Cabinet stomatologic

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Madi

Draga Lia,
As dori sa iti cer si eu sfatul intr-o problema. Am 27 de ani, pina la aceasta virsta nu am avut nici o carie si deci nici o plomba, nu am avut nici dureri de dinti. In schimb, am putin tartru, care se mai duce la periaj, dar ceea ce ma deranjeaza este ca la periaj imi singereaza gingiile, in special cele din fata.
Ce ar trebui sa fac?

Multumesc,
Madi


Draga Madi,
Mergi la stomatolog si fa-ti un detartraj urmat eventual de un periaj profesional.Daca nu vei mai avea tartru,sangerarile gingivale nu vor mai aparea.Daca mai ai intrebari,iti voi raspunde cu placere.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Draga Lia ,
DAvid ( 2 ani ) are un dinte mai inchis la culoare ,bate spre negru ,iar cu peria de dinti nu se ia.Il spal cu Braun(Oral B) care este excelent (recomandat de tine ),dar degeaba.Restul dintiilor sunt normali albi.LA stomatolog nu sta.De fapt nici nu mai imi vine sa ma duc la stomatolog, ca mare lucru nu face .Poate doar daca ma duc la unul de copii.De la ce oare ii s-a inegrit dintele ?De spalat ,il spal ,il mai las si pe el .Nu stiu de la ce .IAr ceai japonez nu bea .Sucuri si apa.

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Descrie te rog ce vezi(cat mai exact) cand te uiti la dintisorul acela.Cand s-a produs modificarea de culoare?


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

CE pot sa zic despre dinte.Culoarea e ...habar nu am cum sa o descriu .Alba nu e ,galbena nu .Poate maroniu deschis,foarte deschis.Tartru nu e.Culoarea difera fata de ceilalti dinti.Atit.In rest nu stiu ce sa mai zic de dintisor.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Tiara,
Modificarea culorii unui dintisor in maro poate avea urmatoarele cauze:placa,infectie periapicala,traumatism,carie(activa sau remineralizata).
Cand ai observat modificarea de culoare?Era asa de la-nceput?Cum arata suprafata dintisorului?Neteda,identica celorlalti dintisori si doar culoarea e diferita?Sau observi daca atingi suprafata dintisorului ca este rugoasa?



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumesc mult Lia.
Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Postat de Ionela Roxana:
Am o intrebare care am mai pus-o pe ici pe colo dar fara prea mare rezultat , sper ca acum sa ajute!
Bb meu acum in varsta de 1an si 3 luni are pe interiorul unui dintisor o pata neagra chear la baza dintelui care nu iasa la periaj.Eu vad ca se face tot mai mare si nu ma multumeste raspunsul pediatrei cum ca dintii de lapte au multe imperfectiuni.
VA ROG MULT DACA MA PUTETI AJUTA SA O FACETI!
Ii administrez 1 pastila de FLUOR VIGANTOLETTEN 500/zi.
Multzumesc!

Ione`
[/quote]
Descrie te rog cat mai exact ce vezi.E doar modificare de culoare?Sau daca atingi portiunea cu modificare de culoare simti ca suprafata e rugoasa,diferita de suprafata dintisorilor care nu sunt patati?Unde se afla pata?Care dintisor e cel cu pata?Cand a aparut acea modificare de culoare?

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Pata este pe dintele din partea dreapta de langa cei doi dinti principali din fata sus.
La inceput cand a aparut am incercat sa o indepartez cu periuta dar iesea doar putin nu de tot.
Am observat-o cand ma jucam cu bb ,iar acum uitandu-ma mai bine observ o depunere lafel la baza dintilor mari din fata tot pe interior dar putin de tot chear la gingie.
Poate fii din cauza periajului , el fiind asa mic nu prea pot sa-l spal pe dinti.
Se vede ca o depunere nu e dintele galben deloc e alb curat.
Se simte diferenta ca o depunere,la atingere.
A aparut cu putin dupa aparitia dintisorului,car nu stiu exact cand.

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Draga Lia ,dupa ce mi-ai scris cam ce ar putea insemna dintisorul maro.M-am speriat.Placa nu cred ca e ,pentru ca e de mult timp asa maro(citeva luni).Si am frecat la el destul de mult.
DAr o sa ma duc cu el la un stomatolog de copii sa fiu mai sigura si in acelasi timp linistita daca nu e nimic grav.Multumesc mult!

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Ionela,
Presupun ca are putina placa sau chiar putin tartru.Incearca sa-l speli pe dintisori mai temeinic,chiar daca va protesta.Miscarile ar trebui sa fie "de scoatere",dinspre colet spre marginea incizala(adica dinspre gingie spre "marginea libera" a dintisorilor).
Aseaza-l cu capul la tine in poala,culcat.Presupun ca in aceasta pozitie periajul va deveni mai eficient.
Daca mai ai alte intrebari,iti raspund cu placere.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Tiara

Draga Lia ,dupa ce mi-ai scris cam ce ar putea insemna dintisorul maro.M-am speriat.Placa nu cred ca e ,pentru ca e de mult timp asa maro(citeva luni).Si am frecat la el destul de mult.
DAr o sa ma duc cu el la un stomatolog de copii sa fiu mai sigura si in acelasi timp linistita daca nu e nimic grav.Multumesc mult!

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Nu te ingrijora,ca eu n-am reusit sa vad dintisorul,deci doar ti-am spus teoretic care ar putea fi cauzele modificarii de culoare.
Nu mi-ai spus totusi daca suprafata dintisorului e neteda sau rugoasa,cat de mare e portiunea de culoare maro...Raspunde-mi te rog la intrebarile pe care ti le-am pus intr-un mesaj anterior acestuia.

Lia&Andrew

Mergi la inceput