Naturiste si homeopate (32)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adi

Cum te mai simti?

Pupam mamiq si burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Adi

Cum te mai simti?

Pupam mamiq si burtik



Gudinde, suntem bine, multumesc de intrebare . Miercuri implinim 36 de saptamani. Mai avem asa putin... Totul e bine pana acum. Bebelusa e activa, are rutina ei, e o rasfatata si o ahtiata dupa mangaieri si lume multa in jur. Peste o saptamana facem un nou control la medic, cand va face si examen de secretie pt Strep B si verificarea colului, sa vedem cum stam. Pana acum am luat la bord undeva catre 13kg, dar e ok. Uneori ma misc mai greu, mai ales daca sunt obosita, alteori sunt sprintena ca o caprioara si burta mi se pare micutza . Deh, zile si zile.

In rest, mai avem de pregatit camera bebelusei, o multime de cumparaturi de facut, dar le facem pe rand. Macar ma tin ocupata.

Intru mereu pe aici, sa vad cine si cu ce vesti mai vine. Tin pumnii la toate fetele care va confruntati cu diverse probleme de sanatate si va urez mult succes cu tratamentele pe care le faceti si bebelusii mult doriti!!!



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu78 spune:

Buna fetelor! Scriu pentru prima data pe acesta pagina a " naturistelor" de pe forum pt. ca am inceput si eu de o saptamana ( impreuna cu sotul meu) un tratament homeopat. Am decis sa incercam si asa deoarece ni s-a recomandat sa facem IA si sa nu mai incercam natural ( mi s-a spus ca nu am sanse sa raman gravi. natural); eu mi-am facut analizele hormonale- sunt ok-, echo si alte controale si mi s-a spus ca nu am nimic care m-ar impiedica sa raman gravida, problema sta insa la sotul meu care are o spermograma cam proasta( numar f. mare de spermatozoizi-207 milioane-, insa are probleme la mobilitatea lor si are un procent cam mare de sprem. " anormali".
Am mers la un medic homeopat( din CT- cu bune referinte) si ne-a recomandat : mie NUX VOMICA iar sotului AGNUS CASTUS 7 ( 9) - am insa o mare nedumerire- agnus castus nu se recomnada femeilor?!
Eu am incredere in tratamentele homeopte si sper s adea rezultate si in cazul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

quote:
Originally posted by gudinde

Adi

Cum te mai simti?

Pupam mamiq si burtik



Gudinde, suntem bine, multumesc de intrebare . Miercuri implinim 36 de saptamani. Mai avem asa putin... Totul e bine pana acum. Bebelusa e activa, are rutina ei, e o rasfatata si o ahtiata dupa mangaieri si lume multa in jur. Peste o saptamana facem un nou control la medic, cand va face si examen de secretie pt Strep B si verificarea colului, sa vedem cum stam. Pana acum am luat la bord undeva catre 13kg, dar e ok. Uneori ma misc mai greu, mai ales daca sunt obosita, alteori sunt sprintena ca o caprioara si burta mi se pare micutza . Deh, zile si zile.

In rest, mai avem de pregatit camera bebelusei, o multime de cumparaturi de facut, dar le facem pe rand. Macar ma tin ocupata.

Intru mereu pe aici, sa vad cine si cu ce vesti mai vine. Tin pumnii la toate fetele care va confruntati cu diverse probleme de sanatate si va urez mult succes cu tratamentele pe care le faceti si bebelusii mult doriti!!!



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii



Adi,

Ma bucur asa de mult ca sunteti bine. Esti o cu PCOS model si o inspiratie pt noi celelalte.
Cand ma gandesc ce rata mare a nasterilor premature (de luna a 7-a) si a diabetului gestational apar in literatura de specialitate la PCOS si cand te vad pe tine in luna a 9-a ma gandesc ... yete ca se poate!!!! Asta din ciclul viata bate diagnosticul si literatura de specialitate.

Cred ca ar fi interesant daca ai tinut un regim special sau ai luat anumite tratamente naturiste sa le treci aici ca pe un mic Ghid ai gravidei cu PCOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Gudinde am facut ceva cercetari pe net despre hormonul de creste GH si am aflat ca are efect contrar insulinei. Citeste aici:
http://www.tratamente-naturiste.ro/produse-aminoacizi-proteine/hgh-support.htm
Iar asta: "Desi insulina poate cauza grasime, impreuna cu hormonul de crestere are loc o interactiune care duce la scaderea grasimii. Cu alte cuvinte, cand nivelul de hormoni de crestere creste semnificativ, grasimea corporala scade chiar daca sunt prezenti si alti hormoni cu efecte de marire a tesutului adipos" am luat-o de aici: http://www.hardbody.ro/culturism/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=printpage&artid=27
Se pare ca nu poti sa-l iei fara rec dr(despre HGH injectabil vorbesc) dar cred ca cel naturist de la CaliVita sau cel de la Organica il poti lua fara avizul dr.
http://www.magazine-online.ro/medactiv/detalii/hgh-hormonul-uman-de-crestere-activant-hormon-de-crestere-hgh-60-capsule/7678/0/
http://www.terapii-naturiste.com/calivita/prospecte-produse-calivita/hgh-support.htm

Sper sa nu-ti arat ceva gresit. Intreaba un dr si poate reusesti sa-i dai de cap insulinei. Pupici.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna fetelor,

NU am mai apucatt sa va scriu si nici sa va citesc in ultima vreme (o saptamana). IAr acum, fara a vrea sa va intristez, va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca desi graviduta de 12 saptamani nu ma mai pot bucura asa cum ar trebui de bobita enorm asteptata de toata familia.
Desi ma mutasem la odisee, mai treceam pe aici sa vad ce mai face lumea si sa ma bucur sau sa ma intristez pentru voi toate, dupa caz.

Insa in urma cu o saptamana mamica mea a suferit o operatie de ocluzie intestinala. S-a dovedit a fi insa carcinomatoza peritoneala cu stenoze enterale neoplazice maligne pe intestinul subtinre. De atunci sunt devastata. Numai credinta in puterea lui Dumnezeu ma mai tine in picioare. La copil mi-e si frica sa ma gandesc cat l-ar putea afeta starea mea.
Din pacate medicii ridica din umeri, ei nu mai pot face nimic. Noi ne rugam, mama nu stie dar i se pare ciudat ca dupa o saptamana de la operatie are dureri cumplite noaptea, de la intestine. E foart balonata, abia mananca. Noi, cu toate cate facem tot
neputinciosi ramanem. Am luat produse de la d-na Irina Spuderca (suplimente nutritionale GNDL) dar nu le poate lua. Ar trebui sa ia 32 de pastile pe zi, abia daca ia 7-8, iar dupa durerile de aseara (balonari imense) ne-a implorat sa o mai lasam 2 zile fara.
Am cumparat si Nicolit sa incempem sa-i dam de vineri, dar sa vedem daca il va tolera.
Am mai citit si de spanz care cica ar merge in faze critice (am inteles ca tumorile au invadat cam toate organele din cavitatea abdomnala).

Ea se chinuie si se macina ca nu intelege ce are (a fost si cadru medical si mai are habar de unele-altele) si mai este si o fire care se consuma din orice. Cand ma vede pe mine ii vine mereu sa planga. O chinui gandul ca ma supara acum cand bobita la care ea a visat enorm este in sfarsit in burtica mea. Eu am ramas insarcinata dupa un tratament homeopat facut din intamplare. Am mers cu mama acum 3 luni sa dr. pentru ea. Ea nu a primit mare lucru atunci insa eu am primit un tratament in urma caruia acum am o mica speranta in mine.

Daca stie cineva ce as mai putea incerca sau cu cine as mai putea vorbi pentru a-mi putea ajuta mama, va implor scriti-mi.

Acum practic marea problema este faptul ca este foarte balonata, fapt ce o impiedica sa si manance sau sa se hidrateze cum ar trebui.
Orice exprienta similara cu Nicolit sau cu produsele GNDL mi-ar fi de folos.

Cred ca saptamana viitoare vom incerca savenim la BUcuresti sa o mai vada si cineva de acolo. Nu stim inca la cine. Daca ma puteti ajuta cu o recomandare mi-ar fi de mare ajutor. Noi inca mai tragem speranta desi, cum am spus, toti medicii cu care am vorbit pana acum ridica din umeri. IAr noi nu putem face nimic nici pentru a-i alina balonarile astea nenorocite.

Va multumesc si multa sanatate!

Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

buna tuturor,

am o intrebare : s-a discutat cumva sau stiti de vreun tratament naturist pt endometrioza? am tot citit pe forum, recunosc ca nu am deschis toate capitolele, de aceea m-am gindit sa va intreb

eu am 2 chisturi pe ovare (de 4 si 5 cm ) care nu au disparut dupa 2 luni de AC, asa ca urmatorul pas e laparoscopia, sapt viitoare...doctorul presupune ca e endometrioza

multumesc tuturor


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viosori spune:

Buna fetelor! Eu sunt nou venita pe forum dar va citesc de un an de zile. Am citit ceva de niste supozitoare cu carpicon. Sunt bune in tratarea anexitei si cistitei? Pt. ca eu ma confrunt des cu astfel de probleme. Cred ca asta e si motivul pt. care nu raman insarcinata. Sunt bune si unde se gasesc. Si am citit si despre ceaiul de cretisoara, am si inceput sa beau. Va

http://tt.lilypie.com/XhbZp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Miri, imi pare tare rau sa aud vestile astea! Sa dea Domnul sa fie totul bine! Incearca sa stai cat poti de linistita - in conditiile date - pentru miracolul tau din burtica. Eu personal nu stiu la cine sa te trimit, dar am o prienta in Targoviste a carei mama are probleme de genul asta. De fapt la ea cred ca a fost vorba de un polip. Au zis ba ca e cancer, ba ca nu e... Nu stiu sigur acum care e verdictul, dar stiu ca se simte mai bine si ca face tratament de ceva timp. A fost la medici in Bucuresti. Eu i-am trimis prietenei mele mesajul postat de tine si am rugat-o sa-mi raspunda cat poate de curand. O sa te anunt daca aflu ceva. Intre timp, sa va dea Domnul multa sanatate si putere si sa treceti cu bine peste asta cat mai repede, sa va puteti bucura de bebe.
Numai bine!
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna si multumesc mult la toata lumea pentru incurajari!

In astfel de momente orice experienta, orice sfta, orice informatie poate insemna foarte mult.
Pe aici a auzit cineva de produsele GNLD (suplimente nutrivitive cu renume in lupta cu neagra boala)? Eu le-am luat si am inceput sa i le dau mamei insa nu prea le tolereaza. Acuza ca ii da balonare ceea ce o face sa o doara toate organele si sa nu le mai ia. M-a implorat sa o las doua zile fara sa le ia. Probabil de aceea azi am fost foarte dezarmata si descumpanita.

Va pup si va doresc multa sanatate!

Miri2007

Mergi la inceput