Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Scuze ca nu am raspuns la intrebari.ZApaceala e de vina.
Deci modificarea de culoare am observat-o acum citeva luni ,nu mai stiu exact.PAre a fi neteda ,desi nu sunt sigura.Culoarea maronie este pe toata suprafata dintelui.In spatele dintelui ,nu pot sa-mi dau bine seama .Cred ca ar fi bine sa mai ma chinui citeva zile sa-l spal pe dinti.Si daca este placa inseamna ca nu-i problema asa mare cu toate ca pina acum s-ar fi luat.

Acum vreau sa te intreb ceva .DAvid ,dupa ce am nascut eu a inceput sa isi suga degetul cu si mai multa "pasinue" si sigur o sa ajunga la aparat dentar.
In JAponia de la cit se pune aparat dentar si cum?De fapt se poate pune si in spatele dintilor sa nu se vada sau cum?LA dintii de lapte banuiesc ca nu se pune aparat si chiar daca ar fi asa nu-i vad sensul.
MAi am o intrebare .JAponezii de ce au dintii asa strimbi in gura si de ce sunt negrii.De la mincare ,de la ocha(cum se scrie?),de la ce?Cel mai tare ma intereseaza de ce sunt asa galbeni ,negri.CA sa stiu sa ma feresc sau macar sa ma frec pe dinti cu mai multa fermitate.

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Spala-l bine pe dintisori si daca acel dintisor va arata la fel,mergi cu el la un pedodont si vezi daca nu cumva din cauza unei lovituri dintisorul e modificat de culoare.
In legatura cu dintisorii "strambi",acum nu putem decat sa facem supozitii in legatura cu asta.Pentru dintii de lapte nu e nevoie de tratament ortodontic.In jurul varstei de 6-7 ani poti merge cu David la un ortodont,pentru a vedea daca totul e in regula.Se pot face ortopantomografii si vedea exact daca dintisorii au tendinta de ingramadire.
Cand spui "japonezii de ce au dintii strambi si de ce sunt atat de negri",presupun ca te referi la dintii adultilor.
Presupun ca aici sunt mai multi care au dinti strambi din cauza faptului ca majoritatea au mandibula mai scurta,deci spatiul e mai mic.Sunt strambi si pentru ca nu au beneficiat de tratament ortodontic(aici tratamentul ortodontic e foarte scump).
Modificarea de culoare se datoreaza in principiu fumatului si intr-o oarecare masura si consumului zilnic de o-cha.In mod natural, culoarea dintilor lor are o tenta galbuie.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.






Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Larular

Draga Lia , sunt o viitoare mamica ( 4 si 1/2 luni ) care are o gramada de intrebari la care nu isi poate raspunde . Numai una iti voi adresa si iti multumesc anticipat pentru raspuns !
De vreo luna , gingiile mele s-au umflat , cele de jos imi acopera aproape jumatate din inaltimea dintilor . Nu ma dor decat atunci cand musc sau cand le apas . Un medic stomatolog mi-a spus ca este gigivita si mi-a recomandat Clorxehidrina ( sper ca am scris bine ) - apa de gura , sa ma clatesc de 2 ori pe zi dar nu mai mult de 10 zile intrucat mi s-ar ingalbeni dintii. Am urmat tratamentul dar fara rezultat .
Acelasi medic insa mi-a spus ca nu imi va trece decat dupa ce voi naste si ca tratamentul nu poate decat sa imi amelioreze suferinta .
Stii vre-un tratament la aceasta problema , chiar si numai pentru ameliorare ?


Draga Raluca,
Felicitari!(ca vei fi mamica si toate manifestarile neplacute care apar in timpul sarcinii vor fi uitate repede)
Intr-adevar,e vorba de o gingivita de sarcina.Nu te ingrijora,mergi la un stomatolog si fa-ti un detartraj,clateste gura cu apa de gura cu clorhexidina(asa cum ti s-a spus,10 zile,pentru ca intr-adevar poate ingalbeni dintii).
Dupa detartraj va fi oarecum mai bine.Detartrajul va fi neplacut,pentru ca gingia este edematiata,inflamata.Straduieste-te sa te speli pe dinti dupa fiecare masa,cu blandete,chiar daca gingiile dor si sangereaza la periaj.In masura in care reusesti,curata dintii si interdentar,cu dental floss.
Iti doresc sarcina usoara si un bebelus sanatos!
Daca mai ai si alte intrebari,nu ezita,intreaba si-ti voi raspunde.
Gingivita aceasta va dispare intr-adevar dupa ce nasti,este cauzata de hormonii de sarcina si exacerbata de prezenta tartrului.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Multzumesc ,Lia!
Am incercat inca din seara asta sa fac asa cum mi-ai spus dar a plans de mama focului , cred ca voi incerca maine dimineata si tot asa pana reusim .
Merci inca o data ,mai vb noi!
Am inteles eu gresit sau esti de fapt din Lugoj?
Daca am inteles bine atunci vii spre romania curand ,nu?
Noi suntem din Timisoara!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Multumesc ,Lia

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by ionela-roxana

Multzumesc ,Lia!
Am incercat inca din seara asta sa fac asa cum mi-ai spus dar a plans de mama focului , cred ca voi incerca maine dimineata si tot asa pana reusim .
Merci inca o data ,mai vb noi!
Am inteles eu gresit sau esti de fapt din Lugoj?
Daca am inteles bine atunci vii spre romania curand ,nu?
Noi suntem din Timisoara!

Ione`


Draga Ionela Roxana,
Pana acum cateva luni si iepu' protesta hotarat cand il spalam pe dintisori.
Nu sunt din Lugoj.Parintii mei locuiesc in Roman(Neamt).
Intr-adevar,vom veni in tara in toamna(pe la sfarsitul lui octombrie,presupun.
Numai bine va dorim tie si lui Rares!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by bubi

Lia,

Mara mica are 9 luni si un pic. Are 5 dintisori: 3 sus si 2 jos. Incisivul lateral de sus i-a iesit aproape perpendicular pe gingie. Si eu ii am incalecati cei laterali peste cei centrali. Se mosteneste? Ce se poate face, de pe acum, pentru ca ei sa se indrepte? Sau doar cand apare dentitia permanenta?
Cand trebuie sa incepem sa ne spalam pe dintisori? Sau ar fi suficient la aceasta varsta o curatare a lor cu o compresa sterila umeda?

Multumesc,

Cora



Draga Cora,
Spui ca incisivul lateral a iesit perpendicular pe gingie.Toti dintisorii ar trebui sa fie perpendiculari pe gingie....
Descrie-mi te rog incisivul lateral care te ingrijoreaza.Acopera partial incisivul central?
Nu se instituie tratament ortodontic pentru dintisori de lapte.
Pana la un an si jumatate,curata-i dintisorii cu o compresa sterila de doua ori pe zi.Daca vrei,poti peria dintisorii cu o periuta pentru copii,fara pasta de dinti.Daca te lasa,poti peria si limba,pentru ca acolo se "ascund" multe bacterii.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

**********************************************************************
Draga Cora,
Spui ca incisivul lateral a iesit perpendicular pe gingie.Toti dintisorii ar trebui sa fie perpendiculari pe gingie....
Descrie-mi te rog incisivul lateral care te ingrijoreaza.Acopera partial incisivul central?
Nu se instituie tratament ortodontic pentru dintisori de lapte.
Pana la un an si jumatate,curata-i dintisorii cu o compresa sterila de doua ori pe zi.Daca vrei,poti peria dintisorii cu o periuta pentru copii,fara pasta de dinti.Daca te lasa,poti peria si limba,pentru ca acolo se "ascund" multe bacterii.
**********************************************************************
nu stiu cum sa explic mai bine -ca si cum ar creste sa-l acopere pe cel central, dar mai deviat....In capul meu dintele iese in prelungirea gingiei, dar practic el a iesit perpendicular, na ca nu-mi iese altfel explicatia.
Oricum am inteles, nu se face nimic deocamdata.

sarumana de raspuns,

Cora

Lia&Andrew
[/quote]

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Am fost azi cu David la stomatolog si mi-a zis ca din cauza ca s-a lovit la dinti.Cu citeva luni in urma a cazut si si-a ciobit un dinte ,numai ca cel de linga el s-a maronit.Oricum pare totul in regula.Mi-a dat sfaturi in legatura cu suptul degetului.Exista copii stresati?Mi-a spus ca din cauza stresului isi suge degetul.
Am o intrebare:
Eu vreau sa-mi scot maselele de minte si te intreb daca se poate scoate acum in perioada alaptarii.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Am fost azi cu David la stomatolog si mi-a zis ca din cauza ca s-a lovit la dinti.Cu citeva luni in urma a cazut si si-a ciobit un dinte ,numai ca cel de linga el s-a maronit.Oricum pare totul in regula.Mi-a dat sfaturi in legatura cu suptul degetului.Exista copii stresati?Mi-a spus ca din cauza stresului isi suge degetul.
Am o intrebare:
Eu vreau sa-mi scot maselele de minte si te intreb daca se poate scoate acum in perioada alaptarii.

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Imi pare rau de dintisorul modificat de culoare.
In principiu isi sug degetelul din cauza ca aceasta preocupare le confera confort psihic,sau chiar de plictiseala.
Aparitia unui bebelus in casa e un stress foarte puternic pentru copilasi mici,incapabili sa inteleaga ca mama ii iubeste in continuare la fel de mult ca si atunci cand nu aveau fratiori/surioare.
De ce vrei sa extragi molarii de minte?Raspunde-mi,te rog.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larular spune:

Lia, iti multumesc pentru incurajare si pentru sfatul tau . Eu oricum sunt constienta ca aceasta problema ( gingivita ) nu este si nu va fi singura in ceea ce priveste sanatatea dintilor mei , pentru ca mai am foarte putini dinti sanatosi .
Te mai sacai cu o intrebare : tinand cont de varsta sarcinii mele , pot suferi o extractie ? Am o masea , fara nerv care ma sacaia si inainte dar nu am dat importanta iar acum a inceput i se distruga peretii . Nu ma doare dar nici bine nu imi este !

Mergi la inceput