Ce ulei folositi la prajit?

Ce ulei folositi la prajit? | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Eu ma pregatesc intens pentru venirea soacrei! Asa ca acum ma documentez ca sa stiu ce sa-i spun cand o veni cu idei!
De cand s-a nascut baietelul nostru am incercat sa ne schimbam modul de alimentatie. Spre exemplu noi nu folosim decat ulei de masline la orice, salate, ciorbe, mancaruri, la orice gatesc. Nu avem alt fel de ulei in casa. Bine-nteles ca atunci cand fac snitele sau cartofi prajiti sau cand calesc legumele folosesc ulei de masline. Soacra-mea mi-a zis zilele trecute ca la prajit se foloseste ulei de floarea soarelui, ca cel de masline nu e bun la prajit, ca atunci cand se infierbanta se schimba ceva in compozitia lui care e daunator. Voi ce stiti, ca eu vreau sa fac tot posibilul sa evit discutiile, dar daca nu sunt motive intemeiate, nu schimb nimic doar de dragul de a o lasa sa faca cum vrea ea.
Astept cu mult interes parerile voastre! Va multumesc mult de tot pt orice sugestie!

3 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Imi pare rau ca nu am timp sa caut pagini grecesti care au si optiuni in engleza,dar te asigur desi stii deja,ca uleiul de masline e cel mai bun pt orice...chiar si pt prajit! Lasa sa zica ce vrea soacra ta,tu esti stapana casei!
Daca gasesc info revin intre timp!
Nu renunta deci la uleiul de masline! Multi nu isi pot permite si e un lux,cand il ai la indemana insa e pacat sa nu il folosesti! E o sursa imensa de sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Aceeasi discutie am avut-o si eu cu mama, care sustinea ca uleiul de masline e bun numai la salate, fiind un ulei fabricat "la rece".

Eu folosesc ulei de masline la orice. Din cate am inteles, peste o anumita temperatura orice ulei suferea schimbari chimice si devine nesanatos. Mai ales atunci cand incepe sa scoata fum. Si cum uleiul de masline scoate fum la temperaturi mai joase decat alte uleiuri, atata timp cat nu iese fum este un indiciu ca temperatura la care se gateste este OK.

Din cate am inteles la wok se ating cele mai inalte temperaturi si de aceea se recomanda folosirea uleiului de arahide, care tolereaza temperaturi ceva mai mari.

Unii nu folosesc ulei de masline la prajeli, nu datorita schimbarilor chimice ci datorita gustului, preferand in acest caz un ulei cu gust neutru.

Mai vezi ca pe unele produse de ulei este specificat pana la ce temperaturi se pot folosi.

Bucatarii astia faimosi, de se perinda pe la TV , folosesc la prajit tot ulei de masline .


Alina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu folosesc canola oil doar pentru ca e mai ieftin si nu sunt obisnuita cu gustul uleiului de masline. Aici nu prea am vazut ulei de floarea soarelui. Dar sunt de parere ca daca tie iti place sa prajesti cu ulei de masline, n-are nici un efect advers.Fa ce vrei tu si lasa soacra sa bombane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Si eu folosesc ulei de masline la orice, adica inclusiv la gatit cam in procent de 80% si restul de floarea soarelui care se gaseste mai greu dar e mai sanatos.
De restul felurilor cite mai sunt pe aici nu am folosit niciodata.
Dupa ce vine da-i pe food chanel si va vedea acolo ca mai toti de pe acolo gatesc cu ulei de masline .... mai ales aia fancy




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Poti folosi ulei de masline din cel pe care scrie pe el ca e pentru prajit si da, cel extra virgin si virgin nu e bun pentru prajit. Chiar si asa, daca folosesti o friteoza pentru prajit, e recomandat sa nu folosesti uleiul de masline.

O cale de mijloc intre floarea soarelui si masline e uleiul de porumb.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu folosesc ulei de rapita si de masline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pana de curand foloseam ulei de porumb pentru prajit
acum m-am mai documentat si folosesc ulei de canola se zice ca este cel mai bun
uleiul de masline il pun si eu doar in salate sau mancaruri pregatite la "rece" dar nu fiindca nu este bun ci fiindca nu-mi place mirosul lui cand este firbinte si mi se pare ca da un alt gust.

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Folosesc mai nou ulei de palmier pt prajit e super Ok. Dar doar pt prajit.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uite lista cu "smoke point" la uleiuri http://www.goodeatsfanpage.com/CollectedInfo/OilSmokePoints.htm
Sper sa mearga

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by marius

Folosesc mai nou ulei de palmier pt prajit e super Ok. Dar doar pt prajit.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa



Uleiul de palmier nu e pe lista asta, dar stiu ca e OK pentru prajit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput