Vitamine, minerale, 6 ani, ce le dati?

Vitamine, minerale, 6 ani, ce le dati? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Vad ca fiica-mea are o activitate ceva de speriat la dintisori, si nu numai. Dinti care cad, masele care ies, se inalta ca din apa. Ma gandesc ca e musai sa-i dau niste suplimente, vitamine si minerale. Pe alea de mestecat de la forever si calivita nu le ia, ca-s acre cica.
Voi ce dati? Le-ati facut niste analize sa vedeti cum stau (aveam o programare, dar nu ne-am mai dus, ca m-a plans ca ii e frica)?

Apropo de asta, mai imi spune ca o dor mainile, in piept, capul uneori. Si ma tot ingrijorez, ca daca are (reumatism, probleme cu inima, cu incheieturile, cu capul....etc)
Abia astept sa aflu ce mai dati voi la copii in perioadele astea de crestere accentuata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu ii dau in lunile cu r... minimartieni. Sunt cu mai multe gusturi si nu am avut probleme sa le ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Saru mana de raspuns. Zici ca-i dai doar de toamna pana primavara? Presupun ca au calciu, si de aia.
In sfarsit, o sa caut prin farmacii sau la plafar niste preparate (ma gandesc la plafar in ideea ca ar fi obtinute din materii prime mai naturale, nu chimicale)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Calciu nu stiu daca au. Eu ii dau in special pentru vitamina D si cam 10 zile pe luna.
Eu pledez pentru fructe si lapte. Nici macar in plafar nu prea mai am incredere. Daca citesti ce contin...toate au si alte substante.
Cert este ca atunci cand este racit o cura cu vitamine si proposept il ajuta, iar minimartienii astia s-au dovedit cei mai eficace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

saltare.... pediatru copilei ce zice ;;??,nu cred ca e bine s-ai bagi vitamine de la tine putere fara nici o analiza .daca ti se pare ceva in neregula ar trebui sa te consulti cu medicul. al meu are 6 ani si ii fac analize cam o data pe an sunt dureroase dar au menirea sa te linisteasca pana acum nu i-am dat nici o vitamina sintetica (in urma analizelor e bine alimentat)fiecare copil se dezvolta in felul sau ok ii dai vitamine fara sa sti daca are carente dar acest lucru poate avea si efecte nedorite ca de exeplu : vitamina C IN COMBINATIE CU PREA MULT CALCIU determina aparitia calculilor renali deci in concluzie totul cu masura si nu din auzite....... popik va doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Alimentatie sanatoasa si variata, aer, soare, miscare si ATIT...niciodata nu am dat vitamine. Analizele anuale arata ca nu au nevoie de absolut nimic.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

un control amanuntzit cu toate analizele.. si dupaia vitamine daca e cazul... daca nu mergi pe ce a sc ocebine, e suficient.


quote:
Originally posted by ocebine

Alimentatie sanatoasa si variata, aer, soare, miscare si ATIT...niciodata nu am dat vitamine. Analizele anuale arata ca nu au nevoie de absolut nimic.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."




Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Multumesc, dragutelor.
"Alimentatie sanatoasa si variata, aer, soare, miscare si ATIT"
Alimentatie sanatoasa si variata, da, ca se poate controla. Aer, putin probabil ca aerul pe care il respiram in Galati sa faca bine cuiva, nici macar adultilor. Este infernala poluarea aici, iar o luna si ceva cat a durat canicula, nu se putea efectiv respira. Zilele acestea, cel putin dimineata si la prinz simteam ca ma sufoc, din cauza umezelii. Am fost plecati in we, la munte, e singurul lucru pe care il putem face pentru a respira AER.
Soarele, in fine, e teoretic bun, incercam sa il "vedem" in conditii optime. Adevarul e ca e foarte puternic, nu stiu cum o fi prin alte parti.
Miscarea vine de la sine.
Multumesc pentru sfaturi, incerc sa reactionez si eu la realitatea de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELLA78 spune:

eu merg cu copilul la pediatru pentru cura de toamna de vitamine si calciu si atunci fac si setul de analize. andrei are 6 ani si 4 luni.in rest vara la mare si o alimentatie cat mai sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Nici noi nu-i dam nimic. Atat timp cat mananca bine, e in forma, n-are probleme ... mai insist la fructe si legume.
Toamna, iarna- zilnic sucuri proaspete de fructe (citrice, mere) si legume(morcov, telina, varza, sfecla rosie). I-am dat ceva vitamine -Multisanostol in primavara in convalescenta unei pneumonii mai urate (la recomandarea medicului). De anul asta ne-a spus ca putem renunta si la Vigantolette(ii dadeam in lunile cu r).


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Ela, Cornelia, multumesc. O sa incerc s-o conving sa stea la luat sange. Ultima data cand i-am facut analize mi se parea mie ca nu se mai termina....:((

Mergi la inceput