Mamici de septembrie-octombrie (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Nana, daca e cu capul in jos atunci s-a intors... Fii fara grija, gaseste el "intrarea in tunel"
A mea e cu capul sus...

32+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

la toate gravidutele!


Nu am mai intrat ca am fost cam ocupata cu nepotii mei. Am tot fost prin parcuri-Herastrau, Cismigiu, pe la nasi.

Betty, wow, mai ai putin, o sa iti facem galerie in curand .

Alinus, pentru flebita, stiu ca se foloseste troxevasin-unguent, dar nu stiu dc e contraindicat in sarcina.

Urmy, tu intrebai de col parca si am vazut ca ti-a explicat Tomasa f bine. Mie mi-a mai explicat dr mea, ca in timpul sarcinii colul este intreptatat spre posterior, iar cand se apropie nasterea, se misca usor usor pana ce ajunge oarecum vertical si se scurteaza pana ce se sterge si permite nasterea. Eu cam asa am inteles. Iar controlul -tuseu in ultima luna este absolut normal, a.i. dr sa verifice cat de aproape esti de nastere.




Mandarinutza 36+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetelor, nu va faceti iluzii care va fi prima saptamana viitoare, eu ma rog sa ajung macar pana vine doctorul meu si asta este saptamana asta.

Luy, eu sper sa doarma bb singur, cel mult voi dormi in fotoliul respectiv daca va fi cazul. Alex a dormit cu mine, si acum doarme tot asa si nu stiu cum as putea sa ma impart altfel. Ma rog, in ultima instanta il stric si pe el, si ii pun pe amandoi in pat cu mine.

Revin imediat.

Rox 37+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Carpatina draga, poate se mai intoarce bb!Daca nu, bine-a fi si cu cezariana daca bebe e bine, nu?
Nana, la tine e bine, aceea e o pozitie tranzitorie! Asa ca...naturel!!!!
Roxana, in pat cu tine si asteapta-ti cuminte doctorul!

Mey, mey, nu-mi vine sa cred, azi maine se da si la noi startul! Doamne ajuta totusi sa stea bebelusii nostri in burtica atat cat e nevoie!

Gabriela 35+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Fetelor, am plecat si eu la un meeting scrut si ati sarit la alt capitol!
Nana, mersi mult, dar chiar nu am vazut niciodata gama aia de produse. O sa caut, totusi. Si sa stii ca si bebe al meu tot in pozitia aia sta acum. Cel putin asa statea la ultima ecografie.
Roxana, daca sunt vergeturi. Chiar speram sa scap fara. Ca de ele nu mai scap dupa, acolo raman, chiar de slabesc. Si tu stai linistita in pat, cu laptopul la indemana, sa-ti tinem companie, dar linistita macar cateva zile.
Si fetelor, eu nici nu am intrat in concediu si voi nasteti deja! Hai, cum v-am mai rugat, mai asteptati si voi o saptamana-doua!

Irina 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Ma minunez cat de aproape sunteti unele dintre voi! Ce bine ar fi sa fie totul bine. Data trecuta, cu Anuzta mea am fost printre primii (bebe de ian-feb 2006, nascut in decembrie 2005).
Betty, poate ar fi bine sa stai linistita putin, sa nu iasa bebitu prea devreme, desi pare mare din estimarile doctorilor. Pe a mea au estimat-o la 3.800 la 38 de saptamani si s-a nascut cu 3.400 la aproape 39.
Roxana, sper ca 2 zile mai sta bebele in burtik. Tu cu Triburile de pe laptop in pat?
Afibebe, atentie cu tensiunea, ca deja 14 e maricica.
Luy, fotoliul pentru tine, nu mi se pare o solutie. Si asa vei pierde noptile si vei fi neodihnita, asa ca in patut langa sot, trebuie sa fie cel mai bine! Noi am dormit in camera cu pitica pana pe la 4-5 luni (ea in patutul ei, noi in patul nostru). Si avand in vedere ca barbatul meu doarme ca lemnul, a fost foarte bine pentru toti (nu auzea fata nici cand o puneam in pat intre noi si urla). Acum sigur il voi pune pe bebe in patutul lui langa noi, ce ma ingrijoreaza e ca si fetitza mai doarme cu noi. O sa fim o mare famile intr-o camera (sper sa nu fim toti 4 si in acelasi pat).
Nana, pernuta si pilota am avut si eu, ca doar asa era setul. Dar de folosit, pernuta n-o folosesc nici acum. De invelit am invelit-o pe domnisoara intr-o paturica foarte subtire (era iarna). Aveam in casa cam 23 de grade.
Carpatina, sanse sa se intoarca sunt (depinde si cat lichid ai). A mea s-a intors dupa 34 de saptamani (aveam o burta imensa si muuult lichid) si de bine ce s-a intors a avut si dubla circulara de cordon. Asa ca nici nu stii cum e mai bine: sa se intoarca sau nu.
Eu una sunt in continuare cu dureri de burtica si dureri foarte jos, dar fara contractii. Si o foame ingrozitoare. Imi vine sa mananc orice, oricand si ma abtin cu foarte mare greutate. Si stiti la ce s-a ajuns din cauza asta? EU poftesc, imi doresc diverse, dupa care ma simt vinovata, abia gust si sotul meu baga la greu. rezultatul? A pus si el vreo 7 kg de cand sunt gravida. . Ca doar n-o sa sufar singura! O sa fie distractiv cand le-om da jos impreuna.
Bafta la doctori fetelor!

Bee 30+




si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Betty, posibil sa fi confundat eu cu cezariana, stiu ca era o problema la tine si trebuia sa nasti mai devreme. Dar de ce AMR asa de putin? Daca ai 36 de sapt si ceva...Cred ca sunt tare grea de cap.



Rox 37+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Buna ,mamicutze dragi!
M-au luat niste emotii asa puternice citind ce-au scris Rox,Betty,Afibebe...
Doamne ,ce putin mai avem!
Se pare ca si Sim e in aceeasi situatie....O sa povesteasca ea mai multe....Dar,cred ca o sa fie mare concurentza cu ,,cine-i PRIMA?''


Teodora 30 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Gabriela , m-am mai linistit . Dei naturel, desigur!!!!
Bee, exact asa voi face si eu si ma bucur sa aud ca nu sunt singura. Chiar citisem in carte ca temperatura in camera trebuie sa fie de 24 grade si la baitza de 26. Bun asa. Am mai scapat de un stres.
Acum alta intrebare care ma macina, ca de, fac numai scenarii: cum trebuie pus bebe in patut, pe spate sau pe o parte?

Edit: Roxule, pai ea cred ca a socotit AMR-ul pana la sapt 38 cand se considera ca sarcina e la termen. Sau ma insel?


Nana, 35+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Nana,eu cred ca trebuie pus cum vrea bebe, numai sa doarma! :))
Serios acum, stiu doar ca nu e voie sa-l pui pe burta.

Irina 31+

Mergi la inceput