Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a !!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Azi a fost prima zii de scoala. Sint 30 de copii in clasa , macar au o profesoara f.draguta si din ceea ce am inteles si f.buna profesional. In afara de franceza si matematica, vor avea cite o ora de sport, una de muzica, engleza, ceva informatica . Pe urma trimestrul asta vor merge de 6 ori la piscina (o data pe saptamina).
Inca nu am primit descrierea completa a programei, doar orarul.

Nu prea mai are colegi din clasa de anul trecut, majoritatea sint necunoscuti. Asa ca o luam de la capat...

Macar am spart gheata, acum trebuie sa ne mobilizam si sa incepem rutina zilnica, mai ales lectiile (bucuria noastra si a lor).

Va doresc un an scolar bun, cu copii sanatosi si silitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Buna!Ma primiti si pe mine printre voi?Sunt mama lui Cosmin-Alexandru,care pe 17 septembrir trece clasa a doua1Am terminat cu FB pe linie clasa intai;pacat de faptul ca nu se mai dau premii in clasele primare.Asta i-ar stimula mai mult pe cei mici.Competitia.A avut si de scris un caiet de vacanta,pe care l-a terminat demult,si de citit 'literatura pentru copii"-culegre de clasa 1 si 2-de Marcela Penes.Bine-nteles,a citit doar clasa 1,i-am zis sa nu treaca mai departe,vreau sa aiba timp sa se si recreeze.L-am pus sa copieze si cateva poezii din aceasta culegere,pentru a-si mai exersa scrisul.
Va urez tuturor succes,si sa aveti numai bucurii de la pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Am "mancat" vreo doua litere,imi cer scuze,voi incerca sa nu ma mai grabesc data viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

o iau de la capat cu mesajul, ca mi s-a pierdut

Deci, Oana mult succes Antoniei in noul an scolar. Dar de ce nu mai are aceeasi colegi ca anul trecut?

Ramona, bun venit si sccesc lui Cosmin.

La noi s-a inceput scoala deja in mare forta.
Cum am mai spus, aici, scrisul de mina era prevazut in materia clasei a 2-a. Deoarece clasa Biancai a fost si este f. buna, invatatoarea a inceput cu ei de anul trecut scrisul de mina. Iar pe WE asta au avut de terminat caietul tip, nu mai putin de 9 pagini A4 cu litere noi,pe care le-au invatat singuri (cca. 10 litere si combinatii de litere, mari si mici). A fost enorm de mult, destul de greu (ca una e sa ti se arate in clasa, s alta sa ineti singur), iar pe linga asta au mai avut si la mate tema.

Ei au asa: 6 ore germana, 1 ore citire, 5 mate, 3 sport, 2 religie, 2 arta, 2 cuoasterea mediului, 1 muzica, 1 engleza, 1 germana pt cei care nu o vb bine (nu e cazul la Bianca - nici anul trecut nu a participat la aceasta materie). Lunea au cite 6 ore

Au alte profe la engleza, arta, mate si o parte la religie (ca sunt impartiti pe catolici si evanghelici). Cartile sunt dragute, dar tare grele, asa ca imi e mila de spatele ei in fiecare zi

Azi avem sedinta cu parintii.........trebuie sa decidem printre altele daca va participa la religie sau nu (daca se face etica pt copii care nu sunt nici catolici, nici evanghelici, va merge la etica, daca nu, probabil ca nu va participa la religie)

Continu deocamdata cu tenisul si asteptam sa vedem daca apar si alte oferte si daca avem timp pt ele.

A inceput si sezonul aniversarilor, asa ca azi e la una, sapt. viitoare la alta..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Ramona , bun venit si mult succes lui Cosmin in cl. II

Adriana, poti sa-mi spui mai multe lucruri legate de ora de "etica"?
pe Meli nu am lasat-o sa intre la ora de religie (ortodoxa) un cl.I si nici nu am avut o alta optiune
o zi placuta tuturor..

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:


scuzeeee !!! m-am incurcat in nick name
intrebarea mea era adresata Andreei- helbi

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, multe nu pot sa spun. Am inteles ca, pt opii de alte religii decat catolica sau evanghelica, sau pt copii fara religie, la unele scoli exista ora de etica. Am sa intreb diseara la sedinta si iti spun mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by helbi

Alina, multe nu pot sa spun. Am inteles ca, pt opii de alte religii decat catolica sau evanghelica, sau pt copii fara religie, la unele scoli exista ora de etica. Am sa intreb diseara la sedinta si iti spun mine.

Andreia




merci mult , abia astept

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Buna,
Ne mai tineti minte ?

Noi inca nu am inceput scoala, maine incepem.
Victor va fi la clasa d'accueil, va face 15 ore de franceza pe saptamana.
Ii va prinde bine, caci nu prea vorbeste franceza, dar o intelege.

El e si mai emotiv, si ii prinde bine sa inceapa treptat.

In rest, de cand am ajuns in Canada, suntem intr-o continua vacanta.
Ne place aici, lumea e mai putin stresata, sunt o multime de evenimente ptr copii.

Lala, felicitari ptr samburelul din burtica.
Andreia si Oana, spor in noul an scolar ptr printesele care deja sunt in clasa a doua.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

cge multumesc mult

Mult succes lui Victor si acomodare usoara

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bb 2)

Mergi la inceput