce ceilalti copii descrisi aici (Ingrid etc.) vin si se lipesc de parintii lor pentru ca sunt lipiciosi si pentru ca le place LOR.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:



am mai "rumegat"datele problemei sfarsitul asta de saptamana si am ajuns
la concluzia ca in cazul meu totusi nu-i patologic :)) desi homeopata imi
spusese doar de adormitul in brate eu ma gandisem deja ca poate acesta
este numai unul din simptome si poate ca ne sufocam noi copilul. (desi nu
credeam asta cu adevarat totusi n-am putut sa ignor comentariul ei,cu atat
mai mult cu cat eu n-am avut o copilarie perfecta si mi-e mereu teama ca o
sa cad in extrema cealalta cautand sa-i ofer lui ceea ce n-am avut eu

citind raspunsurile voastre mi-am dar seama ca totusi n-am exagerat, adica,
e drept ca am dormit cu copilul in pat pana la 1 an jumate (ca il alaptam
noaptea ), dar cand a implinit 1 an jumate ne-am mutat si i-am cumparat un
pat (de o persoana)in care eu nu mai incapeam asa ca a inceput sa
doarma singur - se mai intampla sa ma cheme noaptea si uneori eram prea
adormita ca sa mai merg in patul meu (si dormeam cu vai cu chin intr-un
colt in patul lui). -

Acum daca incerc sa dorm cu el (cand mai sforaie sotul imi mai cautam
refugiul in patul lui) ma alunga pur si simplu, adica isi intinde picioarele si ma
da jos din pat asa ca n-am de ales decat sa-i respect dorinta



Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri, sunteti dragutze toate , m-am mai linistit acum, azi am fost cu ea la medicul de familie sa ma asculte la plamani ca tot tusesc si ma intepa in spate la plamanul stang, pai m-a luat de gat Diana cand a vazut-o pe doctoritza cu stetoscopul si a urlat non-stop mamamamama, de ma mir ca a si auzit ceva femeia...cred ca s-a speriat ca imi face ceva. S-a calmat cand am plecat...
Cu somnul: eu o pun in patul ei si o tin de manutza pana adoarme, imi spun o poveste si gata. Noaptea insa, tot asa procedeaza, se trezeste si vine langa mine...
Macar de azi am observat ca o cere pe soacra-mea: muna (buna) si vrea la ea...deci nu mai sta chiar tot langa mine. Poate a fost asa cum spuneti, o perioada...
Patou, mie nu mi se pare deloc grav sa iti adormi baiatul asa, daca el se simte bine....si mai ales ca spui ca nu te mai vrea in pat, inseamna ca deja isi afirma independenta.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#

Mergi la inceput