cum am nascut eu

cum am nascut eu | Autor: bubi

Link direct la acest mesaj

m-am hotarat sa va povestesc si eu nasterea, nu de alta dar au trecut 9 luni si incep sa uit, incet, incet...
Dupa o sarcina care nu am simtit-o, fara nici un fel de jena, greturi, si doar cu 7 kg in plus, ma gaseam la capatul celor 40 saptamani, acasa. Intrasem in concediu de vreo 3 saptamani si ma plictiseam ingrozitor. Jucasem toate jocurile pe calculator pe care le aveam (sunt mare fan!) de cateva ori, citisem o tona de carti si reviste, TV, etc...
Era o zi de luni, al meu sot dupa ce se intorsese de la servici, plecase la fotbal cu baietii, ca deh, sa dea burta jos...Pe mine ma apucase gatitul, ciorba, sufleu de conopida, cum nu prea ma apuca pe mine. Am stat in picioare cam 1/2 zi tot robotind pe acolo,prin bucatarie si imi asteptam sotiorul. Apare si el in jur de ora 21, sufleul era inca in cuptor si la un moment dat simt o durere (prima!)= contractii! Zice el: sun-o pe doctoritza, zic eu: mai stai putin, sa vedem...nu prea aveam chef sa plec la spital noaptea. Ne mai invartim noi prin casa, el se aseaza la calculator si incepe sa se joace pe internet. Il pun sa-mi cronometreze contractiile, dar mai avea de impuscat niste rai si tot pierdeam sirul. O luam de la capat pana ne prindem ca e cazul sa o sunam pe doctoritza, care surpriza!, nu raspunde. Bagajul era facut de mult, aveam o geanta de vreo 15 kg cu tot ce vrei si nu vrei (80% nu le-am folosit), ne imbracam si hai la spital!
Se facuse ora 23 pana am ajuns noi la Polizu, mergem la camera de garda, zicem ca sunt pacienta dnei doctor, e pe aici prin spital - ni se spune, a avut o cezariana. Ce bine, zic eu, de fapt nu-mi faceam inca mari probleme...Dupa procedurile de rigoare, ma urca la sala de nasteri, cu geanta aia mare si grea pe care o taram dupa mine, ca pe sotz nu l-au lasat sa intre, dar nici nu m-a ajutat nimeni.
In fine mi se arata o sala, intru, ma asez si incep sa sun din nou la dna. doctor. tot nimic. ii trezesc si pe ai mei din somn, le zic ca gata, incepem -mai rau am facut ca mama nu a dormit toata noaptea gandindu-se la mine. Contractiile erau regulate, cam la 7 minute, si destul de puternice. Ce sa o mai lungesc atata mi-am petrecut noaptea in contractii regulate, singurica, fara sa ma bage nimeni in seama, ca deh nu eram pacienta lor. Dna doctor dupa zeci de apeluri a sunat la un moment dat, era 3 dimineata, si dupa ce i-am povestit eu, am dat telefonul unui doctor de acolo, care imi facuse internarea, care i-a spus sa stea linistita, ca nu e nici o urgenta cu mine, ca nu nasc inca (desi nu se mai uitase la mine de cand m-a internat!) asa ca a stat linistita! A aparut la 8 dimineata, ca o floare, cand eram cu dilatatie maxima, numai buna de nascut.Nu am putut sa ma supar pe ea, am avut ghinion, daca sunam cu 1/2 ora mai devreme o prindeam, avusese o cezariana, iar apoi obosita fiind se culcase prin spital. Imi aduc aminte de gandurile pe care le aveam atunci, ca senzatiile le-am uitat deja. Eram in stare sa ma vand pe mine si pe familia mea, numai sa nu ma mai doara asa...Vorbisem de epidurala, nu a fost sa fie...
In fine, la 8 dimineata am nascut (5 minute a durat nasterea propriu-zisa) natural desi Mara era in prezentatie pelviana, 3400 kg si 54 cm. Imi aduc aminte de asistenta care m-a invatat cum sa imping si ma uda pe fata cu apa rece. Nu cred ca am simtit vreodata o usurare mai mare ca in momentul in care ma tampona cu apa rece. Nu stiu cum o chema, nu i-am dat nici un ban, dar gandurile mele bune sigur ajung la ea.
Ne-am mutat apoi in rezerva Medicover (platita) unde am stat regeste, toti trei. In 3 zile eram acasa. In poza o vedeti pe Mara, minunea mea, la 6 luni.
Sanatate la toata lumea!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Sa iti traiasca frumusetea, Bubi, si sa te bucuri de ea! Totusi, nu inteleg cum de nu te-ai putut supara pe doctorita. La citi bani primesc ar putea sa fie mai putin obositi!

foto: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=crissy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

E o dulceata bubi. Sa fiti sanatosi si fericiti toti trei!
Chiar daca nu ai avut o experienta foarte placuta cu dr. macar ai un ingeras linga tine care te va face mereu sa uiti de clipele grele prin care ai trecut!
Felicitari si numai bine, Dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

E o scumpa Marutza! Sa va traiasca frumoasa si sanatoasa, sa va aduca numai bucurii!





catalina ( 9 luni) si o mamica fericita

Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

merci de urari fetelor,

sunteti niste dulci! ce bine e cand poti impartasi ceva asa de frumos!
sa fim cu totii sanatosi sa putem sa ne bucuram de minunile noastre!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Sa va traiasca si sa fie fericita minunea voastra!!!

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Incepi sa uiti... da, cunosc senzatia... si pe mine m-a cuprins o agitatie teribila pe la vreo 6 luni dupa nastere Aniei, intrucit imaginile care pina atunci imi erau foarte clare si bine definite incepusera sa se incetoseze usor, usor... Acuma, cind ma apropii si eu de 9 luni de la nastere mi-e si mai evident ca uit tot mai multe... pentru ca apar alte si alte chestii memorabile gratie micutilor nostri care tot cresc :)

Pupam Mara frumusica!

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

sa va traiasca ca tare dulce mai este.....

Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput