Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by V. Erica

Draga Lia,
am citit si din urma insa nu am gasit raspunsul la intrebarea mea:
Ce metode de albire sunt si care este cea mai eficienta si fara efecte secundare?

Eu am inceput albirea cu gel Opalescence, mai am doua zile si termin, insa nu prea sunt multumita de rezultate. De ce oare?
As putea incerca o alta metoda de albire dupa asta (cu laser)? Afecteaza in vreun fel sanatatea dintilor?
Te rog mult de tot sa-mi raspunzi.
Multumesc.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)



indiscutabil albirea in office are rezultate mai "drastice" decat albirea cu produse destinate folosirii acasa-concentratia de carbamide peroxide e mai mare,de unde si efectele mai pronuntate,timpul de expunere necesar scurt.
Albirea cu laser e de fapt metoda in care folosim gelul de albire destinat folosirii acasa sau in office si-l activam cu laser,albirea se produce mai rapid si e mai pronuntata.
Am citit lucruri triste despre gelurile de albit,care toate contin aceeasi mancare de peste in diferite concentratii, facute de firme diferite,nume diferite...dintre aceste lucruri triste faptul ca sunt cancerigene e singurul care e cu adevarat serios,prin urmare voi spune ca metoda de albire in office e de preferat celei cu geluri cu o concentratie mai scazuta de peroxid destinate uzului acasa-cu gutiere fie ele si personalizate pentru ca timpul de expunere e scurt,posibilitatea ca gelul sa reflueze din gutiere si sa spele cavitatea bucala e mai mica si ea.
nadajduiesc ca am fost coerenta,daca ai intrebari,iti raspund cu placere.o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Carmmina

Buna ziua, am o rugaminte-intrebare. Bb-ul meu de 1 an si 3 luni, are gingia de sus innegrita, urmind ca un incisiv sa iasa.Dintisorul se vede bine, dar nu poate erupe. Nu stiu care e problema. Doctorita de familie spune ca e un "hematom" si ca nu e nici o problema.
M-am gindit sa merg la un stomatolog. Nu il doare. Ce pot face? Ma cam ingrijoreaza.


Buna.Doctorul vostru de familie are perfecta dreptate,e un "hematom de eruptie",n-ai nici un motiv de ingrijorare:).Dintisori frumosi si sanatosi va doresc si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Elena

Draga Lia,
Avem si noi o problemuta; Laurei i-a cazut primul dintisor de lapte si de cateva zile am vazut ca incepe sa-i creasca cel definitiv, numai ca a inceput sa ii creasca prea in spate :( Oare sa ma duc cu ea la dentist ? se poate face ceva in faza asta sau trebuie sa astept intai sa creasca sa vedem daca iese stramb fatza de ceilalti ?

Multumesc mult !
Draga Elena,
Ce spui imi suna perfect firesc,in sensul ca dintisorii definitivi erup indaratul celor de lapte,deci tind sa cred ca n-ai motive de ingrijorare.Dar eu nu pot vedea nimic,daca ti se pare totusi ciudat poti verifica facand o vizita la un stomatolog...numai bine!

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by cristi22na

buna,as dori sa merg la dar nu stiu unde ,va rog sa imi spuneti un cabinet in bucuresti.va multumesc


Am niste fosti colegi de facultate care au clinica in Bucuresti,daca vrei iti voi trimite adresa clinicii pe PM..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Hermis

Buna Lia,

Administrarea prelungita de supliment de fier (Ferrum Hausmann) - la bebelus ( de la 3 luni si pina la 8 luni), poate afecta culoarea smaltului viitorilor dinti? Inca nu ne-ai iesit nici unul...il asteptam cu interes...si ne nelinistim...:-). Avand in vadere ca suplimentul de fluor trebuie administrat neintrerupt pina la 18 ani, tu recomanzi asa ceva? (intreruperea administrarii poate sa afecteze smaltul, la un moment dat?)
Acum intrebare pentru mine: in 1998 am facut un tratament cu Opalescence pentru albit dintii. Timpul a trecut insa...culoarea a cam revenit (in copilarie am fost o mare consumatoare de tetraciclina). Am citit despre posibilitatea albirii dintilor cu laser? Care metoda e mai buna din punctul tau de vedere? In special incisivii sint patati - varianta fatetelor de portelan e mai buna? Care e cea mai putin invaziva varianta de albire pe care o recomanzi?
Multumesc mult!
Toate cele bune,
Hermis


Da,administrarea de Fe poate face ca dintisorii proaspat erupti sa fie inchisi la culoare,nu te speria daca e asa,pentru ca n-are nici o conotatie patologica si culoarea va reveni la normal dupa o perioada de la intreruperea administrarii de Fe.
Parerile vis-a-vis de administrarea de fluoruri sunt impartite,eu sunt pro suplimente de fluoruri pe cale generala,altii se declara impotriva.Ia legatura cu pediatrul bebelusului si fa cum spune acesta:),dar asigura-te ca igiena orala a bebelusului tau e una corecta si temeinica inca de la eruptia primului dintisor.
Varianta fatete de portelan e cea mai drastica.Daca spui ca ti-ai albit dintii in trecut cu succes,nu apela la fatete de portelan,ca e pacat...Albeste-ti dintii de preferat in cabinetul unui stomatolog,daca exista si laser,e si mai bine,rezultatele vor fi obtinute mai rapid.(cand vorbim de albire cu laser,e vorba de albire cu un gel de albire plus laser,nu exista albire doar cu laser...).
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

mersi mult de raspuns Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Lia, multumesc mult si eu pentru raspuns !! M-am mai linistit.

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Buna, Lia. Am si eu o problema. De ceva timp, dimineata cand ma trezesc am gingiile inflamate in unele portiuni, nu tot timpul aceleasi. Uneori cedeaza pe parcursul zilei, dar alteori ramane o senzatie usoara de jena si durere cateva zile la rand. Si sangereaza f usor cand ma spal pe dinti. Mentionez ca am doua lucrari si mai des apare inflamatia in jurul lor, insa nu numai acolo. Ce ar putea fi? E grav? E de mers la medic?
Si inca ceva. De o vreme ma lupt cu o candidoza orala de care nu reusesc sa scap. Ar putea avea legatura (desi candidoza e mult mai veche decat inflamatiile)?

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:

Multumesc mult pentru clarificari, Lia!
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

Draga Lia,
Multumesc mult pt. raspuns. Voi merge la sa rezolv problema dupa ce vine bebelina mea pe lume.

Draga flavianaro,
Multumesc si tie pt. raspuns. Esti o dulce.
22+

Nina

Mergi la inceput