Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a !!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amcris spune:

Andreia noi suntem in asteptarea vizei (f.f.lunga). Inca nu am schimbat domiciliul. La ei incepe anul scolar in jur de 25 Ianuarie/ 1 Februarie (vara).
Asa ca sper sa prindem inceputul acolo.

Asteptam impresii de la tine,

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amcris spune:

Mult, mult succes Biancai la scoala.
Sa auzim numai de bine,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eheeeei, noi avem deja vechime... sintem deja in a doua saptamina de scoala. Anul trecut pe vremea asta eram chiar in a treia saptamina de scoala. Si ii place lui Deiu foarte mult, chiar daca din clasa intii mai are doar 2 colege, restul fiind colegi noi. Aici copiii se roteaza la inceputul fiecarui an scolar, la fel si invatatorii. De fapt oricum mai avea citiva invatatori pe linga invatatoarea lui si anul trecut, la fiecare ora mai deosebita (sport, computere, stiinte, etc).

Sper sa fie cumintel si sa invete de la foarte bine in sus. Si sa luam si premiu.

Succes tuturor copilasilor in noul an scolar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Oficial, azi s-aeschis anul scol la noi la scoaa, pt bobocei, cu un spectacol prezentat f frumos de copii de la clasele 2-4. Ama vut emotii pt Bianca mea, dar s-au descurcat cu totii excelent. Au dansat f. frumos si au cintat la fel de frumos. Se cunoaste ca invatatoarea lor e si profa de muzica din scoala

Si ei au la mate, sport, engleza alte invatatoare decat cea de la clasa, cu care fac germana, muzica, religie si un fel de cunoasterea mediului.

Orarul inca nu l-am primit............iar ca tema au avut sa scrie o compunere despre cum si-au petrecut vacanta.

Cred ca de mane incep efectiv scoala!

Mult succes celor cae suntem deja pe bricade, si vacanta frumoasa, celor care inca se mai pot bucura de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Copiilor din strainatate care au inceput scoala le doresc mult succes,iar mamicilor, toata puterea de a-i ajuta si calauzi.
La noi, clasa a II-a nu este foarte grea, doar se consolideaza abilitatile de a citi si a scrie.Totusi sfatuiesc mamicile copiilor ce vor intra in clasa a II-a sa recapituleze alfabetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Noi inca sintem in vacanta, prima zii de scoala este luni, 27 august...Avem deja cartile (citire, matematica si engleza), caietele si restul rechizitelor (le primim pe o lista in timpul verii).

Sintem in a doaua saptamina de "recapitulare", atit la citire cit si la matematica. Din pacate nu a mers grozav, motivatia scolaritei fiind zero iar a noastra tot pe acolo. Pina la urma ceva, ceva, tot am mai facut, ca sa nu se duca chiar "tufa" in clasa II.

In rest i-a cazut primul dinte din fata sus, asa ca si ea este stirba.

Mult succes la toti scolarii si multa rabdare parintilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Cand ma gandesc ce emotii aveam anul trecut pe vremea asta, cu inscrierea ,cu adaptarea...(oricum emotiile mele erau mult mai mari decat ale ei) iar acum !? asteptam sa mergem la mare, e frumos nu? Vacanta frumoasa in continuare si succes celor care au terminat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna dimineata,

imi pare bine sa va regasesc. Eu sunt foarte fericita, am reusit la inceputul acestei luni (august) sa imi termin cea de-a 2 facultate. Oana a stat la tara toata aceasta perioada. Apoi am fost in concediu impreuna 2 sapt. Pana la sfarsitul lunii Oana va fi la mare.

Noi nu am facut nimic, nici cumparaturi, decat un ghiozdan, nici teme, nici citit temele de vacanta. In plus vrem sa schimba cate ceva prin camera ei.

De la 1 septembrie ne vom apuca serios si scris si citit.

Copilasilor care au inceput DEJA scoala le doresc mult mult succes, iar celor care mai au vacanta le spun in continuare vacanta placuta!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

CristinaT felicitari t terminarea celei de a 2-a facultati si vacanta placuta Oanei!

Noi am inceput cu temele........nu sunt grele, merg deocamdata pe recapitulare, dar zilnic li se mai introduce si ceva nou. Avea dreptate cinva mai sus, spunind sa recapitulati abecedarul. Cu ceva de genul asta (o poezie cu niste soricei) au inceput ieri cartea de citire.
Tot de ieri au inceput engleza si e tare incintata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Pe 17 sept. incepem oficial scoala,dar practic incepem de pe 3sept si vor face recapitulare.
mai avem 3-4 pag. din caietul de vacanta si am citit enciclopedia ptr.
cei mici.vacanta ? Meli a fost o sapt. cu scoala in Turcia(ca noi am zugravit, am amenajat ..si am slabit 3 kg , dar mai speram ca putem pleca dupa 5 sept. desi mi-a pierit cheful.

cristinaT - felicitari
un an scolar plin de succese celor care au inceput deja si vacanta placuta celor de la 'noi'.

alina71
a fi om e lucru mare...

Mergi la inceput